jm 2220. Dingsdag 21 Jul ij 1874. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amcufoort naar Utrecht 7.10 9.19, 11.06 2.20 3.25 8.15. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.44 9.41, 1.37 6.15 9. Oosterspoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 8.10; 9.22; 11.12; 3.18; 8.20 en 9.50. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.15 9.55 11.45 6.5 7.5 9.60. Van Amsterdam naar Utrecht 6.65; 3.10; 3.55. COURANT. Diligence-Diensten van dtn Heer A SCHIMMEL Van Amersfoort naar Maanbergen 's morgens 6.45op den eersten trein naar Arnhem en 's namiddags 6 30 unr. Van Maarsbergen naar Amersfoort 'a morgen» 9.16 en 's avonds 8.21* nor. Van Amersfoort naar Barneveld 6.15 's avonds. VanBarneveld naar Amersfoor 7'/« 's morg Dit hlad vorsohijnt 1faandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal 1franco per post ƒ1.16. Prijs der Advertentiin van 1 tot 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Cte; l^ale officieel en onteigen. AdvertentiSn per regel 15 Cts. Reclames por regel 20 cents Afz. nummert 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. U. van Cleeffte Amersfoort Bureau Amertjoorltcke Courant. Stoovestraat bij de Langestraut. Wijk B. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. AdvertentiËi. voor dit blad nit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van NlJGH en vaa DitmsB Wijnstraat Botterdam. Politieke Revue. Frankrijk is aangetast door de pest dat is door de peliliekzegt de Heer Buchon redacteur van de Figaro. Die Parijs in de laatste dagen bezochtant woordt op die verklaring: «gij hebt gelijk"! 'Elke voddenraper heelt er eene «politieke overtuiging en een stelsel" volgens 't welk hij Frankrijk zou regeeren, maar twee voddenrapers te vindendie 'tzelfde stelsel hebbenis on mogelijk. Ieder heeft zijne geheel eigene manier, zijn geheim waardoor Frankrijk gelukkig kan wor den ieder stelt zijn systeem op den voorgrond, als het meest onfeilbare. Uit al die overtuigingen en regeerings-systee- nien blijkt intusschen klaar en duidelijk dat ieder teer gaarne den baas over Frankrijk zou spelen. Al die tinnegieters werken ijverig tot het doen aanbreken van een nieuwen toestand, die Frank rijk bezorgteen despoot, die al de Staals-redders aan zijn wil onderwerpt en die zijn wil stelt boven den wil en de opinien van alle anderen. Zal de troon weer worden opgerigt zal een Napoleon IV er op zitten, onder de voogdij van Eugenie en beschermd door hel zwaard van Mac-Mabon P Er zijn velen die 't gelooven en zelfs zegt men dat te Rome de kwestie wordt gesteld Chamhord ol Napoleon «Na Mac-M.ihon het keizerrijk--zegt iemand bitter en dan zal Frankrijk op nieuw bewezen hebben «dat het geen liberalen regeeringsyorm waard is.' Door eene toevallige omstandigheid is de f 5de Julij zoowel een ligiiimislische als een republii- keinsche feestdag. De republikeinen vieren den liden en 15den zooals men weel de inneming der Bastille en de legitimisten Voor hen is 't feest, omdat de 15de de dag is van den hei ligen Hendrik. Er zal menig stil gebed zijn op gezonden voor de verloren zaak van Hendrik graat van Chambord maar openbaar vertoon heeft het gouvernement evenmin willen toestaan als politieke festiviteiten van dc republikeinen. De legitimisten die tot nu toe het nog al vrij wel met den president der republiek konden vinden hoe hoog ook het geschil tusschen hen en de ministers liep hebben zich na de bood schap ook meer en meer van Mac-Mahon ver wijderd. 'l Is bekenddat de marechale bij voorkeur de oud-adellijke legitimistische danjes van den faubourg St. Germain op hare partijen noodigde. Thans hebben een 40lal van die dames als bij afspraak een dergelijke uitnoodi- ging van de hand gewezen. Ook beginnen thans na de republikeinsche, legitimistische maires hunne betrekkingen neer te leggen. De heer de Hothaysmaire van een plaatsje in de Vendrie waar alleen legitimistische maires zijn heelt de rij geopend. 't Engelsch Parlement zit nu in de Kerk. Gladstone wil dat de Staat zich volstrekt niet met de Kerk bemoeije. Disraëli wil de staats kerk helpen hervormen omdat hij in haar den waarborg vindt voor het blijvende in Engeland's grootheid. Wordt de kwestjf degelijk behandelddan mag men zich bij voorbaat vergasten op zeer gewiglige redevoeringen. De strijd tusschen de Regeering en dc^ Bis schoppen var» Pruissen houdt aan et» uit Fulda -Mn nog geen verzoening. Men verwacht dat de Bisschop van Paderborn, binnen weinige dagen gevangen genomen zal worden. Hij wil niet dat de geloovigen de boete voor hem betalen en als die dit nu ook niet doen volgt de straf. Met betrekking tot den moordaanslag is voorts te beriglen dat, op last van den regter van instructie bij den heer SchdfFer te Keulen een huiszoeking is gedaan die evenwel lol geenerlei ontdekking leidde. De beer Schëffer is voorzitter der catholieke werkliedenvereenigingen. Bismarck was, gelijk men weet, tegenwoordig bij hel eerste verhoor van den 21-jarigen Eduard Ludwig Kullmann en vroeg dezen wat hem tot de bedreven daad bewogen had. De moordenaar antwoordde dat de polilick-kerkelijke wetten de aanleiding er toe waren geweesten op Bis- mareks tweede vraag, ol hij die wetten dan kende, bleef hij het antwoord schuldig. Onder de badgasten die door den heer Lederle den bekenden operazanger, die bij het aanhouden var» den moordenaar gebeten is ge worden kort na den moordaanslag, aan den prins voorgesteld werden om hem geluk te wenschenbevond zich Bellachini*de ver maarde goochelaar, wien Bismarck vroeg «Hebt gij den kogel niet kunnen ipvangennu gij toch in de nabijheid waart Tot zijne gemalin moet de prins eenige oogenblikken na gewond te zijn geworden, gezegd hebben: «Ge moet wel geschrikt zijn, lieve vrouw maar stel u gerusthel is zeker niet de laatste maal; de geschiedenis wil dal nu eenmaal zoo." Aan tafel zou hij gezegd hebbenDe zaak behoort niet bij de kuurmaar wel bij de affaire." In Spanje maakt men zich weer gereed tot den strijd. Dit duurt gewoonlijk langomdat het in dc pauze altijd hard regent. Het Journal ae Genève meldt, dat de inter nationale bond voor de vrede en vrijheid ligue internationale de la paix et de la liberie den Gdeu 7den en 8sten September te Genève zijne achtste vergadering zal houden. De punten van beschrijving zijn 1) Onderzoek van het ontwerp eener inter nationale conventie door het het Russisch gou vernement ingediend bij het congres te Brussel. 2) Behandeling van de nota over «de grond beginselen van 't internationale regt" bij de ver gadering den 7den September ingediend. 3) Algemeen formulier van een scheidregter- 1 ijk traciaal met de voornaamste voorschriften, die de scheidsregters zullen hebben in acht te nemen. De Turksche Groote Heer houdt zich in de hitte, dood stil en zal geen woord zeggen, zoo lang hij nog geld heelt maar zijn Groot- Vizier, die hom in de Moskee rnet politiek vervolgdeheeft kans op paspoort. Die staatsman zal er niet om schreijen als hij in de schatkist tuurt. Allerlei. De Levant Herald deelt mede dat de meest beruchte rooverhoofdman de schrik der land streek tusschen Adrianopel en Salonica (Turkije), Petko genaamd wiens euveldaden bij honderden te tellen zijn eindelijk na zich een vrij aan zienlijk vermogen verworven te hebbpn zijne zaken van de hand heeft gedaan. Hij gaat te Athene stil leven en hoewel hij zich niet be hoeft te generen heeft hij toch welstaanhalve zijn naam veranderd. Zijn eenige dochter draagt toch ook reeds een anderen naam en wordt op een der meest aristocratische kostscholen te Lon den opgevoed. Daar hij zijn kapitaal niet in Vflec- ten vertrouwtheeft hij de industrie gekozen om zijn vermogen rentegevend te maken en zich bereids geassocieerd met een bakker. De Levant Herald veroorlooft zich de opmerking, dat het niet kwaad zal zijn bij dezen nieuwen bakker nu en dan bet gewigl eens te doen nazien. Te Parijs is een karavaan Laplanders aange komen beslaande uit een tweehonderdtal der voornaamste personen uit dat land. Omtrent het oproer te Vilvorden verneemt menDe rust in de correctioneele school is geheel hersteld. Acht der oproerlingen zijn ge wond vier hunner zijn echter weder hij hunne compagniën ingedeeld, de anderen bevinden zich nog in het ziekenhuis. De stoffelijke schade is van weinig belang. Zij bedraagt ongeveer 1500 frc. Walde aanlei ding tot het oproer betreft, hiervan kan men zich geen denkbeeld vormen de.izelfden dag dat het oproer uitbrak waren zelfs de oele- ningsuren uithoofde van het warme weder van 8 op 6 uren gebragl. Ook bestond niet de minste overeenkomst tusschen de soldalen en de werklieden. De troe pen zijn naar Brussel terruggekeerd en alleen 3 compagnièn van het 9e linieregement zijn te Vilvorden gebleven. Van geachte zijde wordt de Prov. Gr. Cf. ver zocht de ingezeten van Groningen te waarschu wen tegen het gebruik van garnalen vooral bij de drukkende hitte die men eenige dagen achter elkander heeft gehad. Een feit is het dat eergister een menigte menschen die den vorigen avond Finsterwolder garnalen gebruikten, vrij ernstig ongesteld zijn geworden. Deze onge steldheid openbaarde zich iu hevige diarrhee braking en buikpijn. Onlangs werd te Wildervank onder anderen ook een paard van den heer med. Ür. fluizinga door een vermoedelijk dollen hond gebeten. Schoon men weinig meer aan kwade gevolgen van dezen beet dachtbleef het dier toch afge zonderd en werd in de laatste dagen niet bij den weg gebruikt. Maandag werd het ruste loos en Dingsdagnacht eensklaps razend in den stal. Hel brak de touwen waarmede het uit voorzorg Levestigd wasstuk en vernielde alles in den stal wat onder zijn bereik kwam en voor vernieling vatbaar was. Van woede en smart stiet het beest allerlei geluiden uitzoodat men alras lot afmaking besloot, die Woensdag reeds in tegenwoordig heid van den oudsten wethouderburgemeester a. i. en den rijksveearts Dosscher van Veendam plaats had. Die afmakiug geschiedde door een venster met schietgeweer. Eén schol miste doch het tweede dreef het razend schepsel een kogel door den kop, waaiaan hel stierf, 'l Was juist 25 dagen geleden dat het afgemaakte paard door den hond was gcbcieu. Hel ontwerp der Fransche commissie van dertig beval de volgende bepalingen: 1°. Do titel van president der republiek dien verschei- dene leden door een anderen wilden vervangen zien, blijft behouden. 2°. Mao-M.ihon is alleen wegens daden van boog verraad verantwoordelijk.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1