Y r ij d a g24 Julij 1874. JU 2221. Nkdkrlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek Tan Ameufoort naar Utrecht 7.10, 9,1», 11.06, 2.2Ó, 8.25, 8.15. Vertrek Tan Amerifoort naar Zwolle 8.44, 9.41, 1.37, 6.15, 9. Oosterspoorweg. Vertrek Tan Amerifoort naar Amsterdam 8.10; 9.22; 11.12; 3.18; 8.20 en 9.50. Vertrek Tan Amsterdam naar Amersfoort 8.15; 0.5511.45; 5.5; 7.5; 9.50. Van Amsterdam naar Utrecht 6.55; 3.10; 9.55. COURANT. Diligence-Diensten van den Heer A SCHIMMEL Van Amersfoort naar Maanbergen -emergens 6.46op den eersten trein naar Arnhem «n •s namiddags 6 80 unr. 9.16 en 'saTonds 8.21 our. Van Amerrfoort naar Bamereld 6.15 1 sronda. Van Barnereld naar Amersfoor 7V« "s morg Dit hlad Terschljnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal /l—franco per port /1.15. Prijs der Adrertentitn Taa 1 tot 6 regels 60 Cte; elke regel meerder 10 Cte; l*ale oBdSel en onteigen. AaTertentién per regel 15 Cte. Reclames per regel 20 cents Aft. nummert 10 centsBestellingen bij den Uitg. A. II. van CUtffte Amersfoort Bureau AmenJoorUeke Courant StooToetraat bij de Langestraat Wijk B. No, 83en bij alle Boekhandelaren en Poetdirectcnren in het Rijk. Brieven franco. Advqrtentil'n voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door bet Algemeen Advertentiebureau ran Nuoh en vut DrmanWijnstraat Rotterdam. Spaarbank. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op M A A N D A G 27 J U L IJ e. k. ten Raadhuize te Amertfoort, des namiddags van 12 tot 1 nre. A. J. BOSSecretaris. Politieke Rerue. RocheforCs «Lantaarn" wordt te Parijs binnen gesmokkeld en sterk gelezen. Al wat gesmokkeld wordtis bijzonder inlet-- ressant. De Unioert, die ziek wordt als hij eeno e Lantaarn" ziet, ontving er eenzorgvuldig in eene Engelsche courant gevouwen. Dadelijk, gat hij de politie van die hatelijke attentie kennis. De s Lantaarn" van Rochefort spreekt over de Bonapartisten die, als millionnairs, Frank rijk bereizen en de eenvoudige landlieden be dotten. Rochefort laat zulk een Keizerlijk zaakwaar nemer alzoo spreken tGij hadl mij eens een jaar geleden moeten zien ik zag er toen verschrikkelijk uit, geheel vermagerdzonder horloge-ketting en ik was genoodzaakt om mijn jas lot boven toe digt te knoopenom niet de geheimen van mijn hemd te doen raden. Gij moet weten dat ik toen Republikein wasmaar de oogen gingen mij open. Ik weid Bonaparlist en gij kunt zien hoe goed het mij gaat. Voel maar eens hel' laken van mijn jas I" «Wat den held van Saarbrücken betreft leest men over dit onderwerp verder «die te Woolwich de kunst leert, om op nieuw vijf milliarden aan Pruissen te geven zijn aanhan gers klemmen zich aan hem vast, evenals de drinkebroers aan de flesch. Als hij morgen Engeland voor een betere wereld verlaat en zoo men bij de volgende receptie op 10 Maart hem dan door een wassen beeld vervangt, zal geen zijner vereerders deze gedaante-verwisseling be merken. Men kan hun vertoonen wat men wil en zeggen dat is de erfgenaam van den Kei zerlijken troon I en zij zullen zich bereid verklareg voor hem te sterven. De verklaring is heel eenvoudiger is niet één onderdie niet vooraf zijn prijs en zijn voorwaarden daar voor gesteld heelt. Sommigen zooals de heeren RouherDansHagelmannzijn voor hel jaar gehuurd, anderen werken bij 't stuk en nog anderen zijn voor den dag genomen of voor eene ceremonieal naarmate de dienst het eischt." De Oostenrijksche regering heeft voor de eerste maal hare kerkelijke wetten toegepast op den onhandelbaarsten prelaat iir het landmgr. Rudiger, bisschop van Linz. Reeds tot gevange nisstraf veroordeeld geweest wegens een vergrijp bij die wetten voorzien, was hij door den keizer begenadigd gewordennu echter wordt hij ver volgd ter zake van opruijing tol ongehoorzaam heid aan de wetten en het regt cal zijnen loop hebben. Men twijfelt zeer of de te veroordeelen bisschop weder kwijtschelding van-straf krijgen uj. In Spanje verbetert de toestand niet. Hel gehcele land is in staat vaa beleg verklaard en met de meeste inspanning wordt een nieuwe krijgsmagt verzameld om de carlisten te >erslaan De Imparcial doet opmerken dat de burger oorlog, welke het ongelukkige Spanje thans teistert, niet is een strijd van dynastieke belan gen, maar wel een gevecht van het europeschc ullramontanismus tegen de hedendaag6che be schaving. Ook genoemd blad verklaart do innige overtuiging te hebben, dal de franscheregering geenerlei maatregel neemt om op haar grond gebied de carlistische kuipergen tegen te gaan en dat uit de laatst ontvangen mededeelingen ten dnidelijkslé gebleken is dat op de transcbe grenzen de royalisten volkomen vrijheid van handelen hebben. Het Alt). Dagblad van Ned.-Indié zegt in zijn nommer van 4 Junij: Algemeen onderstelt men, dat, eer het twee jaren verder is, generaal Verspijck als leger- kommandant naar Indië terugkeert. Onces inziens zou dit niet dienstig zijn voor hel bevorderen van een goeden geest bij het leger. Reeds de uitdrukking: «kliek van Verspijck," welke in den laalslen tijd algemeen in zwang gekomen is, bewijst dat de naam van dien generaal mis bruikt wordt als eene leus; en daar bij elke gelegenheid om daarover in bet openbaar zijp misnoegen te betuigen ongebruikt voorbij heeft laten gaan, moet men aannemen dat bij bet gebruik goedkeurde of althans het misbruik niet lelde. Van het oogenbnk dat generaal Verspijck ten vorigen jare zijn ontslag heeft willen nemen hebben wij hem onder een nieuw licht leeren beschouwen. Ten bewijze dat anderen en onderen reeds vroeger geheel vrij waren in hun oordeel over hem, laten wij een uittreksel volgen uit een brief gisteren uit het buitenland ontvangen «Geheel overeenstemmend denkende met uwe in uw blad geuite gevoelens omtrent de waarde en handelingen der generaals van Swieten en Verspijck zag ik gisteren in de Locomotief een vuurwerk afgestoken ter verheerlijking van den laatste. aDe Locomotief vergat geheel hare oordeelvel ling in haar no. 153 van 1873; vergal te doen uitkomen dat Verspijck niet naar Alchin gezon den is om als een flankeur bij de vurende voorposten te slaanwaardoor hij bij den niet diep denkenden soldaat populair werdmaar waardoor hij bij den doordenkende zich in zeker opzigl schuldig maakte aan pligtverzuim, want hij diende zijn leven trouw te bewaren, omdat, als zijn oude 68jarige chef door cholera of anderszins mogt weggenomen wordenhij als bevelhebber diende op te treden. Maar de on nutte onvoorzigtige waaghalzerij maakte effect en het is juist jagt op effect wat die geheele loopbaan gekenmerkt heeft. Door zich te digt bij den vijand op te houden, maakte hij eene tegenstelling met den kal menrustigen van Swieten, die beter begreep dan Verspijck, dat schieten en sabreren aan minderèn moest overgelaten blijvenmaar dat kalm beleidvol overleg zijne grootste laak wns en moest blijven. De Locomotief vergeet dat van Swieten met al zijn kalme bedaardheid geen enkele échec heeft geleden, dat uit het kader der Alchin-expeditie de generaal Verspijck zou kunnen weggenomen worden zonder groote schade, terwijl de Gguur van van Swieten er onmisbaar in is. De kolonel Andrgsen zeide indertijdtoen de tijding van het afloopen der Onrust tot hem kwain Die Verspijck, die Verspijck, hij hakt op llanjcr- masin als een wildeman rond." A i I e r I e i. Maandag was bel St. Margriet. Hel is een zeer oud en vrij algemeen volksgeloof in Nederland, dat als het op S(. Margriet regent het G weken achtereeu alle dogen regenen zal. In Duitschland zegt men, dat als het op 10 Julij, de Zeven broeders, regent, deregen dan 7 weken aanhoudt. Er ligt, gelijk voor zeer veel'bijgeloofook hier voor een natuurkundige waarheid ten grondslag, doch men moet niet zoo precies hechten aan den datum van 10 of 20 Julij en ook niet aan 6 of 7 weken maar meer aan de tweede helft van de maand Julij. Uit zeer verklaarbare rede nen waait dau bij ons veelal de Zuiden- of Zuid westenwind en die luchtsiroomenover zee komende, bevatten steeds veel water, dat telkens neérslaat, met andere woordenblijft hei langen tijd regenen. "Wijlen de hoogleeraar II. C. ven Roll heelt in den Practiscken Volksalmanak voor 1860 dit breeder aangetoond. In Indo-China is het de gewoonte dat aanzien lijke personen nooit hunne nagels knippen. Het bezit van buitengewoon lange nagels is het kenmerk van hunne weelderige luiheid. Merk waardig is hetdat die nagels niet slechts zich ombuigenmaar in verschillende rigtingen bog- ten maken. De eerste twintig streepen zijn zij regt, de volgende twintig A dertig stteepea golven zij. De aanzienlijke Anemieten dragen opzettelijk daartoe vervrardigde kokertjes, waarin zij hun sieraad beschutten- Als ook hier lange nagels voornaam waren, zou. men zeker zijn, dat het nagelbijten door velen zou worden nagelaten. Bij den grooten internationalen zangwedstrijd die, ter gelegenheid der kermis te Gent, door het Willems-Genootschap" aldaar gehouden is, zijn blijkens het thans bekend geworden officiéél versiag, door nederlandsche liederlafels de vol gende prijzeu behaald: door Ido't Mannenkoor, van Henarik-Ido-Ambachtde le prjjs, in de sectie der gemeenten met eene bevolking bene den de 8000 zielen door Njjmsegsch Mannenkoor de 2e prijs, in de sectie der gemeenten met eene bevolking van 8000 tot 25,000 zielen. In deze laatste aideeling is aan het Amsterdamsche Genootschap Oefening baart kunst eene eet volle vermelding te beurt gevallen. Die last van mieren heeft in den tuin of boomgaardstrooije eenige korreltjes zout op die plaatsen en besprenkele ze met wat water. Ook met karbolzuur verjaagt men ze. Wij achten het niet ondienstig in herinne ring te brengen dat er geen beter en spoediger middel tot zuivering en reiniging van drink water ia dan gestoten aluim. Een eetlepel gestooten aluim, dien men in een emmer water van ongeveer 10 liter [Ned. kan] werpten goed doorroertslaat in eenige minuten alle onreinheden in het water zoo werkzaam nederen reinigt het water zoo zuiver dat het met gedislellcerd water in helderheid kan wedijveren. In het koninkrijk Siam is het eerste nummer eener Slaats-courant verschenenopgerigt door den koning. Het bevat een decreet, waarbij een senaat wordt in het leven geroepen tot ondersteuning van den koning in de adminis tratie van de geldmiddelen des rijks. Volgens de laatste berichten uil Bengalen betreffende den hongersnood in Indië klimt de nood steeds hooger. Nog altijd blijft het gebiek aan regen aanhouden en de plaatsen die niet in de onmiddclgke nabijheid eener rivier ge legen zijn Igden tevens groot gebrek aan water,

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1