jig 2250. Dingsdag* 25 Augustus 1874. Nkdkrlanpschk Centra al-Spoor weg. Vertrek van Amniafoort naar Utrecht 7.10, 9.19, 11.06, 2.20, 3.25, 8.15. Vertrek van Amerafoort naar Zwolle 8.44, 9.4.11.37, 615, 9. OOSTBRSPOORWEG. Vertrek van Amenfoort naar Amsterdam 8.10 9.22 11.12 3 18 8.20 en 9 50. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.15; 9.55; 11+5 5.5; 7 5; 9.50. Van Amsterdam naar Utrecht 6.55; 3.10; 3.55. comu. Diligence-Diensten van den Heer A SCHIMMEL Van Amersfoort naar Maanbergen 's morgens 6+5op den eersten trein naar Arnhem en 's namiddags 6 30 nor. Van Maanbergen naar Amenfoort 's morgens 9,16 en 's avonds 8.21 nor. Van A merafoort naar Barneveld 6.15 's avonds. Van Barnevcld naar Amenfoor 7'/* Imorg. Dit hlad venchijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal flfranco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentiin van 1 tot 6 regels 60 Cte elke regel meerder 10 Culegale, ofllciM n onteigen. Advertentie per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Aft. nummert 10 ceutsBestellingen bij den Uitg. A. U. eaa Cleeffte Amenfoort Bureau Amertjoorltcha Courant. Stoovestraat bij e Langestraat. Wijk B. No, 33en bij alle Bockhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertenties voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door liet Algemeen Advertenti, bureau van NlJOü en vu» dl TH as Wijnstraat Rotterdam. Politieke Revue. De reis van Mac-Mahon, de ontvlugting van B.izaine en de Spaansche oorlogszaken zijn de niet nieuwe onderwerpen die nog op buiten- landsche politiek gebied de voornaamste bespre kingen van publiek en pera uitmaken bij gebrek aan versch nieuws. Zei Is Tuikije levert niets op dat de belang stelling trekt, want de finantieele sprongen, die aldaar noodzakelijk zijn om de Staatsdienst gaande te houdenbehooren tot de gewone evolutien in hel Kijk der Halve Maan alleeu met dit verschil dat de Slaat al hooger en hoogere nieuwe rente moet betalen. Waar dal op zal uitloopen kan zelfs de eenvoudigste lezer wel begrijpen. Op het platteland in Frankrijk is men weinig ingenomen met hel Seplennium van Mac-Mahon. sDat zyn ïeggen de boeren de zeven magere jaren 1 sin de dagen van het Keizerrijk was er orde en welvaart." Dat het Keizerrijk de schuld heeft van al de rampen, onder welke Frankrijk gebukt gaat daaraan denken zij niet. De glorie van Napoleon I leeft nog onder 'l Volk. De correspondent van de Gauloitte Cannes gevestigd, heeft op het eiland St. Marguerite een onderzoek in loco gedaan en zegt, dat het geenszins zoo uioeijelijk was als men het heeft voorgesteld om door middel van een touw langs de rots neer ie dalen. Een luitenant van een linie-regementdie niet zoo oud maar dikker dan Buiaine was, heelt ten aanschouwe van velen er de proef' van afgelegd. In den tijd van twaalf minuten klom hij weer naar boven Wie het niet gelooven wil, wordt daartoe niet gedwongen. Hel geheim van Bazaine's ontvlugting schijnt weldra opgehelderd te zullen word *n. Hel Jonrnal O/ficiel heeft nog niet gesproken zoover wij welen maar andere bladen klappen reeds uit de school van 'l geieglelijk ondeitock. De M't- niteur zegtdal het rapport van generaal Lewal over deze zaak reeds is ingediend en dal daaiin de mededeelingen van meviouw Bauine in ieder opzigt worden tegengesproken. De Prette voegt er bij: sliet is thans zeker dal de maarschalk ontvlugt is met de hulp van de meeste gevan gen bewaarders. Hel bevel tot aanhouding van twee Engelsche jufiers is ingetliokken. lntusschen heeft het reeds eene onschuldige familie groole onaange naamheden veiourzankt s Een ontevreden huis vader" schrijft in den Time», dal hij met zijne vrouw cn twee dochters van den Haag naar Brussel komende, daar den gelieelen tijd door de politie in 'l oog gehouden en over 't geheel vrij grol behandeld is omdat men de jonge dames vooi Bazuine's medepligtigen hield." Bitmarck heelt op zijne reis naar Varzin den eersten burgemeester van Stargard, die hem begroette en opmerkte, dat hij er goed uitzag verkltyird, dat hij gedurende de paar dagen va» zijn vei blijf te Berlijn hard had gewerkt, har der dan na eene badkuur veroorloofd is, en dat dit hem sdien rooden kop" had bezorgd. Verder zeide hij, dat hij tot de bijeenroeping van den rijksdag in October te Varzin wilde blijven. In huis had men het toch beter dan in eene badplaats. De correspondent der Amiterd. Cl- schrijft Aien kan eigenlijk niet denken aan den toestand van Frankrijk zonder wrevelig te worden. Cett un paradithahilé par dee diabietzeide een vreemd diplomaal onlangs en de man die na tuurlijk alleen van (duivels" sprak op politiek gebied', had volkomen gelijk. Frankrijk is een land van melk en honig; de natuur heeft er hare beste krachten aan gewijd, hare beste gaven aan geschonken de menschen zijn vlug van begrip, scherpzinnig, goedhartig en eerlijk, want in welk ander land ter wereld zou zulk een crisis als die van 1870 en 4871 worden doorloopen met zoo weinig financiële tekortko mingen van de zijde der burgers? Welnu, die intelligente scherpzinnige, goedhartige, eerlijke lieden worden ware duivels zoodra de politiek in het spel komt. Deze is de kanker, die Frankrijk vernielt of althans belet om te worden wat het kon zijn, namelijk het schoonste, rijkste, gelukkigste cn magligste land op aarde. Hel is alsof de Voorzienigheid in hare wijsheid aan zooveel intellectuelen en materielen voor spoed als de Franschen souden kunnen hebben, indien er geen politiek in de wereld waseen hefboom heeft willen stellen, een tegenwigl, dat hen echter op het laatst nog verpletteren zal als zij zich niet in acht nemen. Op hel oogenblik is de politieke toestand van Frankrijk, niemand kan hel ontkennen weder zeer hagchelijk. Het land toch is verdeeld in twee partijen die nagenoeg gelijk staan de republiekeinsclie en de monarchale partij, welke laatste daar zij geen koning kan krijgen met rassende schreden op den keizer afgaatdie altijd den Franschen het zoo verleidelijk lokaas «het algemeen stemregt in zijnen uilgebreidslen vorm" voor oogen houdtwel wetende dat niets gemakkelijker is dan hen door het stellen van officiële candidatenhet toezeggen van baantjes en wat dies meer zy naar goedvinden te leiden, ja lot een geheel particulier keizerlijk stemregt te inaken. Aangezien verder geen koning over Frankrijk zou willen regeren zonder hel algemeen stemregt te besnoeijenzou zijne re gering altijd épbémère of voorbijgaande zijn daar iedereen om hel haidst zou schreeuwen dat hij niets meer te zeggengeen aandeel meer in de regering des lands had. Onder het keizerrijk heeft ieder een slempro forma althans, met 99 honderdsten stemmen zoo als de keizer goedvindt. Hel keizerrijk heeft eigenlyk voor de Franschen veel verleidelijks. Over het algemeen zijn deze meer monarchaal- dan reptibliekeiusch- gezind. De geschiedenis is daar om dat tc bewij zen. Maar bovendien wil ieder meepraten en meèregeren. Het keizerrijk nu is monarchaal en vergunt mederegcringdat wil zeggen, in schijn is liet democratisch hoewel de confiscatie van bijna alle vrijheden onder Napoleon III leert hoe achter dien democralischen vorm een despotieke wettelijkheid verborgen is. De schijn en de vorm zijn in de politiek echter alles voor den Franschman. De republiek is demo cratisch zij geeft het algemeen stemregtmaar zij is te onbepaald en een president van een republiek heeft te weinig prestige; hij schittert ook niet genoeg. Voor de hooge belastingen, die zij opbrengenwillen de Franschen wat meer luister wat minder eenvoud. Dat mevrouw Thiers zelve naar de keuken ging om een laatst oog te laten gaan over de culinaiische exploiicn van koks en keukenmeiden heeft meer hijge dragen tot den val van dien president der lepu- bliek dan zijne lepublikeinsche gevoelens, die onder een republiek waarlijk niet verooidceld konden worden en toch alles behalve radicaal waren. Nooit is ook aan de positie van Thiers gevoeliger slag loegebiagi dan door Albert Mil- laud, toen bij in een satyriek versje vertelde hoe hij die de buurman was geweest een leelyke buurman van Thiers, op zekeren dag hei huishouden-boekje van mevrouw Thiers en hare zuster had gevonden en daarin tevens briefjes aan den bakkerdie een paar ioui te veel opgeschreven en broodjes nu eens te hard en dan wèer te zacht gebakken had. Tegen zoo iets was de grootste staatsman in Frankrijk niet bestand, en toen dat versje in den Figaro was verschenen waren de dagen van hei pre sidentschap voor den oudminisler van Lodewijk Filips, geteld. De Franschen toch bloosden dien dag dal zij onder een zoo burgerlijk houtd stonden. En dal was kort na Sédan maar hoe verder men van die catastrofe verwijderd raakt, te minder zal de meerderheid hechten aan een regeling, waarvan de chef geen ntooijc titels, schitterende hofhouding, vorstelijke relatiën ens. heeft. Ware het anders, de Franschman zou niet verdienen dat hij den naam van «ijdel" draagt. De conclusie van het voorgaande is dus geen andere dan dal de republiek het itadium van verval is ingetreden en voortaan bij den dag zieker zal worden lot dal het keizerrijk komt om de laatste en meest vcrslokisle repu- bliekeinen naar Nieuw-Caledonië te zenden. Allerlei. Op raad van dr. \V. wikkelden een paar duellisten die builen Arnhem door den sabel elkanders eer trachtten te redden hunne helsen in doeken met papier gevuld. Ze waren dus nog niet te woedendom elk middel van voorzorg met verachting te ver werpen. Volgens een der advocaten, die in ,deze zaak voor de reglbank te Arnhem optraden, kon de duellist, wiens broek door zijne tegenpartij was gehavend, vergoeding vragen voor schade toe- gebragl aan zijn roeiend goed. Te Parijs tracht men nu teringlijders te ge nezen door hel drinken van ossenbloedwarm uit den os. Men verdiept zich in gissingen over den invloed die deze drank zal hebben op het karakter van hem die genezen wordt. In de Preete van 15 dezer leest men Gisteren morgen is de heer Daudet, politiecommissaris in de wijk St.-Georges, mei agenten verschenen bij de Banqiie de crédit general vingerrue Cha- leaudun 17. De commissaris liti onmiddellijk de deur sluiten en bewaken. De kas weid gesloten, boeken en papieren zijn medegenomen en alles verzegeld. Alle geemployeerden zijn iu den loop van den dag door den kumuiissari* verhoord. Men verzekert doch dit deelcit wij slechts onder reserve mede, dal de dl ie directeuren zijn in hechtenis genomen. Genoemde bank leende op polissen van levensverzekering en ging daarbij volgender wijze te werk. Kwam er b. v. een leenerdie 10,000 Ir. verlangde, dan beloofde men ze, op voorwaarde dat hij levensverzekering nam op zijn lijf voor lik 15 duizend fr. volgens zijnen ouderdomten be hoeve der bank. Btj het teckcnen der polis moest de leener voorat de premie storten voor twee ol drie jaren, opdat «Ie bank eene waarborg hadde voor hare leening. Volgens sommigen nu doch deze beschuldiging deelen wy onder reserve mede stond de bank in ver»tandbou-

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1