ding met den «gent eener levensverzekering- rnaai scha*» pij die haar een rabat verleende op de pretniëit en als de polissen gcleeketid waren, onttrok zij zich regt men aan bare verplig- tiog. Hoe dit alles zij de kantoren zijn op last der justitie gesloten en binnen weinige dagen zal men er meer van te welen komen. In sommige streken van Duitscliland beslaat de gewoonte «ene gevangenis te doopen naar hem die er het eeiai in gezeten heeft. Te Kling* beek was een nieuwe gevangenis gebouwd en de ai beider N die lot eenige dageu gevange- nisslrat veiooriieeld was, zou de peier der nieuwe gevangenis zijn. Hier had hij veel tegen en hij weigerde dan ook den veldwachter te volgendie hem derwaarts brengen moest. De amisvonteher VV besloot nu zeli den iiian op te zoeken en hem aan te raden zijn slral te onder gaan. iV. liet zich overreden en volgde den inspecteur goedwillig. Aan de deur van het gebouw gekomen dat geheel afgezonderd van de gemeente ligt, weigerde hij echter er binnen te gaan, op groad dat er iemand in was. De inspecteur zag niets maar daar de ander vol hield, wilde hij zich persoonlijk overtuigen. Hij ging binnen en onmiddellijk sloot N. hem op en begat' zich aan zijn werk. Hij arbeidde den geheelen dag en eerst des avonds gat' hij aan een zijner kameraden den sleutel van de gevangenis. Deze haast zich den inspecteur te bevrijden. De strai van N. zal nu veel zwaarder zijn, maar de gevangenis zal zijn naam niet dragen De DuUy News heelt uit Cardiff de lijding van eene «eischrikkelijke spoorwegramp ontvan gen een trein met steenkolen en erts geladen, heelt een anderen trein van dczellde soort, die in hei station van Bargoes stond, verbrijzeld. De eerste trein bestond uil 41 waggons en kwem van l)ow!*is. Uoor een verkeerd draaijen van den excentriekwas de irein een verkeerd spoor ingeslagen en rolde nu eene helling at met eene snelheid van 80 mijlen per uur. In die üelsciie vaart ontmoette liij een anderen trein en er had een lievige schok plaats, üe locomotieven botsten legen elkander en men heelt ft» slechts eenige stukken gevonden van den ougelukkigeu machinist en stoker. Op den tweeden trein bevonden zich slechts de conduc teur en de treinwachter. Beiden werden erg gewond en hadden het behoud huns levens alleen aan hunne tegenwoordigheid van geest te daoken- Toen zij den trein van Uowlais met de snelheid van den bliksem op hen zagen aankomen, spongen zij in alleiijl van hunnen trein en namen de vlugl. Ongelukkig werden zij nog eig gewond door de stukken van hun trein en hun leven is nog niet builen gevaar. Indien het ongeval een halt uur later ware gebeurd zou Je rnuip oneindig erger geweest zijn, daar aisJan de passagierstiein zich in het alation zou bevonden hebben. Een der passagiers, die bij het ongeval bij Warmond zwaar gekneusd weid, is, volgent liet Leidtch Dagblad, aan Je gevolgen overleden. De machinist en de stoker van den trein zijn naar Iteizellde blad medeJeeltonder toezigt der politie gesteld. De comraissniis des konings in de provincie Gelderland heeli dezer dagen eene aanschrijving gezonden aan de buigcineesters in die provincie, betreffende het nemen van maatregelen tol wering van kwaden diocs bij paarden, welke ziekte thans zorgwekkend lieetvchl. De uitbiei- dtng, welke hij Imcli verkregen, is in elke plaats waar bij voorkomt, een binndpunt van besmet ting en gevaar beslaat er, dat paaiden aan den den weg komendie ofschoon zij voor den oningewijde nog niet de kenleekenen dezer ziekte vertonnen ze toch door besmetting zouden kun nen voortplanten is het dringend noodig tijdige aangifte te doen en wordt afzondering dringend aanbevolen. IX: eigenaars van gezonde paarden en dc houders van uitspanningen waar paarden worden gevoed en gedrenkthebben er gioot belang bijdat tegen de verspreiding zoo veel mogelijk worde gewaakt. Gelijk bekend is wordt hel carbolznur ais een der beste middelen tot wering aanbevolen. In Zulpben en omstreken wordt dat middel zeer veel gebezigd. Het schoon houden van voederbakken en drinkeuiuteia is insgelijks een vereischte. Volgens beriglen uit bet zuiden en oosten van Frankrijk is de wijnoogst dit jaar bijzonder overvloedig. In Bourgondië zijn de leege vaten tot het dubbele van den prijs geslegen. In de buurt van Antun heeft men herbergen, waar op bel uithangbord te lezen staalWijn naar believenhet drinken per uur een stuiver." AMERSFOORT24 Augustus 1874. Weldra is de tijd daar waarop te Amersfoort de meermalen door ons besproken Tentoon stellingen en feestelijkheden zullen plaats hebben en gaarne wijden wij nog een belang stellend woord daaraanovertuigd dat ook dit nog bij velen welkom zal zijn. Donderdag 27 Augustus e. k. geschiedt de opening daarvan te elf uren op het kaifsveld, alwaar alsdan zullen tentoongesteld zijn twee brillante verzamelingen werktuigen van de Hoe ren J. Peignat li' Co. te Amsterdam en G. Stout te Ti el. Het overzigt daarvanop het papier genomen doet ons reikhalzen deze aanzienlijke collection op het tentoonstellingsterrein te overzienook en detail naauwkeurig te reflecteren, en men meene niet dat zij enkel aantrekkelijk voor zaakkundi- gen en landbouwers zullen zijn, maar ook veel is daaronder dat in hooge mate door allen onder hel publiek gemakkelijk kan worden beoordeeld tevens dames en huisvrouwen van alle standen kunnen er diverse zaken zienhoogst aanlok kelijk voor goede ménagères en kunnen zij alzoo daar veel vinden dat voor buistuinhuis houding en keuken allerwenschelijkst zal worden geacht Het muziekcorps der rijdende artillerie, dat onder zij::en bekwamen kapelmeester den Heer F. Nürnberger eene verdienstelijke plaats onder onze nationale muziekcorpsen inneemt, geeft op het tentoonstellingsterrein tusschen 1 en 3 uren eene uitvoering en inlusschen vangt te 2 uren eene algemeene vergadering van belang stellenden in Ainicitia aanalwaar de Heer Wouter Sluisuit Beemster, zeer belangwek kende mededeelingen aangaande Vee en Veeteelt zal doen en er gelegenheid zal zijn daarover discussiën te voerenook voor niet-leden is deze bijeenkomst toegankelijk. Des avonds te 7 uren vangt de soiree musi- cale bij den Heer Maters in de Arend aan en aldaar hebben de leden van alle Afdeclingen van het Utr. Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde vrijen toegang. Vrijdag 28 Augustus te elf uren geschiedt op bet Kaifsveld de opening der Tentoonstelling van PaardenVeeenz. enz. en onze land bouwers veehouders enz. van Amersfoortom liggende en meer verwijderde plaatsen gaven daaromtrent voldingende blijken dal zij liefde voor hun bedrijf koesteren. Immers in groot getal, met een aanzienlijke en veelbelovende paarden- en vee-reeksen wat meerder geschikt iszich tot opgaven aange meld hebbendezullen zij de eer van den na- tionalen veestapel tegelijk met hunne eer en die van de gemeente Amersfoort en der environs enz. glansrijk ophouden en hebben zij getoond dat zij de gelegenheid waarderen alhier daartoe opengesteld. Er zal derhalve niet alleen reet te lien zijn, maar ook veel dat fraai en ferm in zijn genre is. Men kan er zeker van zijn, dat wie daarvoor gevoel heeft, zich aldaar ten hoogste zal voldaan achten en is de mededinging belang rijk zooveel te eervoller zal het zijn voor hen die aldaar voor het ingezondene zullen worden bekroondterwijlwie deze onderscheiding niet genieten, hel bewustzijn zullen erlangen dat, waar allen niet kunnen worden bekroond zij evenwel de zelfvpldoening mogen smaken pligt- matig Ie hebben medegewerkt tot het fraai en doelmatig figuur der tentoonstelling en dat geeft mede groote tevredenheid. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden zal ingevolge H.D. toezegging aan het Afdelings bestuur, bij de Tentoonstelling, enz. tegen woordig zijn. Ook deze tentoonstelling wordt van 1 tot 3 uren door de muziek van gemeld corps opge luisterd. Vrijdagmiddag heeft een gcmecnsch ppclijk diner in Amicilta plaats a 2,50 per persoon en gewis zal er eene aangename verbroedering onder vertegenwoordigers van alle standen uit landbouw en verdere belangstellenden heer- schen, terwyl te acht uren op het welgelegen terras met boeijend perspectief aldaar een fraai Vauxhall en concert aanvangtgevolgd door bal in de groote zaal. Zullen bij Vauxhall. concert en bal in Amicitia een groot getal vertegenwoordigsters der schoone sekse, waaronder ook charmante, aanwezig zijn zeker zullen velen inet ons wenschen, dat er dan tevensevenals bij diverse landbouwfeest- diners elders, zullen aanzitten bij het land- bouwfecstdiner voormeld, waardoor ontegen zeggelijk luister en genot daarvan grootelijks worden verhoogd en mede daardoor kan worden bezegeld hetgeen de groote dichter zong: «zij vlechten en weven heinelsche rozen in 'taardsche leven;" terwijl gewis geen bezwaren van on- overkouielijkcn aard hel verwezenlijken daarvan zullen in den weg staan. Waarom zouden levens gezellinnen er geen dinergeiellinnen mogen zijn Het Bestuur der A/deeling Amersfoort van het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruid kunde, bestaande uit de Hecren Jhr. H. W. C. Iloofl, president, Mr. M. J. L. baron Toets van Amerongen van HenswoudeTh. ten Drink, A. van Vellhuiien, Mr. J. L. baron Nepveuen J. Keijser, secretaris, heeft alzoo op voortreffe lijke wijze eene doelmatige en aantrekkelijke serie tweedaagsche tentoonstellingen en fees telijkheden georganiseerdgeschraagd door bij dragen van Z. K. H. Prins Hendrikhoofdbe stuur, gemeentebestuur en een aantal welwillende autoriteiten en particulieren uit stad, environs en van eldersen mag derhalvevooral bij gunstig wedermet grond worden verwacht dat een aanzienlijk getal provincie-bewoners en lundgenooten daarbij zullen tegenwoordig zijn inzonderheid omdat Amersfoort thans langs Oosterspoorweg, Centraalspoorweg en andere routes vlug te bereiken is en inag worden voorspeld dat zij aldaar een hoogst genoege- lijken tijd zullen doorbrengenomdat in alle opziglen aan alles wat beide feestdagen betreft de meest mogelijke goede zorgen door het Afdeelingsbesluur zijn gewijd en waarbij in deze omvangrijke en moeijelijke taak alle be stuursleden, in bdnnenaangewezen werkkring, door zeldzame en onbezweken toewijding hebben uitgemunt. Mogen derhalve velen, zoowel van elders, als onder onze stadgenooten zich opgewekt gevoelen door aanwezigheid en deelneming tot liet welslagen der Tentoonstelling en feestelijk heden medetewerken en alzoo zal kunnen wor den geconstateerddal Amersfoort ook daarmede onder de hoofdsteden van provinciën en arron dissementen eene waardige en eervolle plaats inneemt Waar eenieder naar beste krachten, gepast en ordelievend tol bevordering van nut cn ge noegen voor allen bijdraagtdaar kunnen bril lante resultaten worden erlangd en is glansrijk succes verzekerd. in bel voorgaand nummer werdnaar het geen wij vernomen hadden, alleszins verdiende belangstelling van hel publiek opgewekt voor de tentoonstelling van mineraliën versteeningen, horens en schelpen in het St. Pieters- en Blok- landsgasthuis te Amersfoort welke van beden af is geopend. Deze thans persoonlijk bezigligd hebbende moeten wij erkennen dal ons niets Ie veel daarvan was gezegd, want ofschoon wij geen zaakkundigen op dit terrein zijn springt hel toch dadelijk in het oog, dat hier eene collectie aanwezig is, die als allerzeldzaamst mag worden aangemerkt, zoowel door rijkdom als door verscheidenheid uitblinkende. Djn geacliten Verzamelaar zij hulde geplengd voor zijn onvermoeid streven dat hij met opof fering van jarenschalten aan tijd zulk een schat van voorwerpen wist optesporen en bijeen te houden. Ook ntoel de rangeiing en sortering, naar de eischen der wetenschap, zooals dit voor aller oogen springt, ongetwijfeld zeer oor deelkundig zijn geschied. Ten sterkste moeten wij eenieder aanraden de gelegenheid niet te verzuimen om deze ten toonstelling te bezigtigen. Ileeds bij het binnen treden boeit de étalage in haar geheel ten sterkste en beziel men deze en délail dan zeker moet men zich ook daardoor aangetrokken gevoelen; want al is men met doordrongen van, ol zells bijna geheel zakelijk onbekend met 't (laai aan wezige, dan toch beselt men, als bij inluitie, dal het schoon is en dan begrijpt uien tevens dat hel tentoongestelde voor dc mannen der wetenschap eene onwederslaanbaie aantrekkelijk heid moet bezitten. Men ga dus stellig aldaar een bezoek bren gen, te rnecr ook omdat zich aan de matige euiiée eene weldadige strekking verbindt. Up de tc Botterdam gehouden tentoonstelling van Teekciiingen en Boetseerwerkvervaardigd door leerlingen van Burgerdag-en avondscholen, is aan de Burgeravondschool te Amersloori een getuigschrift toegekend wegens ingezonden Ute keningen onder letter C 2 voorstellende de Uitkomsten von het onderwijs in 't llandleekenen ge durende den cursus 187374. Bovendien werd met afzondei Irjke getuigschriften bekroond hel werk van de leerlingen D. Wolbets (bandtee kenen)H. J. van Daal (handleekenen) en H. Bolland (hand- en rechtlijnig leekenen). De namen der 3 bekroonde leerlingen zijn juist cn meiken wij dit op, omdat het Utr. tlagbl. van Zalitrdag jl. vier gunsch verkeerde namen heeft vernield, welke naai onze gissing liurling- sche leerlingen zijn. Die getuigschriften zullenna het sluiten der tentoonstelling, met de tentoongestelde tee- keningen aan den heer Diiecteur der burgei- avondschool alhier toegezonden worden. Naar

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2