CiEHLEH DIERS Gymnastiek. f. itallf. onderwijs in de gymnastiek j. a. schotekmaiv. pjykiifte ch> dentiste lill»ll"ï te Arnhem, zal Woensdag 2 September HdTEL anathkhw-iomater werkzaamheid en toewijding van den Afdee- lingspresident Jhr. H. W. C. Hooft, die daarbij voldingende blijken van zaakkennis op landhuis- houdkundig gebied heelt gegeven. Hij werd waardig ter zijde gestaan in de langdurige, veelomvattende en moeiielijkc werkzaamheden van het secretariaat door den Afdeelingssecretaris den Heer Joh. Keijserdie een schat van tijd en moeite daarvoor heelt aangewend. Erkenning, eer en dank zij derhalve aan alle voormelden gewijd. Zij genieten mede de ge- noegelijke satisfactie dat algemeene tevre denheid als de schoonste kroon op hun werk prijkt AMERSFOORT31 Augustus 1874. De tentoonstelling van mineraliënverstee ningen horens en schelpen, welwillend door Jhr. P. J. van Winter ter dispositie der com missie gesteldis gisteren gesloten en werd zij bezocht door een hoogst talrijk publiek hetwelk zijne ingenomenheid daarmede te kennen gaf, en verdienen de commissieleden die daaraan veel moeite en zorgen hebben aangewend, daar voor al. ;emeene erkentelijkheid, alsmede de Da mes en Heeren Regentessen en Regenten van het Gasthuisdie het locaal kosteloos daarvoor ge- ruimen lijd hebben afgestaan. De weezen van het burgerweeshuis hadden gisteren vrijen toegang. De opbrengst der entrée ten voordeele van de algeuieene armen, was ƒ101,80, waarvan enkel de hoogst noodzakelijke kosten worden afgetrokken. Heden middag is Z. K. H. Prins Hendrik hier ter stede aangekomen teneinde de tentoon stelling te bezoeken alwaar Z. K. H. met belangstelling eu genoegen alles in oogenschouw heelt genomen. Bij de godsdienstoefening der Ned. Herv. gemeente te Amersfoort is Zondagochtend 23 Augustus jl., onder het gehoor van Ds. Graswinckel de aanzienlijke gift van 160.gecollecteerd. In de Donderdag jl. gehouden vergadering van hel Departement Amersfoort der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen heeft de commissie van Toezigt op de Nutschool zich bereid verklaard in functie te blijven teneinde deze zaak nog eenigen tijd slaande te houden en werd voor gesteld de school voorloopig te veranderen in eene school enkel voor kinderen van 5 lol 8 jaar, tot overgang op de school van den Heer van der Nagelen om bij opheffing der Nutschool der Heer Versloothoofdonderwijzer dier school pensioen te verleenen groot/"600, namelijk /200 uit de Departementkas en het restant zou men trachten van hel Hoofdbestuur der Maatschappij te bekomen. Eene commissie van 5 leden is benoemd om daarover rapport uitteb^eogen in eene volgende vergadering. Gisteren werd te Amsterdam de Alg. Verga dering der Maatsch. Tot Nul der Israëlieten in - Nederlandgehouden. Aldaar waren een 30tal afgevaardigden der verschillende afdeetingen2 honoraire leden en de leden van het Hoofdbe stuur tegenwoordig en werd hel 25jarig beslaan der Maatschappij herdacht. De voorzitter, Mr. A. de Pinto, opende de veigadering met eene toespraak, waarin hij schetste het ontslaan dei Maatschappij de moeijelijkheden waarmede zij in den aanvang had le kauipen; de weinige sympathie, die zij genoot, hoofdzakelijk spruitende uit te hoog gestelde eischen der uiterste kerkelijke partijen, enz.; doch gelukkig was dit allengskens veran derd, doordien men tot het bewustzijn kwam dal zij de strekking niet had zich op kerkelijk terrein te bewegen. Hare roeping was goede zeden, deugd en beschaving onder de Israëlieten te bevorderen. Zij heeft dezen weg bewandeld en niet zonder vrucht. Spreker drukte den wensch uit, dat zij in hel 2e vijfentwintigjarig tijdperk van haar be staan mogl voortgaan haar programma le blijven handhaven. De goede Vruchten zouden dan niet uitblijven. Door den secretaris Mr. J. dan Lier werd verslag uiigebragt omtrent den toestand der Maatschappij over hel afgeloopen jaar en die zeer bevredigend was. Voorts werd bepaald dat de volgende Algemeene Vergadering der Maat schappij in 1875 te Amersfoort zal worden ge houden. De Vier-Voorzit ter DrTeixeira de Matlos bood den Vooizilter Mr. A. de Pinto, namens de ledenter herinnering aan de 25jarige feest viering ten geschenke aan een prachtig kris tallen met zilver gemonteerd pièce de milieu met inscriptie, hetwelk dankbaar door den Voor zitter werd aangenomen. Vervolgens vereenigden zich bestuurders en afgevaardigden aan eenen gemeenschappelijken maaltijd waarbij vele heildronken op de maat schappij, haar hoofdbestuur aldeelingen hare bestuurdersafgevaardigden enz. werden uii gebragt. Op 15 Sept. a. s. zal in het hoofdkiesdislrict Tiel de tengevolge van hel optreden van den heer van Lijnden als Minister van Justitie noodig geworden verkiezing van een lid van de Tweede Kamer plaats hebben en de herstemhiiiigzoo noodig op 29 Sept. d. a. v. Te Sau Francisco i£ een nieuwe soort van bestrating beproefd, die op de volgende wijze wordt gemaakt Zachte gebakken steenen worden in kokende steeukolenleer gedompeld, dat er inzuigt en waai door zij zeer hard worden. Van deze steenen wordt op een bed van zand eerst een vlakke laag gelegd en daarop een laag op zijn kant geplaatst. De naden worden met heete steen- kolenteer gevuld en daarna het geheel met eene dunne laag gezift zand bedekt. In het district Opollscha (Rusland), werd onlangs het gerucht verspreid, dat het Gou vernement van Pieskou 5000 meisjes naar de Zwarte zee zou laten brengen waarop zij op een rood schip zouden worden opgenomen, over zee gebragl en aan mooren uigebuwd. De meisjes bewogen hemel en aarde, oui aan den man le komen, zij wilden liever in hun Vader land onverschillig met wien ook huwen, dan in den vreemde met een moor. 't Gevolg was dat er een ontzaggelijk aantal huwelijken in korten tijd gesloten werden. De oorzaak van die huwelijkswoede was een brief met roode inktgeschreven, waarin het verhaalaangaande den dwang om met mooren te huwen gedaan werd de brief was gevonden in het dorp Bru- lowo. Bij onderzoek bleek dal de brief geschre ven was door eeri herbergierzekeren Sergey Jokowltw23 jaar oud, die voorgat, dat zijn verzinsel slechts eene onschuldige scherts ge weest was. 't Bleek echter, dat de man 'lom zijn zaak gedaan hadteneinde flink brandewijn le verkoopenwant daaraan mag 'l daar te Lande bij geeu bruiloft ontbreken, zelfs niet al wordt het huwelijk gesloten uit angst voor de mooren. Jokowlew is veroordeeld tot 50 roebel boete, resp. 15 dagen gevangenis en in de kos ten (26 R.) Over den treurigen toestandwaarin Sicilië veikeert schrijft Erdan het volgende «Driemaal hebben de karabiniers de dieven van de bank van leening te Palermo voor het geregsthof aldaar gebragtdriemaal heeft het hof geen vonnis kunnen doen veilenomdat er geen genoegzaam aantal juryleden was en belegerde eene talrijke menigte, blijkbaar slecht gestemd voor de vertegenwoordigers van 't regthet paleis van justitie. Dit gedrag der juryleden die blijkbaar terugschrikken voor de maffia die houding van 't publiek tegenover een zware misdaad den diefstal van zeven zakken met jnweelen die de dieven door middel van een onderaardschen gang wisten te bereiken -L- scheen de autoriteit zoo ernstigdat zij besloten heeft de beschuldigden bij nacht naar 't vasteland te vervoerenwaar zijwaarschijnlijk voor 't hof van Turyn of Perugia zullen leregtslaan. De prefect van Palermo Rasponi een Na- peleonide door de ilurats ontwikkelt eene groote energie. Hij heeft een aantal vijanden, vooral onder de radicalendie hem gaarne zouden omverwerpen maar wordt door 'l gou vernement gesteund. MKKTPRÏJ ZKft te AMERSFOORT. AMERSFOORT Vrijdag 28 Augustus 1874. Tarwe f 10,k f 12Rogge f 7.50 k f8,Boekweit f7,30 a f8,30. Boter f 1,20 a t 1,30 per N. f£. Eijeren 4 cent per stuk. Kaas f 24,a t 26 per 50 Ned. Aardappelen f 2,k 1 2,20 per mud Pecren i 2,25 k 1 2,50 het mud. Amersfoort, C. Maas. Amcrongen C. Marlen. Baarn Petere Nobbe. BarneveldF. Nopster. Driebergen A. van Slooten. HilversumMeddens. NijkerkWed. de Weerd. Utrecht M, J, C. Nam, Choorstraat. ADVERTENTIE N. De Heer en Mevrouw CRÜOCKEWIT Pook van Baggen betuigen hunnen dank voor de deelneming ondervonden bij het overlijden van hunne behuwdzuster en zuster. Er wordt zoo spoedig mogelijk te Amersfoort gevraagd op een vrolijken stand twee a drie met een keukentje. Adres onder letter A. Z. Bureau Amersfoortsche Courant. De ondergeteekende berigt aan Ouders «p Voogden dat zijne Gymnastiek- en Scherm lessen weder beginnen den 1. September a. s. en dat de meisjeslessen weder op de middag uren zijn gesteld. Ondergeteekende aangezocht om aan kinderen beneden de 12 jaren te geven en daarvoor reeds aanvankelijk deelneming erlangd hebbendenoodigt mits deze Ouders en Voog den, die hunne kinderen daaraan wenschente doen deelnemenbeleefdelijk uit zich tot hem te vervoegen, zullende dit onderwijs in het midden van September aanvangen. MULLER te consulteren zijn. R O T T E li I) 4 M S C II K VEE R. Vertrek van AMERSFOORTMaandag 7 September over Haarlem Leiden 's Hage Delft Schiedam naar ROTTERDAM. Vertrek van ROTTERDAM Dings dag 15 September over Gouda naar AMERSFOORT. ■S" De Commissaris van dit veer houdt zitting in het wachtkantooraan de groote koppel. De Veerschipper, J. L. VAN OOTMARSUM. Door 24 jaren beproefd K. K. Oostenrijksch uitsluitend geprivile gieerd in Amerika en Engeland hoogst gepatenteerd van Dr. J. G. POPPK.K. Hof-Tandarts te Weenen StadBognergassc 2. 't Is het beste voorbehoedmiddel tegen Tand- en Mondziekten hel dient tot wegneming van onaangenamen reuk uil den mondhoudt het beenbederf tegen bevestigt de losse tanden en versterkt het tandvleeseh. Door hel dagelijksch gebruik van dit Mondwater kunnen de meeste Tand- en Mondziekten vermeden worden. Br. J. G. PO PR'S ANATHKRIN-TANDPASTA. Fijne Tandzeep lol reiniging der landen en bewaring voor bederf. Voor ieder zeer aan- prijzenswaardig. Amersfoort bij A. J. DUCHATEAULan- gestraat over de Oude Vischmarkt; te Barne veld bij J. A. VAN GEMERT; le Utrecht bij F. ALTENA Apothecar; te Almelo bij Hm. SMALE te Kampen bij R. HOEKte Zwolle bij K. DU PRÉ en G. ELEVELD «Jt ZOON te Harderwijk bij FIJN VAN DRAAT te Am sterdam VERKOOPHUIS. Dobbe Blemer0. Gr. Gebr. Deuls v. d. Waterweg n/r Rome. Batlenburg v. EekVoorstraat. MosterdMuntstraat. Zeist, Jacky <f Co. Zwolle, A. en D. Stibbe. Aanvraag om Dépót bij M. C- Ham, Utrecht.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 3