ik I. J, rimppEL trachting, waarborgen geeft, dat de verderfe lijke partijstrijd der laatste jarenvoorzoovcel van hem afhangt, plaats zal maken voor ern stige overweging en doelmatige behandeling van 's Lands zakenvan de algemeene belan gen, waaraan de belangen van U allen in tal van opzigtcn zijn verbonden. Wie aan heiu zijne stem geeft, kiest een Volksvertegenwoordigerdie steeds uitmunt uoor verdraagzaamheid en aan alle rigtingen en alle gezindten regt laat wedervaren in zijn schrijven spreken, stemmen en daden. De kiezers in het kiesdistrict Amersfoort kunnen geenc hetere keus doen. Kiezers van het Districtkomt derhalve aanst. Donderdag 17 September, tusschen 's voormid dags ft en 5 uren des namiddagstrouw ter stembus op en brengt Uwe stemmen uit op Best mogelijk in onze velschillende voor gaande artikelen getracht hebbende de kiezers voortelicbtenmoeten wij thans beginnen met cplcmerkcn dat de hoofdkampioenen van de Slam! lardpartij en van 't Anti-Schoolwelveibond bij deze verkiezing tot nu toe een gansch ander systeem voor de electorale campagne wisten toclepassen dan dat van de vorige verkiezing, want in Junij en Jtilij marcheerden zij met ijslijk voel bombarie in tal van bluHerigelogen- aehligc en hatelijke aanplak- en strooibiljetten enz. naar en op hel bataillo-terreinmaar tot het oogonblik dat wij dit opstel schrijvenschijnen zij ietwat slilickcns en met verwonderlijke rustig heid naar en op het strijd veld tc rukken. Dat dit niet uit slajierigbeid spruit, is stellig, en integendeel men mag hel er voor houden dat al hunne strijdkrachten met wakkei beid zijnen wordan verzameld en dat hun leger in volle getalsterkte van 1200 a 1300 onversaagde cn onwankelbare krijgers op 17 Sept. bij den strijd aan de stembus present zal zijn. Zij bekreunen zich niet om de totale ongeschiktheid van den lieer van Asch van Wijck tot liet lidmaatschap der Tweede Kamer. Zij stemmen meest op den eandiduatdie door de drijvers is aangewezen onverschillig, of de eandidaat is van Asch van Wijck of een bezemstokof een doedelzak- PÜPor- Van onze tegenpartij doen wij den sprong naar onze medestanders, in twee strijdafdee- lingen naar de kampplaats gaande, er op uit zijnde dc sterkst mogelijke al'dceling in het veid te brengen en elk barer trachtende de hoofd positie tc bestormen. De eene is diewelke voor den heer Mr. Pijnappel, de andere is die welke voor den lieer Mr. Verloren van Themaat strijdt. Wij zijn niet zonder ongerustheid wegens den uitslag van den strijd op 17 September. Nogmaals moet er op worden aangedrongen door trouwe opkomst te beletten dat voor van Asch van Wijck de overwinning wordt behaald. Ten dringendste worden de conservatieve, libe rale catholieke en verdere kiezers uitgenoodigd ter stembus optekomen en hunne stemmen op Mr. Pijnap]iel tc vereenigen, zijnde hij de ean didaat die bot geschikst is om voor dit district als Volksvertegenwoordiger op te treden. Mogen derhalve op aansL Donderdag de kiezers door hunne aanwezigheid ter stembus en door hun stemmen op Mr. Pijnappel bewijs leveren van hunne opgewektheid en vaderlandsliefde, want daardoor werken zij pligtmatig mede om eenc onpartijdige en doeiinatigc behartigingen behandeling van 'ts Lands zaken krachtdadig tc bevorderen. Omtrent don Heer Verloren vernemen wij naderdat hijsedert zijn vertrek van hieria geworden vuurrood liberaal. Door liberalen is zeer onedel omtrent den Heer Pijnappel gehandeld, doch over veel daarvan spreiden wij liefst het floers, enkel aanstippende hunne plundering uil een «politiek libel" geschreven dooreen liberalen sluipmoor denaar, die in nevenstaand ingezonden stuk on- dcrleekend door den Heer de Beau/ortgansch nog niet genoeg wordt gebrandmerkt. Let men er opdat in ons vorig opstel de can- •didatuur van den lieer Verloren zeer welwillend werd behandelddan springt duidelijk in het oog de schandelijke ondankbaarheid daarvoor door liberalen, die daarop den Heer Pijnappel zoo sluipnioonlelijk hebben aangevallen. Kn hoe zal de uitslag van den strijd zijn Wij vreezen dat de reaclionnaircn voor van Asch van Wijck aanst. Donderdag inéènsaf de overwinning zullen behalenwant geen kiezer hunner armee blijft thuis, maar allen verlaten huiswerk of bezigheden om te gaan stemmen. Met onbegrensde geestdrift zullen hunne platte- lanilkiezers uren achtereen naar de verwijderde raadhuizen heen en terug marcheren om van Asch van Wijck te helpen kiezen. Eéne kans rest ons nog, namelijk: als alle conservatieve liberalecatholieke en verdere kiezers dit even eens zullen doen en dat allendie op deze kiezers overredingen invloed kunnen uitoefenenhunne opkomst, met toewijding, zullen bewerken. Dan is het nog mogelijk dat de overwinning niet door de drijvers voor van Aic/t van Wijck wordt verkregen. Dij de vorige verkiezing en herstemming slin gerden prat op hunne stcmmcnkrachtde rc- aetionnaire drijvers voor van Asch van Wijck tienduizendtallen brommende en logenachtigc aanplak- en strooibiljetten uit, tot stenmien- opwekking hunner groeniaansche kiezers, en deze biljetten wemelden vooral van hatelijkheden en schimp tegen de Roomsehen. Doch ook juist diU was opwekking en prikkel voor de Catho- liekcn om naar de stembus te gaanzoodal daardoor van Asch van Wijck de nederlaag leed. De rcactionnaire drijvers zagen te laat hunne misrekening in en is derhalve thans hunne taktiek anders. Thans is hun doel door religie- zwijgen de Catholieke kiezers van de stembus aflehoudenwant deze hebben de overwinning of de nederlaag voor van Asch van Wijck in hunne magt. Er zijn 600 a 650 Catholieke kiezes in het district en als zy opkomen valt van Asch van Wijck weder. Wij bepalen ons tot het demaskeren dezer drijverstaktiekdat is onze plint, en vredeshalve niets scherper ophalendezullende de Catholie- ken wel beseften dat de lessen van het verledene als waarschuwingen voor de toekomst mogen strekken beseften dat ook zelfbehoud hun spoor slag lot algemecne opkomst ter stembus dient te zijn. Overwint van Asch van Wijck, zoodat alsdan twee Groenianenhij en van Ix>onvoor dit district zitting hebben in ons parlement, dan zinkt het district diep weg, dan verspeelt het de nationale achtingdie het verwierf toen het Mr. W. baron van Goltstein koosdan zal het de smet op zich laden door geheel Nederland te worden uitgekreten als een. broeinest van reactionnairen Kiezers, Wacht u voor de sluipers en glui pers De reactionnaire drijvers voor van Asch ietwat stillckens zich wapenende, zijn veel ge vaarlijker dan vroeger, toen zij met bombast cn bombarie hunne krijgszwaarden zwaaiden. Kiezers! Thuisblijven is eene misdaad, die gij tegen Uw staatsburgerschaptegen Uwe vrijheid en tegen uwe eigene belangen begaat. Thans mogen er geen onverschillige kiezers meer zijn. Op dan, kiezers! naar de stembus. Naar roeping cn in trouwe wekken wij U daartoe op. Daarmede hebben wij onzen pligt gedaan. Doet Gij thans den Uwen. Het gansche jaar, en vooral dezer dagen weder zoo sterk door kiespijn gemarteld, zijn wij zeer vermoeidwenschende eenige rust nu de hindernis<un zijn weggehakt, waardoor thans ruimer perspectief op de verkiezings- bataille is verkregen en bergen wij alzoo thans onze sappeursbijltjes weg. Ingezonden stukken. Aan de Redactie van de Amersfoortsche Courant te Amersfoort. 's Gravenhage12 September 1874. Door de dagbladen vernam ikdat onder scheidene kiezers in hel district Amersfoort bij de eerstvolgende keuze voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voornemens zouden zijn hunne stemmen op mij uit te brengen. Ofschoon ik mij vereerd gevoel door het vertrouwen door die kiezers in mij gesteld, verzoek ik hen, teneinde stemversnippering te voorkomenliever hunne stemmen uit te bren gen op een der door de kiesvergaderingen meer oflicicel gestelde candidatcn. Het zal mij aangenaam zijn zoo U dit schrijven wilt opnemen in bet eersluitkoinende nommer uwer courant. Met hoogachting, (Jw Dw. Dienaar, YAN LIL AAR. WelEdele Heer Mag ik U verzoeken het volgende als inge zonden stuk te willen plaatsen in uw Dingsdag uitkomend noiiiiner. Dut het Week 1)1. van Amersfoort en omstr. den lieer Verloren van Thernaat als lid der Tweede Kamer met warmte aanbeveelt zal nie mand wraken, die weet hoe die Heer zoowel te Utrecht als te Amersfoort om zijne bekwaam heid en regtschuponheid bij allen geacht is maar wel inag men het mijns inziens afkeuren dat dc Heer Rijnappel veroordeeld wordt alleen op het gezag van het in 1869 met een kennelijk politiek doel verschenen vlugschrift «Parlemen taire Portretten." Dat de Heer Pijnappel wars van onvruchtbare partijschap cn gewoon beginselen boven leuzen te stellen zich zelf «liberaal conservatief' of «conservatief liberaal" noemcverwondert ons minder dan dat men het voldoende acht een onbekendedie zijn naam steeds voor alle onderzoekingen zorgvuldig wist verborgen tc houdenals eenig getuige tc doen optreden tegen een mandia gedurende zijne korte parle mentaire loopbaan aan de openbare behandeling van staatszaken een zoo werkzaam aandeel heeft genomen. Lensden. W. II. DE BEAUFORT. In een ll. Zaterdag verschenen Weekblad komt de mededeeling voor, dat vele leden van de kiesvereeniging Amersfoort" thans decandida- tuur van den lieer Mr. M. J. Pijnappel bejam meren en liever den Heer Mr. Verloren van Themaat hadden verkozen. Wij hebben van die mededeeling met leed wezen kennis genomen, omdat, in strijd met die bewering, vele leden der kiesvereentging Amersfoortals in den avond der verkiezing toen bijna alle stemmen op Mr. M. J. Pijnappel en slechts 1 stem op Mr. Verloren werden uitgebrachtnog steeds meest gunstig omtrent dezen hunnen eandidaat gezind zijnwien zij als anderen om zijn veelzijdige talentenzijn onafhankelijk karakter en bezadigdheid, een voor ons district bij uitnemendheid geschikt volks vertegenwoordiger achten. Door de mededeeling in dat weekblad wordt het vermoeden opgewektdat vele leden der kiesvereeniging Amersfoort den door hen gc- stelden eandidaat wenschten te kunnen loslaten als verre beneden den Heer Verloren te stellen. Wel verre van van dezen zin te zijnzullen vele leden van de kiesvereeniging Amersfoortwaar hot pas geell, krachtig voor hunnen eandidaat, den Heer Mr. M. J. Pijnappel, optreden, daar zij hel voor het district een voorrecht zouden achten hem tot Lid der Tweede Kamer verkozen te zien. Zij bejammeren hel echter zeerdat zulke min edele middelen worden aangewend om de candidatuur van den Heer Pijnappel op den achtergrond te dringen en die, ware hel mogelijk, geheel weg te cijferen. Zij willen niet denzclfden weg bewandelen noch ook den anderen eandidaat in zijne waarde trachten te verkleinen, maar aan allen, die met hen een bedaarden vooruitgang wcnschcn, hunnen eandidaat, den Heer Mr. .V. J. Pijnappel voor het lidmaatschap der Tweede Kamer ten sterkste aanbevolen. EENIGE LEDEN DER KIESVEREENIGING AMERSFOORT." Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Doen te weten dat alle gebruikers of be heerders van gebouwen en ervenol wanneer dezen niet gebruikt worden, de eigenaais daar van vetplicht zijn de straat vóór, achter of terzijde van die gebouwen ot erven uil te wieden ol te doen uitwieden, zoodal de straat op Zaterdag, den 19. September aanslaande, des voormiddags ten 10 ure, behoorlijk gezuiverd is, op strafte bij hel reglement bepaald. Amersfoort, den 14. September 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, A. G. W1JERS. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 14 September 1874. Z. M. heeft benoemd lot Griffier bij liet Kanlongeregt te Schiedam den Heer Mr. C. F. A. Knj/fsubstituut-griffier bij de Arroud.- Reglbauk le Amersfoort. Door Heeren Regenten van het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis alhier is de Heer VV. L. Schellussecretaris der gemeente Amersfoort gisteren benoemd tol secretaris-penningmeester van dat gesticht, in plaats van den lieer R. T. Su'jckoverleden. Het Provinciaal Kerkbestuur te Utrecht heelt eervol ontslag verleendop zijn verzoekaan den Heer J. II. van Rossemals vierden Predikant te Amersfoort, integaan den 1 October 1874. Den 27 September e. k. hoopt üs. van Rossctn des avonds zijne afscheidsrede le houden. In plaats van den heer W. van Esveldnaar elders vertrokken is als telegrafist aan 's rijks lelegraaf-kantoor alhier opgetreden de heer Spruijtf tot dusverre le Rotterdam werkzaam. Men berigt aan de Arnh. Ct.dat Dr. II. W.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2