Veil, week zag men le Newport een vuist gevecht uit liefhebberij of box-partij, waarin een der kampvechters zijne tegenpartij meteen •lag den schedel spleethetgeen den dood ten gevolge had. l)e man is in hechtenis genotneu op beschuldiging van manslag en de twee vrien den der kampvechters zijn aangeklaagd als uie- dopligtigen. De Sleeuw. Ct. beval het volgende ingezonden stuk Wet tot regeling der naamteekening. Wij Manhomiuaudaunnui O, bij de gratie der mensclien Sultan van Adélië enz. enz. enz. Allen die dezen zullen zien ol hooren lezen salutl doen te weten; Alzoo Wij in overweging genomen hebben dal veel «Groote Hansen" en «Adelijke Heeren" hunne namen zoo beroerd schrijven, dat geen Alahomedaansch-, Joodsch-, Christenkind er uit wijs kan worden; dal zeil niel-Groole Hansen ol niet-Adelijke Heeren zeer ver in 't krabbelen van hunne natuen zijn gevorderd om daarmee naar 't schijnteen hooge komat" te bewijzen ol daarachter een «niet hooge komat" te ver bergen dat het, in allen gevalle, de meeslen eenc ontzaglijke moeite gekost hebben om voor bun geesldoedend gekras 't zotst exempel te vinden en te bewaren dat zulks getuigt van minachting voor het publiek en lol luoeijelijk- heden aanleiding geelt; Zoo is het: dal Wij den raad van Verstan- digen gehoorden met genteen overleg der Werkelijke Beschaving, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verslaan bij deze Art. I. De naamteekening moet mei erkende Adêlischc letters, en voor zoo verre iemand zulks op de lagere school in Ons rijk geleerd heeltduidelijk geschreven zijn. Art. II. Geene onleesbare naamteekening kan door Ons gelegaliseerd worden. Art. III. Deze wet treedt terstond in werking. Art. IV. Openbare krabbelaarswier band- leekening op dit tijdstip door Ons erkend-is, kunnen onverhinderd voortgaan met bun ge krabbel. Lasten en bevelen enz. Het blijktdat in Engelsch Indie de over vloedige regens alle vrees voor 't mislukken van den aanstaanden oogst hebben doen verdwij nen. Vroeger volgde op een hongersnood in Britsch-Indie gewoonlijk een tweede, omdat 'l zaaikoren tot voedsel gediend had. Maar dit maal hebben de Ooderkoning, lord Northbrook en zijne ambtenaren daartegen de noodige maat regelen gcDoiuen. Maar de .Veue freie Presse verneemt, is door de Regeering van Rusland hel plan ontworpen om in bet volgende jaar te Sr. Petersburg een internationaal telegraaf-congres te doen plaats hebben. Alle mogendheden zullen worden uitge- noodigd om zich te doen vertegenwoordigen. In de Samarangsche Courant van 16 dezer komt een ingezonden stuk voor waarin wordt meege deeld dal in het groot militair hospitaal te Samarang 2 officieren en 3 soldaten verpleegd worden, «wier oogen deerlijk gewond zijn door de ontsnapping van buskruidgas bij hel nieuwe •cbterlaad-geweer." De schrijver meent de oor zaak van het ontsnappen van genoemd gas te moeten toeschrijven aan de slechte constructie der patronen. Voor de patronen die in Nederland gebruikt worden draagt men de meest mogelijke zorg. «De infantcrie-patronen voor het Indische leger," zegt hij, «weiden echter gedeeltelijk le Amster dam vervaardigd door een particulier die waar schijnlijk de leverantie door laagste inschrijving verkregen heelt en nu naar oud gebruik, zorg draagt zijn winst le vinden door hel leveren van onbruikbare producten." In een steenkolenmijn te Elougesin Hene gouwen is Woensdag 1.1. eene groote ramp voorgevallen. Ten gevolge van eene ontploffing van mijndamp, die, naar men ondersteltdoor hel springen eener kruidmijn veroorzaakt is, zijn »cn aantal arbeiders omgekomen. Reeds iwaalt slagtoffers waren uit de mijn naar boven grbraglwaaronder eenige vrouwen. Men vreesde echterdat hel aantal dooden en gekwetsten nog aanzienlijker was. Op het oogenblik der ontploffing warm 170 personen in de mijn aanwezig. Hij de opening der jagt in Frankrijk hebben de spoorwegmaatschappijen dc voorzorg genomen afzonderlijke Wagens voor jagers te bestemmen waarin zij met hunne honden plaats kunnen nemen. Dat deze maatregel niet overbodig was bleek o. a. daaruit, dal den eersten dag alleen met den Noorderspoorweg 1850 jagers met 700 houder* werden vervoerd. De andere spoorwegen naar evenredigheidzoodat men geen materieel genoeg zou gehad hebben om de honden afzon derlijk te vervoeren. De hoop, dat de zomer in Engeland zou afloopen met weinig spoorwegongelukken (en zij waren dezen zomer zeer matig) is deerlijk teleur gesteld geworden door hel ongeluk le Thorpe, een dorp ongeveer een half aur van de stad Norwich, die aan den Groot-Oostelijken spoorweg ligtDonderdag avonrl omstreeks 9 uur voor gevallen. Daarbij verloren 19 personen helleven. Ol dit getal nog vermeerderd zal worden Uit hel veertigtal gewonden was bel dezen ochtend nog niet gebleken. En hoe ontstond het onge luk Door de misdaad van den ambtenaar, aan wien in den avond de beslissing overgelaten werd, of een spoórlrein op het punt gekomen alwaar de dubbele sporen in een enkel spoor overgaan de reis voortzetten kon, zonder gevaar te ontmoeten van den trein die van de tegen overgestelde zijde komt. De man rekende mis, ten minste dit is tot dus verre de uillegging, tenzij dat bij de lastgever zich misrekend bebbe. De trein van Yarmouth die de reizigers van Lowestoft opneemtbehoort op een station Brundull genaamd, alwaar het enkel spoor be gint, te wachten tol dat de trein van Norwich over hetzelfde spoor aangekomen istenzij eerstgenoemde belet worde voort te gaan op grond der berekening dat hij Norwich bereiken zal alvorens de trein van die plaats vertrokken is. Het tijdstip van aankomst en dat van ver trek schijnen zoowel van de eene als van de andere zijde ongeregeld te zijn en dc reizigers inoetcn dus ten eenenmalc vertrouwen op de naauwkeurigheid en voorzigligbeid der personen, die het voortstoomen der treinen regelen. Eer- gister avond werd een misslag begaan (iets dal men b'j het gadeslaan van den gang van spoor treinen in het algemeen bijna eiken dag zou verwachten) en de beide treinen stoomden regl legen elkander in eene kromming van den weg, alwaar zij elkander niet konden zien aankomen. De locomotief van den eenen trein besteeg die van den anderen en eenige waggons die volgden. De stokers en machinisten van beide treinen werden onmiddellijk gedood zoodat de stoom voortduurdedoch de stroomen regen verhin derden de gevolgen daarvanalsmede die van het vuur der machines op de waggons. Do lampen werden echter uitgedoofd en hel akelige van het tooneel der opeenstapeling van locomo tieven -en waggons, waaruit de kreten der lijders opstegenwerd verhoogd door de duisternis. Uit Norwich werden spoedig heelmeesters en arbeiders ter hulp gezonden en bij het licht van het vuur dat uit de vermorzelde spoorwagens werd aangestoken haalde men dooden en ge wonden weg. Een der reizigers, die zich in den bovensten waggon op den stapel bevond werd na verloop van drie uren ongedeerd verlost. Ware de botsing eenige minuten later voorge vallen dan zou zij geschied zijn op de brug welke overeen rivier is gelegd. De reizigers van Lowestoft waren in groot aantal omdat daar een bloemententoonstelling was geweestdoch zij bevonden zich in hel achterste gedeelte van den trein en bekwamen betrekkelijk weinig letsel. De omstandigheid dat drie ledige waggons en een paardenkar op een der locomotieven volgden, was oorzaak dal dc- gevolgen der botsing niet nog erger waren. De stad West-Harllepool is Dinsdag in opschud ding geweest ten gevolge van een bedenkelijk volksverzet tegen een bij den raad aanhangig gemaakt voorstel ten behoeve der lij!:enverbran- din'g. Twee honderd vrouwen tot de werkende klasse behoorendewilden beginnen met den voorsteller het eerst aan de proel der verbranding te onderwerpen zoo groot was hun woede. De raad heeft zich niet laten afschrikkenhel voorstel behac'L'ld maar het ten slotte ver wor pen met eenparige stemmen behalve die van den heer Turnbull die bij het verlaten der raadzaal nog menige liefelijkheid van de opge wonden schoonen had te verduren. Guizot heeft den laalslcn ademtocht uitge blazen 1 Guizot wiens naam voorheen op aller lippen zweelde, is op 88jarigen leeftijd overleden. IJverig kampioen voor het waarachtig con stitutioneel koningschapgetrouw aan zijne beginselenzag deze vir integer in de laatste dagen zijns levens de treurige bevestiging van de juistheid der beschuldiging, door hem eens den republikeinen naar hel hoofd geslingerd toen hijden 11 Aug. 1831 de republikeinsche partij noemde: »het caput mortuum van al wat i»ij ons sedert 1789 lot 1830 geleefd heeftde staatt, de noodlottige staart onzer revolutie, het gemeene dier, dat op de openbare plaatsen zijn walgelijk aanzijn komt verloonen cn de vuile uitwerpselen zijner ziel komt uitstorten." 8 April 1794 zag Guizot's vader op het schavot vallen, lei wijl zijn moeder het land moest verlaten. Als Protestanlsche nam, zij de wijk naar Genève. Daar ontving de jonge Guizot zijn opleiding; daar zette hij met buitengewoon succès zijne studiën voort. In 1805 keerde hij naar Parijs terug, om er zijn rechtsgeleerde vorming te ontvangen en die terugkeer werkte beslissend op zijn verder levenslot. Spoedig in geleid in letterkundige kringen der hooldstad leerde hij er zijn aanstaande vrouw kennen, mile. Pauline de Meulan. Medewerkster aan de Publi ciste, zag zij zich dooi eeu ernstige ongesteldheid verhinderd haar taak te vervullen een onbekend medewerker steunde haar daarbij eu uit dank baarheid daarvoor sehonk zij dezen Guizot in 1812 baar hand. In hetzelfde jaar werd hij door Fontanes tot buitengewoon en weldra tot gewoon hoogleeraar in de nieuwere geschiedenis benoemd aan de Sorbonne. Niet alleen als geleerde, ook als staatsman zou hij zich een onstericlijken naam verwerven. Met den val van het keizerrijk werd hij verheven tot secretarisgeneraal bij het ministerie van binncnlandsche zaken en lid van de commissie voor de censuur. Toen ontwierp bij de wel op de drukpers die later tot grondslag zon sirekken voor de Juli-ordonnanlicn en deed zich ver volgens onder diverse regeringen als eminent staatsman kennen. In de zitting van den Gemeenteraad van Amers foort van Dingsdag 15 September jl.gepresi deerd door den lieer Burgemeester Mr. A. G. Wijers, was afwezig, met kennisgeving, de Heer L. E. Lageriveij. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen. De Ueer Mr. van Persijn wenscht daarin op genomen te ziendat alle sprekersin zake liet voorstel tot herziening van het belasting stelsel hier ter stedehebben erkenddat het tegenwoordige stelsel vele gebreken heeft. De Voorzitter meent aan het verlangen van den Heer van Persijn niet te kunnen voldoen omdat dit in strijd is met het reglement van orde. De notulen worden vervolgens goedgekeurd. Aan de orde is 1°. Advies van Burgemeester en Wethouders op het rekuest van den aannemer G. Prins om remissie van boete. Dit advies wordt met algemeenc stemmen aangenomen, en de beloopen boete met f3 0. verminderd. 2°. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderbandsche verpachting der bank van leening. Door den Heer Methorst wordt voorgesteld eene commissi» te benoemen tot nader onder zoek van dat voorstel. Het voorstel van den Heer Meihorst, ondersteund door de 11.11. van Persijn en Herschel, vindt bij Burg. en Weth. geen bezwaar. De Heer Mr. van Walchren is niet voor de benoeming van eene commissie. Zonder hoofdelijke omvraag wordt tol het benoemen van eene commissie besloten en zijn tot leden daarvan aangewezen de 11.11. Methorst, van Persijn en Herschel. 3°. Benoeming van leden der commissie van wetgeving. Daartoe worden herkozen de aftredende leden de Heeren Mrs. van Walchren en van Persijn. 4°. Verzoek van den Heer- O. Scheltns van Lensden om ontslag als gemeente-ontvanger. Wort besloten, ingevolge het verzoek, tegen bet einde desjaars, eervol ontslag te verleenen als ontvanger der gemeenteonder dankbetui ging voor zijne veeljarige en trouwe diensten. 5°. Verzoek van den Heer G. C. Wouters om eervol ontslag als Lector aan de latijnsciie scholen. Hel verzoek wordt, uithoofde van zijne be noeming als leeraar aan de II. B. S. le Almelo z. h. o. toegestaan. Zijn ingek'omen 1°. Dc gcmccntc-bcgrooting voor 1875 cn de begrootingcn voor het weeshuis en dc schut terij. Verzending naar de afdeeling. 2°. Mededceling van bet overlijden van Mevr. A. G. C. G. Bergmannwed. Mr. II. W. van Werkhoven, in leven regentesse van het bur gerweeshuis waarop door Burg. en Weth. al reeds eene betuiging van deelneming is inge zonden. Voor kennisgeving. 3°. Een adres van hulponderwijzers aan de openbare scholen alhierhoudende verzoek om verhooging van tractemcnt. Verzending naai de afdeelingen. 4°. Een adres van de verecniging tot bespre king va» algemeenc belangen, betreffende hot lager onderwijs bier ter slede. Ter secretarie. 5°. Eene missive van de administratie der d.d. schutterij alhierten geleide van een suppl.-begrooting. Behandeling in eene vol gende vergadering. 0°. Verslag van Burg. en Weill, betreffende de onderhandelingen met de administratie van de Ooslerspoorwegmaalschappij. Verzending naar de afdeelingen.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2