Dingsdag 29 September 1874. ju 2240. Nedkrlandschk Ckntraal-Spoorweg. Vertrek van Ameisfoort naar Utrecht 7.10, 0.19, 11.06, 2.20, 3.25, 8.15. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.44, 9.41, 1.87, 6.16, 9. OOSTERSPOORWEG. Vertrek ran Amersfoort naar Amsterdam 8.10; 9.22; 11.12; 3.18; 8.20 en 9.50. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.15; 9.55; 11.45; 5.5; 5; 9.50. Van Amsterdam naar Utrecht 6.65; 3.10; 3.65. COURÜf. DlLlGENCI-DlENSTEN van den Heer A. SCHIMMEL Van Amersfoort naar Maanbergen morgen» 6.45op den eersten trein naar Arnhem na •s namiddags 6 30 unr. Van Maarsbergen naar Amersfoort 's morgens 9.16 en 's avonds 8.21 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 6.15 't avonds. Van Barneveld naar Amerafoor 7'/» morg Dit hlad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal 1franco per post /1.15. Prijs der Advertentién van 1 tot 6 regels 60 Cta; elke regel meerder 10 Cta legale, offlcifel en onteigen. Advcrtentifn per regel 15 Cta. Reclames per regel 20 cent» Aft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Ui tg. A. H. nan Cleeffte Amersfoort Bureau AmertJoorUcke Courant. Stooveetraat bij do Langcstraat. Wijk B. No, 33en bij iJle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertentien voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nuoh en va» DintanWijnstraat Rotterdam. Hetadres van antwoord der Eerste Kamer. De holden van den dap zijn in het ouverture- tijdperk van dit parlementair zittingjaar de leden der Eerste Kamer geworden en dit is geschied niet door schitterende welsprekendheid of debat, maar door schillerend zwijgen over de paragraaf betreffende het onderwijs. Door eene commissie, waarvan men, zooals zij was zamengesleldbij inluitie kon voor spellen «lat zij vooral omtrent het onderwijspunt wakker zou zijnis het onderstaand adres van adres op de Troonrede geredigeerd en aan de Eerste Kamer voorgelegden werd het met nlgcincene stemmen aangenomen. liet luidt aldus S 1 R E! t. De Eerste Kamer der Stalen-Generaal waardeert zeer de wijze, waarop Uwe Majesteit Inj de opening van deze zitting gelielde te ge wagen van de algemeene en hartelijke feest vreugde, waarmede Uwer Majesteit* plechtige aanvaarding der regeering na 25 jaren is her- darli U 2. Hoogst aangenaam was het ons op nieuw de verzekering te mogen vernemendat de zedelijke en stoffelijke belangen van het zoo naauw aan Uwe Majesteit en Uwe Doorluchtig Stamhuis verbonden Nederlandsclie volk, hel voorwerp blijven van Uwer Majesteils gestadige 3. Met USire 1 verheugen wij ons over de zeer vriendschappelijke verhouding, waarin Nederland met alle mogendheden bij voortduring verkeert. 4. Wij hoorden met voldoening Uwe Majes teit met lof getuigen van de plichtsbetrachting van zee- en landmacht. In hel bijzonder was het ons aangenaam Uwer Majesteils hooge te vredenheid te vernemen over de zeemacht en hel leger in Indiedie beide bij de krijgsbe drijven op Sumatra zoo uitstekende diensten hebben bewezen. 5. Met erkentelijkheid omvingen wij de gunstige mededeelingen omtrent den gezond heidstoestand en den oogst. 6. Mot belangstelling vei namen wij dat, dank zij de vrij algemeene welvaart, de opbrengst van bijna alle middelen is toegenomen en de finanlieele toestand gunstig mag heeten. Wij zullen ons vei heugen, Sire! indien, zonder buitengewone middelen in de behoeftendie ie vervullen zijn, vooralsnog zal kunnen voorzien worden. Wij stellen er niettemin prijs opdat Uwer Majesteils aandacht, op de verbetering der inkomsten gevestigd blijft. 7. De wets-onlwerpen op bet gebied van comptabiliteitrechtswezen en 's lands verde ding, zullen, wanneer die bij ons in overweging worden gebrachtmet ernstige aandacht worden onderzocht. 8. De betuiging, door Uwe Majesteit ook thans weder afgelegd, dat ons onderwijs Uwe Majesteit steeds ter harte gaatvond bij ons onverdeelden weerklank. Aangenaam zal hel ons zijn mede te werken om eene wet op het hooger ondei wijs tot stand te brengen. Wij hopen, dat de ernstige overwegingen, omtrent andere takken van onderwijshet hoofdbeginsel der beslaande wetgeving onaange roerd en beveiligd latende, tot verbetering zullen leiden. 9. Wij wenschen met Uwe Majesteit, de voltooiing van aangevangen openbare werken en zullen ons verheugen indien tot 'en aanleg van anderen beslissende stappen kunnen worden gedaan. f0. Met groote voldoening hoorden wij door Uwe Majesteit dc verwachting uitspreken, dat door beleid en volharding de tegenstand legen hel Nederlandsch gezag in Atchin zal worden overwonnen. 11. De verdere mededeelingen vin Uwe Ma jesteit omtrent den toestand der Oost-Indische bezittingen en West-Indische koloniën verna men wij met belangstelling. Het door Uwe Majesteit aangekondigde voorstel ten aanzien van nieuwe spoorwegen op Java, zal door onsdaartoe geroepenmet nauwgezetheid worden overwogen. 12. Hartelijk wenschen wij, Sire 1 dat de vele en gewichtige werkzaamheden die ons wachten onder Gods zegenstrekken zullen tot welzijn den Vaderlands. In dit adres van antwoord, bijna geheel als eene paraphrase te achten, is merkwaardig, dat geen der leden het woord vroeg bij de krasse verklaring nopens 't onderwijsluidende h e t h o o fd b e gi n s el derbestaande wet onaangeroerd en beveiligd latende. Zoowel de leden dezer Kamer, als het Mi nisterie, hetwelk met uitzondering van den Minister Weitzel, compleet aanwezig was, hebben door stilzwijgen bij deze krasse verklaring alles zins grond gegeven om daarop loetepassen: qai ne dil mot, consente. Deze verklaring is door sommigen, buiten de Kameraangemerkt als eene uitdaging, gerigt aan de voorvechters van het bijzonder onderwijs door de voorvechters van het open baar onderwijsaangemerkt als een lansstoot teneinde de eersten reeds dadelijk tot den strijd te prikkelen, om met hunne bedoelingen of wenschen direct in het strijdperk te treden. In het midden latende of deze opvatting niet onjuist is, zij geconstateerd dat het algemeen stilzwijgen bij dat punt in de Eerste Kamer allergewigtigst is. Slechts kort, ter naauwernood eet» halfuur, duurde de zitting diemet zoodanige kalmte gehouden, wel aanleiding geefl zich te mogen voorstellendat deze Kamer gaarne tot harmo nische zamenwerking met het nieuwe opgetre den kabinet bij voortduring zal gezind zijn. Politieke Ite.ue. De min gunstige berigten welke omtrent de verhouding lusschen Uuitschland en Denemarken verspreid wordenblijven in de Duitsche pers niet onopgemerkt. Zij noemt die «van Deensche zijde ongegronde opruijingen" welke in de hoog ste kringen van Kopenhagen geeue goedkeuring vinden. De leden der familie Bonaparte houden zich niet aan de stelling van Napoleon 1 welke was: lavoni nolre linge tule en /amille. De twist lusschen de ex-keizerin en prins Napoleon wordt steeds groote.-. De laatste wordt dezer dagen te Parijs verwacht en zal daar naar men wileen geschrift openbaar maken waarin de echtgenoot van Napoleon 111 op vree- selijke wijze wordt gecompromilcerd. Daarin zal niet alleen worden uiteengezet dc rampzalige invloed, dien de «Spaansche" op de staatkunde en het lot van Frankrijk heelt uitgeoelend, maar ook de geschiedenis var. haar huwelijk met Napoleon 111 in alle bijzonderheden en zelfs haar vorige levensgeschiedenis zullen er omstan dig in worden verhaald. Over het verleden der ex-keizerin ligt nog een sluijer. Sommigen beweren dat geen eer bare vrouw met haar behoorde om te gaan terwijl anderen zeggen dat zij gelasterd is. Misschien verschaft het geschrift van prins Napoleon in d3ze licht. In Mexiko heeft de bisschop van Yucatan de groote excoc.munikatie uitgesproken over al de katholieken die een burgerlijk huwelijk aangaan. De regering van Chili heeftdoor tusschenkomsl van hareu gezant te Parijs, bij den Pauselijken Stoel welen te bewerken dat de privilegiën welke de geestelijkheid bij de Curie genoot zijn afgeschaft geworden. Dien tengevolge zijn voortaan geestelijken in Chili aan de staatswetten en aan het gewone stralrcgt onderworpen. Als men de telegrafische depêches uil Car- listiscbe brongelooven wil dan wordt eiken dag in Spanje gevochten en loopen de Repu- blikeinsche troepen overal voor de Carlislen weg. Andere telegrammen vermelden echter juist het tegenovergestelde. Allerlei. In net groothertogdom Saksen-Weimar is voor doofstommen en blinden hel bezoek van inrigtingen voor die ongelukkigen verpliglend gesteld. Van hun achtste tot hun vijftiende jaar moeten zij daar verketren indien de toe stand des kinds het niet verbiedt, of indien niet op andere wijze genoegzaam voor de op leiding gezorgd wordt. De bloedverwanten of zoo noodig de gemeentezijn verpligt voor de kleeding en hel verpleeggeld te soegeu. fe Aberdeen in Schotland is Vrijdag 11. eene tentoonstelling van paddenstoelen gehou den waarop niet minder dan 7000 soorten uit Schotland, Engeland en Wales afkomstig, waaronder vele zeer zeldzamesommige ver bazend groot en andere microscopisch klein vertegenwoordigd waren. In de nabijheid van Lyon heeft verleden week zekere I'ierre Monland, landbouwereen geheele familie, beslaande uit zijnen broeder, zijne schoonzuster en zijn nichtje, den hals afgesneden en na dien driedubbelcn mould was hij spoorloos verdwenen. Alle pogingen om hem te vinden weren vergeeisch totdat hij eindelijk toch bij Tournon is gearresieetd. De ellende ling Wds verliefd geworden op zijn schoon zuster. In Californië is een gasbron ontdektw aar- van het water, hoewel ijskoud, toch bobbelt en schuimt alsof hei kookt, liet verwonderlijkste echter is, dat door de inademing van hel gas alle leven vernietigd wordt. Geen levend wezen wordt in een omtrek van 100 ellen gevonden. Zoo de vogels bij toeval over de bron vliegen, vallen zij dood uil de lucht. Een hagedis eenige voeten hoog boven het water gehouden, was binnen 2 minuten dood en een mensch kan het er hoogstens 20 minuten bij uithouden zonder er het leven bij in te schieten. Zondag-avond jl. zou in de zaal Yentadour (Opéra) dc benefice-voorslelling woiden gegeven leu voordcele van mile. Déjazetde bejaarde

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1