ex-soubrettedie bij deze gelegenheid de Lisette van Bèranger nog eens zou zingen natuurlijk «net bevende slem. Men weet dal Béranger Déjazet zijne Lisetle heelt genoemd en met haar heeft knnnen zingen: *Dans n grenier gu'on est bien a vingt ansDéjazct, die nu doodarm iszeide onlangs schertsend tot een auteur Op twintigjarigen leeftijd voelde ik mij plei- zierig op een zolderkamertje thans op tachtig- jarigen qualre fois vingt)voel ik mij uog wel viermaal pleizicriger." Biltere scherts I De voorstelling op Zondag beloofde schillerend en zeer prodnkliet voor Dqjaset te zijn. De eerste artisten van Parijs muziekzang en tooneelspel hebben het zich lot een eer gerekendmede te werken ter ondersteuning van de vrouwdie zoo veel talent heeft gehad enna meer dan zeventig jaren jong gebleven te zijn, eensklaps oud geworden is. Een tentoonstelling, of wedstrijd, van buffel- jufvronwen is thans in North Woolwich Gardens weèr in vollen gang. Er zijn zes en twintig mededingsters blondinen en brunetten, ranken en lompen, maagden van alle tinten en vormen, in bufletten van spiegelglas gezeten. Zoowel dames als heeren worden tot de tentoon stelling toegelaten; elke bezoeker of bezoekster koopt een loegangkaartdie tevens tot stem- 4)iljet dientwaarop bij of zij het nommer van de door hem of haar waardigst gekeurde schenkster neerschrijft. Behoudens goedkeuring van eene jury moet aan diegene der schoo- -nen wier nommer het vaakst in de stembus gevonden wordtde prijs worden toegekend. Do kunst voor de tcntoongeslelden is natuurlijk door aanvallige manieren of geestig gekout zoo veel mogelijk de toeschouwers naar de buflTetten te lokken. Sommigen woekeren met een air van Ingetogenheid, van smachtenden weemoed, of van schuldelooze naïveteit; terwijl vrijmoedige spraakzaamheid en handigheid in hel omgaan met karaffen en glazen aan anderen weèr aanbid ders bezorgen. Bijzonderen bijval ra^et, volgens de berigteneen reuzin inoogsiengeweldig van lengte en omvang, en die niet minder dan 336 Eng. ponden weegt. Vooral magere heeren en hoekige meisjes moeten zoo beet het, zich letterlijk rondom hel buffet van deze lijvige tiebe verdringen. Sinds eenigen tijd komen vele huisgezinnen uil sommige streken van Overijssel naar Amerika vertrokken, weder terug en zulks eenig en alleen uit armoede. Zeer zeker zouden zij door ande ren gevolgd wordendoch deze ontbreekt 't daar toe aan de middelen. In weerwil dat dit geschiedt trekken toch nog vele huisgezinnen naar het vermeende land van belofte. Eiwit schijnt het best mogelijke hulpmiddef voor brandwonden te zijn volgens het Botton Journal of Chemistry. Zeven of acht achtereen volgende aanwendingen van eiwit verzachten de pijn en sluiten de lucht af. Dit eenvoudig middel wordt verkieslijker geacht dan collodion en watten. Wij vestigen daarom op dit berigt de aandacht. Hetzelfde weekblad deelt mede, dat uit het dooijer van eijeron een buitengewoon krachtig geneesmiddel kan gemaakt worden voor kneu zingen, schrijn- en snijwonden. Men kookt de eijeren eeist hard, .ïeemt het dooijer er uit, stampt dit en plaatst bet in een pan boven het vuur, het voortdurend roerende, totdat het •verhitte dooijer op het punt staat vlam te vatten. Op dat oogenblik scheidt zich olie afwelke •kan worden afgegoten. In Zuid-Ruslard is deze ■olie ia algemeen gebruik. Ir schijnt eene manie voor luchtreizen te bestaan. Verleden week stegen twee luchtballons de Continent en de Hertog ran Edinburgh genaamd, voor hot glazen paleis te Sydenham op. De Continent scheidde van zijnen reisgenoot, na eenige streken te zijn overgezweefdup eene •hoogte van 2ÜU6 voet en zette zijne twee rei- zigeis nabij Cbigweil op den bodemdoch niet zonder een reeks stoeten ten gevolge var. het van de mand over verscheidene akkers. De Hertog van Edinburgh besloot te dalen toen de oceaan zig.baar werd. liet anker vatte spoedig doch men ondervond plotseling een ruk en het bleek dat de haken een jongen eikenboom ont worteld hadden en dezen medesleepten. Eindelijk bereikte m«n den grond en de luchtreizigers stapten uit, na insgelijks geweldig geschud te zijn geworden. De luchtbal had 70 cngelsche mijlen (ongeveer 24 uren) in een uur en twintig minuten afgelegd, dus zoo na mogelijk in dezelfde verhouding als de spoed der engelsche sneltrei nen. In le Continent bevonden zich de heeren Charles Spencer en Litltgcc, in the Duke of Edinburgh ae heeren Wright ca Webb. In 1871, bij de troonsbestijging van koning Amadeus in Spanje, werd, gelijk men weet, generaal Prim te Madrid vermoord, en eerst thans is de instructie betrollende deze misdaad afgeloopeu. De bundel processtukken telt niet minder dan elfduizend vellendus vermoedelijk 44,000 paginaas. Wanneer de zaak zal behandeld worden is nog niet bekend. In den Slaat Massachusetts trekt thans bui tengewoon de aandacht een drijvend eiland van ongeveer 5 morgen grootte, dat rondreist op het meer Monomonank, een watervlakte van omstreeks 2,600 morgen uitgestrektheidlig gende voor een gedeelte in Winchendom en gedeeltelijk in RindgeNew-Hampshire. Eerst zocht 'teiland een verblijf in Winchendon, doch in het laatst van Mei jl. was het op een goeden morgen verdwenen en werd twee mijlen verder op het meer teruggevondendaarna dreef het nagenoeg tot op zijn oude plaats terugom echter een paar dagen later opnieuw noordwaats te zeilen. 2<ijn bodem is vastme nigeen heeft er zich in een schuitje heen begeven en hel betreden. Zijn geheele oppervlakte is begroeidmen heeft er 400 boomen op geleld, afwiselend van 5 tot 25 voet lengte. Drijvende eilanden zijn in die streken niet zeldzaam, doch een van zulke grootte en van zooveel onver moeidheid in het reizen werd nog niet dikwijls gezien. In de gevangenis op het schiereiland Durcos is weder een poging tot ontsnapping ontdekt. Een zestal gevangenen hadden nl. op zeker punt van het eiland een onderaardschen gang gegraven, die hun in gemeenschap bracht met de zee en waarin zij zonder achterdocht te wekken al de materieelen hadden bijeengebracht, benoodigd tot het maken van een boot die lot hunne ontvluchting moest dienen De uilvoering van dit werk eischtte verscheidene maanden arbeids. Toen zij het zoover gebracht hadden dat zij reeds bezig waren met hun schuil te water te brengen en te ontvluchten, werden zij door een visscher, die juist daar ter plaatse was, ontdekt en de poging tot ontsnapping verijdeld. Onder de zonderlinge artikelen van handel zegt een Amerikaansche bladkan men de bloedzuigers rekenen. Vermaard zijn de zoo genoemde bloedzuigers-vijvers in Nederland. De meesten van die bebooren aan geregeld geor ganiseerde compagnien. Een goede vette bloed zuiger is een niet te verwerpen artikel. Brooklcin is de naam der plaats, welke het meest belang er bij heeft en een aandeel van over de 1,000,000 gulden in die handelsvereeniging bezit. Er is daar een enorme reservoir (watervergaderbak) waarin millioencn van vraatzuchtige bloedzuigers aangekweekt worden. De bloedzuigers leggen hunne eijeren van Mei tot Sept. in den modder van ondiepe stroomen. Hieruit worden zij weg genomen en plaatst in kunstmatige vijvers, opzettelijk daartoe ingerigt. De handel in bloed zuigers is zeer profijtelijkdaar gedurende de laatste jaren de vtaag den voorraad overtroffen heeft. De moerassen en stroomen van middel en zuidelijke Europa zijn bijna geledigd. De Hollandsche bloedzuiger is een beter soort dan de Zweedschewelke in de Vereenigdc Staten algemeen gebruikt wordt De Amerikaansche bloedzuigers komen voor hel grootste gedeelte uit Pennsylvaniewaar er jaarlijks vele honderd duizenden gevangen worden. Hel Slaattblui no. 130 beval de wel van den I9den September 1874, houdende maatregelen tot het tegengaan van overmaiigen arbeid en vei-waarloozing van kinderen. Die wet luidt als volgt Artikel 1. Pet is verboden kinderen beneden twaalf jaren in dienst le aetuen of in dienst te hebb. i. Artikel 2. Het verbod van art. 1. is niet toe passelijk-. op huiselijke en persoonlijke diensten en op veldarbeid. Artikel 3. Wegens overtreding van art. i zijn aansprakelijk de hooiden of bestuurders der ondernemingenin of bij welke hel kind iu dienst is bevonden. Heeft de indienstneming fdaais gehad huiten weten vsn de bij het vorig id aansprakelijk gestelden, en bewijzen deze, dat zij de overtreding, onmiddellijk en daarvan keunis te hebben bekomennebben doen op houdendan wordt degene aansprakelijk gesteld, die het kind in dienst heelt genomen. Artikel 4. Overtreding van art. 1 wordt ge straft met geldboete van f 3 tot /25 en gevan genisstraf van 1 tot 3 dagente zamen of afzonderlijk. Bij herhaling van overtreding bin- tieu een jaar na eene vroegere veroordeeling wordt altijd gevangenisstraf toegepast. Overgangsbepalingen. Artikel 5. Het verbod van art. 1. dezer wet is gedurende hot eerste jaar na haar in werking treden slechts van toepassing op kinderen be neden tien jaren, en gedurende het daarop volgende jaar slechts op kinderen beneden elf jaren. 1 B g e g o n «I e 11, Op eenvoudige, plechtige wijze werd Zaterd. 26 Septr. 1.1. het stoffelijk overschot van den Heer ti. Mühring, ruim 41 iaren hoofdonder wijzer aan de gemeenteschool voor nietbetalen- den, alhier, door hulponderwijzers gedragen, door familie-leden, predikanten en bestuursleden van onderwijzersvereenigingen gevolgdnaar de laatste rustplaats gebracht Rijken en armen, geletterden en eenvoudigen, vrienden en vriendinnen des ontslapenen; van 't geachte Hoofd onzer gemeente af, tot de ge ringste ingezetenen toe, van alle rangen en standen hadden den godsakker bezocht, om eene laatstestille hulde te brengen aan 't stof van een man even helder van hoofd, als edel van ziel. De liefelijke najaarszon scheen vriendelijk op het graf, waarin het stof zou worden geborgen van hemwiens levenvoor wio hem kenden eene koesterende, vriendelijke zon was, die nooit stak nooit verschroeide. Nadat de kist in de groeve was neergelaten schetste de Heer D. Klerkhuipond. aan ge noemde schoolden geachtcn overledeneals waardig Hoofd der inlichting; wiens opmer kingen steeds dankbaar als gouden appelen in zilveren schalen werden ontvangenwiens aan merkingen zoo noodigdoor den geest der liefde en der zachtmoedigheidhem zoo eigen alle bitterheid misten. De oudste zoon van den ontslapene de Heer H. J. Mühring predikant te St. Dhilipsland bedankte hartelijk voor de groote cn treffende belangstelling en liefde zijn waardiger! vader beloond. Daarna wees de Heer J. H. van Rossem Predik, der Herv. Gem. alhier, in eene hartelijke toespraak op het vele goede door den waardigen overledenein verschillende betrekkingentot schoolkerk en maatschappijonder opzien tot Godgedaanen drukte den wt-nsch uit dat de waardige Mühring voor allen een voor beeld ter navolging mocht zijn en blijven. De Heer Mühring was een eenvoudig degelijk man Wie het geluk heeft gehad hein te volgen in zijn huiselijk levenwie hem heeft kunnen gadeslaan en waardceren in zijn' drukken werk kring wien bovenalde toegang tot zijn lief derijk gemoed mocht te beurt vallen, wist niet, wat meer te bewonderende degelijkheid van zijne persoonlijkheid, de helderheid van zijn hoofdwaarop kalmte en waardigheid lagen uitgedrukt, of den adel zijner echt vrome ziel. Jahij was een vromewaarvan de wereld er nimmer te veel kan hebben. Voor hem was godsdienst geene woordenpraalmaar leven geen klankof vorm of leuzemaar een zuur- dceseiu. Jaten edele was hijde trouwe echtgenoot de liefhebbende vaderde hartelijke vriend de degelijkewakkerebuitengewoon begaafde onderwijzerdie naar de verklaring van éóne zijner voortreffelijke Oud-leerlingen: «als hij «maar wat hoogere gedachten van zich zeiven «had gekoesterd, in de wereld, of liever in een «ruimeren kring, veel meer zou hebben gc- «schitterd, dan menigeen, die niet in zijne «schaduw kon staan." Zacht ruste de vermoeide van zijnen zwqren arbeid Al is hij heengegaan uit ons middenzeker zal zijne nagedachtenis bij vele stille vereerders in dankbare zegening blijven. Amersfoort28 Sept. 74. H. W. de H. AMERSFOORT28 September 1874. Op Dingsdag den 29. September 1874 des namiddags te halftwee zal de gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn 1. Rekeningen van de gemeente, schutterij, weeshuis, bank van leening, burgerlijk armbe stuur schoolcommissie en kamer van koop handel allen over 1873. 2. Suppleloirc begrooting der Schutterij over 1874. 3. Advies van Burg. en Welh. op het rekest van A. van Hatelen tot aankoop van grond. 4. Voorstel van Burg. en Welh. tot regeling van den aard en liet bedrag van den borgtocht, door den te benoemen Gemeente-ontvanger te stcilen. 5. üntwerp-verordening tot wijziging van art. 7 en art. 92 al. 1 van het polilie-reglement. Vrijdag jl. zijn bij een gewapend appel voor hel front van het regement lijdende nilillcric met een briefje van oulslag, wegens wangedrag

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2