Dingsdag- 13 October 1874. jw 2244. Nkdf.rlandbche Centra al-Spoorweg. Vertrek van Ameisfoort naar Utrecht 710, Ö.19 11.06, 2.20, 8.35, 8.16. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.44, 9.4' 1.37, 6.15, 9. OOSTBRSPOORWG. Vertrek vim Amersfoort naar Amsterdam 8 10; 9.32 j 11.12; 3.18; 8.20 en 9 50. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.15; 9 55 11.45; 5.5; 7.5; 9.50. Van Amaterdam naar Utrecht 6.55; 8.10; 8.55. comu Diligenck-Diencten van den lieer A. SCHIMMEL Van Amersfoort naar Maanbergen 's morgens 6.45op den eersten trein naar Arnhem en 's namiddags 6 30 uar. Van Maanbergen naar Amenfoort 'i 9.16 en 's avond* 8.21 nor Van Amenfoort naar Burneveld 6.15 's avonds. Van Barneveld naaxAmenfoor 7'/s 's morgens Dit hlad verschijnt Maandag en bonderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal/!-. franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentién van 1 tot 6 regels 60 Cuelke regel meerder 10 Cts; legale, officiéél en onteigen. Advertentién per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Af,, nummer, 10 cent.; Bestellingen bij den Uitg. A. II. van Cleeffte Amenfoort Bureau Amer.JoorUeke Courant. Stoovestnat bij de Langestraat. Wijk B. No, 33 en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franeo. AdvertentiBn voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nucn en vut DmutWijnstraat Rotterdam. Politieke Revue. Wie mei onpartijdige bezorgdheid op den po liticken toestand van Fiankrijk let en dien naar de lessen der ervaring, overweegt, zal tol de conclusie komen dat de onrustbarende ver schijnselen zich ophoopen die doen vooruitzien dat het seplennaat van Mac-Mahon gewis niet tot 1880 zal duren. Des te meer verdienden de toespraken door Thiers, op zijne reis naar Italië, gehouden in het zuiden van Frankrijk, ernstige reflectie en waarvrn wij reeds dezer dagen een en ander mededeelden. Thans rigtle hij eene toespraak tot de te Milaan wonende Fransrlien, die hem aldaar kwamen verwelkomen en niet te onpas is de herinnering, dat hij zich met alle kracht tegen den oorlogdoor Napoleon ill aan Pruisen verklaard, heelt verzet, zoo zells dat zijne landgcnoolen hem destijds le pelit prussien noem den doch hadden zij- toen eerder den naam v -n intenties verdiend omdat de strijd enkel tegen Pruisen nog kansen aanbood, maar tegen Pruisen en Duilschlaud tot nederlaag moest leiden. In antwoord op een korte rede van den heer Gtiérinleider der deputatiedie hem dank betuigde voor zijne aan Frankrijk bewezen dien sten zcidc hij o. a. het volgende: «Gij weel dat ik ui ij ir. 1870 tegen den oorlog verzette. Ongelukkiglijk had ik onder liet keizerrijk geen invloed, en mijne stem werd niet gehoord. Het is u ook bekend welken loop de zaken gedu rende den ooi log gehad hebben, maar ik ver zeker iihet leger had er geen schuld aan. Het Fransche leger bezit steeds de goede hoe danigheden door welke het zoo veel roem ver worven heelt; maar wij waren niet gereed. Toen ik aan liet bewind was gekomen haastte ik mij den vrede te sluiten, die onvermijdelijk was; later moest ik de oide iu Parijs herstellen. Daar bevonden zicli 300,000 gekken dat is te zeggen niet allen waren gek, er waien ook misdadigers onder hen. Beteugeling was dus noodigover 300,000 personen moest deregler uitspraak doen nog nooit was zoo iels in de geschiedenis ge zien. Vr.n de ter dood veroordeelden onderging bijna geen vierde gedeelte de straf; alies ge schiedde onder het gezag der wetde wel moest slipt nageleefd worden. Driemaal in deze eeuw werd de monarchie omvergeworpen. Ik dacht dat de republiek on vermijdelijk was geworden, en wilde een gema tigde republiek lot stand brengen maar men wilde niet en verwijderde mij van hel bewind. Ik zou hebben kunnen weerstand bieden het ontbrak niet aan personen die mij verzet aan rieden misschien zou ik overwonnen hebben, doch ofschoon ik met eene meeiderheid van slechts acht ol negen stemmen geslagen was geworden volgde ik dien raad niet. Naauwlel- tend gehoorzaamde ik aan mijne pligten en aan liet parlementaire stelsel. Indien de consli- tutionnele monarchie mogelijk ware geweest, dan zou ik ze gaarne aangenomen hebben maar ik zou hebben verlangd een ware constituonneele monarchie, zooals in Engeland. Jammer dat onze vorsten nooit ware parlementaire monar chen wilden zijnzij wilden alljjd regeren zoo was liet ook met bodewijk Filips. Men zegt dal de regeringen van Europa niet willen dat Frankrijk een republiek zij. Reeds veertig jaar leef ik met Europa ik ken al de curopesche souvcrcinen en ik verzeker u dat de vorm onzer regering ten eenenmale onver- i schillig is aan de diplomatie. Het is voldoende 1 dal er een geregeld, wettelijk, verstandig be wind zij: De republiek zou zoo moeten wezen. Wij willen een gematigde, strenge republiek; zoo niet, dan zullen wij regeringloosheid krijgen." De republiekeinen in Frankrijk, die zicb bij de enkele overwinningen, die zij in hel be gin op de conservatieven behaalden bij de ver kiezingen voor de algemeene raden zoo hemel hoog verhieven alsof zij bepaald de grootste meerderheid zouden behalen hebben zicb thans, nu de volledige uilslag bekend is genoodzaakt gezien hun toon vrij wat lager aan te slaan. De conseivalieven toch behaalden niet minder dan twintig k dertig overwinningen en wel in de meest republikcinsche departementen zooals Gironde Vaucluse, le Gard en la Nièvre. Er zullen evenwel nog een lUOlal herstemmingen moeten plaats hebben. Volgens gerucht zou er sprake zijn om alle complementaire verkiezingen van afgevaardigden te doen plaats hebben op 8 November. Ten aanzien van de groote verwachtingen welke in Spanje van het erkennen van 't Bewind van Ser'ano gekoesterd worden zegt de Lon- densche Times Wij waarschuwen de Spaansche Regeering, dat aan de welgemeende betuigingen van wel willendheid door dc vertegenwoordigers der Europesche Mogendheden afgelegd, geene wijdere beteekenis mag gogeven worden dan de ware bedoeling en het gezonde versland daaraan geven. Tusschen sympathie en interventie bestaat een zeer groot verschil en daar onze voorliefde voor vrijzinnige instellingen in tegenstelling van het absolutismusons zells niet zou doen besluiten tol een zoo kleinen slap als de erkenning eener Regeering, wanneer wij geene reden hadden om aan te nemen dat zij leilelijk in het bezit was van het gezag, zullen wij ons zonder dringende noodzakelijkheid niet ligt laten verlokken lot eene politiekwelke zoo zeer met onze begin selen en belangen strijdt als eene interventie in Spanje. Er was eeu oogenblik waarop men meende dat Duilschland voornemens was eene geheel andere politiek dan de onze te volgen. Doch vóór dal de Spastische staatslieden op eene waarschijnlijke interventie van Duilschland rekenen zouden zij wel doen met le bereke nen hetgeen Vorst von Bismarck stellig reeds lang geleden gedaan heeft hoeveel gevaar en verwarring er uil eene iuterventie zou voort vloeien en hoe luttel daarentegen de mogelijke voordeelen daarvan zouden zijn." Dc telegiaaf bragt dezer dagen de tijding aan dat don Carlos door zijne soldaten was ver moord doch de Pretendent is trisch en ge zond. De telegraaf is de eenige niet die onwaarheden in de wereld uitstrooit. Allerlei. Door de Parijschc politie is thans de aandacht gevestigd op een handeldie sommige planten- verkoopers diijvcn in tooverplantenzoo als mandragoreklaver met vijf bladeren, die te middernacht van Sint Jan zijn geplukt, door een honderdjarige met padden en doodsbeen deren gekooktenz.al betgeen door Iter, tegeo zeer hooge prijzen wordt verkochtals middelen om zich te doen beminnen. Eenige schoonheden uit den demi-monde kochten biet van voor aan zienlijke sommen. Den 12den dezer zal in de nabijheid van Biunswick Square te Londen een geneeskundige school voor dames wotden geopend. De profes soren en lectoren zijn nog niet allen benoemd doch prolessorcn voor praclisthe geneeskunde chirurgie pathologie chemie obstetrie ana tomie geneesmiddelleer en botanie zijn leeds gevonden. Tot het collegie van curatoren belmo ren o. a. prof. Huxleydr. Elizabeth Walker e. a. Er heelt zich reeds een vrij groot aantal dames- studenten aangemeld. Het gebouw is zeer ruim en men is voornemens in den aan de inrigliug behoorenden tuin een sectie-zaal te bouwen. Ter gelegenheid der wereldtentoonstelling die in 1876 te Philadelphia zal plaats hebben, zal er in deze stad een groot congres van schaakspelers gehouden worden. De oprigters van dit monster-congresalwaar een prijs van 100,000 iiancs zal te winnen zijn, hebben aan de bekwaamste spelers van Europa geschreven om hunne medewerking te vragen. Men verze kert dal de strijd die verleden jaar reeds op de tentoonstelling van Weenen aangevangen is te Philadelphia zal voortgezet worden door Steinitzkamper van Engeland, Paulsen en An derson, kampers van Duitscbland en Rosenthal, die Frankrijk vertegenwoordigt. De zittingen van het congres zullen drie maanden duren daar de opzigters verlangen dat de spelers ten minste twee rustdagen per week genieten een voorwaarde, die niet aangenomen was te Weenen, waar de spelers gedurende vijf en veertig op elkander volgende dagen moesten kampen. Men gaai zich tot den strijd voorbereiden en eerlang zullen er weddenschappen voor verbazende som men aangegaan zijn. Miss (thans barones) Burdett Coutts, de rijkste dame in Engelandbeeft thans hare bijzon dere deelneming in hel welzijn van ezels getoond, door te Torguay aan ezeldrijvers, die hunne beesten bel best behandeld hadden prijzen uit te deelen. De eigenaars der ezels hadden tevens eene tentoonstelling van paarden en hitten ge houden onder deze laatste bevond zicli een oude hit van 38 jaren. Miss Burdett Coutts onthaalde het geselschap van mannen en vrou wen op thee en hield eene welsprekende rede over den pligt eener zachtaardige behandeling van dieren; de barones drukte vooral der aan wezige moeders op bet hart, om aan hare kinderen in te prenten alle dieren mensehlievend le behandelen hetzij paarden koeijen, katten of musscben. De prijzen waren in geld, en vijllig in getal de tentoonstelling bestond uit 54 paarden en 37 ezels. De belangstelling in het lot van dieren, die de oorspiong was van het ver zorgingshuis voor honden slaat soms over tot een manie. Op de Hoogcsluis, te Amsterdam digt bfj Dal- rust y zijn onder de menscheninassa, die daar ver zameld was om den luchtballon te zien opgaan twee vrouwen, bewoonsters van bel II. G. geslicht Barmhartigheid op de Keizersgracht bij de Wces- perslraat, overreden. Een koetsier van een met óón paard bespannen vigclanic, die, naar uien zegt, zeer roekeloos reed, beeft hel ongeluk vctoorzaakl. Eene der vrouwen die ligt gewond was, werd in een rijtuig naar huis gchragt; de andere 60 jaar oud werd in een zieken- mand der militairen naar bel geslicht vervoerd, waar dadelijk hulp werd verleend door Dr. Rosen en den chiiurgijn Philips en uit het nabijge legen Mederl. Isiaëlieiiscli ziekenhuis hulpmid delen weiden aangebragt. De knust mogl niet baten; de vrouw is overleden. Laat ons hopen dat de koetsier, wanneer debeiigtcn, die men verneemt, waarheid behelzen, en derhalve na bchooilijk onderzoek schuldig wordt bevonden

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1