V r ij d a g 30 October 1874. ju 2249. Nkdkrlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek v»n Amersfoort nu.; Utrecht 7 10, 8.19, 11.06, 2.20, 8.25, 8.15. Vortrek van Amersfoort naar Zwolle 8.44, 9.4.11.37, 6.15, 9. OOSTERSPOORWEG. Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 8.10; 9.22; 11 12; 3.18; 8.20 en 9.50. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.15 9.55 11.45 5.5 7.5 9.50. Van Amsterdam naar Utrecht 0.55; 3.10; 3.55. COURANT. DlLlGENCE-DlENSTEJ» van don Heer A. SCHIMMEL Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgen» 6.45op den eersten trein naar Arnhem en 'a namiddags 6 30 nar. Van Maanbergen naar Amenfoort *s morgen: 9.16 en 's avonds 8.21 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 6.15 's avonds. Van Bameveld naar Amersfoor 7'/e 's morg. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal 1franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentiïn van 1 tot 6 regels 60 Cts; elke regel meerder 10 Cte; legale, olllciCel en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Afz. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. A. B. van Cleeffte Amersfoort Bureau Amerzjoortzcke Courant. S too vest raat bij de Langostraat. Wijk B. No, 33en bij alle Bockhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nmgii en va» Ditkar Wijnstraat Botterdam. Polilieke Revue. Het gerucht van een Fransche nota betreffende fluslands oostersche politiek is, volgens een Parijsche telegram in de Köln. Zeilongegrond. De Monileur beweert dat de Soaansche gezant te Londen dezer dagen aan lord Derby verzocht heelt dat Engeland de Spaansche havens bewa ken en den aanvoer van wapenen voor de car- listen beletten zou, en lord Derby geantwoord heeft dat waar de burgeroorlog een zoo grootcn omvang krijgt, gebrek aan vaderlandsliefde of aan energie bij de natie moet ondersteld worden. Indien de Spaansche kustwacht waakzaam ware dan zou het onmogelijk zijn de carlisten van den zeekant van hel noodige te voorzien en zou de oorlog spoedig gedaan zijn. De Timet heeft uit de Westminster Gazette overgenomen het verslag der gedelegeerden van hel cailislisch comité, die aai. prinses Margaretha, gemalin van don Carloste Pan een adres overhandigdenhoudende verzekering van de geltechlheid hunner partij. In haar antwoord zeide de prinses, dat zij rekende op de pogingen van hare getrouwen in Engeland. Met nadruk protesteerde zij legen de valsche beriglenmet bel rekking lot de beweerde gruwelen door de carlisten bedreven. «Karei VII zou niet dulden." voegde zij er bij, »dat zijn veelgeliefd volk, waarover hij onverdeeld hoopt te regerenmet wreedheid behandeld of onderdrukt wierde." Heden Donderdag zal weder de permanente commissie vergaderen bij welke gelegenheid, volgens de Gon;titutionnelUatbie en anderen zullen vragen, om bij de heropening van de Nationale vergadering de constitutioneele ont werpen aan de orde te stellen en dat door de regeering in geen verdaging zal worden toege stemd. Bij de behandeling der begrooting over 1875 in Oostenrijk zeide de Minister van Einantiën «wij hebben een tekort van 12 millioen en kunnen dat dekken met de reserve, maar dat tekort geelt ons toch de ernstige vermaning om onze onverdeelde aandacht te vestigen op onzen huishoudelijken toestand. De Minister van Onderwijs in Oostenrijk, de heer Slremayrhield onlangs eene toespraak tot zijne kiezers en zeide daarin «Het programma, mei hetwelk de Minister optrad heeft deels feitelijke uilvoering erlangd deels is hel in de grondtiekken aangewezen. «In dit programma moet men drie tijdvakken onderscheiden hef eerste't welk men grond- wetgevingsperiode kon noemenhad de taak gehad den Rijksraad van de Landdagen los >e maken en daardoor zijn gezag op den duur te verzekeren. Dit was door de invoering der regtstreeksche verkiezingen geschied. «Het tweede tijdvak was dat der confessionele weiten. Toen deze periode aanving was het niet mogelijk terstond aan de kiezers de volle waar heid te doen kennen zonder hel programma in zijne uitvoering te benadeelen welke van velerlei omstandigheden afhing. Gedeeltelijke inlichtingen zouden vermoedelijk tot uitleggin- a.inleiding hebben gegeven, waardoor de publieke oipnie meer in dwaling dan op den reglcn weg gebragt zou zijn geworden." Voor een paar dagen reeds meldde een tele gram dat Sana Snhib te Gwalior eindelijk zou zijn gevangen genomen. Men twijfelde aan de waarheid van dit berigt. Men gelooft zoo'gaarne wat men hoopt en de Engelsehen hoopten zoo zeer dezen vreesselijkcn man, van wien wij spreken, in handen te krijgen dat reeds her haalde malen zijne gevangenneming was geroeid, om even dikwijls weer tegengesproken te worden. Het laatste berigt wordt echter thans officieel bevestigd. Tot groole voldoening van iederen Engelschman tot voldoening van ieder die de gruwelen kent door Nana Sahib begaan is hij werkelijk gevat en zijn proces zal spoedig zijn afgeloopen. Het rapport der Raadscommissiebestaande uit de Ileeren Mr. F. H. van Persijn, B. E. Herschel en P. Methorsl Jr., tot regeling van de aangelegenheden der Bank van Leening te Amersfoort, is thans uitgebragt, luidende de aanvang als volgt: «Aan de orde in de raadsvergadering van 15 September 1874waren de voorstellen van Bur gemeester en Wethouders van Amersfoort, be trekkelijk de onderhandsche verpachting der bank van leening voor den tijd van zes jaren ingaande 1 Januari 1875, aan den tegenwoor- digen directeurden heer W. van Wisselingh. De Raad besloot dien dagde stukken te stellen in banden van de commissieten fine van advies." Daarna heeft de Comm. in de eerste plaats nage gaan den aard der banken van leening in ons vaderland in het algemeen, vervolgens den aard der bank van lecning te Amersfoort in het bij zonder en na uitvoerige uiteenzetting daarvan en na de beoordeeling van de stukken, waar over in de raadsvergadering van 15 September 11. zou worden beraadslaagdenz. zegt zij aan het slot van haar rapport: «haar mandaat is: een advies uittcbrengen over de voorstellen, met het bepaalde voorstel van de commissie om de voorstellen aanteneme.i of te verwerpen. «Tegen het denkbeeld om eene eventueele on derhandsche pachtsom te doen uitkeeren aan het Weeshuis bestaan bij de Commissie volstrekt geenc bedenkingendaardoor zelfs zoude men geheel blijven in den geest van het koninklijk be sluit en bet reglementmaar de leden der Com missie zijn van oordeel dat bij onderhandsche verpachting (en van openbare verpachting be hoort in het geheel geen sprake te zijn voorals nog) het oude reglement niet van toepassing kan blijven 1°. omdat art. 7 al. 2 van het koninklijk besluit een reglement ad hoe goedgekeurd bij koninklijk besluit voorschrijft, en 2°. omdat, al ware dit zooniet, het ïeglement, dat de ad ministratie door regenten van het weeshuis voor opstelt en in bijna alle artikelen dien geest ademt, waarlijk niet toepasselijk kan verklaard worden op een cnderhandschen pachterdie door Bur gemeester en Wethouders volgens art. 179 letter t der gemeentewet moet worden gecontroleerd. «Uit al het voorgaande moet gereedelijk worden afgeleid dat de bank van leentng te Amersfoort gedreven wordt door regenten van het burger weeshuis, met het kapitaal van het weeshuis, waarbij door den directeur als borgtochtge schoten wordt /ICOOOin de kas, waarvoorden directeur wordt uitgekeerd 5 "I 'sjaars. «Nu gaat het naar de bescheiden meening van de leden der commissie toch nietom die bank van lecning op te heffen en te vervangen door eene anderezonder dat regenten van het wees huis officieel verslag hebben uitgebracht omtrent de werking der bankomtrent de oorzaak der tekorten van dc beide laatste jarenomtrent te verwachten tekortenomtrent mogelijke hervor mingen in het beheer, in één woord omtrent alles wat de bank betreft. Niet alleen dat de beleefdheid zulks vordert, maar zells zijn de regenten van bet weeshuis de éénigend»e den raad behoorlijk kunnen inlichten en voor stellen kunnen doen. liet is «hunne" bank van leeningdie onder toezicht staat van liet plaat selijk bestuur en door het plaatselijk bestuur dus op publiek gezagonder koninklijke goed keuring bestaatmaar het is geene gemeente- inrichting, die door of voor rekening van de gemeente wordt beheerd. «De leden der commissie behoeven niet verder te gaan. Zij spreken als hun oordeel uit dat eene bank van leeningwaarin gemiddeld aan voorschotten op panden f 30000 uitstaat tegen eene rente van 15°/0» *270 en geen verlies behoeft opteleveren: dat regenten van het weeshuis den raad officiéél moeten inlichten en zoo noodig of zoo mogelijk voorstellen doen tot hervormingom regenten in de gelegenheid te stellen de bank van leening onder hun beheer te behoudendat het ontwerp-besluit tot onder handsche verpachting in elk gevalevenmin als het ontwerp-pachtcontractdoor den Raad kan aangenomen worden, omdat een reglement daar toe ontbreekt. «De Commissie doet alzoo aan den raad het stellige voorstelom het door Burgemeester en Wethouders bij begeleidenden brief van 24 Augustus 1874 aan den raad gedaan voorstel tot onderhandsche verpachting der bank van leening, volgens het daarbij gevoegd parht- contract, te verwerpen of niet aantenemen." Allerlei. Te Hastings werd een proef genomen met een nieuwe reddingboot, waarvan de banken uit kurk vervaardigd zijn en los in dc boot staan zoodatwanneer deze omslaat de roeijers op dc banken kunnen drijven. Ten gevolge van den levendigen handel in diamanten lusschen Europa en Amerika en hel hooge invoerregt ad 10 percent van de waarde, dat in de Amerikaansche havens worden ge heven, wordt er op allerlei wijze gesmokkeld en ti acht men de ambtenaren bij den neus te hebben. Een New-Yorker gelukte dit onlangs zeer aardig. Hij kwain met de stoomboot uit Liverpool te New-York aan en de atubieuaien waren op zijn komst voorbereid. Terstond werd bij naar bel tolbureau gebragl om tot op zijn laatste klecdingstuk te woiden onderzocht; hij scheen opgewonden, bevreesd cn zenuwachtig te wezen en trachtte de ambtenaren tot een oveteenkomst te bewegen, die echter werd afge slagen. Men bladerde in zijn zakboekje en vond daar een waarde van 12,000 pd. sl. in diaman ten genoteerd; werkelijk gelukte bel den zoekers op zijn hart, onder bel vest, 18 diamanten te ontdekken en na deze in beslag te Lebben genomen werd onder allerlei spotternij de koopman ontslagen. Deze ging zoo snel mogelijk naar buis, om helsde vrouw en kindeien nam ccnigc verster king en daaiop een warm bad en nadat in het warme water een grocte pleister op zijn rug was losgeweekt, kwamen daaronder 18 echte diamanten te voorschijn; bij bad den ambtenaren even zooveel valsche, uil glas vervaardigd, acbleigilaten out zich daarmede te amtueieu. Londen is groot 570 vierkante En^elscbc mij- hu cn bevat onder zijn 4,000,1)00 inwoners meer Israëlieten dan er zijn in Palestina tneer Schotien dan er zijn in Edinburg, meer Ieren dan er zijn in Dublin meer lloouisch-Calholieken dan er zijn te Rome. Icdcte vijl minuten wordt er iemand gebot en cn iedere acht minuien sterft er niemand. Veel is van Thiers bekendal zijn doen en

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1