V r ij d a g20 November 1874, m 2255. i o. Nkdkrlandschk Centra al-Spoor weg. Vertrek van Ameufoort naar Utrecht 7.85, 9.27, 11.06, 2.20, 3.25, 8.15. Vertrek tan Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.42, 1.22, 6.5, 8.55 oostkrspoorwbg. Vertrek ran Amersfoort naar Amsterdam 8.25 9.32 11.11 3.22 8.40. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 6.55; 8.18; 10.40; 12.10; 3.—6.—6.65 9.40. comm. Diligence-Diensten van den Heer A SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maanbergen 's morgens 7.op den eersten trein "»»- Arnhem en 's namiddags 2'/, nor. Van Maanbergen naar Amersfoort 's morgens 9.24 en 's avonds 8.19 nar. Van Araenfoort naar Barneveld 6.15 's avonds. VanBarneveld naar Amersfoort 7 Va 's morg. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal 1—, franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentién van 1 tot 6 regels 60 CU; elke regel meerder 10 CU; legale, officiéél en onteigen. AdvertenUén per regel 16 CU. Reclames per regel 20 cenU Af,, nummer. 10 centsBestellingen bij den Uitg. A. B. van Cleeff, U Amersfoort Bureau Amer.Joortecke Courant. 8toovestraat bij de Langstraat. Wijk B. No, 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. AdverUntién voor dit blad nit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nuen en va* Ditwab Wijnstraat Rotterdam. Ken ii isgeyingen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 264 der gemeentewet Doen te weten dal liet 3de aanvullings-kohier der plaatselijke directe belasting (HOOFDELIJKE OMSLAG) over bet dienstjaar 1874 voorloopig vastgesteld is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter leting tal liggen binnen welken termijn elk op hel kohier aangeslagene bij den Raad betwaren legen zijnen aanslag kan inbrengea. Amertfoorlden 16. November 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 265 der gemeentewet Doen te weten dat het 2de aanvullings-kohier der plaatselijke directe belasting (HOOFDELIJKE OMSLAG) over het dienstjaar 1874 door den Raad is vastgesteld en gedurende acht dagen te rekenen van hedenalle werkdagenvan 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter leting tal liggen. Amertfoorl, den 18. November 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, A. G. WiJERS. W. L SCHELTUS. S p a n r b n li k. Het Resluur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAAND\G 23 NOVEMBER e. k ten Raadhuize te Amertfoorl, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretari». Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commis sie uit hel bestuur op MAANDAG, den 23. NOVEM BER aanstaande, 's namiddags van halftwee tot half drie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Iulicbtingen zijn te bekomen bij de oridergeteekenden en bij de verdere leden van het bestuur, de heeren D. E. Herichel, W. A. Croockewil, M. van Beek en Jhr. Mr. H. J. L. van Saste van Yttell. Mr. J. VAN DER LEEUWPresident. J. APELDOORNPenningmeesier. J. C. LEINWEBERSecretaris. De Regeeringsantwoorden omtrent de hoofd stukken Hooge collegiës, buitenlandsche zaken en justitie zijn verschenen. Wat het eerste betreft blijft de Regeering de voorgestelde tracteraentsverhooging der ambtena ren bij de departementen van algemeen bestuur verdedigen en handhavenook wat de wijze van toepassing en uitvoering betreft. De Regeering is volkomen beieid mede te werken, dat de daarvoor vatbare geschillen der mogendheden onderling door middel van arbri- trage worden beslechtofschoon het initiatief daartoe niet ligt op den weg ecner kleine mogendheid. De Minister van Justitie is groot voorstander van de verhooging der bezoldiging van de reg- terlijke tn«gt. Zij maakt reeds een punt van overweging uit en hel is zijn beslist voornemen, om mede te wei ken die spoedig te helpen tol stand brengen. Hij beaamtdat zij tevens kan en moet gepaard gaan met eene vermindering van bet getal regterlijke collegiën en regterlijke ambtenaren. Die vermindering zal plaats hebben van hoven af, zoodat eerst de Hoven zullen in aanmerking komen. Voorts is de Minister ten aanzien der regterlijke organisatie en menig ander punt van wetgeving ol regtspleging voor het stelsel vau parliëele herziening. Politieke Revue. «Wachter wat is er van den nacht?" «De morgen is nog niet aangebrokenja zelfs geen flikkenng kondigt de blijde komst der gouden zon aanis 't antwoord. Treurige toestand waarlijkte midden van ontelbare zegeningen over de oude wereld verspreid. Bijna overal heerscht welvaart overal zijn de schatkisten in welvarendcn staat de handel bloeit, de nijverheid openbaart dag aan dag hare wonderen en wordt met rijkdommen be loond veld en akker en heide kroonen des landmans vlijt met goud en de raenschde heer der scheppingstaat te raidden van al dien voorspoed met het geweer in den arm en twist met zijn broeder! Hier vestigt hij zijn begeerigen blik op het goed van den naasten dóór is hij nijdig op de magtdie een ander uitoefent hier is de stoel der eerewaarop een ander is gezeten hem tot aanstoot daar knaagt de roem, waarin een gelijke zich verheugt, aan 'tgeluk zijns levens enalsof al die ellende nog niet groot genoeg was in 't Maatschappelijk leven ook de Kerk maakt hij tot den stookhaard van ergernis en twist, zelfs onder de kinderen van 'tzelfde gezin Treurige toestandherhalen wij en waartoe zal hij leiden hoe zullen wij komen tot den welaangenamen tijdin welken geen hamerslag van twist zal^worden vernomen? Maar laten wij geen vragen meer doen, op welke alleen de toekomst antwoord kan geven en verplaatsen wij ons liever in 't gewoel der wereld, om te zien wat er geschiedt, te ver nemen wat er wordt gezegd en dan te bepeinzen wat het resultaat zal kunnen zijn van al het woelen en wroeten dat dikwerf zoo verontrus tend is, maar ook weieens een herijk getui genis geeft van de waarheid van net Bijbel woord: wij zijn van Gods geslacht Het boek van Gladstone over den toestand der R.-Catholieke kerk en het doel dat Rome beoogt, lokt ernstige tegenspraak uit. Wordt door den leider der liberale partij be weerd dat de leerstellingen der R-Catholieke kerk den vrijzinnigen geest van Europa's staats instellingen vijandig zijn door de tegenpartij wordt die uitspraak onjuist genoemd. 't Is geen nieuwe strijd maar Gladstone's woorden hebben dien nieuw voedsel gegeven en de tijddat tong en pen daarover zullen zwijgenis niet te berekenen. Óok in Duitschland staan Kerk en Staat nog in de volle wapenrusting des gcestes tegenover elkander. Mogt de vrees dat die groote twistappel nog eens kanongebulder zal doen hooren, ijael be vonden wordentrouwens van alle geschillen op deze wereldis dat over de godsdienst het verschrikkelijkste. Te betreuren is het, dat de menschcn meer genegen zijnvoor de godsdienst te strijden dan voor haar te leven. 't Bevel om Graaf von Amim, die onder borg- togt de gevangenis mogt verlaten, weer achter 't slot te plaatsenzou genomen zijnomdat die staatsmangedurende zijne gevangenschap papieren van politiek gewigt en tot 's Rijks archief behoorendeaan een derde had gegeven. 't Is nog eene even vreemde als geheimzinnige historie In de regtszaal zal daarover licht opgaan. Frankrijk's toestand teekent in alles: onze kerheid. Daar moet iets gebeuren om Mac-Mahon's stoel vaster te zettenof men behoort er antwoord te geven op de groote vraag: «Republiek of Monarchie t" De Legitimisten zijn op den achtergrond ge treden de Orleanisten tasten in 't duister rond de Republikeinen roepen: aan ons is de magt 1 «Vraagt dit aan het Volkantwoorden de Bonapartisten en 6 millioen kiezers zullen u doen hooren: «leve het Keizerrijk!" Als de Nationale Vergadering weer binnen hare raadzaal is gezeten, zullen wij misschien een hevigen parlementairen strijd zien. Een Deensch onderwijzer met een woelig po litiek hoofd, sprak onlangs op onbetamelijke wijze over Z. M. den Komng van Denemarken. De Minister van Binnenlandsche Zaken zette hem hierover teregL De linkerzijde van den Volksdag diende Zijne Excellentie daarover eene berisping toe en deze gevoelde zich over die vrijpostigheid zóó ge krenkt, dat hij den Volksdag met ontbinding dreigde. De linkerzijde besliep zich over die kwestie, kwam toen op de gedachte dat zij-onberaden handelde en trok haar afkeurend votum weer^g. Zij maakt alzoo een vrij gek figuur. De les is niet te duurals zij die haar ont ving, er wijzer door werd. Ook de onderwijzer kan er iets goeds uit leerén. Don Carlos ziet zijne voorspoedszon dalen, althans de jongste gevechten in 't Noorden van Spanje waren voor hem niet gelukkig. Of die nederlagen beslissend zullen zijnis uit de tegenstrijdige berigten nog niet opte- maken, want het spreekwoord uit de Krimop de nieuwsrnarkt gebragt«hij liegt als een Tartaaris nog van kracht. Uit SL Petersburg komt de tijding dat er eene zamenzwering zou ontdekt zijn tegen het leven van den Czaar. Te Moscou waren dienten gevolge eenige personen in hechtenis genomen. De oude hoofdstad is nog altijd het centrale punt der Russische politiek en de oude adel die aldaar resideert, zoowel als het jonge Rus land staan er steeds tegen elkander in vijan dige positie. Dc aanleiding tot dat complot is echter nog onbekend en wie weel of wij hier niet voor een verdichtsel staan Traag in 't gelooven is eene raadgeving die thans waarde heeft. Allerlei. Bij den in aanbouw zijnden spoorweg aan den linkeroever van het uieer Zurich wordt een nieuwe Amerikaansche heimachine gebruikt, die voor het eerst in Europa is ingevoerd. Dc palen worden er niet mede ingeslagen maar zooge naamd ingeschoten waarom zij den naam van kanonmachine heelt gekregen. Het werktuig loopt langs ijzeren geleiders evenals de sloomlrei en beslaat uit twee stukken hel kanon en hel

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1