valblokhet kanon komt op de paal en het valblok «enigszins daarboven. Om hel te gebrui ken werpt een ai beider een patroon in het kanon en laat een ander het valblok los,'hier door ontploft de patroon en de paal dringt diep in den grond in terwijl door den terugslag hel valblok weder opgeheven wordt. Met vier of vijl scholen woidt een paal ingehied. Bij het corps schutter ij-muziek te II. was een ceer oud gediende belast mei het rondbrengen van muziek ena. De man deed behoorlijk zijn pligt en werd door den kapelmeester en alle muzikanten geacht en bemind. Eenige maanden geleden werd de man ziek en zijn 14- ot 15-jarige kleinzoon nam voorloopig zijn betrekking waar. De ziekte verergerde en weldra werd een spoedige dood waarschijnlijk. Op een repetitie weid besloten den man ingeval van overlijden met militaire eer te begraven. De kleinzoon van den zieke, die alles gehoord had, kwam dien avond verheugd te huis en riep «Grootvader, groot.ader 1 asje sterft, word je met muziek begraven." Stil kwa jongen riep de moeder «'t Moet een verrassing wezen." Zaturdag 11. heelt de Duitsche Rijkscom missie voor de Rijksschulden een bezoek gebragt aan den Juliusthurm te Spandau, waar, gelijk men weetde millioenen goudstukken rusten, die te zaaien de Rijksooilogsschat heeten. Offi cieel moest de commissie conslalceren dat de schat er nog was. Het onderzoek duurde ver scheidene uren maar alles werd in de beste orde bevonden De toren wordt gesloten met twee sleutels. Den een heelt von Bismarckden ander de president der commissiedoch hel slot kan slechts geopend worden met beide sleutels te gelijk. Dingsdag namiddag te 3 uur zag men de wandelaars in de Avenue des Champs Elysëes iu allerijl angstig vluchten de koetsiers legden de zweep over de paarden de ruiters ren den in galop. Een tiental polilie-agenten zetten met ontbloote sabels een dollen hond na, die, Parijs verlatende, eveneens zijn wandeling om den vijver wilde maken. De honden vooral, die uit instinct deze vreeselijke ziekte schenen te herkennenvlugtten voor hem. Negen van deze dieren minder snel dan hij werden door hem achterhaald en gebeten. Maar bij den Are de Triorophe hadden ernsti ger ongelukken plaats. Een kleine knaap en een meisje werden daar door hem gebeten. Vervolgd door veertig personen rende het dier de rue Chnillot in en naar den winkel van de modemaakster Louise Ralin. Deze zag hem aankomen snelde hem te gemoet en wierp de deur digt, juist toen het dier op den drempel was. Zij drukte nu met alle magt tegen de deur en hoorde de beenen kraken. Een oogenblik later kon zij de deur openende bond was stervende; de agenten maakten hem af met hunne sabels. Slechts vier van de gebeten hon den heelt men kunnen opvangen en afmaken. De Gron. Cl. zegt «Een huwelijk in Indië" van jufvr. Krvteman als looneclsiuk te Rotterdam en te Amsterdam opgevoerd heeft volgens de AT. Rolt. Cl. fiasco gemaakt. Volgens het Zondagsblad deugt jufvr. Kruseman zelve als actrice ook niet. De kroniek schrijver der Amsl. Cl. noemt haar o. a. een wrange dame." Tegenover dal alles staat eene vleijende beooideeling in 'l Vaderland. Men vraagt, ol nu jufvr. Kruseman de redacteuren der eerste bladen afgewezen en den correspondent van 'l Vad. «gezoend" heeft. De kappers van naam te Parijs hebben het pompadourume weèr in de mode gebragt. In de zaal Valentino, op het kappersbal, waren de gepoederde pruiken de meest toegejuichte. Ook de driekleurige kapsels blaauwe kam door vlochten met roodc linten en overwuiid met een wille veer waren zeer in trek. De wethouder, waarnemend burgemeester van 's Hertogenboschheelt de opvoering van Offenbach.'s «Leven te Parijs" aldaar «wegens onzedelijkheid" verboden. In het begin dezer week ontstond bij een banketbakker te Berlijn, tegen vier ure inden morgenbrand. De bewoners meenden hem zeiven spoedig te kunnen blnsachen en achtten het niet noodig de personen welke zicb in de drie bovenverdiepingen bevonden en grooten- dcels sliepen, te wekken. Hunne pogingen mis- lnkteu en vjjf bewonerswaaronder vier win keldochters, kwamen in de vlammen om; zevm sprongen uit de ramenwaarvan een te pletter vieltwee zwaar en vier ligt gekwetst worden. Ook van de brandweer werden verscheidene lieden gekwetst. Wij ontvingeu hel volgende verslag: Vrijdag jl. den 13e November raogt de Christ. Jongel. Vereeniging te Amersfoort haar 5de jaar feest vieren in het Remonstrantsche kerkge bouw, daartoe welwillend door H.H. Kerkvoogden algeslaan. De Heer Voorhoevepredikant te Harlingen, had bereidwillig de leiding op zich genomen. Toen de Heer Hermanpredikant te Baarn psalm 68 vers 10 had laten zingen opende Ds. Voorhoeve met gebed de vergadering en las en besprak I Koningen 3 vers 514. Nadat de penningmeester verslag van den toestand der geldmiddelen had uitgebragt en Ds. Voorhoeve de vergadering opwekte tot schen king van milde bijdragen ter instandhouding der vereeniging werd Ps. 53 vers 2 en 9 ge zongen waarna de secretaris verslag deed van de werkzaamheden en den toestand der vereeniging. Achtereenvolgens traden als sprekers op Ds. Herman, de godsdienstonderwijzer den Burger de Evangelist Lindhoutde Heer van Lummelen de Heer Schlitt die krachtig spraken over de eigenaardigheid der vereeniginghet doel dat zij beoogen mogt en de drangredenen daartoe de wijze waarop men dat doel kan bereiken namelijk door eendiagtige zamenwerkingin den geest der Heldehet gevaar der verleiding, het nut der Christ, voorzigtigheidmet aan sporing tot werkzaamheid; afgewisseld docr een even luimige als degelijke mededeeling omtrent de naamsoorsprong van Üavidshofgevolgd door verjaarwensch namens het N. J. verbond met toepasselijke toespraak en besloten met de keurige voordragt van een versvan den schotschen prediker Machientelkens afgewisseld door hel gezang der vereenigingbegeleid door het orgelspel van haren weiwillenden zangonder- wij ter den Heer F. J. Schweinsberg. Nadat Ds. Voorhoeve den H.H. Sprekers, de afgevaardigden van Driebergen Ermelo Wou denberg, Zeist en belangstellende sladgenoolen had dank betuigd voor hunne medewerking en belangstelling, eindigde Z.Eerw. door bet 5e vers van het 127e gezang te laten zingen en met hel uitspreken van den apostolischen zegen. Wenschelijk ware het dal nog velen als be gunstigers oi weikende leden zouden toetreden lot eene vereeniging, die ontwikkelendbescha vend en veredelend alleszins bij ruime deelne ming rijker vruchten kan afwerpen. Ter zitting van den gemeenteraad van Amers foort van Dingsdag 17 November jl., gepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. A. G. Wijers, waren aanwezig 13 leden en afwezig de Heeren Schluiler en L. E. Lagerweij met kennisgeving. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering was aan de orde 1". Rapporten der afdeelingen over het voor stel van Burg. en Weth. aangaande de uit breiding van het lager onderwijs. Het voorstel van B. en W. luidt om aa* de openbare tusschénschool eene hulponderwijzeres aan te stellenom eene nieuwe tusschénschool c. s. voor 400 kinderen te doen bouwenom de school van den heer C. J. van der Nagel te doen overbrengen naar dè tegenwoordige tus schénschool en dien hoofdonderwijzer de ver- pligting op te leggen om tegen een schoolgeld van 12 jongens op te nemendie den vijf jarigen leeftijd hebben bereikt Na de voorlezing van de rapportendie wat de meerderheid der beide afdeelingen betreft, ongeveer in gelijken geest waren, deelt de Voor- tiller mede dat B. en W. kennis genomen heb bende van de rapporten van de beide afdeelingen van den Raad en verstaan hebbende den wensch van vele geachte ingezetenen der gemeente, gemeend hadden hun voorstel in dier voege te moeten wijzigen dat aan de openbare tus schénschool tegen verhoogd schoolgeld zal wor den toegevoegd eene klasse voor hel aanleeren van de Fransche taal en daarom zal worden aangesteld eene hulponderwijzeres die de be voegdheid bezit tot het geven van onderwijs in dc Fransche taal; en verder dat, in de plaats van de gesub. bijzondere school naar de lokalen van de tegenwoordige tusschénschool over te brengener eene openbare school voor gewoon en meer uitgebreid fager onderwijs zal worden daargesteld, toegankelijk voor jongens en meisjes. Over het aldus gewijzigde voorstel wordt nel woord gevoerd door de Heeren van Walchren, van Heek en van Burgsteeden, waarna het in drie declen gesplitst is1®. het doen bouwen van eene nieuwe tusschénschool2". het aanstellen van eene hulponderwijzeres met bevoegdheid tot het geven van onderwijs in de Fransche taal 3*. liet daarslellen van eene openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onder wijs voor jongens en meisjes; welke deelen achtereenvolgens worden aangenomen met 10 tegen 3 stemmendie van ae Heeren J. F. Lagerweij, Scheltus en van Beek. 2°. Tweede aanvullings-kohier van den hoof- delijken omslag over 1874. Z. h. o. goed gekeurd. Wordt medegedeeld 1*. dat het le suppl. kohier terzelfde zake door HH. Ged. Staten is goedgekeurdgelijk ook de begrooting van de schutterij. Voor kennisgeving. 2®. eene missive van het Burg. Armbestuur dat voor 1875 aan de beurt van aftreding zijn de Heeren P. E. van Itlersum en W. van Eeden. Aangenomen voor kennisgeving. 3®. Een adres van den eersten ambtenaar ter secretarie, houdende verzoek tot regeling van zijn tractement in verhouding tot andere se cretarie-ambtenaren. Ter secretarie. De Heer van Walchren wijst eindelijk op den ongunstigen toestand van het stationsgebouw van den Centraal- en Oosterspoorweg alhier, in vergelijking met dien op vele anderezelfs kleinere plaatsen en het onder het beheer van eerstgenoemde maatschappij staande stations plein, en wenscht die aangelegenheid aan de aandacht van B. en W. aan te bevelen. De Voorzitter deelt daarop aan den Raad mede dat B. en W. zich reeds vóór eenigen tijd te dier zake tot den Heer Min. van Binnenl. Zaken ge wend en gemeend hebbenin afwachting van daaromtrent gewenschte veranderingen geen kostbare verbeteringen aan de bestaande toegangswegen te moeten laten uitvoeren. Daarna is de zitting gesloten. AMERSFOORT, 19 November 1874. Men schrijft ons uit 's Gravenhage De Indische begrooting heeft den Minister van Goltstein de gelegenheid gegeven ora te toonendat hier door studie en door oordeel kundig vergelijken van verschillende gegevens degelijke kennis van onze koloniën is te ver krijgen. Ook uit een oratorisch oogpunt heeft de Mi nister van Goltstein den goeden naamwelken hij op parlementair gebied verwierf, ten volle gehandhaafd. Alles doet voorzien dat de begrootings-wets ontwerpen aanleiding zullen geven tot levendige discussiën, waaraan de beste sprekers deelne men en 'tzal vooral de Minister van Binnen- landsche Zaken Heemskerk zijndie welgelaarsd en gespoord aan de groene tafel mag verschijnen. Zijn departement heeft zeer vele punten van aanvallen en hij moet groote dingen verdedigen. Ook de Minister van Justitie van Lynden zal in sommige opzigten geen onaangevochten po sitie op het begroolingsterrein innemea Dat hij bekwaamheid bezitweten en erkennen ook zij die niet tot zijne rigting behooren en dat hij parlementair talent neeftwordt niet tegenge sproken. De Minister van Oorlog Weihei, die zijne ministerieele carrière met eene zeer gelukkige campagne begonscheen in zijne positie wel eenigermate verzwakt door plaats te behouden in dit Ministerie. Hij zal echter den onwil van sommigen wel kunnen overwinnen door maat regelen die goedkeuring moeten verwerven Mogt hij op politiek terrein niet in alles te huis wezen 't zal hem ligtelijk vergeven worden als hij voortgaat met te bewijzen dat hij een practisch krijgsoverste is. Het departement van Buitenlandsche Zaken beleeft op dit oogenblik een verademingstijd en daar is voor ons geen enkel brandend vraag punt dat groote moetjelijkheid baart. Er zijn overigens belangrijke zaken in aanlogt; als daar zijnaanleg van spoorwegenorgani satie der regterlijke magtAtchin- en verdere Oost-Indische aangelegenhedenhooger-middel- baar- en lager onderwijsveroveringen op de Zuiderzeeenz. enz. Inzonderheid de Ministers Heemskerk, van Goltstein en van Lynden behoeven dus in hunne departementen van Binnenl. Zakenkolo niën en Justitie niet naar werk te zoeken, maar zij ziin vol goeden moed en zullen zich derhalve met laten wachten. Ontwikkelen zij daarbij den tact om eenige klippen le ontzeilendie voor hun ministerieel leven inderdaad gevaarlijk zijndan hebben zij veel kans langen tijd tol heil van 't Vaderland, aan de groene tafel te blijven zitten. De stoelen daaromheen zijn gemakkelijk maar de gegoede en vroede heerendie om hen zittenkunnen dikwerf zeer lastig wezen. De ministerieele loopbaan is vol voetangels en klemmen, maar vooral dc Minister Heemskerk kent die veelal bij ondervinding en hij en zijn

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2