m 2258. Dingsdag 1 December 1874. Nedmukoichi Centraal-Spoorweg. Vmtrek nu Ameiafoort naar Utrecht 7.35, 8.27, 11.06, 2.20, 3.25, 8.15. Vertrek ran Amersfoort naar Zwolle 8.40 0.42, 1.22 6.5 8.65 Oosterspoorweg. Vertrek ran Amersfoort naar Amsterdam 8.25; 9.82; 11.11; 3.22; 8.40. Vertrek ran Amsterdam naar Amersfoort 6 55 8.18 10.40 12.103.— 6.— 6.55 9.40. comm. Diligence-Dienster van den Heer A. SCHIMMEL. Van Amerefoort naar Maanbergen 's morgen» ^T— op den eersten trein naar Arnhem en 'a namiddag* 2'/» nor. Van Maanbergen naar Amersfoort 'a morgens 9.24 en 's aronda 8.19 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 6.15 aronda. Van Barnereld naar Amersfoort 7'/* 'a morg. en onteigen"1 f peJP°*t/I1V Adrertentifn ran 1 tot fl regel» 60 Ctaelke regel meerder 10 Cta; legale, oflciêel de Imngestraat. w.jk B. No. 33. bij alt. BoekhandriareTI. Portdirecte^ ïTh^'ijk.*••«*-» b# Adrertenhén roor dit blad uit Botterdam wordan aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau ran Nijoh en van DlTMJjtWijnstraat Botterdam. Politieke Revue. De spaansche regering heelt plotseling eene zeer vijandige houding legen de alfonsisten aan genomen. Alle telegrammen aan de ex-koningin Isabellainhoudende gelukwensching ter gele genheid van haren naamdagzijn door de administratie teruggehouden omdat de konink lijke waardigheid der geadresseerde er in vermeld was twee generaals en verscheidene particuliere personen, welke als aanhangers van hel verjaagde koningshuis bekend stonden rijn verbannen, en vele andere allonsisten zouden, naar men te Madiid verzekerde, hetzelfde lot ondergaan. Ook bij de bevolking openbaart zich eene groote vijandschap tegen de Bourbons, blijkbaar onder anderen uit de plakkaten vol beleedigingen tegen de leden dezer familie ofschoon die stuk ken op last van den alcade terstond van de muren werden afgescheurd, werden zij geregeld eiken nacht vernieuwd. Er was wederom een besluit der regering afgekondigd, waarbij het openbaar maken van niet aan de officieële Gacela ontleende berigten van liet oorlogstooneelen zelfs het verzenden daarvan per telegraaf streng verboden wordt. De Duitsche rijkswet op de nijverheid bepaalt, dal kinderen beneden de 12 jaar niet geregeld in fabiieken mogen werken, dal zij van hun 12de lol bun 14de jaar dagelijks minstens 3 «ren schoolonderwijs moeten genieten, niet meer <lan 6 uien mogen werken enz. Daar de Pruissiscbe fabrikanten langs de Nederlandsche grenzen die bepaling op de bij hen werkende Nederlandsche kinderen niet toe passen in de meening dal buitenlandsche jeug dige weiklieden er van zijn uitgesloten, is nu, ingevolge de lapporten en adviezen der labrieks- inspecteurendaaraan in zoover een einde gemaaktdal alleen de bepalingen op het schoolgaan niet, maar alle overige betreffende werk, werktijd enz. «èl op die kinderen zullen worden toegepast. Hel is zeker een opmerkelijk verschijnsel dat Parijs, waar de vorsten verbanneu, soms ont hoofd werden thans als het ware het toevlugts- oord is van alle onttroonde koningen en koning innen. Men heeft aldaar op hel oogenblik in een nederige villa in het Bois de Vincennes den ex-koning van Napels en zijne heldhaftige gadedie zich ie Gaëiana zoo zeer heeft onder scheiden den ex-koning van Hannover, die, ondanks zijqp blindheidvóór allen Bismarcks en Pruissens toeleg had doorvorschlin de villa Haussmann, in hel Bois de Bologne de ex- koningin van Spanje, in de Champs-Elysées en dan een leger van verdreven pr'nw" en prinsessen hertogen en hertoginnen. Ook door vorstendie nog op de troonen hunner voor vaderen zitten, wordt Parijs thans druk bezocht en er gaat bijna geen week voorbij of er is een «Majesteit" of een Koninklijke of Keizerlijke Hoogheid" in de radicale hooldstad van bet republikeinsche Frankrijk. Op den grootvorsl- troonopvolger en de grootvorstin Maria van Rusland volgde de keizerin van Oostenrijk; op deze de prins van Wales met zijne schoone Alexandra van Ocnemarkenop deze e e zerin van Rusland en haar zoon Alexis, ie aldaar eenige dagen zullen doorbrengen in het hótel der llussische ambassade. In de zaak der Banque territoriale d'Espagne heeft de Parijsche regtbank uitspraak gedaan Drie d-r beklaagden zijn vrijgesprokendoen Clément Duvernois en drie anderen reroordedff De ex-tninisler van Napoleon III ls IC, zin nog al genadig door zijne regters be an Minder goed liep het af met den heer Mala pert die met Duvernois in onderhandeling was geweest over het verkoopen aan genoemde Maat schappij van het bosch van Lort, in bet depar tement der Opper-Pyreneënwelke onderhan deling leidde tot bedoelden verkoop voor 300,000 fr.ofschoon Malapert geen cent bezat. Hij rekende op Duvernoisdoch de inhechtenisne ming van dezen belette de eind-afdoening der zaaken ten gevolge van de ondervonden teleur stelling deinsde Malapert niet terug voor han delingen die als misdaden niet misdrijven moesten gekwalificeerd worden en hem voor het hof van assises in het departement Meurtbe- et-Mocselle braglendat hem tot levenslangen dwangarbeid veroordeelde. Uemeulve en Kouffing moeten hunne medepligtigheid met vijf jaren gevangenisstraf boelen. Allerlei. De heer W. Sluitlandbouwer nit de Beem- sler, sprak onlangs te Zwolle over de kentee- kenendie bij het vee de melkgeving bepalen. Die lezing werd met groote belangstelling gehoord. Wij gelooven dat zulke lezingenvooral van practische landbouwers groot nut kunneu doen en hopen dat ook in de dorpen van onze pro vincie zoodanige lezingen gehouden worden. De gemeentebesturen daarvoor eene bijdrage uit de gemeentekas nemendezouden geld op rente zetten. Een Friesche vos viel dezer dagen in banden van jagers. Heintje had twee wildstrikken om den hals en die kraag stond hem zeer deftig. Is een gelukkig Landdatnaast een schaar van sensatie-schrijvers en min of meer ziekelijke novellisten, nog letterkundigen bezit, zóó ge zond en gespierd van rigting en gedachten, als de bekende predikant Charles Kingtley. Van de hand dezes edelen mans verscheen kort geleden weer een bundel opstellen, onder den titel van .Health and Education." Lezen we daarin eens na, wat Kingtley o. a. zegt over aNausica in London" de hedendaagschejongejuffers naar de mode. *Arme schepseltjes", roept hij Arme schepseltjes I Ik zie er honderden dagelijks, die haar nietigheid van postuur trach ten te verbergen door de vieze massa vnlsch haar (of wat er voor doorgaat) en door den leelijken en nutteloozen hoed er bovenop, die 't hoofd nog veel belagchelijker groot en zwaar doet schijnen. De hooge hakken moeten óók meehelpen. Daar dribbelen ze op voort zij die de eenvoudige kunst van gaan vergelen zijn' of ze nooit geleerd hebben. Hare ligchamen zijn onbevallig voorover gebogen en om ze in die onbevalligheid ie doen blijvendienen cor- setten, die elke gracieuse en gezonde beweging van heupen en tijden beletten. Zoo die chignon en die booge bakken werden weggenomen wat zou er overblijven Vaak niet veel meer dan de nietige gestalte van eene zestienjarige. En toch waren die vrouwen niet slecht volwassenmaar sommige, helaas! waren echtgenooten en moe dersDan 'tgezigl onder den chignon en den hoed Soms is 't mooi of aardigmaar hoe «elden schoon I 'l Znn ook 't ju «on derling genoeggeen «eldoorvoede trekken. Hinden »ol geld «ordt «an lr.aije kleeren.er- kwiil. 'I Ware beternaar dc gelaatskleur le oordeelen dal een gedeelte ven dat geld be steed werd voor degelijkegezonde spijs." Tot groote bevreemding van zijn buren had de smid H. te Leiden dezer dagen de vlag uit gestoken toen de buren hem daarvan de reden vroegen gaf hij ten antwoord dat het was uit blijdschap over het wegloopen van zijne vrouw. Men meldt uit Veendam, van 25 November. Ons nut is in den laatsten lijd vooruitgegaan cn geen wonder. Tot nu had men altijd te kampen met een ledige kasdank zij den bloeijenden toestand der spaarbank aan dit departement verbondenstort men nu de ren ten van 't reservefonds in de kas van'l bestuur en er kan zoo nu en dan wat gebeuren, 't Aantal leden is tengevolge daarvan ook klimmende. Voor eenigen lijd hadden wij hel genoegen Haverschmidt te hooren een avond onder diens gehoor vergeet men niet zoo gemakkelijk. Gisteren avond trad Dr. W. J. A. Joncbloet van 's Hage voor een flink publiek op en wel in 'l hótel de Leeuw. Er was een leelijk praatje voorafgegaan 't heette, dat we een verhandeling zouden hebben te slikken over «de inkomsten belasting" zeker een prachtig onderwerp op een Nut. Men sprak, dat het een verdediging zou wezen van den afgevaardigde in de Tweede Kamer. Dit praatje heeft nog al een enkele te huis doen blijven. Maar 'l liep nog al best af. 't Werd een letterkundige lezingofschoon de spreker vooral zeiwel gaarne wat over de politiek in 't midden te willen brengen in het midden der vrije flinke kiezers uil het Noorden als de wet het maar toeliet en de dames zich maar niet zoo zouden vervelen. De lezing was o«er den «eersten oorspronke- lijken Hollandschen roman van de vriendinnen Elitabelh BekkerWolff en Aqatha Deken, versche nen 1782, getiteld: de historie van jnfvrouw Sara Burgerhart." Eerst bragt de spieker ons in huis bij de dames, die bezig waren een «voor- berigl" te maken voor den roman een inleiding aan de Hollandsche jofferschap. Vervolgens kregen we enkele gedeelten uit den algemeen bekenden roman en wel vooral die, waarinde heldin van 't verbaal Sara Burgerhart zich laat kennen. Na eene pauze trad dr. J. eindelijk in eene beschouwing van dien lijd met zijn Franschen wansmaak of aan de keerzij met zijn Hollandsche deftigheid in den stijl door Justus van Effen bestreden doch niet over wonnen zijn kwezelachtige vroomheid, waarvan onze tijd ook niet gansch vrij is, enz. De roman van Wolf en Deken nu geeselt in een natuurlijk lossen ongedwongen stijldie dwaasheden en gebreken, terwijl de karakter schildering der onderscheidene personages zoo fijnvoor een groot deel uiteist keurig is. Ook wel gebreken kleven het boek aan maar We onthouden ons meer van den inhoud der lezing le zeggen; 't Laatste gedeelte beviel ons het best. Jammer, dat bet grootste deel van 't publiek ei niet zoo over dacht en wij gelooven bepaald, dal de zeer gelecide beer meer kans beeft om nogmaals tot lid der kamer voor dit kiesdistrict te worden herbenoemd dan in de eerste maanden weder als spreker voor dit de partement te worden gevraagd, 't Is zeker soms moeijelijkmaar een spreker dient zich op de hoogte stellen van 't publiek, waarvoor hij ral optreden doet bij 'tniel, dan loopt hij dikwijls gevaar van niet begrepen te worden of niet gewaardeerd. En danletterkundige lezingen willen maar zelden aan een zeer gemengd publiek algemeen bevallen.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1