De «taiionchcl tan Claphan ontving dezer dagen met tarief No 1een mandje dat hij spoedig opende en waarin hij een kind vond. Hij was niet tevreden over dit geschenk en bood hei een aruien pakdrager aan die het aanstonds aanvaardde en meè naar huis droeg. Tot «ijne groote verbay.itig vond de werkman onder het oorkussen waarop bet kind rustte, eene som van 40,000 bancs. De chef dit vernemende, eischte de teruggaat van het mandje en zijn inhoud. Dc zaak aal voor de rcglbank gebragt worden die, hopen wij, den pakdrager gelijk zal geven tegen den stationchef. De llaagsehe correspondent van de N. Miild. Cl. heelt met genoegen van iemand uil de hof kringen vernomendat prins Alexander niet alleen de/.er dagen in Duitschland maar overal waar hij zich vertoont een zeer gunsligen indruk maakt, ook door de juistheid en scherpzinnig heid van oordeel, welke in zijn gesprekken doorsiialeit. »Ik wijs hier met nadruk op, schrijft hij, omdat sommigen er zeker behagen in schiepen te vei breiden, dat deze jeugdige prins, die ook na zijn verkregen zelfstandigheid door onbevl.-kten levenswandel blijft uitmunten, in geestes-oniwikkeling bij andere van zijn leef tijd achterstond. Dit nu is niet zoo, de jonge Oranje-telg neemt ook in verstandelijk opzigt een waardige plaats in de rij der vorsten in. Hij maakt zich tevens hoogst beminnelijk door zijn karakter en voorkomendheid. Geen wonder dus, dat velen den wensch in zich voelen rijzen dal prins Alexander spoedig op zijn weg een prinses moge ontmoetendie hij zich tot gade begeert en die hem het geluk verzekerd, waarop zijn gaven en hart hem alle aanspraak verschaften." Dc keizeiiit van Rusland, thans te Parijs vertoevende, draagt een rood iluweelen mantel, met liet kcstbnaisle martel gevoerd. Deze mantel heeft 1)0,400 francs gekost en bestaat uit 228 uitgezochte velletjes. Up de wereldtentoonstelling in 1867 te Parijs gehouden, had de czar een pels ingezonden van blaauw vossenvel die op eene waarde van 120,000 francs geschat werd. De maikieein van Caux (Adeline Palti) heeft van den czar een pelsmantel ontvangen, die niet minder dan 50,000 francs waard is. Een 72jatige heer in Benzie county in Ame rika heeft onlangs zijn vierde vrouw getrouwd, nl. een jonge dame van 18 jaren oud. In dit graafschap heeft een weduwe haar negenden man onder handen. Dezer dagen bevonden de beer W. Anderson fnbriekant v..u scheikundige voorbrengselen te llosyili, nabij Ünnitermline en een zijner knechts Maitiu genaamd zich op eeue plank die over eene kuip lag van 10 voet diep, welke kokende olie bevatte. De plank bezweek onder hun gewicht en heiden storten in de kuip, waaruit zij na wanhopige pogingen geraakten doch zij waren beiden nfgrijsselijk verbrand. De heer Audcison is na 14 uren allersmartelijkst lijden, overleden; Martin Koopt men nog in bet leven tc behouden. De chef van dc geneeskundige dienst in Atchin rapporlceit, dal sedert 11 September zijn bijge komen 250 Ieders, waaronder 4 aan de cholera, zoodst bel totaal was C09. Hiervan herstelden 136, werden geëvacueerd 24 en overleden 33, waaronder 3 aan cholera; zoodat op 21 Sep- lember in behandeling bleven 416, waaronder 1 met cholera.«Onder de overledcneu komen voor 16 nicl-mililaircn. Volgens een berigl in de New-York Herald van den Oden dezer, door andere bladen voortge plant, moeten in het Ccntral-Pai k aldaar wilde dieren uil hunne hokken losgebroken zijn. Uil een aanial medegedeelde gruwelijke bijzonder heden blijkt, dat 49 menschen gedood en ruim 2U0 meer oi minder zwaar gekwetst zouden geworden zijn. Met behulp van een groot aantal politie-agcnten en militairen heeft men de wilde dieren onschadelijk gemaakt. Jamnier, dat wie dit berigtje vertaalde, den tijd niet heelt gehad om 't artikel van den New- York Herald geheel te lezen. Uit het slot blijkt nl., dat ai deze gruwelijkheden niet zijn voor gevallen. De taak ia eene op eflecl berekende aardigheid. Een der redacteuren van den New-York Herald heelt zijne phanlasie laten wei ken en beschreven wat er wel gebeuren kon als de wilde dieren eena loabraken. Men moet met dc aensatie-arlikels der Amerikaanache bladen voorzigtig zijn en ze goed lezen. Politieke Revue. Vervolg van blads. I.) Wat deed Prins GorfscbakofF, de Russische Rijkskanselier te Berlijn en waarom bezocht hij tweemaal op een dag Prins von Bismarck 'l Zijn nieuwsgierigen die dat vragenmaar zij hebben er wel eenig regt toe. De beide kanseliers zouden hebben gesproken over Spanjeover het congres te Brussel, enz. maar zouden zij ook niet een woord hebben gewisseld over de naaste toekomst van Europa Zou de vrees voor een algemeenen godsdienst oorlog ook niet een punt van zamenspreking geweest zijn op het programma hunner con ferentie Particuliere berigten uit Spanje doen zien dat het Bewind-Serrano hel Noorderleger opr' verregaande wijze verwaarloost. Ran hij niet of wil hij niet is eene vraag waartoe het publiek alleszins gewettigd is. Is onvermogen de oorzaak van de lus teloosheid der Spaansche effecten. jv Den Koning der Sandwich-eilanden bekruiffc ook de lust om te reizen. Hij bezoekt eerst de hooldstad van N.-Amerika en daarna Parijs 1 De Schab van Perzië heelt hem daartoe verleid. Als Z. M. veel geld verteert zal hij zeer ge zien zijn. De Orénoque, hel Fransche schip dat jaren achtereen le Civita Vecehia voor anker lag om den Paus, indien hij gedwongen ol vrijwillig Rome verliet, aan boord te nemen is onlangs vertrokken. De vraag werd gedaan «had die verwijdering plaats onder goedkeuring van den Paus en 'l antwoord was toestemmend. Nu blijkt het echter dat de Paus geenszins dien maatregel goedkeurde, ja dat men zijn welmeenen dienaangaande niet gevraagd had. Toen het schip was vertrokken zou hij ge zegd hebben boe meer de bijstand der men schen mij ontnomen wordt, hoe meer onze hoop zich vestigt op God." 't Stadhuis te St. Petersburg was dezer dagen met nieuwsgierigen gevuld. 't Was, volgens de nieuwe wet op de militie, de lolingsdag. Men keek oplettend toe en luis terde met beide ooren maar sprak niets. Zou het vrij-loten weinig beteekenen f De Decnsche Landdag in welken de demo cratie den boventoon voertwil de adelijke titels en de uiterlijke onderscheidingsteekenen hebben afgeschaft. Door die teekenen zal men wel bedoelen de- coraiiën en andere ziglbare bewijzen van eer ol belooning. 'l Voorstel daartoe is gesteld in handen eener commissie. Die hel indienden hadden gewis geen wapen schild van 16 kwartieten en evenmin een rid derkruis op dc borstmaar de moeite die zij zich geven om te toonen dal er geen waarde aan gehecht moet worden bewijst dunkt ons dal zij er grooten prijs op stellen. De overtuiging dat al dat speelgoed, zooals zij het gaarne noemen niet onder hun bereik komt, drijft hen welligt om het ook aan anderen te doen on'houden. 't Proces von Arnim neemt op 9 December een aanvang. De Times zal zich de aanklagt en de plei- dooijen per telegraaf doen geworden. 't Kost veel geldmaar de Tijd heeft het in overvloed. Ook Noord-Amerikaansche Dagbladen zullen verslaggevers in de regtszaal plaats doen nemen als er plaats is, want het vertrek moet klein wezen. 't Is wel mogelijk dat de zaak zeer spoedig afloopt, niet tot genoegen van de Dagbladpers, maar welligt beter voor de publieke moraliteit. Wat in de hoogte kwaads bedreven wordt daalt verwoestend in de laagte af. Noblesse oblige dal spreekwoord van zoo diepen tinwordt helaas I zoo dikwerf te schande gemaakt. Staten-Generaal In de Tweede Kamer zijn Dingsdag jl. bij de algemcene beschouwingen over het hoofdstuk betieffende Ruilenlandsche Zakeneen aantal punten van internationaal en handelsbelang be sproken op 't voetspoor der gewisselde stukken. Wat daaraan nog mogt ontbreken heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken aangevuld of wel overweging, en, waar 'l kon voorzie ning toegezegd. Op 'l verlangen van den heer Kerens de Wijlréom een gezant bij Don Carlos te accrediteeren antwoordde de Minister, dat toen de Hcgecring het Uitvoerend Bewind in Spanje onder voorzitterschap van .Serrano er kende, zij is uitgegaan van het denkbeeld, dat Serrano op dit oogenblik het weltige gezag in Spanje vertegenwoordigt. De algemeene beraadslagingen over hoofdstuk 3 zijn gesloten en daarna is aangevangen de discussie over het voorstel van de hh. van Eek en Brediutlot verklaring der wenschelijkheid van internationale scheidsgereglen. Vrijdag is bij de voortzetting der beraadsla ging over de motie der hh. van Eek en Brediut ten voordeele der internationale scheidingsreg- ten, na veleilei discussie en voorgestelde motiën van orde, die motie aangenomen met 35 tegen 30 stemmen. De Minister van Builenlandeche Zaken heeft met nadruk er op gewezen dat hij evenals zijn voorganger wii medewerken lot be slechting der internationale geschillen door mid- v del van scheidsgereglen maar 't initiatief daartoe niet ligt op den weg eener kleine Mogendheid. De discussie over het hoofdstuk betreffende 'Buitenlandsche Zaken is hervalwaaibij de ^Minister van Buitenlandsche Zaken nog heelt verklaarddat de nota over de oud-Catholieken welke volgens gerucht door de Regeering aan de Pruissische legatie zou zijn verstrekt, noch onder zijn voorganger noch onder hem is af gegeven of verstrekt en de heer Fransen van de Pnlte voegde er bijdat noch officiéélnoch officieus de nota of de bouwstoffen daartoe aan den Duilachen gezant zijn verschaft. Ten slotte is hoofdstuk 3 met algemeene stem men aangenomen. Zaturdag is de discussie over hoofdstuk Ju stitie, voortgezet. Even als viijdag hebben tal van sprekers op nieuw velerlei juridiekc punten en vragen van wetgeving reglerlijke organisatie, regtspleging en codeficatie, hetzij meer of minder uitvoerig besproken terwijl de heer Kuijper o. a. aandrong op wettelijke regeling der arbeiders kwestie. Heden voortzetting. De Eerste Kamer heeft met algemeene slem- men aangenomen alle ontwerpen van geringen omvang, die Vrijdag aan de orde waren waar onder naturalisatiën onteigeningen, provinciale belastingen. Tegen beden een ure zijn aan de orde gesteld zes ontwerpen, waaronder dal lot tijdelijke beperking der aanmunting van zilveren standpenningen. Ingezonden. HUISELIJKHEID Wanneer eene deugd overdreven wordtdan wordt het eene ondeugd. Dit geldt niet het minst van de huiselijkheid. Het is zeker goed, wanneer iemand zich in zijn eigen huis weet bezig te houdenen dus niet noodig heeft steeds naar vermaken daar buiten te jagen doch wanneer dit zóóver gedreven wordt, dat de samenleving er door lijdtdan wordt hot eene ondeugd. Dit is in onze stad het geval. In kerkenop concertenop lezingen ziel men hoe lauiger hoe minder menschenofschoon de stad niet in bevolking vermindert Wat de oorzaaak hiervan is kan moeielijk gezegd worden. Sommigen schrijven het aan de Spaansche effek- ten en de Amerikaansche spoorweg-obligalien toeen zeggendat daardoor hier zooveel schade geleden is, dat het uilgaan er niet meer af kandoch dit is moeielijk aan te nemen daar de menschen ook van uitgangen wegblijven, die weinig of niets kosten. Anderen zeggen dat de menschen wegblijvenomdat de dingen, die zij hier in het publiek te hooren en te zien krijgenniet in hunnen smaak vallen. Dit is eerder te geloovendoch wij nemen de vrijheid hierop aan te merkendat het slechtste middel om te makendat hier ter stede de stilte verlevendigd wordt, juist in wegblijven bestaat Wanneer de menschen wat minder overdreven huiselijk warenwanneer zij zich meer in het publiek vertoondendan zou er ook meer leven in de openbare bijeenkomsten ontstaanen dan zou bij hendie daarover het opzicht hebben, meer ambitie komen, om er werk van te makendat hier meer goeds te hooren en te zien was. En waarlijk zóó erg is het nietdat inen door buiten de deur te komen zich bepaald vervelen moet Te huis is het ook niet altijd even amusant. Het komt hier veel op den vil aan. Die zich heeft voorgenomen óf niet uit te gaan, óf alle uitgangen vervelend te vindenzal zich steeds vervelenen Amers foort vervelend noemen maar die de uitgangen, welke hier zijn, gebruikt, en zooveel mogelijk het goededat er nog isopmerktwerkt aanstekelijk op anderenen helpt mede om de ambitie op te wekken van hendie iets voor het publiek verrichten. Wij wenschen dus al onze medeburgers toe te roepenwecst toch dezen winter niet overdreven huiselijkmaar steekt uwen neus buiten dc deur en gunt aan de publieke plaatsen de eer en het genoegen vau uw gezelschap. Als gij dit doet, dan zal er weer meer leven in Amersfoort komenen

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2