De minister van binncnlandsche zaken vestigt I dc aandacht zoowel van landbouwers als van scIloepsgezagvoerders en bestuurders van stoom- aart maatschappijen op de verwoestingen aan- geiigt in Nooid-Auierika door de Golorade- kevergenaamd doryhora Jecem-linealawaarvan de larve zich met aardappelloof voedt. Er bestaat gevaardat dit insect herwaarts wordt overge- bragtwanneer aardappelen uit de Vereenigde Staten in schepen worden medegenomen, vooral wanneer die lot poolaardappelen hier te lande woiden iugevoerd. Te Maastricht zijn twee vrouwen gearresteerd de eene beschuldigd van kindermoord de andere I van eene poging tot vergiftiging. Men meldt omtrent de laatste «alhier werd dezer dagen de dienstbode van den Luthersclien predikant L. door de politie gearresteerd en naar het huis van verzekering gebragt onder vermoeden van poging lot vergitliging. Bij herhaling had men hot middageten wegens den zeer onaangenamer! srnaak op zijde moeten zeilen. I)oor de vroeg ingevallen schemering zag men b'j het openen der schaal en hel omroeren met den lepel een aantal blaauwe vlammetjes in het eten hetgeen natuurlijk tol eeu nader onderzoek aanleiding gal. De scheikundige, aan wien de spijs, appel moes, werd ter hand gesteld, gaf onmiddellijk kennis van het gebeurde aan de justitie. Hij vermoedde eene phospborus-vergiltigiug terwijl in het huis van den predikant niet anders dan Zweedsche lucifers waren te vinden, ook al ten gevolge van een begin van brand waardoor ongeveer 3 weken geleden een gedeelte van bet bed der meid was verbrand. Bovendien is een veertien dagen geleden hel jongste kind van geiioeuideu predikant gestorven. Hel is natuur lijk dat men deze beide gebeurtenissen gaat bcschouwea in verband met bet laatst gebeurde," Voor het hol van assises te Parijs is iets zeld zaams gebeurd. Ineen zaak, die met gesloten (ieuren werd behandeld, requireerde het open baar ministerie vrijspraak van den beklaagde zoodat de advocaat van dezen het niet noodig achtte een pleitrede voor hem te houden. De gezworenen kwamen echter, na een kort beraad terug, met de verklaring dat zij den beklaagde voor schuldig hielden onder verzachtende omstandigheden. Nu stond de advocaat zeer verbaasd op en vroeg dat den beschuldigde acte zou worden gegeven van bet feil dat hij niet voldoende verdedigd was. Het hof heelt echter beslistdal de advocaat gelegenheid te over had gehad oin zijnen cliënt te verdedigen, en dezen veroordeeld tol gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren. Te Batavia heeft zich eene commissie belast met het bijeenbrengen van een geschenk in geld ten einde dat aan den gepensioneerden luitenant Comfurius aan te bicden. Door officieren en burgers is voor eene som van ƒ28,1 28,43 inge schreven waarvoor eene lijfreule is genomen bij de N. I. Levensverzekering- en Lijfrenie- maalschappij lot een bedrag van 2100 'sjaars. De ex-paebter van de speelbank te Baden die tegenwoordig te Fontarabia zijn net beeft gespreid, de bekende heer Dumanoiris te Ma drid. Hij wil verlof vragen, zegt men, om te Madiid te doen spelen en 'l staat te vreezen, dat de regering hem dat verlof zal geven want Dumanoir belooft goed geld. Hij moei thans voor de bescherming, welke dm Gariet hem te Fon tarabia verleent, per dag 2000 francs betalen en heelt natuurlijk nog meer over voor vol doende bescherming van zijne «industrie" te .Madridwaar hij betere zakeR maken kan. Eenige dagen geleden vervoegde zich een jong tnctsch met gescheurde kleeren bij eene politie wacht in de Chau6&ée d'Antin te Parijs, met verzoek om hem gevangen te nemen. «Arresteer mij," zeide hijik heb mijne maitresse gedood en in stukken gesneden." Hij werd naar een politiebureau gevoerd gat eene uitvoerige beschrijving van zijne mis daad en men wilde hem rredenemen naar de plaats, waar de moord was gepleegd, toen hij eensklaps uitriep«Er zijn verzachtende om standigheden de stukjes waarin ik haar ver deeld hebzijn bijzonder klein." De agenten begrepen dat rij met een krank zinnige te doen hadden. Dit bleek later inder daad bet geval te zijnde zich noemende moordenaar was ontsnapt uil het niaiscn de santé van Ville-Evrard. De opera te Parijs zal 1 Januarij worden geopend Eerst was besloten dat bij die gele genheid dc Hamlet van Ambroise Thomas zou worden opgevoerd, mevr. Nielson werd dao ook I als Ophelia, welke rol zij heeft gecreëerd gc- I engageert! doch men is van dat eerste plan afgegaan omdat hel van vele kanten bestreden werd en zoo is nu bepaald dal het programma zal bestaan uit de ouverture van la Muelte van Auber. Het eerste en tweede bedrijl van la Juive van Halévy de cathedraal-sièue uit Gounods Faust en het. derde en vierde bedrijf van Hamlet, van Ambioise Thomas. Op die wijze hoopt men iedereen tevreden te slel'en en zoowel de doode als de levende zuiver-lransche componisten te eeren. Tijdens de tentoonstelling te Philadelphia zal de Great Eastern dienst doen als hótel. Hel schip zal ruimte opleveren voor 5000 gasten. De Hoogc Raad der Nederlanden heelt het beroep in cassatie verworpendoor L. E. J. Scheurleer en Jacob Wolff nangeteekend tegen bet arrest vau het provinciaal gereglsbof in Overijssel waarbij zij naar de openbare teregt- zittiug voor critninccle zaken van bovengenoemd bol zijn verwezen. Maandag heelt op het kerkplein der Hervormde gemeenten te Ginneken de plegtige onthulling plaats gehad van het monument voor de ge sneuvelde verdedigers der Citadel te Antwerpen. De plegtigheid werd bijgewoond door Z. M. den Koning, de Piinsen Hendrik en Alexander de nog overige verdedigers van de Citadel vele militaire en burgerlijke autoriteiten, de Miuister van Ooi log en den militairen gouveinenr van Antwerpen. Nadat de onthulling had plaatsge had hield de generaal graaf van Limburg Stir urn eene uitvoerige rede. Na ailoop hiervan werd het monument over gedragen aan hei gemeenlebestnur van Ginueken en bezocht Z. M. het graf van Chassé. In liet raadhuis teruggekomen werdaaude Vorstelijke personen een déjeuner dinaloire aangeboden waarmede de plegtigheid was afgeloopen. Jam- cer, dal het ongunstige weder niet medewerkte tot verhooging der feestelijke stemming. Achter bet monument waren de aan flarden geschoten en door den lijd verkleurde oranje- vaaa en ciladeivlag van Chassé opgehangen. Niet weinig heelt men te Biussel gelagchen over het berigl in de neder], bladen dat te Brussel een modislenbond bestaat tegen dc dap'„s de hare toiletten niet betalen. Zou bel b'.rigt maar waar zijn 1 Ongelukkig is het tegendeel waar, de modisien naaisters enz. bevorderen de behaagzucht door hel crediet dat zij met te groote gemakkelijkheid geven en eerst als de rekeningen een hoog cijfer beloopenworden de arme mannen gewaar wal zij hebben te voldoen I Naar het schijnt heelt de sultan van Turkije over onuitputtelijke schallen te beschikken, wier bestaan niemand vermoedt, want bijgeeft aanhoudend bevel lot hel uitvoeren van open bare werken in wier uitgaven alleen door een Croesus kan worden voorzien. Thans heeft bij gelast den bouw van een groote pracht-moskee van marmer en granietmet vier minaretsin de nabijheid van hel paleis van Doluiabagtsche benevens den bouw van zeventig winkels en magazijnen, digi bij de moskee de opbrengsten van die winkels en magazijnen zijn bestemd om de kosten van het onderhoud der moskee en van haar personeel te bestrijden. Dc uitgaven zijn geraamd op 830,000 lires, te vinden op de civiele lijst. Het publiek :s alles behalve tevreden over die buitensporige verkwistingendaar toch ten slotte bel geld moet opgebragl worden door de belastingschuldigen, van welke millioenen met den hongerdood bedreigd zijn bovendien is in het gansche land gebiek aan wegen, spoorba nen, scholen, ziekenhuizen, waterleidingen enz. Staten-Generaal. Het grootste deel der zitting van de Tweede Kamer van maandag werd ingenomen door eene uitvoerige rede van den Minister van Justitie ter beantwoording van al de sprekers der vorige dagen op judiciëel en juridiek gebied. De Minister heelt eenige toezeggingen gedaan en vooral het slotgedeelte der rede van den heer Kuijper over den arbeidersstand scherp bejegend, gelijk daarna ook de redevoeringen van de beeren Wintgens en C. van Nispen. Overigens zal de Minister de besluiten van 1815 en 1852 nopens de organisatie der Her vormde kerk niet intrekken. De algemeene beraad slaging over het hoofdstuk Justitie is toen ge- slctec en die over de artikelen aangevangen. In dc zitting van Dingsdag werd, na athan- deling der begrooting voor de Rijksgeslichten Ornmerscitans en Vcenhuizen, welke aangenomen is hei gehecle hoofdstuk Justitie met algemeene stemuieii aangenomen. De discussie over het hoofdstuk Bitincnlandsche Zaken is :oen aange vangen. Woensdag is de discussie over de ondcraf- deelingen en de artikelen der begrooting voor Bincenlandsche Zaken voortgezet. Er is ƒ6000 vei hooging aangebragl voor de tractcmeulen der ambtenaren bij dc proviociale griffiën, zoo dal ook zij met de verhooging van verleden jaar, nu ook 10°/o verhooging genieten zullen. De Minister heeft in den loop der discussie verklaard dat van dit Ministerie geene leger- organisatie bij de wel te wachten is. De militie- wel zal in bel voorjaar worden aangeboden. De Minister is tegen bel denkbeeld vau den heer de Boo, om militie en schutterij bij ééne wet te regelen. De discussie over de afdeeling betreffende den Waterstaat is aangevangen. De Eerste Kamer beeft maandag met 16 legen 15 stemmen legen morgen eli ure aan de orde gesteld de Indische begrooting voor 1875 en achtereenvolgens amgenoinen de wetsontwerpen betreffende: besmettelijke ziekten, de onteige ning tot verbinding van den Bijn- met den Hollandschen spoorweg te Rotterdam bel Am- sterdamscbe entrepótdok de dading met Dor drecht, de beperking tol aanmunting van zilveren standpenningen, hel laatste ontwerp met 24 legen 7 steoinieu. Dingsdag was in üe Eerste Kamer de Indische begrooting in behandeling. De heer Hartsen heeft de uilkomsten der liberale politiek in de laatste jaren bestreden; de hit. Dorsius van de Putte en Crerners hebben onderscheidene punten behan deld. De Minister van Goltslein heeft breedvoerig de begrooting verdedigd. Al zijn antwoorden waren overeenkomstig die in de andere Kamer. Hij beeft herhaald, dat bij dezelfde rigting volgen zou als zijn voorganger, maar gemode reerd. De heer Dorsius nam daarvan acte. De verschillende hoofdstukken werden aangenomen met eenparige stemmen. B E R I G T liet drukken en uitgeven van dit nummer wordt cenifnzini ver traagd ten einde daarin dadelijk na afloop der zitting van den gemeenteraad van Amersfoortbeden namiddag te 2'/f uren geëindigd, het verslag daarvan te kunnen plaateenzoouls gewoonlijk ge»chiedt bijaldien raadzittingen op verschijndagen der courant worden gehouden. AMERSFOORT, 3 December 1874. Ter vergadering van den gemeenteraad van Amersfoort beden, Donderdag, den 3. December '874, des namiddags te halltwee aangevangen en gepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. A. G. Wijerswaren aanwezig 11 leden en af wezig de Heeren ScheltusHerschelDos en van Walchren. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige zitting w«s aan de orde 1°. Voorstel van Burg, en Wetb. tengevolge van het aangevraagd ontslag van den beer J. A. Leopold als ieeraar aan dc hoogere burger school in de Nederl. en Duitscbe talen. Hel voorstel luidt a. het gevraagd ontslag legen 1 Jan. 1875 te verleenen. Eervol ontslag is verleend. b. het tractement voor diens opvolger vaste- stellen op 1800. Aldus vastgesteld met 9 tegen 2 stemmen. 2*. Ontwerp besluit tot vaststelling der jaar wedde van eene hulponderwijzeres aan de lus- schenschool. In bet ontwerp-besluil is vooi- gesteld de jaarwedde vastlestellen op 550. Aldus met algemeene stemmen vastgesteld. 3*. Rekwest van den eersten ambtenaar ter secretarie, lot regeling van zijne jaarwedde. Besloten met verhooging tol 100. 4*. Benoeming van twee leden voor bel bur gerlijk armbestuur (periodieke aftreding). De altredende ledende Heeren P. Evan hlerèvim en W. van Eeden werden herkozen res pectievelijk met 10 en 11 stemmen. 5°. Benoeming van een lid der commissie van toezigl op hel middelbaar onderwijs (periodieke aftreding). Het aftredend lid de Heer Jhr. Mr. M. W: C. de Jongewerd herkozen met algemeene stemmen. 6*. Benoeming van een lid der plaatselijke schoolcommissie (periodieke allreding). Het aftredend lid, de Heer C. Koning werd herkozen met 10 stemmen. Ingekomen zijn Missives van H.H. Gedeput. Staten waarbij de suppleloife begtooling voor 1874 en de re kening over 1873 van de schutterij goedgekeurd zijn. Voor notificatie. Missive van de kamer van koophandel en fabrieken betrekkelijk het behoud van de Waag. Ter secretarie. Rekwest van dc gemeente-vroedvrouwen om vei hooging var. tractement. Rekwest van den vuilnispachter A. de Dree otn vermindering van pachlpenningen. Ter Secretarie.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2