▼an zijn anker» los en geraakte volgens zeemans term »op drift" Dat gebeurde des nachts lus- achen 11 k li uren. Aanstonds werd hel voor- ■dl der fokkemast en het groote marszeil ge- heeschen. Het schip geraakte echter dwars voor den wind en strandde op Ualaclave Hiickwaler. De kustwacht atelde op het eerste noodsein alles in het werk om bet gestrande schip ter hulp te komen wierp een Ign aan boord en slaagde er in hiermede 7 man der equipage behouden aan wal te biengen. Met een tweede lijn werd een achtste persoon gered. Van een derde lijn werdom een onverklaarbare reden, door het scheepsvolk geen gebruik gemaakt Nauwelijks had het vaartuig gestooten ol het brak midden door en geraakte weldra in kleine gedeelten drijvende. Een vierde lijn werd uit geworpen doch ook daarvan werd geen gebruik gemaakt. Des nachts te 3 uren was het schip geheel uit elkander geslagen. Vier matrozen van de zes, die zich aan de kajuit van het vaartuig hadden vastgeklampt waren met dat deel van hel wrak tot binnen de branding gedreven en werden na ongeloolelijke moeite met handlynen gered. l)e twee anderen wareti vroeger tegen de wanden van het wrak verpletterd. De (togingen om het schip met de reddings boot te naderen mislukten. Ik boot werd telkens teruggeslagen. Sinds den 24sten November is hel verkeer ook over den St. Gollhard weer hersteld. Het was hoog tijd, daar men te Andermatl en Hos- penthal reeds gebrek'aan biood begon te krijgen, evenals op verscheidene plaatsen in Grauwbun- derland. Üavos met zijn 400 winterloges was geheel ingeslotenzoodal het vieesch en de visch voor dal herstellingsoord bestemd, dagen tc Landpuant bleven liggen. In den omtrek van Truns lag de sneeuw op verschillende plaatsen 6 tot 7 voel boog en men vreest dal vele huizen daar zallen instorten. Te Darvella waar de lawinen lol op 200 voet de woningen hadden bereikt, was alle verkeer afgebroken. Vele herdersdie met hu'.t kudden door de sneeuw waren ingesloten, zagen zich genoodzaakt eenige stuks van bun eigen vee te slagtcn om het leven te behouden, anderen hadden gebrek aan water, zoodat in alle rigtingen personen moesten worden uitgezonden om de ingeslolenen te hulp te komen die uit angst soms in een aan waanzin grenzenden toestand verkeerden. Op den Galandaberg was een meisje uit Hal- denstein acht dagen met haar vee door de sneeuw ingesloten, tien mannen hadden drie dagen werk om lot haar door te dringen. Ook in de bos- schen heelt de sneeuw groote schade aangerigt, waatscbijnlijk zeer ten nadeele van hel wild. Dit Boxtel wordt geschreven van 3 December: Aanhoudend hoort men hier en in den omtrek klaglcn over ontvreemdingen, die op de Staats spoorwegen gepleegd worden, en waarvan men de dadcis maar niet schijnt te kunnen achter halen. Gister vernamen wij, dat de heer H. van Oscli te Boxtel een pak chocolade enz.had ontvangen en daaruit 2 pond koekjes cho colade vermiste. Heden wordt ons verzekerd dat de heer Suijling vischhandelaar te 's Bosch, bij eenc bezending peperdure schelvisch niet minder dan 22 stuks te kort kwam. Wilden wij zoo voortgaan met op te lellen al wal dien aangaande hier en daar wordt verhaald, dan •ouden wij daarmede couranten kunnen vullen. Wij hopen dat het bestuur der maatschappij tot exploitatie van Staats|X>orwpgen toch een naanwlcttcnd oog op zulke teilen vestige en ontvreemdingen op hare spoorlijnen daardoor schier onmogelijk worden Volgens men meldt zou de veepest in Vlaan deren allengs tueer toenemen. Deze ziekte brak dezer dagen uit op eene pachthoeve te Becelare, even al* te Langematck. Te üoslcamp zijn er reeds twee stallen door bezochten pachter Glacystc Oedelen heeft insgelijks reeds 14 zieke dieren in zijnen stal. Rotterdam3 Dec. (R. Cl.) Gisteren avond omstreeks hall negen ure toen de werklieden der fabriek te Feijcnoord per roeibooten naar Rotterdam terugkeerden is een dier booten met de stoomboot V—ruitganf varende tusschen Botterdam en het station van den staatsspoor weg, te Mallcgal aangevaren waardoor zij kan telde en al de werklieden te water geraakten, van welke er eenige niet konden gered worden, (lit de verklaringen van verschillende betrokken personen en getuigen is gebleken, dat hel ongeluk iet is veroorzaakt door de schuld der beman ning van de stoomboot Vooruitgangdaar deze zich beijverd heelt om de rueilM>ot, die met 1 li werklieden van Fejjcnoord naar Botterdam overzette, te ontwijken, hetgeen zeker goed zou zijn afgeloopcn indien <1« personen die zich in de boot bevonden fiks doorgeroeid hadden; doch in plaats daarvan, geraakten zij in acht ik en verwarring, zoodat de 4 roeijersin die verwarring vermoedelijk, niet gelijkslags maar tegen elkander in gewerkt hebbenwaardoor de boot gekeerd is en alstoen doch slechts even, met de stoomboot in aanraking is gekomen, waardoor het verschrikte volk te veel naar eene zijde overkwamzoodat de boot door de te groote zwaarte aldaar kantelde en water schepte, waardoor allen in de rivier stortten. Hoewel aanvankelijk de vrees bestond dal het getal der verdronkenen veel grooter was dan het zich heelt bevestigd zijn echter toch acht personen daarbij omgekomen welker (ijken successievelijk zijn opgevischtook zijn eenigen onder behande ling te Feijenoord overleden; van de overledenen, bijna alle vaders van huisgezinnen, ialen drie ieder eene weduwe met zes kinderen na, waarbij eene in zwangeren toestand. Botterdam, 3 Dec. (N li. Cl.) Over bet on geluk gisteren avond op de Maas voorgevallen en waarbij eenige werklieden hel leven hebben verloren hebben wij de volgende nadere bij zonder beden vernomen. Het waren allen werklieden van het établisse ment der Nederlandsche Stoombootmaatschappij, op Feijenoord. Na afloop van het werk waren zijmet nog vele anderengegaan naar het Veer over de Maaslaan om zich naar bier te doen oveizetten. Naar wij vernemen, bleek aldaar het aantal zoo groot te zijn, dal zij gezamenlijk eenige booten noodig hadden en daar liet aan de hiertoe noodige bediening ontbrak, besloten velen maar zelf voor den overtogl te zorgen. Zoo ging het ->ok met de bootwaarmede het ongeluk is gebeurd. Toen deze reeds een eind van wal was, bemerkten de daarin aanwezigen dat er eene stoomboot aankwam en nu rees tussclien den man aan het roer en de roeijers de vraag ot zij zich niet in het vaarwater van het stoomschip bevonden. Dit was echter het geval nietzoodatwanneer zij slechts waren doorgevaren er niets gebeurd zou zijn. In de ineening nu van te moeten athouden voeren zij naar den leijenoordschen wal terug en kwa men juist daardoor in aanvaring met de stoom boot die eerst een eind was leruggestoomd om hen te laten passeren en waar men toen aan boord meende dat zij in goeden koers waren doorgegaan. Hun bootje kreeg echter een uiterst geringen stoot, zoo gering zelts, dat nagenoeg geen beschadiging er aan bestond. Doch op hel oogenblik van schrik heerschte bij hen eene algemecnc verwarring, waarbij allen opstonden legen elkander drongen en te veel beweging maakten, ten gevolge waarvan hel bootje omsloeg. Onmiddellijk snelden de andere bootjes te hulp en gelijktijdig deden de schippers en de knechts van een paar op de rivier liggende keulsche aken benevens de bemanning van de bedoelde en nog een andere stoomboot ijverig bun best om bijstand te verleenen. Zoo doende werden vier door hunne kameraden in de an dere bootjes en tien door de overige personen gered en aan land gebragtterwijl één ruim 300 vademen ver de rivier in al zwemmende een barkschip bereiktewaar hij aan boord werd gebaald en een andeie naar den wal zwom. Sommigen gelukte het de hun toegeworpen touwen te grijpen en zich aan boord vc laten binrvenhijschenterwijl anderen geholpen wer den door mannendie in het water waren ge sprongen en van welke één met vier personen aan hel lijf hangende, zich er door wist te redden. De aan wal gebragten werden terstond in de naastbijgelegen huizen opgenomen en verzorgd. Velen waren deels door den schrik deels door de koude, geheel ontdaan; enkelen verkeerden in een deerniswaardigen toestand cn werden door dr. Erkelens geneeskundig behan deld. Een daarvan is bezweken nadat drie uren achtereen alle mogelijke moeite was aangewend om hem in het leven te behouden. Behalve dezen laatste hebben er nog zeven het leven verloren. Gisteren avond zijn er na melijk twee en heden morgen vijl op ruim 100 meter boven en beneden het Veer uil het water opgehaald. Van de acht slagloflers zijn zeven Rotterdammers, en wel zes huisvaders (waarvan twee elk met zes kinderen) benevens een on gehuwde. De namen der Rotterdammers zijn A. de Vlieg, H. Balkhoven P. Polm, 11. II. P. de Wijcre, A. Ewijk, T. Rierhaus en W. P. Sappije, laatstgenoemde ongehuwd. De achate is W. Bonte, een oppassend jongman uil Krim pen aan de Lek, die van zijn weekloon zijne bejaarde ouders ondersteunde en alleen had willen overvaren om een paar klompen te gaan koopen. De lijken onzer zoo jammerlijk veron gelukte «tadgenooten zijn heden morgen naar hel drcnkelingeahuis overgebragtom er door hunne achtergebleven betrekkingen te worden afgehaald, terwijl tón rcgelrcgt naar zijne woning aan de Slakade is getransporteerd. Het schijnt niet dal er nog vermist worden althans bij de (abtick is geen verdere navraag ontvangen. Bijzondere sensatie heelt de redevoering van den afgevaardigde uit Gouda, den heer Kuyper, in en buiten de Kamer teweeg gebragt. De heer Kuyper tochdie dooi de anti-revo lutionairen en de anli-schoolwetmannen in de Kamer is gebragt, heelt zich thans doen kennen als een socialist pur sang zooals de Franschman zou zeggen. In eene keurige rede, wet taal en stijl betrefttrachtte hij aan te toonen dat de lijd gekomen was voor een speciaal a'beiders- regt, ol met andere woorden, om een arbei- derswetboek voor Nederland te ontwerpendaar de arbeider niet meer genoeg had nan net een voudig contract, maar bescherming noodig had tegen het kapitaal. Naauwclijks had hij zijne rede geëindigdof de conservatieve afgevaardigde uit 's Hage stond op, en zeide o. a. Gij verlangt een wetboek voor den arbeidersstand maar wat er in dat wetboek moet staan zegt gij niet. Um politieke agitatie en om niets anders is het u te doen. Uw tactiek in de sociale quaestie is dezelfde tactiek die door de uwen in de onderwijs- quaestie is verlangd. Bij herhaling hebben wij gevraagd: wat begeert gij, maar bel antwoord bleef uit. Me onderwijs-agitatie heeft dan ook volkomen fiasco gemaakt. Na hei haaldelijk van batterij veranderd te zijn hebt gij niets meer over dan een vernageld kanon. Maar wij zullen u in bet oog houden; gij zijl bezig uw kanon met allerlei brandstoffen te vullen en als wij niet op onze hoede zijnkan de ontploffing verschrikkelijk worden." Ook de heer van Houten, die onder de ultra liberalen gerekend woidt, verklaarde zich onge negen met hem meè tc gaan op dien weg en zeidedat het hem voorkwam dal hij een ge heel nieuwe organisatie van den arbeid en ver nietiging van het sjsteem van vrije concurrentie wilde zijne partij daarentegen verlangde be houd der concurrentie maar beperking tot bet gebied der eerlijke en wenschelijke concurrentie, Beperking vooral bij verkoop van arbeidskracht. Wanneer men de redevoering van den beer Kuyper gelezen heeft vraagt men zich onwille keurig afhoe is hel mogelijk dat de orthodoxe Amslerdamsche predikanthei hoofd van het anti-schoolwetverbond, de man, die als woord voerder der Christelijk-historische partij de plaats van den beer Groei van Hrinsterer in de kamer moest innemen dat diezelfde persoon nog geen jaar lid der Kamer, daarin zou opstaan, om zulke socialistische leerstellingen te verkon digen als waarvoor zelfs de revolutionaire van Houten terugdeinst! Ons verstand slaat hieibij stil. Maar er gebeuren in de wereld wonderlijke dingen, waar een gewoon menschen-verstand niet bij kan. Dit is zeker, dal de beer Kuyper zich op hellend vlak beeft begeven en een rol be gint te spelen waarvan bet einde nog ruoeijc- iijk te voorzien is. Gezien de kennisgeving van het overlijden van dea heer J C. P. E. Memoin leven Lid der Provineiale Staten van Utrecht zitting hebbende voor het kiesdistrict Amrronyrn Overwegende, dut in do hierdoor ontstane vncatme in de verga dering der Staten van deze provincie in het kiesdistrict Amrronyrn behoort te worden voorzien Gezien de wet van den 5 November 1S52 (Staatsblad No. 107), houdende regeling van do verdeeling der provinciën iu kiesdistricten, ter benoeming van leden van de l'mvinriale Staten enz. Gelet op hunne besluiten van den IS November 1832 Nn 29, en 2+ December 1S57 No. '29 (Provinciaal-blad Nu. 10+ cn 93i Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 6 Juljj 1850 (Staatsblad No. 39), regelende de zamcnstclling «n magt van de Provinciale Staten. Hebben goedgevonden te bepalen lo. Dat de verkiezing van een lid der Provineiale Staten van Utrecht in het kiesdistrict Amenmyrn zoo in het hoofd-kiesdistrict als in de onder kiesdistricten zal geschieden op Dingsdag den 29. December 187+ en de herstemming, zoo noodig, op Dingsdag den 12. Januari) daaraanvolgende. 2o. Dat dit besluit zul worden gezonden min den Voorzitter van den Rand der gemeente Amrrongrnter verdere uitvoering; zullende het wijders worden bekend gemaakt bij Provinciaul-blad en geplaatst in het Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dagblad alsmede in de Amersfoortschc Courant. Utrecht, den 3. December, '874. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN DOORN, voorzitter. DE KOCK griffier. AMERSFOORT, 7 December 1874. Op Dingsdagden 8. December 1874, des namiddags te halftweezal dc Raad der ge meente Amersfoort weder eene vergadering hou den waarin de punten van behandeling zijn 1. Benoeming van eenen hoofdonderwijzer aan de openbare aituenschool uit de voordragt van Burgemeester cn Wethouders. 2. Derde nanvullings-kohier van den hoofde- lijken omslag over 1874. Zalurdag jl. werd in een van de lokalen der openbare lusschenschool bet examen voor de vacante betrekking van Hoofdonderwijzer aan dc openbare Armenschoolte dezer stede voortgezet. De twaalf sollicitanten dievoor bel door ben den 21 Nov. jl. geleverde schrif telijke werk, bot grootste aantal punten hadden verkregen, waren voor een tweede onderzoek uitgenoodigd en gaven tegenover een lOtal

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2