eene stoomboot zal zich bedrinken wanneer hij geen Christen is, en daardoor het schip te gronde rigten. Verder komt hij op tegen dc moderne rigting, omdat deze de beteekenis der woorden verdraait, zooals blijkt uit een werkje van Ds. Knappertwaarin geleerd wordt, dat Godde alinagtigeniet almaglig is. De Heer Menalda van Schouwenburg merkt aandat de discussie tot zijn leedwezen geheel is afgedwaald toch wil hij den heer Esser nog even beantwoorden. Hij zegt, dat een telegraphist en een machinist, hunne kennis als zoodanig, geheel buiten den bijbel om moeten verkrijgen. Spreker zou zich liever toevertrouwen aan een sloombootskapitein die geen christen ismaar van de. zaak verstand haddan aan een kapi tein die zijn vak niet verstondal ware deze ook nog zoo christelijk. Bovendien kent Spr. verscheidene positieve christenen, wier zede lijk leven veel te wenschen overlaat. Ook mis kent de Heer Ester de Joden. Spr. zegt verder dat de neutrale school niet onchristelijk is, want zij bevat het rein menschelijke element en dit juist is het wezen van de leer van Jezus waaraan niemand zich ergeren kan. De Heer Manssen wyst er op, dat de Heer Esser de zaken verdraait; als op de cateche- satie gezegd wordtdat God almaglig is, vraagt Spr. of God ook kwaad kan doen Ds. Knappert heeft eene betere definitie van Gods magt gegeven, door te zeggenGod kan alles doenwat niet met zijn wezen in stryd is. De Heer Esser veroordeelt de moderne rigting; hij kent enkele modernendie zich zeer onge lukkig gevoelen. De geest der kennis komt van Goden is te verkrijgen door tot Hem te bidden en lezus te dienen. Daarom moesten de modernen hem bidden om verlichte hersenen. Wanneer een jongen zijne som niet kan oplossen moet hij er niet telkens op nieuw aan beginnen maar zich tot Jezus wenden. Dit doen de mo dernen niet; zij stellen zich zclven op den vooigrond en niet Jezus. Verder wilde Spr. dat men een examen zoude afnemen aan 10 leer lingen van de zoogenaamde Christelijk-nationale school en aan 10 van de openbare schooL Spr. durfde verzekeren, dat de eerste boven de laatste zouden uitblinken. Ten slotie gaf de president het woord aan den Heer Kollewijn. Deze kent velen van de rigting van den vorigen spreker, die zoo diep ongelukkig zijndat zij hunne laatste jaren in Meerenberg of een ander krankzinnigengesticht eindi»ea Spr. gelooft ookdat de kennis van God komt, en raadt den Heer Esser daarom sterk aanom verlichte hersenen voor zich zclven te bidden. Op het gebied van uilvindingen vraagt Spr. of Jubal en Tubal Kaïn, de zonen van Kaïn ook soms tot de zoogenaamde Chris telijk-nationale partij behoorden Hij zegt ver der, dat, wat net zich zeiven op den voorgrond plaatsen betreftalleen de Heer Esser beweerd neeft van zekere zaak (n.l. paedagogie) nog al iets te weten welk laatste Spr. na 'l gehoorde gerust durft bestrijden. De uitdaging met het examenneemt Spr. wanneer de mogelijkheid zich voordoetmet genoegen aan. Hierna sloot de president de vergadering. Ingebonden «tukken. EERLIJKE WAPENEN. De tegenstanders der volksschool zeggen tel kens dat de volksschool tegen den godsdienst isomdat aldaar geen godsdienst behandeld wordt. Deze bewering is onjuist en men se u haast zeggen oneerlijk«are bet nietdat de verwarring van zwygen met ontkennen zeer dikwijls voorkomt. Die ergens van zwijgtont kent het daarom nietwant hij kan er om geheel anderen redenen van zwijgen. Die dos willen dat op de volksschool niet vso godsdienst gesproken wordebehoeven daarom den gods dienst niet te ontkennenzij kunnen er om andere redenen van willen zwijgen. En zoo is het. Zij willen er van zwijgen omdathelaas I de proietie«ik ben gekomen om vuur op de aarde te werpen tegenwoordig weer wordt bewaar heid. Over niets wordt meer getwist dan over den godadienst, en waar men personen van verschillend geloof bijéén vindtis hetom twist te vermijdeonoodig van den godsdienst te zwijgen. In één geval zon het weren van godsdienst onderwijs van de volksschool met godsloochening «n verwerping van den godsdienst gelijk slaan, namelijk wanneer er geene tadere gelegenheid bestondom iets van godsdienst te hooren behalve joist op school. Dit is evenwel zoo niet. Elke gemeente heeft hare geestelijkendie de godsdienstplechtigheden besturen en de jeugd fn de leerstukken banner kerk onderwijzen. Aan dese heeren is het opgedragen voor de godsdienstige opleiding der jeugd tc zorgen cm als deae te wenschen overlaatdan moeten nf toezien, waar het hapert, an of zij er ook iets aan Yunnen verhelpen. Als zij hunne zaak goed ter harte nemendan moeten zij zei is wenschendat de kinderen op school zoo weinig mogelijk van godsdienst hooren want hel is tien tegen ééndzt de meester sommige punten anders zal leeren dan de geestelijken en dat deze dus zullen moeten tegenspreken wat de kinderen op school geleerd hebben en voor oudere inenschen moge het nuttig wezen iets vóór en tegen te hooren bespreken maar voor kinderen is bet xekei nadeeligwanneer zij van twee onderwijzers te gelijk hetzelfde op verschillende wijs hooren behandelen. De voorstanders der neutrale school werken dus de geestelijken niet tegenmaar onthouden zich van op hun gebied te komen en laten hun het veld ruimom in de kerk en de cathechisalie-kamer alles te leerenwat zij willen. Wanneer nu iemand meentdat dit onderwija geen voldoende vruchten oplevert dan doet hij verkeerd, met zulka aan de volks school te wijten. Het ware dan verstandiger wanneer hij zich wendde tot de personendie met het godsdienstonderwijs belast zijndzt is tot de geestelijken. Wanneer men echter van de schoolkwestie een parttjwapen wil makenen dan de school, die van het Christendom zwijgt, beschuldigt, dat zij het Christendom verloochentdan ge bruikt men oneerlijke wapenen en zet de menigte op door bare godsdienstige hartstochten in be weging te brengenen zulk eene handelwijs kan niet dan kwaad stichten. B. ONS PLANTSOEN. Amersfoort bezit een aardig plantsoen, maar er wordt zooals btjna overal, waar een plant soen bestaal weinig gebruik van gemaakt; loop ons plantsoen driemaal ronden het is een buitenkansje als gij bij die gelegenheid twee wandelaars tegen komt. Voor Amersfoort nu is dit geen wonder; de wandelingen iel* verder van de stad zijn hier zoo talrijk en zoo aanlokkend dat men deze spoedig zal verkiezen boven het plaatsoen, aangezien dithoe fraai hel overigens moge zijn spoedig ééntoonig wordt, en den wandelaar door de vele straten (en niet de mooiste straten), welke er op uit- loopentelkens herinnert aan de nabijheid der staddie hij juist op zijne wandeling gaarne ontvlieden wil. Maar toch zouden wij ons plantsoen niet gaarne missen; als Amersfoorteis zijn wij daar trotsch op en getroosten ons gaarne de kosten van onderhoudwelke het vereischt. Hel plantsoen is ons lieten het moet ons dal zijn al ware het alleen om de uitnemende gelegenheid, die hel aanbiedt tot plaatsing van openbare gebouwendaar bezitten wij een ruim terrein daar is heerlijke frissche lucht dit is eigendom van de gemeente. Mocht het Bestuur dezer stad kunnen besluiten daar een plekje uit te zoeken voor de opterichten lagere school dan zouden wij dit van harte torjuichen, dan zouden wij met nog meer trotsch ons plant soen aan den vreemdeling verloonenomdat wij hem dan tevens konden wijzen op het vele goede, dat Amersfoort bezit. M. v. 8. Met uitzondering tub het gedeelte vaar de openbare begraaf plaat* lieh bevindt; daar moet** natuurlijk miaamen in de lucht aaaweaig aijnwelke uit de graf ca onzer atgeetorrenen opatijgen. M. v. 8. Tweede Kamer. In de Tweede Kamer is Dingsdag de discus sie over het lager onderwijs voortgezet. De heer Kappeyne heeft breedvoerig geant woord op- en de stellingen en onderwijsplannen bestreden van den heer Messchert van Vollenhoven en vooral die van den heer Kuyper. Ook de heer Wintgens heeft het systeem van dezen laalsten ten sterkste bestreden en het beginsel onzer gemengde neutrale school ver dedigd, die, omdat zij geen confessioneel on derwijs geeft, daarom niet godsdienstloos is of mag zijn terwijl ook in de lusschennren positief godsdienstig onderrigl in de schoollocaleu kan gegeven worden. Be heer Godefroi trad mede op voor de hand having der openbare schoolmet volle vrgheid voor het bijzonder onderwijs. De heeren HeydenrijckSaaywonr VaderC. van Nitpen en van Loon hebben op verschillende gronden het stelsel van den heer Kappeyne be streden en de grieven tegen de onderwijswet uiteengezetofgelijk de heer Heydenryck de verlangde wijzigingen v«m art. 33 en 36 en van eenige andere bepalingen. De Min. van Binnenl. Zaken heeft op de onderscheidene sprekers geantwoord en menige stelling over de onderwijskwestie geuit, vooral wat 't plan van den heer Kuyper betreftweer sproken. Met terugwijzing op zijne verklaring bjj de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede gelieve men zijn wyzigingswet af te wachten. Door den minister werden Woensdag nog eenige punten, naar aanleiding'van het debat van Dingsdag, toegelicht, en wat betreft den aandrang tot spoedige indiening van een wijzi gingswet herhaald dat het aan hem niet zal leggen en hij de saak niet vertragen zal. De heer van Naamen kwam er tegen op dat men de nog niet volledige resultaten der wet van 1857 aan deze wet zelve toeschreefniettegen staande aan de uitvoering, ook door toedoen der elkander opgevolgde regeringen nog zooveel ontbreekt, zoowel wat de opleiding der onder wijzers als de te geringe subsidiën aan de hulp behoevende gemeenten betreft. De heer Kappeyne gaf een korte dupliek op de rede van den heer Kuyper van Dingsdag, en, zich verdedigende tegen onverdiende qualifies- tienzette hij zijn stelsel nader uiteen. Het subsidiëren van confessionele scholen zou de ondergang van ons openbaar schoolwezen zijn. De heer Berck van Heemstede bleef zich verzetten tegen slaatsdwang en staatsmonopoliez. i. wordt van de andere zijde toenadering niet ge- gewild. Hij ontwikkelde bet restitntiestelsel door den heer Kuyper bedoeld en ziet in de toepassing er van alleen heil voor het godsdienstig element op de school. Eindelijk werden de algemeene beraadslagin gen gesloten en ging de heer Moens over tot de toelichting en aanprijzing inner bekende amendementen tot verhooging van de jaarwedden voor twee nieuw op te rigten kweekscholen, tot vermeerdering tan de toelagen aan kweeke- lingen en hulponderwijzers bij de rijkskweek scholen en tot vei hooging met /50,G00 van de post voor speciale inrigtingen van onderwijs. Allerlei. Naar men verneemt is de graanhandel in de laatste dagen zeer gedrnkt door de ruime aan voer uit de Oostsee-havens terwijl er weinig afnemers zijn. Men verwacht dus, dat de prijzen van het brood op nieuw een verlaging zullen ondergaan. In de werkplaatsen van de West of England fireclay works te Tavistock werden verleden week bij een groot aantal werklieden teekenen van vergiftiging door arsenicum waargenomen. Een ondersoek werd oogenblikkelijk ingesteld en leidde tot den uitslag dal het ongeval was ver oorzaakt door de thee, welke de werklieden hadden gedronken en waartoe water was ge bruikt nit een put van het etablissement. Ken scheikundig onderzoek van dit water heeft be wezen dat er een aanaienlijke hoeveelheid ar- senicum-houdende-zuurstof in de put was ge worpen. Men heeft een werkman aangehouden die zich aan dese vreeselijke misdaad beeft schuldig gemaakt. Dank de spoedige hulp heeft niemand door die vergiftiging het leven verloren. Meer dan 60 personen zijn echter ziek en velen onder ben bevinden zich in zeer bedenke! ij ken toestand. Men hoopt nogthans allen te redden. Het onder zoek wordt gestreng voortgezet. Gebroeders Gultmann te Weenen zijn bekend wegens hun rijkdom en weldadigheid. Uie heeren zijn eigenaars o. a. van kolenmijnen in de om streken van Javarno in Wesi-Galicië. Het bestuur eener kleine gemeente in de nabijheid vroeg dien heeren om 2000 centenaars (een centenaar ia 100 kilo) kolen tegen verminderden prijs voor de armen dier plaats. De heeren Guffrnann antwoordden daarop: »YVij zijn niet gewoon onze prijzen te verminderen maar verklaren ons bereid voor uwe armen 1000 centenaars voor den gewonen prijs en 1000 centenaars kosteloos te leveren.' Den volgenden dag kregen gebroeders G. de volgende missive tWelEd. heeren I Na u dank gezegd te hebben voor uwe gunstige beschik kingverzoeken wij de toezending der 1000 centenaren, die wij niet behoeven te beulen, lodien wij ze noodig hebbenzullen wij de andere later bestellen." De heeren G. hebben 1000 centenaars gratis verzonden en beleefd om meerdere begunstiging verzocht. Te Leeuwarden ia nn gelegenheid om te leeren breyen twee konsen tegelijk met 4 naalden. 't Gekeuvel by koffijkransjes lijdt er geen schade bij zelfs is bet alsof het geriktik van de 4 naalden de tong prikkelt en radder maakt. De weduwe van een der vroegere redactearen van het Parijsche Journal des Débats is in het bezit van een hoogst merkwaardig dominospel. Het is vervaardigd van marmer, afkomstig uit de bekende staatsgevangenis de Bastille te Parys. Het is e«n geschenk van koningin Maria Antoinette aan mevrouw Casnpandie het zorgvuldig be waarde tot 10 Augustus 1792. Daarna geraakten

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2