en eerst in <880 h daarover te beschikken!" In Duitsclilantl staat steeds een Cherubim Wet vlammend zwaard lusschen K.erk en Slaat <'n do atryd in het paleis des volks dringt door in de woningen der burgers. «Vrede op aarde l" was het loflied waarmede het Christendom tot de menschheid kwam twist thans en '(hevigst om de Kerk, dat is het opschrift boven de geschiedenis onzer dagen. Ook in Oostenrijk, dat nog in een kunstmatige.i vrede leelivertoonen zich onheilspellende lee- kenen die grooter oniust baren dan de benarde toestand der schatkist. Kwasliétt van geloof eo geweten zijn rnoeije- lijker te vereffenen dan geschillen over een handvol zilver of goud. Dal de binnenlandsche vrede in Oostenrijk nog bewaard blijft wordt gekocht voor offers die op den duur niet te brengen zijn omdat ieder bet zijne zwaardei acht, dan dat van zijn bestrijder. 'l Finanlieel evenwigtdie steen der wijzen is nog niet in Oostenrijk minder nog in Hon garije gevonden en dat schudt de ministerieele kussens niet zacht. Ook in Rusland steekt hel democratisch ele ment hel hoofd op en men kan daaruit be speuren dal er meer en andere boeken gelezen worden dan de groo.magtige Czaar wel weet. De tijdgeest heeft ontelbare bodendie mei en zonder passen overal de grenzen passeeren en dc druiventrossen der vrijheid onder de menschenkinderen ronddragen. Dat zij Kassen mei lusten vinden is niet te verwonderen. Denemarken zit vol boeren met ultra-radicale begrippen en hunne afgevaardigden in den Landdag maken het der Kegeering lastig genoeg maar door te veel le willen valt hun dikwerf het lid op den neus. In Spanje wordt steeds gevochten meest altijd zonder groot succès. Daar is geen gezag dat zich weet te doen respecteeren. De knapste kopper weten tot de regeering geroepen geen iaaii en een heii- leger van inlriguanten haakt telkens naar ver andering door wanorde, wijl er dan altijd iels te winnen is voor hem die niets te verliezen heeft. Serrano, Chef van het Uitvoerend Bewind dier raadselachtige Republiek zal nu zelf het Noorderleger cooimandeeren en de Cat listen voor goed verslaan Dat zegt de telegraafdie niet bloost over eene onwaarheid. De houders van onbetaalde couponsen wie telt die leleurgesteldcn en zelfs in nood ver keerenden I hopen dal Serrano zal doen wat hij belooft. De krijgskans is echter eene wispelturige jufier. De beheerscher van hel Rijk der Halve Maan heeft altijd eene ledige schatkist en altijd geld. Hij breekt af, bouwt op, timmert schepen van allerlei faliber, koopt geweren en kanonnen en betaalt Is het wonder dal de Rus en de Brit lust hebben aan dit wonderland Allerlei. Men weeldal het Duitsche Gouvernement de ouders verantwoordelijk stelt voor de afwe zigheid hunner zonen, wanneer deze voor de ligting worden opgeroepen. Geen dag gaat er voorbijof vaders van huisgezinnen en arme weduwen worden voor de Regtbanken gedaagd en lot boeten veroordeeld. Bovendien bedreigt men hen jaarlijks deze straf te hernieuwen zoolang de zoon zijn dienstpligt niet komt ver vallen. Dezer dagen stond weer een arme boer voor het bewuste «delict'' teregt en de boete, waartoe hij veroordeeld werd betalende, kreeg hij van den regter de minder aangename ver zekeringdat hij 10 jaren achtereenvolgens eene even groote boete zou le bctaien hebben, voor bet geval dat zijn jongen weg zou blij «en. Tien jaren lang", riep de boer schaterend van lagchen uit, wel mijnheer, denken de Pruisen dan dat r.tj over 10 jaren nog in den Elzas zullen zijn f" liet talrijke publiek juichte den boer toe en lachte van harte mede. Het londenschc publiek vergastte zich verl. week op de be>ciiouwing van het gemeste vee, hetwelk in de ruime Argricu'lural-Hall tentoon gesteld is. Ofschoon het weder buitengewoon repeuaclilig wa», schrikte dit de bezoekers, die ongeveer 20.000 daags bedroegen, niet af. Hel aar tal beesten r»zooals vroeger reeds gemeld, verl tuinder dan gewoonlijk doch de hoedanig heid is beter d-ui vroeger Du prins van Wales behaalde de eerste prijs vr.n 100 pd. sl. op zijn koit gehoornd wit kucbucvl dat voor 140 pd. sl. (f 1630) door de» eigenaar van de bekende «(heoiorvie Garden»" gbkocht werd, die het wellisop de eene of andere wijze versierd j Lij eene vertooning zal bezigen. Een der ossen heeft ccn omtrek van 10 voetweegt 2i>60 pond en is van zeer hooge gestaltezoodat de evenredigheden goed zijn. De befaamde «Dur- liamsche os" van vroegeren tijd won helechter van dezen tegeowoordigen os, want de toen malige .iurhdtusche woog 3024 pondzonder overtollig vet te zijn. Sedert geruimen lijd wordt meer op evenredigheid en voortreffelijkheid in alle opzigten gedoeld dan op hel voortbrengen van massaas vel, op vier pooien slaande, zoo als vroeger het geval was. Te Groningen ia voorloopig voor den tijd van drie maanden een coöperatieve vleesch- houwerij lot stand gekomen. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt /"2500, verdeeld in aandeelen van ƒ80. De Sleenwijker Almanak komt thans in zijn 210den jaargang en nog gelooft men in hem. Dat isin onzen lijdwel opmerkelijk. Een nieuwe ramp is op den St. Golhard voorgevallen. Een honderdtal Jtaliaansche werk lieden, die zich, ondanks alle waarschuwingen van deskundigen, op weg hadden begeven naar het klooster, werden op een gevaarlijk punt bij Tangga door eene lawine overvallen. De meeslen hunner wisten echter te ontkomen een vijftal werd onder de sneeuw bedolven hun lijken heeft men nog niet kunnen vinden. Drie dagen later ontdekte men boven Prodent het lijk van een reiziger, die onderweg bevrozen was. Deze winter heeft dus reeds aan 8 personen op den St. Golhard het leven gekost. Uit Woudenberg wordt ons gemeld Den 10 dezer was het 60 jaren geleden dat Andries van Dijk en Cornelia van Lanteren te Woudenberg waren getrouwd. De zeldzaamheid van een 60jarig huwelijks feest zoowel als de algemeene genegenheid die de Woudenbergers aan deze brave doch behoeftige lieden toedragen had reeds eenigen tijd geleden doen besluiten om dezen dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Eene commissie had zien gevormd om te trachten aan deze oude luidjes eene onbezorgde toekomst te verschaffen endoor giften van bijna al de ingezetenen geholpenheeft zij hun ook een voldoend weekgeld voor de rest van htm levenof dat van een hunnerkunnen bezorgen. Des morgens van den dag werd ten hunnen behoeve een varken verloot van meer dan 200 kilo zwaardoor onzen geachten Burgemeester den Heer J. B. de Beaufortten hunnen be hoeve boven het weekgeldgegeven. Dit werd getrokken door Jonkhr. il. W. C. Hooftdie de opbrengst er van aan de Diaconie heeft gegeven, zoodat het tweemaal voor een nuttig doel gediend heeft. Om 12 uren werd het bruiloftspaar uit hun eigendoor tie buren smaakvol versierde, huisje per vigilante naar het raadhuis gebragtwaar twee met groen versierde leuningstoelen gereed stondenen de commissie hen opwachtte. Daar werd hun geluk gcwenschl en het bedrag der wekelijksche toelage medegedeeldterwijl er voor hen cn hunne Kinderen ververschingen rondgingen. De bruidegom vertelde van zijne krijgsdienst en gevangenschap in Frankrijk en Rusland en zong nog vrij goed een lied uit zijne jongelings jaren. Oin half drie weder per vigilante naar huis terug gebragtvergezeld door de commissie vonden zij uaar de versierde stoelen terug die hun geschonken waren en inmiddels daarheen gebragt. Alles ging met de meeste hartelijkheid en in volmaakte ordeen lang moge het Echtpaar nog leventerwijl dc feestgenooten zeker lang dezen gedenkwaardigen dag in hunne herinnering zullen bewaren. (Het bovenstaande ontvingen «ij te laat tot plaatsing in hot vorig nummerhetwelk reeds een eu ander omtrent dc feestviering te Woudenberg behelst.) Ingezonden. Mijnheer de Bedacleur Beleefd verzoek ik U een plaatsje voor hel navolgende De UIL ESSER en MONDRIAAN komen in het laatste nommer uwer courant terug op het door u den 11 dezer opgenomen verslag van het gesprokene op dc openbare vergadering van de afdeeling der vereeniging Volksonder wijs" van 7 dezer. Beiden noemen dit onvol ledig de eerste rectificeert het door het geven van eene verbeterde uitgave van het door hen gesprokene; dc tweede doet mij tie eer aan liet door mij in het laatste Weekblad van Amersfoort geplaatste verslag van die vergade ring volledij te noemen. Op getuigenis van den lieer MONDRIAAN mag ik dus met den Heer ESSER zeggen; dat het volk door mijn verslag eerlijk is ingelicht. Dat de rede van den lieer ESSER aan de oogen zijner geestverwanten, althans van den lieer MONDRIAANdesniet tegenstaande toch «eene allerzonderlingste ca- ricatuur" doet zienis dus waarlijk niet m ij n e schuld. Maar genoeg. Mijn doel was een verslag te geven, zoo volledig mogelijk, ten einde beide richtingen aan het licht der openbaarheid bloot te stellen. Dat licht alleen is den lieer MON DRIAAN reeds te sterkwantals ik den Heer ESSER inleid met dezelfde woorden, waar mede hij op 7 dezer zijne rede begon, schijnt hij een gevoel van schaamte over dien spreektrant niet te kunnen verbergen. Het kan daarom niemand verwonderendat die rede ook den toets van (zelfs de geringste) kritiek niet kan doorstaan. Hoe toch is net anders mogelijk dat een enkel nootjedoor mij aan dat verslag als mijne individueele gedachte geplaatst, «den helderen spiegel doet beslaan"? Volledigheid sluit in zich onpartijdigheid. Als lid der afdeeling «Volksonderwijs" ben ik het echter 'eens met hare richtingen is het dus niet vreemddat ook ik eene losse opmerking bij het versla" voegde waar het betrof' hetgeen de Heer ESSER sprak. Daarom juist heb ik dat verslag onderteekend. Het verslag zelf bleef daarom toch in zijn geheel. Ten slotte (want ik antwoord niet meer) nog een woord tot den Heer MONDRIAAN. Ik houd voldat hij en niemand anders door den Heer ESSER werd bedoeldtoen deze tot staving der waarheid van hetgeen hij over het onderwijs op de Christelijke scholen mededeeldezeide «vraag het maar aan den liter tegenwoordigen onderwijzer." De Heer ESSER, niet ik, sleepte ZEd. met die qualificatie er bij. Maar het wil er niet bij mij indat een hoofdonder wijzer dus iemand die geacht moet worden de Nederlandsche taal te kennen in eene an dere qualiteit zulk slecht en onverstaanbaar Nedcrlandsch kan schrijven als in de bewuste advertentie. Als lid der plaatselijke Schoolcom missie en niet als iemand die de Nederlandsche taal moet onderwijzenmeen ik tegen zulk eene tweeslachtigheid te moeien le velde trekken. U dank zeggende Mijnheer de Redacteur voor dc afgestane ruimte, teeken ik mij met alle achting Uw Dw. Dienaar, Mr. J. W. SLUITER. Tweede Kamer. Na langdurige discussiën is Dingsdag in de Tweede Kamer het amendement van den heer van dm Berch van Heemtlede tot subsidieering van bet Christelijk Gereformeerde kerkgenoot schap verworpen met 46 tegen 26 stemmen. Daarna is hel hoofdstuk Financiën aangenomen uiet algemeene stemmen. Na aanneming der begrooting voor de Lands drukkerij kwam Woensdag in de Tweede Kamer het budget van Oorlog in behandeling. De hh. ran Zuyleii en Ruigere, maar vooral de heer de Roo zijn zeer opgekomen tegen 't beleid of liever 'l gebrek van beleid van dezen Minister vnn Oorlogdie zich breedvoerig verdedigde zoowel wat zijne politieke houding als 'l beheer san zijn Departement en het beleid van 't krijgs wezen betreft, en getracht aan te loonen dat vele grieven ongegrond of overdreven waren. P ÏÏ~B~L C A T I E. Dz COMMISSARIS ras KONINGS in i>* Provincie UTRECHT Geziru hot besluit vnn h.eren Gedeputeerde Staten der provincie Utrechtin dato 10 December 1874, No. 55; Gelet op art. 11 der wet van de.i 13. Junij 1857 (Staatsblad No. 87) Brengt bij doze ter kennis van de belanghebbenden dut do sluiting dor jngt voor do provincie Utrecht is bepaald op Donderdag den 31. December 1874, met tont-ondergang met uitzondering echter van liet vangen van Waterwild met slagnetten on liet vangen van Eend vogels in ccno eender kooi of cru daarmede gelijkstaand t nestel alsmede het se.hioton van Waterwild aangeduid in urt. 17 der aan gehaalde wetin de localiteilen alwaar het schieten van Waterwild geoorloofd is jagtbudnjven vermeld in urt. 15 litt tlen A dier wet waarvan de sluiting later zal bepaalworden. Enten einde niemand eenige onwetendheid hiervan voorwende zal deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulko te doon gebruikelijk is. Utrecht, dra 1-w December, 1874. Le Commmarie da Koningt voornoemd, VAN DOORN. AMERSFOORT, 17 December 1874. Dingsdag, den 22. December 1874, des na middags tc één uurzal de Raad der gemeente Arnersïoort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn 1. Voorste! van Burg. en Weth. ten aanzien van dc plaats tot het bouwen van de Tusschcn- school Ie bestemmen. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot verliooging der jaarwedden van ae hulponderwijzers. •i. Rekwest van de gemeente-vroedvrouwen om verliooging van hare jaarweddeniet advies van Burg. en Weth. 4. Rekwest van A. de Breepachter van de vuilnis, om remissie ven den pachtprijs. 5. Voorstel omtrent de opheffing van dc Waag, met advies der Kamer van Koophandel.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2