Dingsdag1 29 December 1874. jw 2266. Nederlandschr Centra a l-Spoorweo. Vertrok van Amersfoort naar Utreclit 7.35, 0.27, 11.08, 2.20, 3.25, 8.15. Vertrok van Amersfoort naar Zwolle 8.400.42, 1.22, 8.5, 8.55 OOSTBRSPOOHWEG. Vertrek van Amersfoort nanr Amsterdam 8.25; 0.32; 11.11 3.22; 8.40. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.55; 8.18; 10.10; 12.10; 3.—5.—0.55 0.40. conii Diligbnci-Diensten van den Heer A SCHIMMEL. Vaa Amersfoort naar Maanbergen 'smorgens 7.— op den eersten trein naar Arnhem en 's namiddags 2'/, nar. Van Maanbergen naar Amenfoort 's morgen» 0.24 en 's avonds 8.10 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 6.15 avonds. Van Bameveld naar Amersfoort 7'/« 'smorg. a Nuon en van Drass Wijnstraat Rotterdam. ^TILTS'"1!' 1 "ja. 00 Ct.elke regel meanter WCUj Advertentién voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau y Wie zich voor het volgend kwartaalaan vangende 1 Januarij 1875, op de Courant abonneertontvangt de te verschijnen Decem bernummers gratis. Het abonnement, twee nummers per week, kost slechts 1.per kwartaal voor Amersfoort en buiten Amersfoort franco per post /T.15. K o 1111 i s g e t i u Nationals Militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran AMERSFOORT, Gezien de wellen van den 19. Augustus 1861 (Staats- lil.nl No. 7-2) en van den 1. Mei 1863 (Staatsblad No. 44), betrekkelijk de nationale militie, benevens het koninklijk besluit van den 17. December 1861 (Staats blad No. 127). Doen Ie wetendat op Zaterdag den 9den en Woens dag den !3den Januari 1875, telkens van 's voormiddags 1U tot 1 uur des namiddags, ten raadhuize der gemeente de inschrijving voor de nationale militie zal plaats hebben van jongelingen, die in den loop van hel jaar 1856 geboren en alzoo in 1876 aan de loting onderworpen zijn. En brengen hierbij de navolgende wels-arlikelcn in herinnering Art. 15. «Jaarlijks worden voor de militie ingeschre ven alle mannelijke ingezetenen die op den 1. Januari svan hel jaar hun negentiende jaar waren ingetreden. «Voor ingezeten wordt gehouden 1. hij, wiens vader, sol', is deze overleden wiens moeder of, zijn beiden «overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet «van den 23 Juli 1850 (Staatsblad No. 44)2. hij, die «geen ouders of voogd hebbendegedurende de laatste, «aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermeld «tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland «verblijfhield; 3 hij, van wiens ouders de langstlevende «ingezeten wasal is zijn voogd geen ingezeten, mits' «hij binnen het Rijk verblijf houde. «Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, tlielioorendc tot eencn Staatwaar de Nederlander niet «aan den verplichten krijgsdienst is onderworpenof «waar ten aanzien van de dienstplichtigheid het beginsel «van wederkcerighcid is aangenomen." Art, 16. De inschrijving geschiedt1. van een onge- huwde in dc gemeente waar de vader, of, is deze «overleden, demoeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont2. van een gehuwde en van een weduw enaar in de gemeente waar hij woont; 3. van hem die «geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd «is in de gemeente waar hij woont4 van den buiten »'s lands wenenden zoon van een Nederlanderdie ter «zake van 's lands dienst in een vreemd land woontin «de gemeente waar zijn vader of voogd liet laatst in «Nederland gewoond heeft." Art. 17. «Voor de militie wordt niet ingeschreven «1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van «een ingezeten, die geen Nederlander is2. de in een «vreemd Rijk vcrblijlhoudende ouderloozo zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3.de zoon «van den Nederlander, die ter zake van s lands dienst «in 's rijks overzcesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. «Elk die volgens art, 15 behoort Ie worden «ingeschreven is verplicht zich daartoe bij Burgemees- «ler en Wethouders aantcgcven tusschen den Islen en 31sten Januari. «Bü ongesteldheidafwezigheid ol ontstentenis is zg.. «vader of, is deze overleden, zijne moeder, of zijn «beiden overleden zija voogd lot het doen van di« •a7Vt'%.c eerst na het intreden van zijn «19do jaardoch vóór het volbrengen van zijn 20ste «ingezetenwordt, is verplicht, zich. zoodrad,tplaats «hoeftter inschrijving aantcgcven by Burgemeester en «Wethouders der gemeente waar de inschrijving volgens «art. 16 moet geschieden." Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft met eene boete van 10 tot f 100 en subsidiaire ge vangenisstraf van ten hoogste tien maanden. Bij de aangifte van hendie elder» geboren zijn wordt de overlegging van eene geboorte-acte gevorderd tot wier kostelooze verkrijging men zich ter Secretarie dezer gemeente kan vervoegen eenige dagen vóór de aangifte. Amenfoort, den 28. December 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. Aan het algemeen overzicht van de Inlier is het volgende ontleend De militaire en civiele bevelhebber te Atchin zond het volgende telegram eergister dooi de regeeiing publiek gemaakt; «Gezondheidstoe stand niet verbeterd. Luitenant H. J. Kikkert Schoiborgh, overleed 2 dezer. Naar Batavia geëvacueerd één hoofd- en vijf subalterne offi cieren, benevens 133 mindere militairen. De gezondheidstoestand van officieren en man schappen moet wel ernstig en zorgwekkend zijn indien de cbet der expeditionaire macht bij herhaling in ronde woorden zich in zulk een ongunsligen zin uitlaat. Het zou dan ook weinig baten den waren staat vau zaken teveizwijgen of te verbloemenparticuliere beiigten toch geven in alles behalve opwekkende bewoordin gen hunne bezorgdheid over den physieken toestand onzer manschappen te kennen. Nederland zij bedacht des noods door buiten gewone maatregelen tijdig voor het uitzenden van valide manschappen zorg te dragen want de beste en laatste krachten van ons leger zullen weldra door Atchin verslonden zijn. Den 10 dezer vertrokken toch een 200tal manschappen naar Atchin, en men verzekert ons, dat zich onder hen lieden bevonden welke sedert de eerste expeditie reeds voor de vierde maal der waarts gedirigeerd werden. Tegen zulke sterke proeven is geen leger bestand het allerminst het Indische leger, dat zware vermoeienissen en ontberingen moet trotseeren en uit Holland niet zelden aangevuld wordt door manschappen, diegetuigen de laatste hier aangekomen deta chementen uit een moreel en p'iysiek oogpunt veel ja alles te wenschen overlaat. Regeerings-Tclegrnmdd. 10 December van Kolonel Pel De Koeloebalangs wilden Soeankoe Üaoed tot Sultan maken rekenende daardoor op de hulp der onderhoorigheden. Een controleur had een ultimatum overgebragt aan de wederspannige staten der westkust. Kotladradja's omstreek is zwaar overstroomd geweest, doch de communi catie is hersteld. De gezondheidstoestand is on gunstig. De gevraagde artillerie- en infanterie- troepen van Java zijn aangekomen. Nader Telegram. De gezondheidstoestand ver beterde. De weèrsgesteldheid goed daar de Oostmoesson is ingetreden. De controleur is von de W"estkust teruggekeerd, de uitslag zijner zenuing is oubevredigend. In blieven uit de Vereenigde Staten wordt gewag gemaakt van vele omstandigheden, die den winter voor dc onvermogonden zeer hard zulten maken. Zoowel in de sleden als ten plattelande is er gebrek aan werk. In dc kolen mijnen-districten van Pennsylvanië zijn een aantal mijnwerkers ontslagen omdat de vraag naar steenkolen voor de fabrieken uiterst gering ia. Over het algemeen is er in de geheele Unie een neiging op te merken om dc loonen le ver lagen en hel arbeidend persodeel in te kiimpen. Bij herhaling is, overgenomen uit het Utr. Dagbl. in andere dagbladen vermelddal de Ooster-spoorweg voor het gedeelte van Amers- loort naar Zutphen voor hel publiek zal geopend worden den 1 Mei 1875. Andere bladen zijn in slaat het tegendeel te vcreekeien. Aan de werken van aanleg wordt met krachtige hand doorge gaan, doch de uitgebreidheid der lijn vordert lijd. Ook wordt opgemerktdat de concessie bepaling de vollooijing en het in exploitatie brengen van den spoorweg Amsterdam naar Zutphen met een zijtak van Hilversum naar Utrecht eerst ten jare 1876 voorschrijft. In Duilschland worden meer en meer vrou welijke beambten bij de telegrafie aangesteld. Het voorbeeld, door de directie der telegiafen te Berlijn gegeven heeft navolging gevonden bij die der Berlijn-Potsdam-Maagdenburger spoor wegmaatschappij. De voor vijf weken door haar aangenomen meisjes hebben met goed gevolg examen afgelegdzoodat haar aanstelling na voorafgaande beëediging eerlang kan worden te gemoet gezien. Drie van haar zullen worden aangesteld te Berlijn, twee le Potsdam, een ie Brandenburg en drie te Maagdenburg en wei op een irncternent van 20 thlr. per maand. Ingezonden. Proseliete amaker ij Gewoonlijk wordt het afgekeurdwanneer iemand van proselietenmakerij beschuldigd wordt, want men zegt, dat dit niet liberaal is, daar immers de liberalen loeren, dat ieder recht heeft om te gelooven wat hij wil. Deze manier van oordeolcn steunt op een dubbel misverstand. Vooreerst kan iemand niet geloo ven wat hij wilmaar hij moet gelooven wat hem het waarschijnlijkst voorkomtten andere kan iemand niet nalaten hetgeen hij voor waar en goed houdt te verdedigen enals hij daartoe gelegenheid heeftanderen tot zijn gevoelen over te halen. Dit is ook in het geheel niet kwaadwant waarom zou iemand niet mogen wenschen, dat anderen iets voor waar hielden hetgeen hij zelf voor waar houdt; en waarom zou hij hun niet mogen zeggen, op welke gronden hij het voor waar houdtin de hoopdut die gronden ook hen zouden kunnen overtuigen? Er zijn slechts twee soorten van proselieten- makerij die bepaald verkeerd zijn. De ééne iswanneer iemandb. v. een onderwijzer ecner neutrale schoolis aangesteld onder voorwaardedat hij geen proselieten zal maken. Indien zoo iemand het toch doetdan ver breekt hij zijn gegeven woordhij zondigt tegen dc voorwaarde waarop hij is aangesteld, en dus verdient hij afgezet te worden, liet andere geval is dit, dat iemand door onuerlhke middelendoor verdraaien van dc waarheid door oinkooperijdoor dreigementen enz. pro selieten zoekt te maken. Dit is verkeerd om de verkeerde middelendie er bij gebruikt worden, en wordt hierom met hel grootste recht sterk afgekeurd. Dit laatste wordt dun ook gewoonlijk met den naam proseliotenmakerij

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1