bnncn NoorJ-AmeriU was ééa ijzeren nel van Parijs vloog men naar Si. Petersburgvan Weeoen naar Hamburg, van Plymouth naar Edinburgvan CUrleslon naar Muuireal. Nederland luisterde en zag en bedacbl licit. Belgie, altijd wat vuriger van saidvane de spoorweg-iitnk aan met krachtige band en de wet van 21 Met 1834 gaf bet plan vaneen gansdi spoorweg-net. Mechelon was bel middenpunt, noordwaarts naar Aulwerpca oostelijk naar Leuven, zuidelijk naar Luik en in 10 jaren tijds was Uelgie in 'l beiit van ean ijzeren nel, dat slechts aanvulling noodig bad. Nu kwam de vraag bij on» op de publieke tafel: spoorwegen? ja, maar spoorwegen van den Slaat of van de particulieie industrie? 'l Antwoord was: geen Staats-spoorwegen I en de particuliere industrie werkte met *00veel «Liltdal wij een spoorweg hadden tussclien Amsterdam en Rotterdam in acht jaar tijds En door garantie eu subsidie was bet toch niets anders dan een gemaskerde Staals-spoorweg. Drie en twintig jaar 11a de eerste in 1836 verleende concessie verklaarde de Regeering wij gaan over tot den aanleg van Siaals-spoor- wegen I In 1836 werd aan ecne Maatschappij, onder garantie van 't Rijk van 4} pet., vergunning verleend voor den aan leg vau een spoo-weg van Amsterdam naar Haarlem in 1840 voor de doortrekking van dien weg lol Rotterdam. In 1839 werd bel eerste gedeelte geopend bet laatste in 1847. Dat ging met langzamen spoeJ 1 Maarhet terrein had eigenaardige hinder nissen en nog eigenaaiiliger waren die van de onteigeningswet dier dagen. Daarvan leverde een laantje bij Delft een curieus exempel. In November 1845 werd dc eigenaar van dat laantje, ter zake van onteigening, gedagvaard en in Mei 1847 was bet einde van bel geding nog niet te betekenen Eindelijk werd de zaak in der minne geschikt. Prov. Dr. Ct. Men schrijft uit 's Hage aan de Amst. Ct Hel onderzoek van het ontwerp van wet lot regeling van het hooger onderwijs is in de aideelingen der Tweede Kamer algeloopen. Hel resultaat daarvan mag spoedig tegemoet gezien worden daar de commissie van rapporteurs zich ijverig met baar verslag bezig houdt. Het is echter mogelijkdat de ministerten gevolge van gemaakte opmerkingen op nieuw verande ringen in zijn ontwerp aanbrengtwaardoor een nieuw ondeizoek in de sectiën noodig zou kunnen worden. Ik herbaal, mogelijk is hetmaar voeg er bij waarschijnlijk komt h<-t mij niet voor. Veeleer geloof ik dal de voordragl dezen zomer zal worden behandeldals de Kamer na de verkiezingen wil terugkomen. Hel verslag over hel vooralel betreffende de regterlijke inrigting wordt insgelijks vootbe- reid. Men zegtdal hel in den heer Kappeyne een beslist tegenstander zal vinden. Hel zal niemand verwonderen die de fait» et getltt van «lil talentvolle, maai lastige Kamerlid gadeslaat. De heer Kappeyne tochnaar men zegt zelf ongezind, en welligt ook ongeschikt om te regerenschijnt zich veeleer het omverwerpen van ministeriën tol laak gekozen ie hebben, liet vorige ministerie maakte hij al hij beproeit nu op hel tegenwoordige zijn talent. Onwille keurig echter denk ik hierbij aan Lafontaines label le serpent et la time. De heer Kappeyne zou op dit kabinet zijne landen wel eens slomp kunnen bijten. Het is hier nu alles stil. De politiek rust. i)c volksvertegenwoordigers ontspannen zich aan den huiselijken haard bij de heerschende koude mag ik dien oud-vadeilandschen term zeker wel gebruiken. De rust is verdiendwant er werd in «Ie laatste bijeenkomst heel wat tot stand gebragtvriend en vijand moeten het erkennen. Van vrienden en vijanden gesproken graal van Zuylen maakt het met zijn jongste geschrift, uitgegeven om zijne houding te regt- vaardigen niet beter. Daarin toch worden stel lingen verkondigddie met het oog op zijne antecedenten, eu levens van bet anti-revolu tionaire standpunt beschouwdvelen hoogst zonderling voorkomen. Wat de wijziging van de samenstelling van het kiesdistrict Amsterdam aangaatik gelooi niet dat tü tot stand zal komen. De grooie meerderheid althans was tegen de aanhechting van het Gooi. Men heelt intusschen wel eens meer gezien, dat er, hetzij door geringe op komst van hen die aan het voorloopige onderzoek aan een ontwerp deelnamen hetzij uit anderen hooideeen geheel andere uitslag bij openbare behandeling werd verkregen dan de aanvanke- Ijjke beoordeeling tou hebben doen vermoeden." Allerlei. De bijenhouders in de provincie Utrecht weten bijna geen r.ad otn de bijen te voedenbet langdurige koude weder heeft zelfs bij velen hunner de korven ontvolkt. Een slecht honig- en wasgewin slaat daardoor voor de deur. Men schrijft uit Winschoten De maatregel der Duitsche regering, waarbij de nitvoer van paaiden uil dat rijk weid verboden, heelt, naar men verzekert, onder de landgebruikera in 't naburige Oost-Friesland niet weinig teleur stelling en wievel verwekt. Dezen toch, die van de paardenfokkerij veel werk maken kun nen in den regel van buitenlandsche koopers ook uil deze environs zeer booge prijzen bedingendie ze in Duilschland zelfvooral onder de tegenwoordige beperkende bepaling niet kunnen bekomen. De ex-generaal der commune, Petiniertot deportatie naar Nieuw Caledonië veroordeeld, is met een zijner medegevangenen van daar ontvlugl en behouden te Londen aangekomen. Pelistiereen ondernemend man, had reeds lang het plan ter ontvlugling gekoesterd en wist in stilte alle toebereidselen daartoe te maken. Eiken dag onthield hij zich een gedeelte van zijn rantsoen, ten einde dit le bewaren, en 's nachts hield hij zich bezig met het maken van een zeil uit meelzakken. Toen de komst van een koopvaardijschip hem een gunstige gelegenheid scheen aan te bieden deelde bij zijn plan aau een vertrouwd lotgenoot mededie dadelijk bereid was alle gevaren met hem te deelen. Den 9den December 's nachts le één uurwisten zij hunne bewakers te verschatkenbereikten het bovengenoemde schip en maakten in stille de boot losdie aan het achterschip was vasl- gegord. Zij hadden niets om mede te nemen dan hun zeil, 29 beschuiten en 12 15 liters zoel water. Nogtans, zij begaven zich scheep. Weldra werd de boot lek en moesten zij sich van hunne schoenen bedienen om 't water er uit le houden In het walervaalje kwam ook een lek, en 't kon nu maar vijf dagen in hun behoefte voorzien. Tot den 22sten December zwalkten zij op zee rond. Hun dorst was on- diagelijk, zóó zelfs dal eens een hunner in zee sprong, ten einde een eind te maken aan zijn lijden; bij werd evenwel gered, maar'tscheelde weinig, ol zij raakten daarna handgemeen, daar zij elkander verwelendat de een den ander van dorst wilde doen omkomen. Den 22sten 's middags kwamen zij aan hel strand. Vier Engelschen, die hun uitputting hadden bemerkt, waien hen tegemoet gekomen en hielpen hen aan wal. Men meldt uil Coevorden van 23 MaartHe den bad er te Vliegbuis onder deze gemeente, ten overstaan van den notaris mr AI Slingenbergy een kolossale veeverkooping plaatseen veever- koopiog zooals het Vliegbuis, naar men zegt, nog nimmer heeft gezien. Geen wonder, want de landbouwer R. ten \lieghuitdie zijne scha pen reeds lang op het drooge heelt en zich nn, naar 'l schijnt, nit de beslommeringen van bet boerenleven althans gedeeltelijk, wil terug trekken verkocht niet minder dan 40 stuks hoornvee, 3 paarden en 2 enlerpaardente zanten voor de kapitale som van 8000 gulden, Voorwaar geesi geringe veestapel in dezen hoek van de wereld en een prijs die een boer voor 50 jaren stellig had doen duiselen. Ten V. houdt echter nog wel zóóveel van zijn veestapel overdat een boer van minder fortuin er naar kijken zou, als een arme jongen naar een poflertjeskraam. Uet eenvoudige stille gehucht was sis in een marktplaats herschapen. Onderscheidene kramers uit Coevorden en Scboonebeek hadden er hunne tenten opgeslagen en honderde toeschouwers met ol zonder kooplustwaren van elders toe gestroomd en gaven aan hal geheel een fees telijk aanzien. De Fransche politie heeft ontdekt, dat zeer vele valsche obligation der leening stad Parijs 1850 in omloop zijn gebragt. Drie der lalsnrissen zijn reeds in hechtenis genomen de overigen bevinden zich in het buitenland. Naar het schijnt, is men door het onderzoek in deze zaak op het spoot van andere bedriegerijen gekomen niet slechts in Parijsmaar ook op vele vreemde beurzen moeten valsche effecten in teer groote hoeveelheid cerulcren. Dat men dit niet vroeger ontdekte is een gevolg van de omstandigheid dat, vermits in de laatslverloopen twintig jaren zulk een overgroot aantal geldswaardige papieren is ia den handel gebragtdal zij in pakken honderd tot duizend stuks van de eene hand in de andere gaan zonder aan een onderzoek onderworpen le worden. Atohin. Reaeeringstelegram18 Maart. Den iOden en 12den dezer zijn twee punten aan den Oosterrand van Lemboeg door ons bezet; de tegenstand was gering. Luitenant Dauzon ligt gewond. De nieuwe radja van Pasangan heelt ons gezag erkend. Door Edi-Ketjil is den 11 den dezer de Nederlandsche vlag geheschen; de blokkade dier haven is opgeheven. De gezond heidstoestand is sedert den 7den dezer belang rijk verbeterd en de cholera veel verminderd. AMERSFOORT, 27 Maart 1875. De ijverige en bekwame Ambtenaar ter Griflie der Arrondissements-Regtbank te Amersfoort, de Heer A. W. Leinweberis Donderdag jl. in vijfenvijftigjarigen leeftijd overleden. Hij was als zoodanig gedurende vijf en twintig jaren werkzaam en maakte zich steeds de wel willendheid van de leden der Regterlijke Maat alhier en meer in het bijzonder veeljarig de genegenheid van den voonnaligen Heer Griffier en vervolgens van den tegenvvoordigen Heer Griffier der Regtbank ten volle waardig. Ook op ander gebied werden zijne kundig heden erkendzeoals blijkt uit de Ministerieële benoeming tot lid der herzienings-commissie voor de grondbelastingwaarvan de Heer A. W. Leinweber werkend lid was. Vlug van geestscherpzinnig in oordeel en daaraan grootcndeels juistheid in opvatting van zaken parende, tevens volkomen gerouti neerd in ae werkzaamhedenwaarmede hij was belast, verdiende en genoot hij het ver trouwen door zijne chefs voortdurend in hein gesteldterwijl hijdienstvaardig van aard zich onder alle rangen en standen lal van vrienden en genegenen wist te verwerven, zoo dat zijn overlijden algemeen en diep leedgevoel heeft verwekten des te meer smartelijk is omdat zijne weduwe en zijne negen nog zeer jeugdige kinderen een liefdevol Echtgenoot en Vader en, wat vooral in de toekomst allerzwaarst weegt, hunnen liefdevollen Verzorger in hein verliezenalzoo een onherstelbaar verlies voor zijn gezinwaarvan het besef hier ter stede zóó algemeen zetelt en zóódanig aller harten treft, dat gewis eenieder, naar verinogen, zich beijvert te trachten balsem te gieten in de bijna onheelbare wondedoor zijn afsterven aan Gade en Kroost toegebragt. Reeds werd er eenigen tijd geprutteld dat Amsterdam omtrent de spoorwegzaken niels van zich liet hooren. Men zeide 0. a. •Sedert ruim drie weken is de brochure van den Heer Mr. J. Wertheim advocaat te Am sterdam getiteldde Sftoorweg (Amsterdam) AmersfoortWageningenNijmegen Keulen verschenen en werd zij door het Handelsblad, Amsterd. Ct.Amersf. Ct. en meerdere bladen gunstig besproken, terwijl intusschen de ge meentebesturen en gemeenteraden van Amers foort, Veenendaal, Wageningen, Nijmegen en de Kamers van Koophandel en Fabrieken te NijmegenAmersfoort en Zaandam zich te dier zake lot de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal hebben gewend doch de Amslerdamsehe ge meenteraad en Kamer van Koophandel deden dit nog niet >En tochde stad Amsterdam heeft bij het verkrijgen van dien spoorwegzooals in de brochure beknopt doch helder is aangetoond een kapitaal belang, voornamelijk wat haren handel enz. betreft. •Amsterdam had te dier zake aan Amersfoort, Nijmegen, Wageningen, Veenendaal enz. he'. voorbeeld moeten geven had moeten vóórgaan, en Amsterdam volgt zelfs nog niet •Wel is waar, 'tis meermalen opgemerkt dat te Amsterdam de meeste officieele zaken lang z a a m gaanmaar toch by deze aange legenheid had men aldaar wel meer belangstel lende vlucheid dienen te betoonen. »0f is hier voor Amsterdam het surtout pas trop de zèle van toepassing? •Dit kan moeijelijk worden toegegeven, want de Amsterdammers hadden dadelijk uit eigen beweging moeten handelenals zij hun eigen belang hadden begrepen. •Hier en daar wordt echter gemeenddat de slaperigheid der Amsterdammers ie dier zake «enigszins indirect in een ander eigenbelang hare oorzaak vindt. •Is reeds het monopolie der Rijnspoorweg maatschappij door den Oosterspoorweg Amster damAmersfoort beduidend geknotzoo zal do Rijnspoorweg-Maatschappij na de opening der Oosterspoorweglijn AmersfoortZulphcn en verderop aan die zjjde naar Duilschland nog sterker worden aangetastten voordeele van het publiek verkeer en van den handelen komt dc nu aanhangige lijn AmersfoortNijmegen lot

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2