JU 2298. Dingsdag* 20 April 1875. imsmi Nbderlandsche Centraal-Spoorweg. hm h ihh Diligrnci-Diensten Vertrek rail Ameiefoort naar Utrecht ^plH HB flB IHh Van den Heer A. SCHIMMEL. 7*5 alleen Zat, 9.27. 11.08, 3.20, 8.26, 8.15. 1 |1 I 1 VI 111 Vil Van Amerribort naar Maanberg -.«oi Oosterspoorweg. G0U5AB1. 7-—Op den eeritea ürein naar Arnhaa en 'i namiddag* 2'/, nor. Van Maanbergen naar Amerafoart norgena Vertrek Amersfoort naar Amsterdam II II II III II I Cl I S 24 en 's aronds 8 IB i vjr^ÜÏÏ.'^'.12a-, I V U ÉN Él Él V"";-^7" 8.18; 12.10; 5.— 6.5B; 9.40. W H W Van Barnereld naar Amerafoort V/é Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal 1franco per post ƒ1.15. Prijs der Adrertentifin van 1 tot 0 regels 60 Ctaelke regel meerder 10 CU; legale, aRIeiéle en onteigen. AdvertentiBn per rogel 15 Cts. Reclames por regel 25 cents Af*, nummer10 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. E. van Clerffte Amersfoort Bureau Amert/oorUeke Courant. Stoovestraat bij do Langestraat. Wijk B. No, 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieten franco. Uitsluitende Agenten voor Frankrijk: G. L. Daubb A Co. (E. Elsbach) te Parijs. AdvertentiÊn voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijoh en van Ditmar Wijnstraat Rotterdam. Keiinisgeying. Fersoneele Belasting en Patentrecht. 1)0 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Qetien het besluit van den heer Commissaris des Konings in de pro vincie Utreeht van den 23. Mnart 1875No. 2 As. (Provinciaal- blad No. 33), houdende bepaling van den tijd en de wijze der be schrijving voor de personeels belasting en het patentrecht over het dienstjaar 1875,76 Brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat do oitreiking der beschrijvingsbiljetten voor de pcraonecle belast in" en der gewone patentdeclaratoren een aanvang zal nemen op Maandag deu 3. Mei e. k. en de weder inzameling der ingevulde verklarin gen op Maandagden 17. dier maand terwijl de patentdaclnrntoren voor de slijterstappers kroeg- en kolfiehuishouders afzonderlijk zoodra mogelijk na den ingang van het dienstjaaraan hunne hui zen bezorgd en binnen drie dagen na de bezorging teruggehaald Wordende wijders san de ingezetenen herinnerd a. Dat hot hun vrijstaat zich betrekkelijk de drie eerste grond slagen te gedragen aan den aanslag van het vorig jaar immers voor zoover in geen dier grondslagen eenige verandering is voor gevallen en zonder dat zulks sul kunnen verhinderen het gelasten van eene herziening volgens art. 32 der wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad No. 4). Dat echter eenieder ten ernstige aangemaand wordtomdoor eene nauwkeurige en juiste opgave van de huurwaardevan het getal deuren vensters en haardstedenmitsgaders van dienst- en werkbudea en paarden, en de klasse waartoe zij werkelijk behoo- ren de kotten en beboetingen te voorkomen waaraan men zich anderszins zul blootstellen. b. Dut eenieder gehouden is de vragen in de biljetten vermeld onverwijld eleltigduidelijk en zonder eenige toorbe.houding te be antwoorden zullende diensvolgens geene latere reclamation ge volg van dubbelzinnige antwoorden in aanmerking komen «u zelfs zooduuige antwoorden als niet gedaan kennen aangemerkt worden Indien do biljetten niet op het tijdstip der ophaling nanwezig of niet behoorlijk ingevuld zijnvervallen de ingezetenen in de verplichting om deze zclven ten kantore te brengenhij gebreke Waarvan zij zich blootstellen aan de boete van achtmaal het bedrag der belasting bij art. 36 t, 4 der wet vastgesteld e. Dat niemand zich op verzuim in de uitreiking of terughaling van liet biljet kan beroeper-, daar diegene, welke in auodanig mo gelijk doch hoogst onwaarschijnlijk geval mocht verkeerenver plicht is zijne opgave vóór of op den 31. Mei 1875, ten kantore van den Ontvanger intedienen bij wien de beschrijvingsbiljetten ter invullingkosteloos verkrijgbaar zijn d Dat ingeval de bewoners van het huis niet kunnen schrijven, de Ontvanger of zijn gemachtigde des gevraagd de invulling zal doen in des bewoners naam onder daarvoor eenige betaling te kunnen fier henmet vermelding van de reden waarom zullende zoodanige aangifte door den Ontvanger of door zijnen gemachtigde in tegenwoordigheid van een derden persoon en mot en benevenz dezen worden getoekendna voorafgaande voorlezing. e. Dat van de terughaling der biljetten nan de ingezojpoen een behoorlijk bewijs zul worden gelaten. Dut bij do wet van 9 April 1869 (Staatsblad No. 52) onder anderen de navolgende bepalingen zijn gemaakt •'Wegens vrouwelijke dienstboden die op den 1. Mei des jnars «waarover de belasting loopt, ouder dan 18 en jonger dan 21 «jaren zijn, bedreigt de belasting 5 (voor iedere dieustbode) zonder toepassing van bet opklimmend tarief. «Geene belasting ia verschuldigd voor de (Vnige vrouwelijke be- «diende overigens naar de lsto3de of 4de klasse belastbaarin «dienst van den belastingschuldige welke geene andere bedienden «houdt c* vier of meer eigen of aangehuwde kinderen kindskinderen «of pupillen bij zich hooit inwonen die op den 1 Mei des janrs «waarover de belasting looptjongor dan 21 jaar zijn. »I)ie na don 15. Mei een perceel in gebruik neemt, is voor dit «perceel de belasting naar do vier eerste grondslagen voor deu tijd «des dienatjiuirs die nog over is verschuldigd. «Aan den belastingschuldige die in den loop des dienstjnars een «perceel verlaatzonder daarin eenige roerende goederen of iemand «iu zijnen dionst achtertelateuwordt onthottiug verkend van zijnen «aanslag naar do vier eorsto grondslagen voor den tijd des dienstjaars «die nog over is indien daarvan door hem kinnen den tlhl van «eene maand volgende op die waarin bij het perceel verliet togen «bewijs schriftelijk aangifte is gedaan ton kantore des Ontvangers «op een aldaar kosteloos verkrijgbaar biljet" «De ontheffing wordt ook verleend over het driemaandelijkseh «tijdvak waarin het |iereenl werd verlaten indien de Masting, «schnldige daarnadoch in den loop van datzelfde tijdvnkren •ander perceel, waarvoor hij belastingplichtig is in gebruik neemt. «Bij overlijden van don belastingplichtige treden zijne erfgeniunen in dezelfde rechten en verplichtingen." g. Dat zij die iu do bezorging der verklaringen of aangiften voer het patentrecht mochten zijn voorbijgezien zich daarop niet kuuucn beroepen maar de verklaringen verkrijgbaar bij den rijka-ontvangcr, in persoon of door een gevolmachtigde moeten indienen. h. Dat allo schippers on eigenaars van vaartuigen do gedelegeerden van de tweede klnsso dor Stants-loterl) en do kramerswelke het patent bij don ami vang van hot dienstjaar in huu bezit moeten liehlion gehouden zijn daartoe do noodige aanvrage to doen wor dende dozen verzocht hun patent over hot vorig jiuir en de schippers om tevens hunnen meetbrief medetebrengeu. En worden wijders de belanghebbenden herrinnerddat volgens do wet allo vaartuigen cn schepen well# hun op den eersten Mei nnnstanndo toebohooren moeten worden aangegeven al is hel dat daarvan geen gebruik mocht zijn of wnrdon gemaakt- i. Dnt zij die een bezwaarschrift indienen ingevolge art 1 der wet van den 4. April 1870 (Staatsblad No 001 verplicht zijn lot de overlegging van een duplicaat-aanslagbiljettegen betaling van vöf cent» bij den Ontvanger verkrijgbaar. 'Wordende al verdar kenbaar gemaakt, dat, naar aanleiding van nrt 29 f 2 der wet op de personeelo belasting van 29 Maart 1833 (Staatsblad No. 4)tol tegonscliuttors voor do gemeente Amersfoort zijn benoemd GB11R1T PRINS, timmerman, en WILLEM STOL, bode, wonende beiden alhier. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal deze worden gedrukt en aangeplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. Amersfoort, den 19. April 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester A. G. WIJ EES. De Secretaris W. L. SCHELTUS. Hulpbank te Amersfoort Uit het jongste verslag door het bestuur der Hulpbank te Amersfoort uitgebragtblijkt dat die instelling, door het departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ten jare 1868 in het leven geroepen, evenals in elk jaar sedert hare oprigting verloopen, ook jn 1874 weder toegenomen is in uitgebreidheid. Gedurende dit laatste jaar werden G7 voor schotten van f 30 tot /200, ten gezamenlijke bedrage van ƒ8025tegen 5°/ 's jaars verstrekt; 48 personen leenden éénmaal, 12 tweemaal in het laatste jaar, en 44 hunner ook in vorige jaren. Vele leeners bleven in gebreke de beta lingstermijnen behoorlijk optevolgen, eene na latigheid welke het bestuur dikwerf noopte de borgen in kennis te stellen' met het verzuim maar de aflossingen geschiedden in den regel althanster bekwamer tijd. Aan 20 leeners is eene gezamenlijke som van f 40,95 van voor uitbetaalden interest teruggegeven wegens ver vroegde afbetaling. Een paar anderen daarente gen heten de teruggave van het gegeven voorschot nederkomen op hunne borgen. Verlies door wanbetaling heeft echter de hulpbank tol dusver niet geleden. Het kapitaal waarmede zij met het einde des jaars werktebestond buiten de overwinstwelke het reservefonds van f 139,16 tot 250,131 deed klimmen, eerstens uit /3600 tegen eene rente van 4°/0 door aan deelhouders bijeengebracht, en voorts uit 1000 door het bestuur der spaarbank tegen den inte rest van 5°/0 beschikbaar gesteld. In den loop van het vorig jaar is één aandeel van 100 geplaatst, weshalve er nog slechts 14verkrijg baar zijn. Eene in het bestuur der hulpbank bestaande vacaturevoortdurende door het be danken van den heer J. D. Methorstis aange vuld door de benoeming van den heer J. Apel doorn, wien tevens het penningmeesterschap werd opgedragen, waarvan de heer M. van Beek, na zich van het tijdstip der oprigting af voort durend met den inecsten ijver en nauwkeurigheid gekweten te hebben van eene lijdelijk hem opgedragen taakop zijn herhaald verlangen is ontheven. I)e heeren Mr. J. van der Leeuw President en J. Leinweber, Secretaris der instelling, waren als bestuursleden aan de beurt van aftreding en hebben de gedane herbenoe ming zich laten welgevallen. Politieke llevue. Ook de ontbinding der nationale vergadering schijnt nog niet op handen ie zijn. Toch ver wacht men dat zij nog in den loop van dit jaar zal geschieden. Alles zal afhangen van den tijd waarop de senaat wordt georganiseeid. Dat dit nog lang op zich zal laten wachtenis niet denkbaar, want in de provincie houdt men zich reeds druk bezig met het kiezen of bespreken van de verschillende candidatcn. In den Ministerraad die op het Elysce is gehouden onder bel voorzitterschap van Mnc- Mahon en waarbij alle ministersbehalve die van (inanliën, tegen wooi dig warenis uitvoeiig gesproken over de manier, waarop men de nar- lieële verkiezingen zou uitschrijven. De gevoelens waren verdeeld. Eenige ministers wilden alle vacaturen tegelijk laten aanvullen, anderen in twee malcu en weder andoren elke vacature afzonderlijk op den bij de wet bepaalden uitersten termijn. Een beslissing is niet gevolgd. Nog is in den ministerraad de beweging ter sprake gebraglwelke gemaakt wordt ten aan zien van de Duitsche nota aan bet Belgische Ïouvernemenu Die beweging kan Frankrijk zijne alme houding niet doen verlaten, en ten be wijze hoe de regering er over denkt kan dienen dat de minister van buitenlandsche zaken de hertog Decazes, naar Bordeaux is vertrokken, om aan de beraadslagingen van den algemceneii raad der Gironde, in welk departement hg vele bezittingen heeftdeel te nemen. Dat Rouher, de ex-«vice-keizer", werkelijk in ongenade bij de ex-keizerin gevallen is, lijdt geen twijfel meer: in den Gauloiteen orgaan van het hot van Chislehurstwordt hij zeer scherp aangevallen. Dit Llad een der warme kaïnpioenen voor Eugenia en haren toon ver langt dal de oude aanvoerders der partij die in vier jaren niets heeft kunnen tot stand bren gen hunne taak nederleggcn en de leiding aan jongere handen overgeven. Te Parijs gelooft men dal eene verzoening lusschen den zoon van Napoleon UI en prins Napoleon (Jetócne) lol stand zal komen. Laatstgenoemde is daartoe wel geneigd daar dc jonge prins een zeer zwakke gezondheid heeft. Houders van Spaansche coupons te Madrid kibbelen nu met Londensche lotgenooten over de schikking welken door hel Engelsche Comité met de Spaansche Regering is getroffen. De Spaansche Minister Inislcrl met genoegen, want zco is er kans op uitstel van betaling. Van liberale zijde wordt in Spanje veel gewag gemaakt van een schrijven van don Franciscus Maria de Bourbon en don Alberlus Maria de Bourbon waarin deze aan don Carlos verklaard hebben in zijn leger niet langer te kunnen dienen, dewyl hel doel van hun strijd met de troonsbeklimming van don Allonse had opge houden te beslaan. Door den landdag van liét hertogdom Lauen- burg is een wetsontwerp aangenomen volgens hetwelk het hertogdom (dat bij het Weener vrcdeslractaat van 186-4 door Denemarken aan de souvereinen van Oostenrijk en Pruissen weid afgestaan doch bij het tractaal van Gactein van 1868, in het nitsluitend bezit van de Pruissische kroon overging en sedert een afzon derlijk bestuur bad) voor altijd met de Pruissi sche monarchie vereenigd zal worden. De Pruis sische constitutie zal aldnar den 1 July 1876 in werking treden. Het hertogdom zal een krcils van dc provincie Slecswijk-llolstein zijn, en als zelfstandig kiesdistrict één lid voor het Huis van Afgevaardigden benoemen. Do uitgevers van de Engelsche Dagbladen de Times en Daily News, moeten voor het Parlement verschijnen ouidat zij Parlcments- stukken hebben opgenomen die nog niet voor publiciteit rijp waren. 't Is de eerste Minister Disraelidie. uit wraak hel Parlement tol dit beslnit dreef cn zegt een Engelsch Blad, een Minister die zich wreekt, maakt zich altijd klein in de schatting des publiek. En als de redactiën der Dagbladen nu eena tot leus namen«oog om oog cn tand om land 1" Dan maakten tij het Huis der gemeenten volkomen magteloos dan zou de raidden- ceuwsche modealles geheim te houden" weder ingevoerd worden en dal in Engeland! 1

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1