dienst dc gelederen veria lei:maar 01» overigens den maatregel eerst met 1 Januarij 187 v te doen werken." lllijkens bovengemclden maatregeldoor den Minister besprokenzullen b. v. '/ijdie zieh voor de dienst in hel Indische leger verbinden na 12 jaren in het Vaderland, alzoo in nog krachtvollen leeflijdterugkomendeverzekerd zijn tot aan hun overlijden van een vast inko men van /"200.'sjaars. Hoe menigeen, die in Nederland blijvende12 jaren zwaar bij karig loon arbeidt op 't land of in stedensoms door arbeiden ziekelijk of versleten is geworden geraakt na die 12 jaren in kommer of tol den bedelstafterwijl daarentegen hijdie naar Indio gaat om in het leger aldaar te dienen gedurende 12 jaar, goede voeding en ruim tractcmcnt geniet, wijders oog, geest en handen eerlijk en met versland wetende te gebruiken vindt hij dikwijls gelegenheid aldaar evlra-protijt te erlangen; en na 12 jaren in Nederland terug gekeerd geniet hij levenslang minstens 200.— jaargeldzoodat voornoemde maatregel alge meen onder het Volk bekend wordendedit zeker velen hier te lande tol dienstneming hij 't Indische leger kan aansporen. Voormelden door den Minister beoogden maatregel geniet algemecncn bijvak Het is derhalve te hopen, dal Rijks-, gewes telijke en plaatselijke autoriteitenvooral laatst genoemde op 'l platte land en ook de pers, allen naar beste krachten en invloed den in te voe ren maatregel allengs tol algemecne bekendheid brengen, opdat daardoor voormelde dienstneming sterk worde bevorderd en alzoo meer en meer het Indisch leger door Xederlandvche militairen worde aangevulddie daarin niet alleen een goed en eervol bestaanmiddel voor een twaalf jarig tijdvak maar ook voor ganseh hun leven verkrijgen. Geschiedt deze algemecne medewerking bij gloedrijke opwekking onder dc Volksklasse, dan zal men later de grootc zelfvoldoening erlangente hebben medegewerkt voor het welgelukkcn der krachtvolleverstandige en vaderlandslievende maatregelen des Ministers nm GoUstein tot het aldus versterken en ineer nationaliseren van ons dapper Indisch legeren dan zal ganseh Nederland en zijne bevolking floor het rustige bezit zijner rijke Oost-Indische koloniën daarvan de zegenrijke vruchten plukken. Politieke Revue. De nationale vergadering te Versailles heeft lot nu toe teer weinig uitgevoerd. Ben ontwerp van wet op de spaarbanken is zoo zeer geamen deerd dat de commissie het introk en daarop nam de kauier welgemoed hare Pinkslervacan- tie. Ook in Engeland zijn de beide huizen van het pailemeni voor eenige dagen uiteen gegaan. Een uitvoerig artikel van de Londenzche Times behelst het betoogdat Ibmschland's militaire organisatie een bestendige oorzaak is van onrust voor dat Lauden van bekommering voor Europa hetwelk het voorbeeld volgt. He leer: „indien gij de vrede wilt, bereid u tol den oorlog", moet volgens de economisten onvermijdelijk tol bloedige uitbarstingen leiden. De limes is van gelijk gevoelen en geen daarom aan de staatslieden van hel vasteland den raad bedacht Ie zijn op middelen omter verzekering van de algemcene vrede, een alge mecne ontwapening te bewerken. Rij het Pi ui*»i»che huis van afgevaardigden is ingekomen een ontwerp van wet lol opheffing van het beslag gelegd op hel vermogen van den keurvorst van Hessen. Ten gevolge van den «lood van «lezen cx-sotiverein is de voortduring van dal beslag noodeloos geworden daar hel vruchtgebruik enz.; waarop liet was gelegd, thans op den Slaat overgaat. Pans l'iul IX is den 13dcn dezer in volkomen gezondheid lijn 84*te levensjaar ingetreden Die dag beeft hem, zooals wij reeds met een enkel woord vermeldden nieuwe hew ijzen gegeven van de aanhankelijkheid en vereering zijner millioenen geloovigen. Omringd door vele edelendoor verscheidene kardinaals, bisschoppen en voorname leeken heelt hij cene talrijke deputatie ontvangen voornamelijk lieden uil Pillissen en Reijeren die hem de hulde kwamen brengen van de üuitsche katholieken cn hunne gelukwenscirin- gen op zijn geboortedag, benevens plegtig protest tegeo een onbehoorlijken invloed bij de bcnoc- miog van een tockoiustigen paus. Öe paus zal op zijn troon, en aan zijne voeten lagen achttien deelcn, bevattende de handicckeningen van een millioen Ihtilsche katholieken Een Latijnse!» adres, geschreven op perkament en besloten in een rijk versierd kistje met «le pauselijke wapenen werd voorgelezen door den baron von Lné, lid van den rijksdag en voorzitter van de katholieke vereeniging van Magnum, De pausopstaande beantwoordde deze rede voering. Om hel regie pad te bewandelen, zeide hij, w.neri drie dingen noodig, namelijk liet geloof hel volgen van de geheiligde voorbeelden der oudheid en het gehoorzamen aan de gees telijke overheid. Hij gaf zijn tevredenheid le kennen over do hein betoonde blijken van trouw en genegenheid en prees hel gedrag van de üuitsche geestelijkheid, N'a den zegen knielden allen neder en liep de paus twee maal heen en weer door de uitgestrekte zaal; vele kusten zijne handen en kleederen. Vervolgens begaf hij zich met de prelaten en de hoofden der deputatie, naar de tuinen van liet Vatikaan. De krijgsbedrijven in het noorden van Spanje zijn weder ernstig. De alionsisten hebben nabij Bruch een belangrijke overwinning behaald; geduchte stellingen werden door hen veroverd cn ofschoon zij een verlies van 93 man aan dooden en gekwetsten leden isvolgens een telegram nil Barcelona van gisteren, het verlies der carlisten veel grooter. Deze hebben door het bombarderen van Guctaria deze stad bijna vernield. A 11 o r I i. Brand te Nieuw-Orleans. Dc Ameiik. Grondwet beval bel volgende verhaal Den 23stcn April had te Nieuw-Orleans een schrikkelijk onheil pl»A(s. Drie groote stoom- booten die geladen werden aan de werf, zijn bij helder daglicht lot aan den waterspiegel afgebrand. Zoo snel nam de brand toe dal verscheidene personen die zich op de booten bevonden, in de rivier moesten springen. An deren, waaronder vrouwen en kinderen -zijn levend verbrand in de kajuiten of geslikt door den rook. Minstens 4U personen zijn omgekomen, waaronder 20 vrouwen 10 kindeien en 10 mannen. De brand brak uit ten halt 4 ure op John Kyle, eene boot van St. Louis, en in minder dan vijf minuten tijds stond zij in lichtelaaije vlam. De passagiers en matrozen die zich op hel voorste gedeelte dei boot bevonden, sprongen op de werf en werden gered. Zij die zich op het achterste gedeelte dei boot bevonden, zagen hun weg ter ontkomiug naar de wert afgesneden door vuur en rook. Sommigen sprongen in het water, anderen waren hulpeloos en als verlamd en zijn levend vei brand waar zij stonden. Binnen drie minuten tijds na het uitbreken van den brand op de John Kyle deelden de vlammen ziel» mede aan de daarnaast liggende booten Charles Bodinan en Exporter. Op de twee laatst genoemde booten bevonden zich een aantal passagiers en ook velen, die zich op die booten begeven hadden oin het verbranden der Kyle le zien. Bijna oogen blik kei ijk na het uitbreken van den brand op die booten stonden zij van voren lol achter in lichte laaije vlam. Alles ging zoo verward dat velen zich niet konden redden en slechts eene minderheid op de werf sprong. Eindelijk sneed iemand op de werf de touwen at en de booten dreven de rivier af. De ongelukkigen die niet van de booten konden komen moesten in hel water springer. waar het minstens 40 voel diep was. Men veronder stelt, dat op deze wijze over de 200 mannen en vrouwen in het water gesprongen zijn. De rivier was vol sleep- en andere booten, waar van de moesten goede diensten bewezen. In ver schillende gevallen weigerden evenwel de eige naars van booten de in het water drijvenden te redden indien zij niet beloofden le betalen. De bevelvoerder eener sleepboot, de Nellie geheetenwelke ziel» nabij de twee sloomers bevond, waarvan de mannen en vrouwen in bet water sprongen weigerde de ongelukkigen te redden ofschoon zij hein baden en smeekten hel le doen. Hij kon al de op liet water drijvenden gered hebben, doch weigerde dit en stoomde in haast naar de Kyle om daar den brand te blusschen en zoodoende een gedeelte der scbeepsbelooning le krijgen. Twee vrouwen, die uit eene boot sprongen grepen eerst een ketting vastdoch moesten het opgeven en zonken in de diepte. De schade aan booten en lading zal 300,000 dollars bedragen. Een ander hcrigl scbal het getal omgekomenen tusschen dc 20 en 100. Eene boot der Vereenigde Stalen, dc Kansas, heelt 13 personen gered. Verleden Woensdag kon men H Maascyk een der verschrikkelijkste boschbranden waarnemen, die bij meiischen geheugen in djtze omstreken fioeft plaats gehad. Ton I uur namiddag barstte het vuur uit, in de uitgestrekte dennebosschen van den Vossenberg, gelegen op eene hoogte van 23 meter boven den waterspiegel der Maas ter plaatse genaamd de Driepaal tusschen den spoorlijn Hassell-Maaseyk en het kanaal, langs den steenweg van Ascli op Lanklaar. Hel vuur breidde zich van alle kanten uil en bleef tot laat in den nacht voortwoeden. Het verschrik kelijk licht, dat hel vernielend element ver spreidde, heeft men op zeer verren afstand kunnen waarnemen. Er zijn ongeveer 180 hec taren boscir, van veischillenden ouderdom, geheel vernield. Dc duikers, die onderzoek doen naar het wrak van de stoomboot Schillerhebben slechts cene vei warde uiassa gevonden. Er was geen kiel of as le ontdekken en de bodem van het schip was verdwenen. Twee kisten werden ge vonden eene er van bevatte zes naaimachines. Specie werd niet binnengebragl en van de lading is niets te zien. De aanmei kingen over den oorzaak der ramp zijn zeer talrijken er schijnt reden te beslaan om aan nalatigheid in hel peilen te gelooven ofschoon het peilen bij hel naderen van de bekende plek aan de 26 Scilly klippen zeei noodig is, vooral daar op het gissen niet altijd le rekenen valt. Een ander punt, van algemecne beteekenis is dat de Schiller in plaats van naai buiten te houden zoo als de veiligheid vorderde, den icgtstieck- schen koers te veel in hel oog hield om niet achterlijk le zijn bij de aankomst te Plymouth. Burgerlijke stuud van Amersfoort. GEBOREN 13 Mei, Maitinus z. van Hen drik Ruitenberg en Rnsina Christina van Veld huizen. 15 Mei, Simon, z. van llartog Abraham de Vries en Betje de Booij. Jo hanna Maria, d. van Johannes Adrianus van Slokkum en Alijda van der Linden,16 Mei, Philip, z. van Elias Berlijn en Lea Kudeis- lieim. Jan z. van Jan Kraan en Geerlruida Hageman. Theodora, d. van Atie van der Velden en Bartje Gijtenbeek. 17 Mei, Her man z. van Brand de Kruijfl' en Elbartha van den Berg. 19 MeiGerritz. van Louwerens Hagebeuk en Mijntje Vesnendaal. ONDERTROUWD: 20 Mei, Mauritz Azijn- man en Betje Kooi. Getril Jagtenberg en Hesier Grootveld. GEHUWD: 19 Mei, Jacobus Pas en Maria Kamphorsl. OVERLEDEN: 15 Mei, Helena Hendrika Wierlz, 2 j. 8 m. 16 Mei, August Hendiik Fredeiik Craanen 43 echlg. van Maria Alida Koorenblik. Een levenl. aang. kind m. gesl. van Dirk Witteveen en Wiliemijna Uding. 18 Mei, Everhardus van Heilsbergen, 89 j., wedr. van Hendiika van Tintelaar. 19 Mei, Jacobus van Eijkelenburg74 j.wedr. van Wilbelmina Johanna Cornelia van der Egden. AMERSFOORT, 20 Mei 1875. De lieer Ingenieur T. J. Stieltjeslid van de Tweede Kamer der Staten-Generaaluit wiens jongste geschrift in ons artikel over den spoorweg AmersfoortNijmegen in N". 2.303 van 7 Mei jl. een kort extract voorkwamzal morgenVrijdagavond 21 Mei, in de vergadering der kiesverccniging Burgerpligt te Amsterdam op uitnoodiging van hel bestuurhet debat in leiden over dc Verbinding van Amsterdam met den Rijn, zoowel door water- als landwegen. De bijeenkomst is ook toegankelijk op intro- ductiebiljeltcn voor ingezetenen van Amsterdam en van eldersdie geen leden van Burgerpligt zijn. Men mag zich eene talrijk bezochte en aan trekkelijke bijeenkomst voorstellendie groot nul zal te weeg brengenwant de Heer Stieltjes is vooral erkend en talentvol specialiteit in spoor weg- en annexe aangelegenheden. De voordraai en het debat zullen gewis leerrijk cn aantrekkelijk en zal talrijk publiek aldaar tegenwoordig zijn. Wat aldaar besproken en gedebatteerd wordt, is van hoog nationaal en internationaal belang en zal te meer Regering Vertegenwoordiging en Volk opwekken om una niem zamen le werken tot het in het leven roepen eener spoorwegverbindingwelke als hartader van het verkeer der toe komst zal mogen worden aangemerkt. In vorige nummers is in artikelen, adressen enz. de spoorweg Amsterdam—Amersfoort— WageningonNijmegen op Midden- en Zuid- Duitschland in verschillende opzigtcn behandeld enmet verwijzing naar onderstaand adres hetwelk thans te Hilversum circuleert, mogen wij niet onopgemerkt laten dat dc Regering door het bevorderen van het daarstellen dezer spoorwegverbinding ook eene daad van billijkheid verrigtwant terwijl zelfs een aantal kleine en groote plaatsen in Nederland met spoor- en

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2