liisÈ Ijl- KEHNISGEÏINB. Bad-inrigting' NEDERLA1SCHE CENTRAAL- Spoorwtïaatsckppp. DE ZWEM- EN LEGERPLAATS BIJ ZEIST. waterwegen door den Slaat werden gebaat, hebben Hilversum en andere plaatsen van het (looi, Amersfoort en verdere plaatsen der ge projecteerde lijn nog niets door Staatshulp ver kregen. Wèl moet er op worden gelet dat de Cen- traal-Spoorweg en de Oosterspoorweg zonder staatshulp zijn verrezen. Wèl mag wegen dat vooral Amersfoort en ingezetenen tonnen gouds hebben geofferd voor het verkrijgen des Centraalspoorwegs, terwijl door het aanleggen dezer beide spoorwegen veel ongerief en schade van anderen aard aan Amersfoort is berokkend. Wèl mag geldendat de Staat nog niets heeft gedaan voor waterwegen en scheepvaart in deze strekenen ofschoon de Staat daartoe naar ge zonde opvatting verpligt wasbleef het desbe treffende ten laste der gemeentekas van Amers foort c. s. Menigwerf werd hier opgetreden om de regten van Amersfoort en environs op medewerking van den Staat voor zoodanige communicatie- aangelegenheden voortestaan en te verdedigen en ook nuwaar het onderwerp aan de orde is en komt, moet daarvoor worden vooruilgetreden. Te Hilversum is het onderstaande adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, reeds door vele betrokkenen onderteekend: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de onder geteekenden Industriëelen, Handelaren, enz. te Hilversum; dat zij met de meeste belangstelling de ver klaring van Uwe Excellentie in de Tweede Kamer der Staten-Generaal van Dingsdag H Mei jl. omtrent de spoorwegen hebben vernomen en Uwe Excellentie daarvoor groolelijks dank betuigen. Met het meeste vertrouwen bezield dat Uwe Exc. omtrent deze hoogst gewiglige aangelegen heid voorstellen zult doendie ten nutte van het Land mogen worden geachthopen zij dat Uwe Exc. tevens daarin gelieft te omvallen een' spoorweg AmersfoortWageningcnNijmegen, waardoor niet alleen Amsterdam de kortste verbinding met den Rijn zal verkrijgen, maar ook onze belangrijke fabriekplaats met Duitschland beduidende induslrieele en corn- mercieele connection hebbende en daarheen voortdurend veel Hilversumsch fabriekaat ver zendende daarmede in verbinding zal komen en met een groot gedeelte van Gelderland inzonderheid met Nijmegen en de aldaar aan sluitende spoorwegen. Het zal onnoodig zijn Uwe Excellentie in het breede het groot belang van deze ook door ons gewenschte lijn AmersfoortWageningen Nijmegen aan te toonenomdat reeds van verschillende zijden dat belang onwederlegbaar is aangetoond en de streekwaardoor de lijn zal loopentot nu toe van alle spoorwegver binding verstokendaardoor tot een hoogeren trap van ontwikkeling en bloei zal geraken, hetwelk mede ten voordeele van 's Rijks schat kist zal strekken. Ondergeleekenden waarderen zeer Uwer Excellentie's streven 0111 alles wat in het waar achtig belang des Lands strekt te bevorderen, en datals daaraan beantwoordendeook in het door Uwe Exc. voor te dragen Wetsvoorstel de spoorweg AMERSFOORTWAGENINGEN NIJMEGEN zal worden ogenomen. 't Welk doende. Dingsdag jl. werd door den lieer L. E. Visser te midden van zijnen familiekring, zijn vijftig jarig jubilé als heel- en verloskundige gevierd. De genees- en heelkundigen, depulatien uit diverse besturenvele vrienden enz. alhier en van elders boden den jubilaris hunne felicitation en blijken hunner genegenheid aan. Reeds op 20jarigcn leeftijd te Utrecht gepromoveerd is hij thansop zeventigjarigen leeftijdevenwel krachtig van gestelvlug ter beenen ijverig van aardzoodat hijonder Hoogeren zegen nog best ecne reeks van jaren als heel- en verloskundig practicus zal kunnen werkzaam zijn. De kiesvereeniging Vooruitgang te Amersfoort hield Woensdagavond eene vergadering terbe- speking van de candidatuur bij de aanstaande verkiezingen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer ter vervanging van het aftredend lid Jhr. Mr. M. M. van Asch van Wijck. Er werd een gros opgemaakt, waaruit een tweetal is gekozen bestaande uit de 1111. Mr. H. Verloten van Thetnaat, raadsheer in het Prov. Gerechtshof in Utrecht, en Mr. J. H. Geertsema, oud-minister van binnenlandsche zaken. Uit dit tweetal werd met algemeene stemmen tot candidaat der ver- ecniging gesteld de lieer Mr. H. Verloren van Themaat. De kiesvereeniging Amersfoort vergadert heden donderdagavondte hallnegen in Amicilia lei- zake de aanst. verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zondag 16 Mei jl. is ter voormiddag-gods dienstoefening bij de Herv. Gemeente te Amers foort, onder het gehoor van Ds. 1'. M. Graswinckelgecollecteerd eene gift van 50. eene gift van /1Ö.voor de armen; en eene gift van /25.voor het Diakonic-vrouwcnhuis. Ten vervolge op het berigl uit Atjeh, op genomen in ons vorig nummerkan worden medegedeeld dat de 1e luit. E. G. T. von Ende die bij het in dat berigt bedoelde gevecht ge wond werdspoedig daarna is overleden. Bij de muziekuitvoering in het Paviljoen der Amcrsfoortsche Beijerseh Bierbrouwerij op de Amersfoortschen Berg, welke de 2e Pinksterdag plaats had en veel genoegen verschafte, was een talrijk publiek bijeengestroomd, ook uit vele andere oorden des Rijks, tevens uitgelokt door het prachtig perspectief. De hulponderwijzer, onlangs uitStoutenburg naar het huis van Arrest te Amersfoort over- gebragt, wegens verdenking van onvoegzame handelingen omtrent schoolmeisjes, is bij ont stentenis van actueele bewijzen van het voor melde uit zijn arrest ontslagen. Z. M. heelt den generaal-majoor H. Harden- berg secretaris-generaal aan hel Dept. v. Oorlog, als zoodanig eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de vele en gewiglige dien sten door hem in die betrekking den lande bewezen. Verder heeft Z. M. benoemd tot secret.-gen. aan hel Dept. van Oorlog den kolonel H. C. W. Rodi de Loo van den generalen stalendezen bootd-officier tevens benoemd tol generaal- majoor. In de Tweede Kamer zijn gisteren, Woens dag de algemeene beraadslagingen over hel wetsontwerp lot voorziening tegen hondsdolheid en ook de beraadslaging over art. 1 afgeloopen. Na verwerping van vijl amendementen is ook art. 1 zeil (het beginsel der wet) verworpen met 36 tegen 25 stemmen. De Minister verzocht schorsing van het debat, om alsnog wijziging in het ontwerp te brengen. Heden zullen kleine wetten worden behandeld. Na afloop daarvan hervalling der beraadslaging over hel wetsontwerp tegen de hondsdolheid en daarna komt de muntwet aan de orde. Verkoudheden, Hoest, Griep, Bronchiles, Longtering. Rationneele en economische be handeling door de Teercapsules van Guyot. In alle apotheken. ADVERTENTIE N *it* Voor de vele bewijzen van belangstelling bij mijn oOjarig Jubilé, betuig ik ook namens mijne Echtgenoot en kinderen, mijnen harte- lijken dank. Amersfoort 20 Mei 1875. L. E VISSER. Mejufvr. VAN LOON metterwoon zich elders vestigendebrengt langs dezen weg vele barer stadgenooten nog een afscheidsgroet. Amersfoort, 20 Mei 1875. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Gezien arL 17 der wet van den 22 Juli 1873 (Staatsblad n#. 116), tot herziening van de be lastbare opbrengst der gebouwde eigendommen Brengt ter kennis van do ingezetenendal eene opgaaf der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen op de Secretarie dezer gemeente voor eenieder ter inzage ligt gedurende dertig dagen, te re kenen van heden, 's morgens van 10 tot 1 uur, binnen welken termijn de belanghebbende zelf of door een gemachtigde zijne bezwaren aan de Herzienings-Coimnissie schriftelijk kenbaar kan makendoor lusschenkomst van den Ont vanger der directe belastingen alhier, die daar voor een onlvang-bewijs afgeeft. Amersfoort, den 20. Mei 1875. De Burgemeester voornoemd A G. WIJER8. Allendie iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel en de nalatenschap van AUGUST HENDRIK FREDERIK CRAANEN, overleden te Amersfoort, den 16 Mei 1875, gelieven daarvan opgave of be taling te doen vóór den 10 Jnnty aan staande ter kantore van den Notaris A. H. DRIJFHOUT V \N HOOFF te Amersfoort UIT DE HAND TE KOOP TEK verplaatsing: «vf Een welingerichte S T E E N E N WINDKOORNMOLEN. genaamd «DE HOOP," staande bij Amersfoort aan de rivier de Eem zeer gemakkelijk te vervoeren. Tc bevragen bij Mr. J. DE LOUTER, Notaris te Amersfoort. wordt de affaire in GAHEAIUMI. WOLSAAIJET BREIKATOEN en hetgeen verder tot het vak behoortter overname aangeboden, alsook de WINKELOPST AND. Tevens wordt van heden af tot veel ver minderde prijzen uitverkocht. J. O. W. G. F. BOSMAN. Amersfoort, Mei 1875. De ondergeteekende brengt ter kennis van 11.11. Leden dat op Maandag 24 Mei geopend worden. G J. SCnOTERMAN Directeur. en De DIRECT1ËN berichtendat van den 15* Juni a. s af in het bestaande tarief voor het vervoer van vee in rechtstreeksch verkeer lus- schen hunne stalions de bepaling wordt opge nomen dat ook bij klein veevoor eiken gebruikten wagen een toeslag van f 4. zal worden berekend. In het directe veevervoer tusschcn stations van den Nederlandschen Rhijn-Spoorweg en het Noordernel der Staatsspoorwegen, trnnsiclden Nederlandschen f.entraal-Spoorwegwordt van 15 Juli a. s. af een toeslag van f5.— per wagen berekend. Utrecht, 15 Mei 1875. DE DIRECTION. Op Dingsdag den 25. Mei 1875, des middags ten 12 urezal door den ontlergeleekonde onder nadere goedkeuring worden aanbesteed »De levering van ligstroo en van. »dekstroo voor huttenten behoeve >der troepen, die van 17 Junij tot 17 September a s in de legerplaats Bul ken zijn vereenigd, en vaa de deta chementen, die vooruit worden ge szonden en achterblijven." De insehrijvingsbillclten op gezegeld papier, door den inschrijver en borgen eigenhandig onderteekend, moeten den prijs per 1000kilo gram bevatten in cijfers en letters, waarbij de bewijzen van gegoedheid moeten wor den overgelegd. Een en ander volgens de voorwaarden ter lezing op mijn bureauNachtegaalstraatI n°. 230D, van 10 tot 12 ure voortuiddags. Utrecht, den 18. Mei 1875. De Militaire Onder-Intendant I. W. MULLER.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 3