vastgehouden worden en ook dit werd met 36 lege» 45 stemmen verworpen. lie Minister vroeg daarop uitstel om het gewijzigd ontwerp aau de Kamer te kunnen indienen, waartoe werd besloten. Eindelijk is Vrijdag jl. de voordragt lot voor ziening tegen hondsdolheid aangenomen met 40 tegen 15 stemmen, nadat zij door den Minister was gewijzigd. Een warm debat ontspon zich nog over een voorstel van den heer Verheyenom de jagt- honden van 't dragen van uilkorven te ont lasten. Dit was bij 'l vorig ontwerp gedaan. Nu uren alleen repressie! te werk ging, kon voor die vrijgevigheid geen grond bestaan de hh. Gratama en Idzerda kwamen er met aan drang legen op. liet algemeen belang moest slaan boven dal van de jagtliefhebberij. Met 31 legen 27 st. werd het amendement ver worpen. Ook legen liet kwellen en pijnigen van hon den is een siratbepaling in de wel opgenomen. De volmagl, om honden en katten temogen dooden diezonder opzigt rondloopende zich op een vieeiud ert bevinden, wilde de heer Schimmelpcnninck doen vervallen; de Kamer handhaafde de bepaling met 34 tegen 21 st. Ten slotte deed de min. Heemskerk de ver klaring, dat nieuwe overeenkomst met de exploit, maatschappij was geteekend, en alleen de goed keuring vau aandeelhouders en wetg. kracht behoefde. De kiesvereeniging Burgerpligt te Amsterdam hield Vi(jdagavond eetie algenietne vergadering. Een vrij gioot en belangstellend publiek, 130 personen woonde deze vergadering bij. De Voorzitter noodigde den Heer T. J. Stielljes uil het debat in te leiden over de vei binding van Amsterdam met den Rijnzoowel door water- als landwegen. De heer Stieltjes sprak daaropdat vooral met het oog op de spoedige verbinding van Amsterdam met de Noordzee, door het Noord- zeekanaal, eene aansluiting aan de vaart op den Rijn van hei grootste belang is. Dal het aandeel dal Amsterdam in de Rijnvaart heelt, in de laatste 30 jaren verbazend is verminderd, achtte hij een ie algemeen bekend leil om daarover verder uil ie weiden, en was door den heer Rahusen iu het jaarboekje der statistiek duide lijk aangetoond. Die vaart was en wordt nog hier en daar wel verbeterd maar de aangebragte verbeteringen komen voor het grootste gedeelte ten bate van die sleden die direct met de vaart in verbinding staan zooais bijv. Rotter dam aan den mond van dco Rijn. Amsterdam moet dus door een goeden waterweg direct met den Rijn verbonden worden. Het vervoer per spoor zal daardoor niet verminderen omdat er steeds ijlgoederen en spoedvereischende ver zendingen ;d overvloed zullen overblijven. Naast het vervoei langs de rivier neemt het vervoer per spoor meer en meer toe. De rivier heelt voordeden maar een gioot nadeel is, dal de vaait afhankelijk is van den waterstanden dat verschil beloopt soms meters. Een goede waterweg naar den Rijn ziet spr. in de verbinding van Amsterdam over Utrecht, van Utrecht langs den Staatsspoorweg met eene aansluiting bij Schalkwijk en van daar binnen door naar Tiel. Dit denkbeeld heeft spr. in 1859 al op den voorgrond gesteld, en tol zijn genoegen heeft een officier van de genie dit denkbeeld onlangs weder opgevat. Een tweede rigting, die spreker heeft laten onderzoeken en peilen is die welke uitgaat van Tiel naar Wijk bij-Duurstede, en van daar naar Utrechtdeze weg zal gelooft hij veel minder kosten dan ceuige andere. Een derde plan voor een goed en deugdelijk kanaal is de weg door de Geldersehe vallei, als de vaart AmsterdamAmersfoort klaar komt; deze weg zal dan verreweg de mooiste en goedkoopste zijn omdat men dan slechts 20 hectaren grond zal hebben te onteigenen. De sluizen die alsdan noodzakelijk in dal kanaal zullen gebouwd moeten worden om liet water op dc Lek en de Waal te kecren zullen «len •chippers, die sluizen gewoonlijk kluizen noemen, niet van dien overwegenden last zijn en zij zullen daarenboven niet die hoogc sommen bedragen als b. v. het aanleggen van slapers- dijken. Voor een goed en aan alle eischen vol doend kanaal achtte spr. noodig een diepte van 3 meter, bij middelbaren rivierstand en breedte van 20 meter; sluizen van 10 tot 12 meter wijd met schutkolkcn van fiO ;i 70 meter lang. Hierna kwam spr. op de verbinding van Am sterdam, in hol belang van den hande! met Duitschland, langs den spoorweg over Amersfoort tiaar Nijmegen. Duidelijk, helder, klaar werden hierbij de verschillende ontwerpen door parti culieren ca door de heer Kappcvne van de Coppello ter sprake gebragt, waarvan de con- j clusie was dl de tcrlorcn welvaart zoowel door water als landwegen zeer gemakkelijk en met betrekkelijk geringe kosten voor de hoofdstad des rijks waren te herkrijgen. De heer dr. L. van Doesburg herinnerde den heer Stieltjes zijn primitieve idee door wijlen den heer Uutshoorn uitgewerktom tene spoor weg-vei binding aan te leggen van Amersfoort naar Nijmegen, ter veikiijging van de korist mogelijke rigling over den Oostenspoorweg en Rheinische Eisenbahn van Amsterdam naar den Rijn waarop hij in eene vergadering van aan deelhouders in de Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij in Maait 1875 reeds de aandacht had gewezen. De hr. mr. E. iY. Rahusen betuigde zijne in stemming met het derde plan door den heer Stieltjes aau de hand gegeven nl. den weg door de Geldersehe vallei tot bij Dodewaard waarna de heer Kiewiet zijn denkbeeld ten beste gal om de vaart over Gouda naar Rotterdam te verbeteren en van daaruit den handel van Amsterdam te doen verlevendigen. De heer Stielljes weèrlegde hierop deze spre kers, of gaf toe aan die opmerkingen, welke zeer juist waren waarna de voorzitter de vol gende motie voorstelde, die bij akklamatie werd aangenomen »De vergadering gehoord de belangrijke in lichtingen van den heer Stieltjes, spreekt als hare overtuiging uit, dat het belang van Am sterdam vordert, dat zoo spoedig mogelijk bij de Hooge Regering stappen worden gedaan opdat de hooldstad des rijks op meer voldoende wijze, in de eerste plaats laugs kor teren weg in verbinding gebragl wotde met Middel-Duilsch- land zoowel door de verbetering der spoorweg verbinding als door hel aanleggen van een korter gemeenschap te water." Hierop werd de heer Stielljes door den voor zitter namens de vergadering dank betuigd voor de genomen moeite, ea voor de uitstekendste wijze, waarop hij deze zaak had ingeleid, en ging de vergadering daarna uiteen. A 11 e r I e i. Een goede kuur. Dokter. »'t Is inderdaad meikwaardig notaris, maar je ziet er sedert veertien dagen patent uit." Notaris. »Ja bad Ems bekomt mij goed." Docter. «Wall ben je te Edis geweest?" Notaris. »Neen maar ik beb voor mijn verkwikking mijn vrouw er heen gezonden." Zal het invoeren onzer gemeentewet in Sep tember van het volgend jaar, 25jaar geleden, feestelijk worden herdacht Deze vraag werd gedaan in de algemeene vergadering der provinciale administratieve ver- eeniging in Gelderland, op 19 jl. te Arnhem gehouden. 't Antwoord was toestemmend. Voor eenigen tijd hebben de beide oudste zonen van den Duitscben kroonprins met hun gouverneur en eenige vrienden een voetreisje door 't Waldedfsche gemaakt. De bladen uit die streek weten daaromtrent allerlei bijzonder heden te verhalen. De waard in «het Hol van Waldeck" te Corbach vond b. v. de jongelu\ wel wat eenvoudig voor zijn hótelwant toen zij een diietal kamers verlangden, werden zij zonder pligtplegingen algewezen. Zij togen daai- op naar hel tweede hótel en namen daar hun intrek. Toen de waaid uil 't Hol van Waldeck door den koetsier der vorstelijke personages opmerkzaam werd gemaakt op zijn «vergissing," stelde hij zijn geheele huis ter beschikking, maar kreeg ten antwoord, dat hij zich maar geen moeite meer moest geven. Elizabeth Taylor werd laatstleden Vrijdag te Londen tol de betaling van eene boete veroor deeld wegens dronkenschap. Mrs. Taylor ver scheen voor de regters in manskleeding. Gedu rende den Atneiikaanschen oorlog had zij, nadat haar man was overleden dier.st gedaan als mal.oos en later had zij als knecht bij landhouwers hard gewerkt. Nog onlangs hielp zij een boer dertien varkens slagten. Mrs. Taylor is een ferme vrouw die niet voor een klein geruchtje vervaard is. Onze ruimte heeft niet veroorloofd wijdloopig melding te makeri van eene nieuwe Fransche uitvinding waarbij glas bijna onbreekbaar ge maakt wordt, en dus evenmin dat de heer Jekel te Leerdam voornemens is aldaar een fabriek op te tigten ter vervaardiging van zoo danig glas. Onlangs heeft genoemde heer in het Rolter- damsch departement der maatschappij tot be vordering van Nijverheid eene lezing gehouden over liet hard glas, en natuurlijk daarbij eenige proeven gedaan welke zeer voldaan hebben en Hiel de uitkomsten van proeven reeds vroeger op andeie plaatsen vcnigt, overeenkwamen. Opmerking verdient nog, dat het hard glas niet met diamant kan gesneden worden. Hoogs'waar schijnlijk zullen in den loop van dit jaar de eerste voorwerpen van dit glas, in Nederland vervaardigdin den handel komen. De hanen die onlangs bestemd waren om elkander te Cliotreo te bevechten zijn verkocht vojpr prijzen van 6 sh. 3,69) tot 1,12,6 pd. st. 19,50 en zullen denkelijk weder in een toestand gebragt worden om een nieuwe vechtpartij te kunnen aangaan. Het vermaak, hanen te zien vechten was vroeger zoo zeer gewettigd en ge bruikelijk, dat iedere schooljongen ecu kleinig heid bijdroeg om hanen te koopen die elkander lol hun verinaak en dat hunner ouders bevochten. Olschoon het verinaak verviel werd vóór zes ol zeven jaren te Sedgbury jaarlijks nog een guinje (12,60) voor den hooidonderwijzer en een halve guinje voor den ondermeester door eiken scholier betaald, als eene bijdrage tol liet houden van hanengevechten die nooit voorkwamen. In vroegere tijden waren pachters verpligt zeker aantal vechthanen er op na te houden ter dienste van de landhecren. De uitgaven voor hanengevechten maakten een belangrijke post uit op de rekeningen van ofü :iële ligchamen wanneer deze een aanzienlijken gast onthaalden. De vechtersbazen moesten somtijds in Indië dienst doen, en in 1822 vochten aldaar 188 hanen die te zamen ruim zevenhonderd pond wogen, bij welke gelegenheid er voor zesduizend pond sterl. 72fm.) gewed werd. Iri tateren lijd nog niet zoo lang geleden bleven meer dan duizend hanen op hel slagveld dood gedurende een enkel tijdperk van liet hanengevecht in een der steden van het noordelijk Engeland. AMERSFOORT, 24 Mei 1875. Z. M. heeft benoemd lot schoolopziener in het 4e district van Utrecht den Heer Mr. W. H. de Beaufort te Leusden. Ter vergadering der kiesvereeniging Amers foort, Donderdagavond]'!, gehouden, werd. na huishoudelijke werkzaamhedeneen candida- ten-gros opgemaakt voor de verkiezing van een lid voor do Tweede Kamer. De luilenanï-koloncl J. J. Mederals eerste op het gros voorko mende en ter vergadering aanweziggaf te kennen niet in aanmerking te willen koutenals wenschende dat den lieer Mr. M.J. Pijnappel mede op het gros geplaatst en verleden jaar de candidaat der kiesvereeniging, thans weder de Candida tuur zou worden aangeboden. Tot de stemming voor een candidaat overgegaan zijnde werd onmiddellijk de Heer Mr. Af. J. Pijnappel met 2/3 van de stemmen der aanwezige leden als zoodanig gekozen. Zaturdag jl. is van den Heer Pijnappel bcrigt ontvangen, dat hij voor de candidatuur be dankt zoodat hedenmaandagavondte 7 urende kiesvereeniging weder ter zake de candidatuur voor de Tweede Kamer vergadert. In het huis van Arrest te Amersfoort is ovcr- gebragt een knecht van een der ingezetenen onder verdenking koperen staven uit een pakhuis zijns meesters tc hebben ontvreemd en te dezer stede verkocht. Aan den Heer C. M. van Rhijn, candidaat, is toezegging van beroep bij de ïlerv. gemeente te Leusden gedaan. Het adres aan Z.Exc. den Minister van Binnenl. Zaken omtrent den spoorweg Amsterdam Amersfoort—WageningenNijmegen, op' Mid den- en Zuid-Duitschland voorkomende ia ons vorig nummer, is door industrieelenhande laren enz. te Hilversum onderteekend, in het einde der vorige week van daar aan den Minister verzonden. Zaturdag jl. bevond zich te Harderwijk in een winkel een voor de koloniale dienst afge keurde Belg, die percussion wenschtc te koopen voor een pistool dat hij in de hand hield. Terwijl de winkelier een doosje met percussiën vertoondewerd deze door een moedwillig of toevallig schot uit liet pistool getroffen en over leed weldra. Men trachtte den Belgdie dadelijk vhigttu, in handen tc krijgen. Git eene ofTicieëlc bron kunnen wij aan onze lezers rnedcdcelendat de tongblaar Maulseuchc en het klaauwzeer zich te Troeptum in hol ambt Entden en te Wccncr, beide» in Oostl'nesland onder het rundvee hebben geopenbaard. Wil men zich zonder veel moeite overtuigen ol de melkvrouw of tnelkverkoopcr de tnclk gedoopt heelt, dan late men een druppel van het vocht op «len nagel van den duim vallen. Blijft die /.iju oorspronkelijken vorm behouden dan is de melk zuiver, verspreidt hel voeltt

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2