Dingsdag* 29 J u n ij 1875. JU 2318. Nederl. Centr.-Spoorw. (Zomerdienst). Vertrek Tan Ameirfoort naar Utrecht 7.80 alleen Zat., 0.19, 11.08, 2 28, 8.2*. Vertrek ran Amersfoort naar Zwolle 8.4*0.43 1.40, 6.10, 8.52 Oosterspoorweg. (Zomerdienst.) Vertrek Tan Amersfoort, naar Amsterdam 7.30; 0.3511.10; 8.-; 4.45; 8.30; 9.10. Vertrek Tan Amsterdam naar Amersfoort 8.30; 10.16; 12.20; 2.65; 6.— 6.52; 9.30, comm. DlLIGEHCK-DlENSTEl* van den llccr A. SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maanbergen 'a morgei* 63/*op den eersten trein naar Arnhem ea 's namiddags 6'/f nor. Van Maanbergen naar Amersfoort 's morgens 9.24 en 'a aronds 8.34 nor. Van Amersfoort naar BarneTeld 6.15 aronds. Van Barneveld n vu Dit blad Teraehijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1—franco per post ƒ1.15. Prijs der Adïertentifn ran 1 tot 6 regels 60 Cte; elke regel meerder 10 Cte; legale, oBciéle en onteigen. AdTertentiên per regel 16 Cts. Reclames per regel 25 cents Afx. nummert 10 centsBestellingen bij den Uitg. A. II. van Cleeff, te Amersfoort Bureau Amerxjoortxeke Courant. Stoorestraat bij de Langestraat. Wijk B. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Uitsluitende Agenten voor FrankrijkG. L. Daube t Co. (E. Elbbacb) te Parijs. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijgh en vak Uitmak Wijnstraal Rotterdam. Bij het nemen van abonnement op de Amers- 'oorlsche Courantingaande primo Julij e. k. ontvangt men de nummers van 8 Junij tot ultimo Junij gratis. De abonnementsprijs is f 1.per kwartaal binnen de stad, en f\, 15 per kwartaal franco per post buiten de stad. Politieke Revue. De meerderheid der Franscbe nationale ver gadering wenscht blijkbaar de discussie over de constitulionnele wetten zooveel mogelijk te ver korten om over te gaan tot de benoeming van de 75 senatoren, die door de afgevaardigden moeten verkozen worden en dan eindelijk voor goed uiteen te gaen. De uiterste partijen hebben de onverzoen- lijken van de linkerzijde bij monde van Louis Blanc en de on verzoen lij ken van de regterzijde door den bekenden generaal du Temple dit plan niet in de hand gewerkt. Vooreerst houden zij lange redevoeringen Louis Blanc is wel sprekend maar 't is eene verouderde welspre- kendheid die hare kracht in zeer vele woor den zoekt en dan moet men hen toch be antwoorden, gelijk Buffet en Labouluye hebben gedaan. Zoo gaal de lijd om. Men kan begrij pen hoe boos de heeren die spoed verlangen, op de ongelukkige spelbrekers zijn.. 20 Junij was hel 38 jaar geleden dat koningin Victoria de regeering aanvaardde. Hoe zij tot dien tijd als jong meisje met hare moeder, de hertogin van Kent, in stilte leefdehoevele bloedverwanten kinderloos moeten sterven op- dal de kroon op haar hoofd zou rustenhoe zij te middernacht gewekt werd om de tijding te ontvangen van den dood van haren oum Koning William IV om tegelijkertijd den huldi gingseed als zijn opvolgster te ontvangen dit alles is een ieder bekend. Acht-en-dertig jaar heeft zij na dien belangrijken nacht in het openbaar geleefd, zonder dal booze lastertongen ooit haar karakter als vrouw en koningin heb ben aangevalleneen feit dat zeer zelden in de wereldgeschiedenis voorkomt. Haar regee- rende arm is nog even krachtig als voor jaren, doch van hen die haar bij hare troonsbestijging met raad en daad bijstonden, zijn de meesten had voortgegaan. Om niet te spreken van haar gemaaldie haar iu den bloei van den manne- 1 ij ken leeftijd ontviel, van Mellbourne en Wel lington van Peel en Aberdeendie, aangeiien hunnen ouderdom als vaderlijke raadgevers haar ter zijde stonden van allen die haar toen maals in de geheime raadszitting van 20 Juni 1837 den huldigingseed afnamen, afnamen, le ven er thans nog slechts tweede 83jarige graaf Russell en de 73jarige graaf Grey, die toenmaals als viscount Howick den post van Secretaris van oorlog bekleedde. Over de legers van Europa deelt de Globe de volgende statistiek medevan de 15 Staten, waaruit Europa bestaat, hebben 7 do verpligle militaire dienst ingevoerd Duitseliland Rus land Oostenrijk, Frankrijk, Italië, Denemarken en Zwitserland. De conscriptie bestaat in Spanje, Turkije, Zweden en Noorwegen, Nederland, Belgie, Portugal en Griekenland. Alleen in Engeland bcsinat uilsluitend de werving. Op hel papier zijn tie Europeeschc legers sleik 7J millioen soldaten, 11 millioen paarden De sterkste marine heeft Engeland dan volgen Fiankrijk, Rusland Turkije, Oostenrijk, Uiiilse.hlaiid ItalicSpanje, Nederland Denc- luatkeu, Zweden en Noorwegen en Portugal. In het geheel 2039 schepen, waarvan 209 ge pantserd, met 280.000 man en 15000 kanonnen. Er staan 110 oorlogschepen, waarvan 56 pant- serschepen, op stapel. De uitgaven voor leger en vloot bedragen in Europa jaarlijks 1344 millioen gulden. In Oos tenrijk en Turkije kost een soldaat per jaar 348 gulden, in Engeland bijna 1200 gulden. De Engelsche Sun bevat een voor de liberalen heugelijk berigt, zoo hare verklaring ten minste waarheid is, dat zij het uit anthenlieke bron heeft vernomen. Het blad wil nl. weten dat Gladstone, nadat de liberale partij verscheidene bijeenkomsten had gehouden beloofd heeft de leiding dier partij weder op zich te zullen nemen. Het Kamergerigt te Berlijn veroordeelde graaf von Arnimwegens het opzettelijk achterhouden van hem in sijn ambt toevertrouwde stukken, tot negen maanden gevangenisstraf, met inbegrip van ééne maand preventief; van de beschuldiging van verduistering en van vergrijpen tegen de openbare orde werd bij echter vrijgesproken. Aan het mail-overzigt van den Java-Bode oul- leenen wij het volgende Indië verkeert in een gewenschlen staat van rustoveral heerscht kalmte. Twee assistent-residenten zijn eervol ontsla gen uit hunne betrekking, onder toekenning van wachtgeldnl. de heeren Faes en van Slraalen. De kwestie van het Kaboh-kanaal is yreder aan de orde. Het is gebleken dat dit kanaal niet 16,000 bouws zal kunnen iriigeren, maar slechts 3000 bouws, en dal dit dan nog slechts geschieden kan ten koste van 6000 andere bouws sawah. »De gouverneur-generaal is sedert 10 dagen te Batavia. In het gouvernements-hótel zijn eenige diners gegeven die waarschijnlijk spoedig door een thé-Jansant znllen worden gevolgd. Hij bezoekt verschillende openbare inriglingen, en maakte gisteren een logt naar Tandjong-Priok, een bewies dat de bataviascbe havenkwestie niet sluimert; hij bezocht daaina ook het stads verband. In verscheidene residentiën heerschen chole ra en koortsen. De veeziekte neemt nog niet af. Het nieuwe legerbestuur toont eene voort varendheid die wij op hoogen prijs stellen. Wordt generaal de Neve niet bemoeijelijkt, dan zal bij welligt veel goeds kunnen tot stand brengen. Van hel aanstellen van vier majoors der infanterie boven de formatie (een zeer nuttige maatregel) maakten wij melding. Het verhoogen der reëngagementsgeldeu is ook aan dezen leger- kommand, te danken. Heeds vroeger werd door den handel alhier de wensch geuit om in de Javasche Courant een volledige statistiek te doen opnemen van den in- en uitvoer van verschillende handelsartikelen. De vorige directeur van financiën heeft dit niet willen tolereren en slechts doen publiceren den in- en uitvoer van manufacturen. Eerst gisteren bevatte hel officiëele blad een statistieke opgave zoo als die gewcnscht werd. De tegenwoordige directeur van financiën schijnt dus te begrijpen, dat de handel weikclijk belang heelt bij zulk een volledig overzigt van den in- en ui'voer, en wij twijfelen niet of onze handelaren alhier zullen het appreciëien, dat hij hunne belangen behartigt." Aan het mail-overzigt van liet Balaiiaaich Handelsblad onlletnen wij liet volgende «De beriglen van Atchiu bepalen zich tot een telegram van den militairen tevens civielen bevelhebber van 2 Mei. ■Op de Oostkust van Borneo heeft Zr. Ns. stoomschip Admiraal van Kinsbergen eenige zce- rooverspraauwen genomen de zeeroovers waren bij ttj'dfc gevlugt. Eene nieuwe formatie voor de infanterie bij het indische leger is afgekondigd, door die formatie wordt het leger minder sterkwint geene hoofdofficieren verliest kapiteins en zal dus de promotie bij dat wapen nog treuriger worden dan die al was. Z. Exc. de gouverneur-generaal heeft geduren de eenige dagen verblijf gehouden in zijn hótel te Rijswijk. «Gedurende dien tijd heeft Z. Ex. zooveel mogelijk bezigtigdals de liefdadige gestichten, de kazernesde hospitalenhet stadsverband de reeds met Unt oog op de aan te leggen ha venwerken enz. enz. «Een der grootste behoeften van Batavia zou een goed rioolstelsel zijn en maatregelen om de lucht zooveel mogelijk zuiver te houden maar zoolang de gezondheids-commissie niets van zich doet hooren zoolang de politie schijnt te slapen zonder ophouden en bijna nergens eenig krachtig teeken van leven geeftzoolang zal de lucht welke wij inademen verpest blijven en zullen kooits en cholera groote oogsten maken. De gezondheidstoestand is over hel algemeen goed, in den handel gaat weinig om, deelde men ons medewant men weet niet wat in Europa gebeuren zal. Wij hopen er het beste van Allerlei. f* Het officiële veislag over den oogst, door den Russischen Minister van Binnenlandsche Zaken openbaar gemaaktis zeer bevredigend. Ju de Gouvernementen KaïkofT, Poltava, Tonla en langs de kusten der Zwarte zee staan de wintergranen uitmunten en ook uit Bessarabië luiden de berigten goed. In de Gouvernementen Poltava en Ekarinoslaywaar hel gewas aan vankelijk slechte vooruilziglen opleverdeis dit beter worden. De verslagen betreffende de Don- en de Wolga streek zijn gelijkluidend. Het prov. gereglshot in Zuid-Holland heeft Vrijdag 18 Junij in hooger beroep een 14-jarigen schoolknaap uil Dordrecht lot een dag cellulaire gevangenisstraf veroordeeldomdat hij vóór eenigen tijd op de Wolwevershaven aldaar eene verwonding toebragt aan hel hoofd van een zijner makkers, met een steen, die hij door middel van een louw van zich alsliogerde. De regibank te Dordrecht legde aanvankelijk een slral van 5 dagen op welke uitspraak het openbaar minis terie wilde bevestigd zienmet het oog op de steeds toenemende vechterijen door de school jeugd bedreven. Advocaat-generaal Jhr. Mr. van der Bergh wilde daarmede.een voorbeeld stellen dat de jeugd voortaan weerhouden zou na den schooltijd batailles te voeren. Op de wijdberoemde paardenmarkt te Olden burg waren een massa paarden aangevoerd vooral enterhengsten. De handelin 'l algemee.i flaauwliep zoo slecht atdat slechts enkele fiaarden vei kocht werden meerendeels met ver- ies. Het grootste gedeelte ging onverkocht terug. De paardenhandel is in geheel Duitschland lustelooswegens het verbod van uitvoer en het gebrek aan gras.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1