Het Journal de Touloute cegt«Tengevolge der ■tormen en regensdie zonder ophouden reeds sedert drie dagen deze streek leisterenis de Garonne en zijn kanalen dezen morgen aanzien lijk gestegen; de stroom bedekt te Toulouse alle oevers en de vlakte des Filtres. De regen houdt niet op en richt groote verwoestingen aan. Dezen morgen is een gedeelte van de zwem school Artigand die van zijne touwen is losgeslagen weggedreven en tegen den middag is ook het andere gedeelte weggeslagen op zijn weg groote schade aanrigtende aan hel etablisse ment Raynaud. Tegen de Pont Neul is zij geheel uit elkander geslagen. Alles te beschrijven wal reeds door den stroom is medegevoerd is onmogelijk, men siet boomen, oogsthuismeubelen gereedschappen beesten enz. enz. drijven. Bij de barrière de Muret en het klooster van Lagrave begint men maatregelen te nemen om de overslrooming van de lagere gedeelte van den faubourg St. Cyprien te voorkomen. Dit berigt wordt aangevuld door de Agence Havatdie bet volgende meldtDe overstroo ming begint een wanhopig aanzien te verkrijgen. De iaubourg Su Cyprien is totaal door bet water overweldigd. Men zegt dat een artillerie* officier een polilie-agenl en veischeidene andere personen verdronken zijn. Dc spoorwegdienst op de lijnen van Foix en Montrejan is gestaakt. De brug d'binpalot over de Garoune is onbe gaanbaar. De kloosters ziju alle verlaten. Al de bruggen uitgezonderd de steenen zijn door het water medegevoerd. De gemeenteraad heetteen inschrijving geopend om de noodlijdenden te helpen. Te St. Martiny is bel kanaal vernietigd. De overstrooming is vooral vreeselijk te Saverdun {Ariége), men «egt dat daar 50 huizen zijn ingestort en vele personen zijn verdronken. Deze berigten zjjn van Woensdagavond. Don derdag begon bet water weder- te zakken en Vrijdag was de rivier bijna weer in bare bedding teruggekeerd. De Faubourg Cyprien is bijna ge heel verwoest. Met geen mogelijkheid is voor alsnog op te geven, hoeveel personen, bij de overstroomhig zijn omgekomen. Reeds zijn 215 lijken gevonden. Talrijk zijn de slagtoffer*, omgekomen in de ingestorte woningen. Men schrijft: Tegen de hondsdolheid moet de Belladonnawortel een zeker geneesmiddel «ijn. Althans de overleden beroemde Hofrath dr. Bahreiu, te Schwerte a. d. Ruhr, schreef, dat hij sedert 30 jaren meer dan 300 door dolle Ronden gebeten menscben had behandeld nooit iets anders dan Belladonna gegeven en ook nooit schadelijke gevolgen na de aanwending van dit middel beleefd. De wond werd hierbij niet ge brand, maar sterk -en herhaald met scherp zoutwater gewasschen on volle drie weken lang in altering gehouden. Veel komt het er hier natuurlijk op aan dat de Belladonnawortel goed behandeld, versch genoeg en in volle kracht zy. kaarsen berooken en den wand met gewijd krijt beschrijven. Zijne viouw deed dit. Daarop ge bood de man dat de vrouw en de kindei en midden op dep vloer zouden neèrknielen en biddener bijvoegende dat hij ter eere Gods bloed zou vergieten. De vrouw knielde melde kinderen en bad overluid doch gaf den oudsten knaap een wenk om heen te gaan. De knaap liep ijllings bij den naasten buurman Brtyka, die ook dadelijk meè ging naar Ruchalskis woning. Daar zag hij in hel halldoaker midden op den vloer eene witte massa en de vrouw handenwringend daarbij. Nu hoorde hij van het bed Ruchalskis stem .moedertje komt en kniel hier naast mij" zij gehoorzaamde en oogeii- blikkelijk doorsliet R. haar de borst inet een mes de vrouw viel om en R. stond op om hel mes aan den muur te slijpen. Meer zag Brtyka niet, want hij ijlde heen om buren bijeen te halen. Vijf daarvan kwamen en staarden op de gevolgen van het drama. Vijf kinderen lagen ontzield op een hoopde vrouw op een bed niet een kruis en rozenkrans op de borst. Dat had de man gedaan eer hij zich den hals doorsneed, waarbij hij een cruicifix in de an dere hand hield. De echtelingen hadden steeds in vrede geleefd, waren betrekkelijk niet onbemid deld eerlijke lieden en gehecht aan de kerkelijke verpligtingen. De eenige knaapdie aan het bloedbad ontkwamwordt door de zorg der overheid verpleegd. Het nut der vledermuizen. Met onverdroten ijver worden bijna overal de vledermuizen ver jaagd en vervolgd. Schoon ze noch door een lraai uiterlijk, noch door een sierlijke vlugt uitmuntenbehooren ze toch tol de nuttigste dieren. De vledermuis is een vleeschetend dier en leeft enkel van iosectendie des nachts in de weer zijn. Nachtvlinders, welke zoovele schadelijke rupsen voortbrengeovliegen en kevers, vooral meikevers, waarvan een enkele vledermuis in één nacht meerdere honderden vangt, zijn voor de vledermuis eene geliefkoosde spijs. Neemt men in aanmerking, dat over 'l geheel het aantal vijanden van den land- en tuinbouwvan de ooiieell enz. zoo groot is dat vele gewassen door hen vernield worden waaruit onze voedingsmiddelen en andere levens behoeften gewonnen moeten worden en dal hun getal oneindig grooter is, dan dal hunner na tuurlijke verdelgers, dat de mensch volkomen magteloos is, om de verwoestingen te keer gaan als zij in massa's verschijnen, (b. v. rup senmeikeveis enz.), dan springt het nut van onze vrienden onder het dierenrijk in het oog. Landbouwerstuiniers en liefhebbers van hel plantenrijk zij daarom de bescherming en de vermeerdering der nuttige vogels aanbevolen en voor ditmaal in 't bijzonder eens die der vledermuizenwelke met de nachtuilen de wacht opsteken, als dc andere schildwachten zijn gaan slapen. De SUenwyker CL beval een aandoenlijk ver- Raai van eeo kleine huisselijke kwestie te Brand- licht, ten gehucht, dat wy niet de eer hebben «e kennen. Een boer aldaar weigerde zijne vrouw huishoudgeld te gevenwaarop zij weigerde «ten te loken. Hij kwam 's middags bij eene tafel met ledige borden en dito polsloeg eea «n ander kort en kleinvernielde met bijzonderen smaak eenig ander huisraad, sloeg zijne vrouw «n gidg toen loopen. ''Vaar hij gebleven is, meldt de Sleenwyker niet. Volgens mededeeHngen in een aan de papier industrie gewijd Ametikaanach blad, wordt thans ook uil visch-vleesch papier bereid. Na behandeling daarvan met verschillende chemi caliën wordt een half doorschijnend per k a men t- achlig papier verkregenwaarbij geen lijm behoeft toegevoegd te worden, aangezien de visch op zich zelf reeds voldoende gelatine bevat. Dit kunstmatig perkament moet, gelijk beweerd wordt twintig percent sterker zijn Aan dat van plaatenvezels. Een zeer voordeelig gebruik kan van dit nieuwe product gemaakt •worden wanneer hel aan de gewone papierstof toegevoegd wordt. In het dorp Zendowobij Schubin in de kreits Bromberg is eene verschrikkelijke gebeur tenis voorgevallen. In den nacht van 1? op 18 -Jnnjj II. vermoordde de herbergier Ruchalski, aldaar, in een aanval van godsdienstwaanzin, «ijne vrouw en vijf kindei en en sneed eindelijk zich den bals af. Eeu correspondent van het blad DiienniA Pettn. geelt van die bloedige ca tastrophe het volgende schier ongeloofeiijke ver slag Ruchalski was in het dorp een wel gezien man zijne vrouw was zeer godsdienstighij had zet kinderen. Acht dagen geleden was dé man ziek geworden doch hij was nu belerende. In den nacht vao Woensdag op Donderdag wekte bjj ayne vrouw, liet zich roet gewijde Het doorslikken van kersepitten is zeer ge vaarlijk. Een man, die een doorgeslikte kersepit in den blinddarm kreeg, is tengevolge daarvan gestikt. Een jongen die veel kersen gegeten en daarbij de pitten doorgeslikt had, is met veel moeite in 'l kinderhospitaal te Frankfort gered. Zijn ligchaam was geheel opgezwollen. Het nabij Dresden gelegen dorj) Loschwitz i« verleden Donderdag in minder dan een uur tijds grootendeels verwoest door een stortvloed, die op een wolkbreuk geleek. Te Amsterdam heeft een dienstmeid haar loterijbriefje, dat naar zij meende met een niet was uitgeloot, verscheurd, om later te verne men, dat op dit lot f50,000 was gevallen, waarvan zij thans haar deel moet missen. Ontlwedde24 Junij. Ons dorp was sedert gernimen lijd in beroering. Onderscheine per sonen hadden een grooten witten vos gezien de eeo hield zulks voor een groot wonder terwijl weer een ander daarin goede ol kwade tijdingen voorspelde. Meer ddn eens werd te vergeefs eene drijf- of klopjagt gehouden. Gis teren waren eenige boerenknechten bezig op het land, toen een hunner uitriep: «daar is de witte vos, de wiue vos." Oogenblikkelijk werd vergadering gehouden en besloten dal een van hen zou oppassen waar hel dier bleef, terwijl de anderen zich naar het dorp spoedden om de mare aan de bewoners mede te deelcn, dat ze de verblijfplaats van den witten vos konden aanwijzen. Onmiddellijk werd nu alarm gemaakten door een vijftigtal kloeke mannen, gewapend met achorp knuppelslok of geweer, de strijd aanvaard. Op het land gekomen zagen ze al spoedig den witten vob heen en weer «pringen. Eene spoedige beslissing werd noodig geoordeeld, waarom ze besloten eeo cirkel te formeren ea zoo doende den slimmeu vos in i (e sluiten. Na veel moeite gelukte dat plan volkomen; de kring werd al kleiner en kleiner, zoo dat ontkomen voor hel dier onmogelijk was. Allen sprongen daarop te zamen en roet stevige vuisten werd de vos gevangen en met schoppen en slokken gedood. Thans moest het dier worden onderzocht en bekeken, doch nu rees de ver bazing tea top, toen ze zagen dat de vermoorde geen witte vos, maar een gioote witte kater bleek te zijn. AMERSFOORT, 28 Junij 1875. Dingsdag, den 29 Junij 1875, des namiddags te één uurzal de Gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn 4. Ontwerp-reglemcnt voor de openbare school van meer uitgebreid lager onderwijsmet rap porten der afdeelingen. 2. Ontwerp-verordening tot wijziging van eenige artikelen van hoofdstuk Vlll van het politie-reglementmet ontwerp-regleraent van dienst voor de brandweer. 3. Missieve van Gedeputeerde Staten tot wij ziging van art. 6 van het plan der geldleening. 4. Aangehouden voorstel ter zake van de spoorwegwerken buiten de kleine Koppel, met advies van Burg. en Weth. 5. Benoeming van regenten en regentessen voor het Burgerweeshuis uit eene voordracht, wegens periodieke aftreding. In de vergadering van Donderdagavond jl. van het Departement Amersfoort der Maatschappij Tot Nut van 'l Algemeen is behandeld het rap port der commissie omtrent de voorgestelde oprigting eener bewaarschool en is de wen- schelijkheid tot de oprigting eener goede be waarschool uitgesprokenwerd de plaats alwaar het gebouw zal worden opgericht facultatief gesteld; en zal de verdere inhoud van het rapport in eene volgende vergadering worden behandeld. Z. M. heeft aan G. Print Az.op zijn verzoek, eervol verleend als kapitein-commanl der dienst doende schntterij te Nijkerken als zoodanig in zijne plaats benoemd E. SLiolardthans le luitenant. De miliciens der ligting van 1874, die voor het in gestadige dienst blijveud gedeelte bij de corpsen infanterie in werkelijke dienst zijn ver bleven zullen 1 Julij a. s. in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Ingevolge nadere bepalingen zal de troepen- vereeniging in de legerplaats te Milligcn dezen zomer niet gehouden en dat kamp alzoo niet betrokken worden. In stede daarvan zal in de maand Augustus a. s. door de 3e divisie infan terie in Noord-Brabant en Limburg, bestaande uil hel 2e en 5e reg. infanterie, waaraan worden toegevoegd twee escadrons van het 2e reg. hu zaren eene batterij rijdende artillerie, twee compagniën artillerie transporttrein een halve compagnie van het bataillon mineurs en sap- peurs en een detachement hospitaal-soldaten in de omstreken van Noord-Brabant, veldma- nouvres gehouden en gebivaceerd worden. Naar wij vernemen zijn nu alle processiën uit Nederland naar Kcvelaar door bet Pruisisch gouvernement verboden. Alle pogingen zullen worden aangewend om herroeping van dit be sluit te verkrijgen. Voor het oogenblik dient men er in te berusten daar de Duitsche politie bevel heeft de pelgrims die in processie komen aan de grenzen af te wijzen. Dientengevolge vertrekt reeds de schiedamsche processie a. s, heden niet. Met 1 Julij e. k. treedt het post*tractaat 9 October jl., te Bern gesloten, in werking. Frank rijk sluit zich eerst met 1876 aan. Bij dit postverbond hebben de Vereenigde Staten van Amerika en Egyte benevens alle europesche staten onderling een algemeen brievenporl van 2} pence {12} ceut neder!.26 centimes fransch), bepaald per half ons gewigl. Tevens zullen post- en briefkaarten kunnen verzonden worden voor IJ p. ol 6» cent, tnsschen alle de voor noemde stalen. Men meldt uit Loon-op-zandvan 24 Junij. De dag van gisteren was voor deze gemeente een ware feestdag. Onze hooggeachte notaris A. Bosscrsvan wien wij onlangs hel pleglig feestvieren van zjjn BOjarige loophaan als notaris alhier mededeelden vierde gisteren zijn gouden huwelijksfeest. Vele bijzonderheden werden toen herdacht, waarvan dc zamenlonp veel bijdroeg tot verhooging van het feest, 50 jaren notaris le Loon-op-Zand; 50 jaren gehuwd; m 50 jaren geen enkel sterfgeval ia hel gezin in 50

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2