ju 2319. Y r ij d a g 2 Julij 1875. Nedsrl. Cbntr.-Spoorw. (Zomerdienst). Vertrek ran Ameiafoort naar Utrecht 7.20 alleen Zat., B.1011.08, 2.28, 8.3*. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.44 0.43, 1.40 6.10 8.52 Oosterspoorweg. (Zomerdienst.) Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 7.80; 0.35; 11.10; 3.— 4.45; 8.30; 0.10. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.30; 10.16; 12.80; 2.55; 6.— 6.52; 0.30. comm. DtLiGENO-DiENrmr van den Heer A. SCHIMMEL. Vaa Amersfoort naar Maarebergeai issa ®*/z» °P den eersten trein nar Amha •V. 0.24 en avonds 8.34 nar. Van Amersfoort naar Beneveld 6.15 tsn Van Barneveld naar Amersfoort 7'/« *s se Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal /l—franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentién van 1 tot 6 regels 60 Cte; elke regel meerder 10 Cts; legale«flcMs en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 25 cents Aft. nummert 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. E. van Cleeff, te Amersfoort Bureau Amenjoortaeke Courant Steovsstnat hf de Langostraat. Wijk B. No, 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Uitsluitende Agenten voor Frankrijk: O. L. Daubs Co. (E. Elsbach) te Pmijs. Advertentiün voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nur.b en vam Ditmab Wijnstraat Botterdam. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commis- m sie uit het bestuur op MAANDAG, den 6. JULI aanstaande's namiddags van halftwee tot halfdrie silting-honden in een der localen van het Raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kannen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van het bestuurde heeren B. E. HerschelW. A. CroockeuiitM. van Beek en Jbr. Mr. H. J. L van Saste van Ystelt. Mr. J. VAN DER LEEUWPresident. J. APELDOORNPenningmeester. J. C. LEINWEBER. Secretaris. Politieke Revue. Hieronder eenige bijzonderheden omtrent de overstroomingen m 't zuiden van Frankrijk op nemende en vertrouwende ook in ons land en in andere landen belangrijke bijdragen zullen vloeijen om in den nood van de ongelukkige inwoners der geteisterde streken te voorzien, mag tevens de vraag worden gedaanof bij de middelen, die tegenwoordig de wetenschap aan de hand geelt en tevens bij de hedendaag- sche communicatiedie overstroomingen, indien niet grootendeels gekeerd dan toch door spoe diger hulp het getal slagtoffers niet beduidend minder had kunnen zijn Mede rijst de vraagof hetgeen thans in Frankrijk, in 't midden van den zomer, is ge schied en nog noodlottiger in wintertijd had kunnen wordenook niet in andere landen maar vooral in Nederland aanleiding moet geven om Waterstaatszaken c. a. aan een naauwgezet onderzoek te onderwerpenjuist nu in dit zomerseizoen daartoe des te beter en meer tijd en gelegenheid is'? Dat zij in overweging gegeven aan alle be trokken besturen, vooral waterschapsbesturen. De invoering van eenvooral des nachts allervlugst stelsel van onderlinge waarschuwing bij hei opkomen van het gevaarwaardoor ook des te spoediger hulp van andere zijden kan worden verkregenmag mede wel de attentie van watcrschapsautorileiten genieten. Verschiikkelijk zijn de rampen door de over stroomingen in een grool deel van het zuiden van Frankrijk veroorzaakt. De departementen Ariège, AudeTarn-et-Garonne en Gers zijn zwaar geteisterd. Te Montauban stond het water nog een meter boven den hoogsten vloed gedu rende deze eeuw (in 1836). Bijna al de pacht hoeven zijn daar vernieldzoodal de landlieden alles hebben verloren. Te Toulouse was jl. Donderdag het water omstreeks 9 meter boven h«t gewone peil. De faubourg Sainl-Cyprien diegeiijk reeds is gemeldgeheel vernield isbleef twaalf uren van hulp verstoken, want door den geweldigen stroom was men niet in staat dat gedeelte der stad te naderen. Het aantal ingestorte huizen was toennaar het scheenmeer dan 300en meer dan 20,000 personen waren van bestaanmiddelen beroofd. Hoeveel personen het leven hebben verloren, kan zelfs bij benadering nog niet opgegeven worden, want de ramp heeft zich verschrikkelijk ver uitgestrekt. De gemeenteraad heeft 100,000 francs toegestaan om zooveel doenlijk in de behoeften der ongelukkigen te voorzien. Twaalfhonderd soldaten zijn bezig met het opruimen van de ingestorte huizen. Den 2G was de stad over een uitgestrektheid van drie kilometer door den vloed bedekt. Te Moissac zijn 170 en te Magistérc 50 huizen vernield. Te Bagnéres-de-Bigorre moeten ijzingwekkende verwoestingen zijn aan- gerigt. Te Agen is het water tot 12 meter ge stegen de stad is ten eenenmale overstroomd. De regering heeft zich onmiddellijk het lot der ongelukkigen door den watersnood aangetrokken. Maarschalk de Mac Mahonvergezeld van de ministers van binnenlandsche zaken en van oorlog, heeft zich na afloop van een minister- raad naar Toulouse begevenen hnnne komst maakte daar een zeer gunstigen indruk. Ook de nationale vergadering toont zich tot hulp bereid. Zij heeft urgent verklaard een door den heer Uepeyre ingediend voorstel tot beschikbaarstel ling van twee millioen francs tot leniging van den nood. De Progrés Liberal van Tonlouse zegt, dat een aantal personed krankzinnig zijn geworden van den schrik. Men zag o. a. een man, door een zijner vrienden ondersteund roepende om zijne vrouw en zijne kinderendie begraven waren onder de puinen van zijn ingestort huis. In het lage gedeelte van de voorstad Saint Michel waren een twintigtal werklieden op het dak van hunne fabriek geklommen. Het was onmogelijk hen te redden door den vreeselijken aandrang van 't water, dat hen weldra verzwolg. In de omstreken zalen honderden in de hoo rnen. Toen te Toulouse het water begon te dalen rustten zich dadelijk eenige moedige per sonen uit om hen te helpen, maar voor zeer velen kwam de hulp te laat. In de stad was volgens de bladen de verhouding tusschen de geredden en de lijken als van een tot drie. Twintig duizend personen zijn te Toulouse zon der dak. De voorstad St. Cyprien zegt een telegram is een hartaangrijpend schouwspel. Hel water bereikte hier eene hoogte van acht meters. De redding gaat moeijelijk en is zeer gevaarlijk. De lijken, die men vindt, worden gephotogra- pheerdopdat iedeie familie de haren zal herkenen." Bij 'l naderen van den vacanlielijd schrijft de Weser Ztgherinnert men zichhoe voor vijf jaren het ooilogsgerucht eep dikke stieep haalde door de berekeningen der hotelhouders en de plannen der vacantie-trekvogcls. De ge stoorde offerfeesten van Marienbad en Kissingen de plotselinge tehuisreis in den goederenwagen de verloren koffers en doozen staan weer voor onze verbeelding en met een behagelijk gevoel van zekerheid wordt de vreedzame zomercam- Eagne voorbereid. De mobilisatie der uitspanning ehoevende menschheid geschiedt onder gunstige omstandigheden. Hel krijgsgerucht is ditmaal voor het seizoen geëindigdwat blijkbaar veel doelmatiger is, en 't is een blind alaimgeweest. Voor vijf jaren was het juist omgekeerd. Nooit was de vrede zoo zeker als thans zeide Ollivier in 't wetgevend ligchaam en on middellijk daarna begon het spectakel. «De oorlog staal voor de deurheette het in 't voorjaar van 1875 on héden heerschl de diepste rust in ons herademend werelddeel. De keizers drinken bronwater de generaals baden en de rijkskanselier wandelt in de schaduw te Varzin. Hij heeft de teugels aan den heer von tl ulo w overgegeven en heer von Buloiu geeft ze op zijne beurt aan den heer von Philipsborn. Wij zouden waarschijnlijk naauwelijks acht geven op de stilte die om ons heerschlware niet een lijd van valselie oorlogsgeruchten met zijne gedrukte en gefluisterde leugens voorafgegaan. De vrede is des te beminnelijkeromdat hij een oogenblik zijn goedig gelaat verwrongen en de dreigende gedaante vnu den uorlogsgecsl aan genomen had. Ferdinand I, die .'.ijn \adoi Frans I in 1S35 als keizer van Oostenrijk opvolgde, maar ia 1848 de regering nederlegde, is gisteren Dingsdag te halfdrie 's middagsten gevolge van eene verlamming der longen overleden. Blijkens een bij het dep. van koloniën ont vangen telegram van den gonv.-gen. van Ned. Indie «heeft, kolonel Wise hers van Kerchem die den 12. dezer het bevel in Atjeh tijdelijk van gen.-majoor Pel heeft overgenomen, den 22. dezer aan de Indische regeering geseind, dat de gezondheidstoestand stationair en de sterfte gering was. Gevallen van cholera deden zich weinig voor en de koorts en buikloon wasen minder kwaadaardig. De in Kotu Radja gegraven artesische pnt leverde ongeveer 60 kan goed water per minnnt, terwijl 440 kilo ijs per dag verkregen werden met eene van Batavia naar Atjeh gezonden ijsmachine." De overste De Rochemont, die laatstelijk met zijn talrijke iamilie per Fran ache mail naar Europa vertrokhadtoen hij zijn pen sioenaanvraag indiende, verzocht om gepensio neerd te worden met den rang van koloneL De regering heeft geen lerjnen gevonden om dit verzoek toe te staan en dus geweigerd. Zooais men weel vraagt een officierdie ge pensioneerd wenscht te worden eerst zijn eervol ontslag nit Z. M. dienst aanis dat veraoek toegestaan, dan verzoekt hij pensioen te mogen ontvangen onder overlegging van een dal hij geen landspapierenkaarten ens. meet- in zijn bezit beeft. De luil.-kolonel de Rochemont had aan al deze voorgeschreven vormen voldaanmaar toch bragl de regeering hem nog onder het oog, dat hij het schrijven van een werk en het plan om een voorlezing te Amsterdam te houdeu had aangekondigd, en verlangde nader te wetenof hjj nog gouvernementsstnkken of afschriften in zijn bezit had. De heer de Rochemont heeft zich gerefereerd aan zijn vroeger ingediende verklaring. Als bewijs van de woede der Atjehneezen wanneer zij met ons handgemeen worden deelt men mededat een flankenr van het 3de ba taljon infanterie, die den Isten Mei jl. behoorde tot een gewapend geleide, niet alleen twee klewanghouwen over het hoofd maar boven dien twee schoten door den arm en zes schoten door het hart bekwam. Allerlei. Ia zeker Fransch regiment werd met zekere woede geduelleerd. De Minister stelde daarom eene man van bekende energie aan tot kolonel. Hij was naauwelijks aangekomen, of twee officieren vroegen hem vergunning om te duel leren en tot algemeene verbazing gai hij die. De twee officieren werden gewondnadat c§ genezen warenliet de kolonel hen roepen. «Gij moet morgen vechten 1" zei de hij. De beide jongelieden verwonderden zich. De kolonel vervolgde: Wanneer men in bet legiment't welk ik de eer heb te comman- deerenduelleertdan moet er een doode vallen." Den volgenden dag werd een der officieren doorstoken. Zes maanden later was hijtegen alle ver wachting in genezen. l)e kolonel beval een nienw doel. Zes malen vochten de officiers bidden noch smeekennoch wenken van hooger hand hiel pen de oude officier was onverbiddelijk. Eindelijk begrepen de beide officierendat

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1