den weigever ligt, is ook in het belang der volksgezondheid noodzakelijk. Voor eeu ernstige tegenkanting van de zijde der bedeelden die lot eene klasse behoorendie over 't algemeen gunstig voor de vaccinatie gestemd isbeslaat geen vrees. De vereeniging heeft derhalve aan de bur gerlijke armbesturen verzochtomwaar de omstandigheden zulks veroorloven slechts op de door de vereeniging voorgestelde voorwaarden onderstand te verleenen. De Pest-Uoyd schrijft d.d. 26 Juny Een onweer, zoo hevig als de meteorolozen maar zelden hebben te vermeldenis heden avond boven Buda Peslh losgebroken. Na een buitengewoon heeten dag ontstond tegen den avond bij eene sterk bewolkte lucht een plotse linge, beklemmende windstille. Tegen zeven uur begon het eeu weinig te regenenna eenige minuten hield dit echter optotdat na eene korte pauze de regen als een wolkbreuk neerviel. Tegelijk verhief zich een verwoestende orkaan. Daarop weer een oogerblik van ontspanning en toen begon de stortregen op nieuw, thans met hagel vermengd. Klompen ijs als noten verniel den de vensterruiten. In 't eerst staarde men met verbazing op dit vreemde verschijnsel, maar weldra werd de verbazing angstde hagel hield niet op. Toen eindelijk de lucht eenigszins ophelderde en men de straten kon zien zag men een treurig schouwspel, liet was alsol een vijandelijk leger een inval had gedaangeene glasruit was heel gebleven, ettelijkeschoorstee- nen waren neergeworpen torsche breedgetakte boomen als riet gebroken. Het water stond een voet hoog op de straal, de kanalen waren over vol. Naar de vernielingen aan de Peslher zijde beteekenen niets bij die, welke wij in Ofen opmerken. Het verkeer langs de plaatselijke spoorwegen moest natum lijk worden opgeheven, schepen deden hun best om zoo spoedig mogelijk eene veilige landingsplaats te verkrijgen. De Gaisberg was met ijs bedekt. In de Chrislinen- stad stond alles onder water en voortdurend bruischten geweldige watervallen van 'l gebergte naar beneden allerlei voorwerpen, talels, stoe len, eene wieg dreven rond. Reizigersdie met den zuiderspoorweg wilden vertrekken moesten ternggekeeren hel station was in 'l gunstigste geval slechts zwemmend te bereiken. Eene ge- heele kodde dreet met den stroom uxede. De aan de straat gelegen huizen en tuinen stonden onder water. 8 uur 's avonds. Wij ontvangen treurige berigten uit Ofen. In de lage stad zijn geweldige verwoestingen aangerigt. Men vaart er met boo ten door de stralen. In de Bergstraten zijn een aantal huizen ingestort, de inwoners, die zich oiet bij lijds konden redden verpletterende. De brandweer hield zich dapper. Op de gevaar lijkste punten waren de minschappen druk in ■de weer en redden met de grootste krachtsin spanning wal nog te redden was. Een der brave lieden droeg eeoe oude vrouwdie eei/*"£ind wan anderhali jaar op den arm had door den geweldigen stroom." Volgens de telegrammen zijn tweehonderd personen vermist. De lijken van 112 personen moeten reeds zijn gevonden. Verleden week is te 's Hage eene vergadering gehouden van de «Vereeniging voor lijkverbran ding" (zoo zal de naam voor'aan 'uiden). Van de 1350 ledeu was even 2 pel. tegen woordig. De statuten werden bij acclamatie vastgesteld. De beweegreden der vereeniging is nieter is geen beter wijze om lijken te behandelen dan verbranden maar de wetdie elke andere behandeling dan begraven verbiedtmoei wor den gewyzigd. Gelijk men weet, heelt de commissie uit den Duitschen rijksdag, belast met het onderzoek der aanhangige wel van burgerlijke reglsvorde- riog, besloten de regtbanken van koophandel ai te schaffen. De regeringen der Hanzesteden hebben zich tegen dat besluit verzet en komen in een adres aan den bondsraad tot deze con clusie Naar het oordeel der ondergetcekendc rege ringen kunnen de gronden welke de commissie bewogen hebben om zich voor de afschaffing der regtbanken van koophai.dcl te verklaren biet als voldoende beschouwd worden. De regt banken van koophandelmet name wanneer zij door een regtsgeleerden voorzitter geleid worden hebben overal voortreffelijke resultaten opgeleverd cn in hoogc mate het vertrouwen van den handelsstand verworven. Het voordeel van deze regtbanken is niet zoo zeer daarin gelegendat bij haar op de handcUusanlién behoorlijk acht geslagen wordt want dit zou uren ook schoon op meer omslagiige wijze door het raadplegen van deskundigen kuuucu bereiken, als hoofdzakelijk in do tweeledig! omstandigheid, dal eensdeels voor haar lorum de ware bedoeling der partijen door juiste op vatting van handels-correspondenliën, afspraken als anderszins, van den aanvang al beter wordt beoordeelden dat aan den anderen kant de deelneming van den handelsstand aan de rogt- spraak iu zeer vele gevallen aan de vonnissen dezer regtbanken het karakter van eene scheids- regAlijko uitspraak verleent, waarbij de partijen zicH^veelal ook dan willen nederleggen, wanneer zij zich met de gronden der uitspraak niet ten volle vereenigen." In de vorige week is gemeld dal aan zekere mevr. Bresdie aan de Sorbonne te Parijs lot docteres gepromoveerd is, door den Sultan van Turkije het aanbod gedaan was geneesdame in zijn harem te worden. Een Fransch provinciaal blaadje meldt thans, dal mevr. Bres, hoewel haar een jaarlijksch tractemcnt van 40,000 franken is toegezegdhet aanbod van de hand gewezen heeltwijl zij zich verbinden moest nimmer het gebouw te verlaten. Wel neemt zij aan in den harem te practiseeren doch tevens wil zij gelijk andere doctoren in de stad Konslanlinopel zelve patiënten bezoeken. De verjaardag van den slag bij Langensalza is door de Hannovcraansehe particularism ge vierd met eene geestdrift, die zich lucht geeft iu een artikel van de Deutsche VolksU. Daarin wordt o. a. Hermann de held van hel Teuto- burgerwoud, de «drakendonder", gelijk het blad zegt, de stamvader van de echte Hannoveranen genoemd. De censuurdie anders scherp genoeg toeziet, laat dergelijke artikels ongemoeid. Waar schijnlijk acht zij die te onschuldig. Mer< schrijft uit Nieuwe Schans dd. 2 Julij Heden middag begon men hier onder toezigt der politie een wonderlijke huisschooning. Een bejaard man, A. d D.woonde sinds 12 jaar alleen in een kamertje, zonder dat zijn bezit tingen ooit waren schoongemaakt. Hij leelde van hel opzoeken van afval en dat alles, al dien tijd in zijn woning opgeborgen begon met de warmte een geur te verspreidendie den buren aanleiding galbij hel burgerlijk bestuur Ie gaan klagen'twelk dan ook besloot groote schoonmaak te houden. l)aar kwam wat los: van onderen tot boven op den zolder en in de kamer, was alles volgepakt met vodden, louw, stukken hout, glas, oude bezems enz. zoodat er reeds 4 boerenwagen.1 vol zijn uitge dragen en men nog niet weethoeveel er nog wel in is. Het mooiste was echterdal tusschen dien rommel ook nog eenige zakjes met geld werden gevonden soort bij soort netjes inge pakt en dal men denktnog meer te vinden. In een trommel vond men zoogenaamd paasch- brood dat, naar zijn zeggen, daar reeds 9 jaar had ingelegen. (Volgens later bcriglwaren reeds 38 zakjes en portcrnonnaics met geld gevonden tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer 200 In Engeland heeft een zeventigjarige vrouw haar echtgenoot, die 99 jaren lelt, een klap gegevea waaraan de laatste oogenblikkelijk sliert. 50 studenten van het Valc-Kollege zijn met 40 jonge damesuit de welgestelde klassen verdwenen. Men vermoedt dat de schakers zich met de geschaaklen naar Europa begeven hebben. Dit heelt iets van den Sabijnscheti maagdenroof. Men schrijft uil Capelle (Langstraat)dd. 1 July De hooibouw is in de geheele Langstraat in vollen gang en zal, naar hel zich laat aanzien, zeer spoedig algeloopen zijn daar niet alleen zonneschijn en wind de spoedige droogte bevor deren maar vooral omdat het gemaaide gras zeer dun over de landen ligt uitgespreid. De opbrengst zal dan ook dit jaar verre beneden het middelmatige blijven, want het behoort thans tot de uitzonderingen wanneer men 500 kilogr. van 100 rijnl. roeden bekomt. De prijs van het nieuwe gewas is niet bekendvoor een partijtje hooidat reeds meer dan twee jaren oud was en veel geleden hadwerd dezer dagen nog 58 per 1000 kilogr. betaald." Aan eene particuliere correspondentie uit Amsterdam ontleenen wij 't volgende Geen grooter sensatie-berigl in de school wereld, dan wat ons van guederhand wordt medegedeeld betreflendc de aangifte voor hoofd onderwijzer aan de door voorname particulieren alhier op te rigten bijzondere school voor neu traal lager onderwijs waaromtrent inlichtingen konden verkregen worden bij l)r. Ilubrechldirec teur van <lc handels- en industrie-school cn aan welke betrekking een jaarlijksch inkomen van /3300, benevcus voorloopig ƒ500 /üUU voor huishuur later royale woning, verhonden is. Ntel minder toch dan 300 sollicitanten uit alle oorden orizes lands, allen hoofdonderwijzers aan normaallessen ol dito scholen geplaatst, dingen mede en thans is op een betrekkelijk klein getal uitverkorenen na aan die velen eene missive toegezonden tea geleide der sollicitatie- stukken, houdende dal zij niet verder in aan merking zullen komen. Men spreekt Van een twaalftaldal aan een practisch onderzoek zal worden onderworpen of waaromtrent degelijke informaties zulleu worden ingewonnen. Do handel op de belangrijkste veemarkten in Fruissen Beijeren en Sakseo iszooals ge woonlijk om dezen tijd des jaars slap en slechts hier cn daar wat levendiger, tengevolge van locale behoeften. De prijzen zijn dienoverkomstig en richten zich bijgevolg naar vraag en aanbod. Brengt de eene inarkl met grooten aanvoer en weinig koopers een lage prijsnoleering dan sluit soms een andeie inarkl weder met klimmende en vaste prijzen. Te Ellingen had eeu markt voor iokvee plaatswaar door het uitloven van ferme premiën een uitgelezen hoeveelheid schoone dieren waren uilbebragl. Na de be- krooning had er een tamelijk levendige handel plaats. Voor 2jarige slieren werd per stuk ƒ258 betaald; voor dragende vaarzen ƒ192; voor dragcudc of nieuw-rnelkle koeijen 339. De han del in lokvee zal legen den herlst ongetwijield levend :ger worden dan in dit jaar te verwachten was en de vraag is voornamelijk naar Neder- landsch-Holsteinsch- en Zwilsersch vee. De vrees voor de longziekte houdt intusschen velen terug om het melkrijke Nederlandsche vee te koopen en c rijft de koopers naar Holstein. Nu is hei wel bekenddat de longziekte in de prov. Groningen zoo goed als geweken is en dat men oui in elk geval veilig te gaanook Drenlsche koeijen en vaarzen kan aankoopen die wel wat ligter van slagevenwel niet minder meikrijk zijn en dat men den Nestor der veeartsen en veekenners in Hollandden hoogleeraar Hengeveld te Utrecht, kan raadplegen; doch zeker is men nooit. De Amst. Ct. meldt dat eenige in den «Zand hoek" te Amsterdam wonende personen onder verdenking liggen van medepligtig te zijn aan den diefstal die in den nacht van 15 op 16 Mei jl. bij den heer Piek te Oudshoorn is gepleegd. Bij een houtvlotter ia den Zandhoekzoo zegt menis een haak gevondendie den dag na den diefstal op de werf van de heeren Piek is vermist. Dat eenvoudig instrument zou o. a. aanleiding hebben gegeven lot hel bezoek van de politie aan Hein Schut, in de Palmstraat. Vernomen hebbende wal er gaande was moet deze man lol zijn huishoudster gezegd hebben «o Goj daar neb je 'l al 't wou dat ik r.u maar dood wasen bij heeft zich dan ook de vorige week door een pistoolschol van het leven beroofd. Deze zelfmoord geschiedde achter een schuttingop dal gedeelte van de Prinsengracht, dal uitloopt op de gracht van den Siads-Timmertuin. Het lijk is naar de Oostcr-begraafpiaats gebragt en daar begraven. Er moeten reeds verschillende arrestatiën ge daan lijn. Nieuwste uitvindingen betrekkelijk de botermakerjj. De nieuwste technische uitvinding betreffende de boter^akerij bestaal daarin, dal de room door middel van een centrifugaal toestelin plaats van door airoomen van de melk geschei den wordt. Omdat de room ligter is dan de overige bestanddeelen der melk bestaat de mo gelijkheid hen door eene snel omdraaiende be weging van de laatste af te scheiden en er zijn reeds vele pogingen gedaan om deze theoretische waarheid voor de practijk in 't groot uitvoerbaar te maken. De ingenieur Lefeld te Schóningen (Briinswtjk) heelt hel vraagstuk opgelost en ver vaardigt machines voor 300 lot 400 liters in IrfK uur. Eene eerste proefneming op de ten toonstelling te Bi omen, welke mislukte, heeft tot verdere vei betering van de machine geleid, welke nu aait alle vereischteu voldoet. Hier mede is 1. liet winnen des rooms in 20—30 minu ten in plaats van in 24—72 uren mogelijk; de Hr. Lefef.lt beeft van de ten 6 uur 's mor gens gemolken melk ten 7 ure de gemaakte boter (uil room) bij 't ontbijt gegeten. 2. De vaten lei uitrooining die veel kosten en arbeid veroorzakenworden overtollig. 3. Do afgeroomde melk kan volko m-u versoh (zonder zuur worden) verwerkt woiden, uadcelige invloeden der wuders (gioolc warmte), worden oii.-chadclijk en 4. Vallen de iiielkkaiiicrs geheel weg.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2