éénpnanls-wngcns gebruiken met ruimie voor 12 14 personen, tonder zitplaatsen boven. (n N.-Amerika hebben steden van 8 h 10,000 inwoners zulke paai denspoorwegen en daar zijn dc financiële resultaten zeer voldoende. Ook op onze straatwegen zullen paardenspoor wegen worden aangelegd legen het laatst der 20ste eeuw. Men weet dan aecuur of zoo iels goed is. Uil het H u ir. gebergte doel de correspondent %an ecu EngcUrh blad een voor toeristen zeer i>cmorkciisw aardige mededeeling: Ik zal, zoo schrijft hij, onder de verande van een digi bij den waterval gelegen hólel toen een jong Engelschmanop een ezel geze ten vrolijk over de brug reed. Eenmaal aan de overzijde van de brug, keerde de ezel eens klaps om en wilde den weg naar het hólel op. Een strijd volgde tusschen ezel en ruiter, waar bij de eerste de overwinning behaalde en dea laatsien alwierp. Met een glimlach op hel gelaat stond de obcr-kellner naast mij het looneel aan te zien en toen hij den ruiterbestoven en wel en vergezeld van den ezelop hel hotel zag aankomen, fluisterde hij uiij op vertrouw el ijken toon toe »Dio heer kon zich dien val hebben bespaard. Nooit gaat iemand dit hólel voorbij zonder evenaan te leggen en iets te gebruiken. De ezel weet datwij geven bom altijd iets." Een nieuwe manier van bediiegen kwam te Parijs aan liet licht. Een student, wiens beurs te schraal voorzien was om een feestje te vieren, begaf zich met zijn horologiekelling naar dc bank van Icening. De beambte weigerde echter om er een voorschot op te geven, daar de ket ting van koper was vervaardigd. De student wilde dit niet gelooven hij toch had den ketting uit de bank gelost en er 80 francs voor betaald, lie politic werd in de zaak gemengd en nu bleek lietdal een jong beambte bij de bank tal van dergelijke kettingen had beleend en dc bewijzen daarvan verkocht aan een beier, die ze weder niet eenige winst aan den man bragt. lleide deden hiermede goede zakentotdat de politie een spaak in het wiel stak. Te Berlijn is eergisteren een ijselijk ongeluk gebeurd ten gevolge van het schandelijk mis bruik dat van nieuscben gemaakt wordtom bij openbare kunslverlooningen andere menscben een barbaarsch genoegen te verschaffen. De 25-jarige miss Victoria die op een velocipède op een gespannen koord zoogenaamde loeren deed, viel niet dc velocipède van boven neer, kwam met de borst op den grond te regt en was na verloop van eenige oogenblikken een lijk. In de Dingsda» jl. gehouden zitting der Tweede Kamer is door den Voorzitter voorgesteld het wetsontwerp tot aanleg van spoorwegen naar de afdeelingcn te zenden. De heer Stieltjes wenscht naar aanleiding van dit voorstel eenige opmerkingen te maken. Er zijn slechts 00 leden tegenwoordig en dus ont breken er 20. Zou het wel goed zijn zulk een belangrijk ontwerp thans in de afileelingen te behandelen. Immers daar zullen waarschijnlijk nog minder leden aanwezig zijn. Tegen de behandeling van het ontwcrp-Kappeyne hebben dc bezwaren gegolden dat de exploitatie niet geregeld was, dat een goede begrooting ontbrak en geen vast plan bestond. Diezelfde grieven beslaan zijns inziens ook tegen dit regerings ontwerp. Bij de vraag of het ontwcrp-Kappeyne in het openbaar zou worden behandeld, verzette dc minister van binnenlandschc zaken zich er tegen, wegens dc moeijelijkheidom in zoodanig ontwerp te amenderen. Diezelfde moeijelijkheden bestaan ook thans. Daarom meent spreker dat bet wcnschelijk ware niet in deze zitting de wet in de afdeelingcn te onderzoeken. De Voorzitter doet opmerken dat volgens art. 100 der Grondwet ieder ingekomen wetsontwerp naar de afileelingen moet worden verzonden. •Of liet daar zal worden behandeld is een punt dal later door «Ie centrale afdeeling zal moeten worden l>esli.-t. Als deze een besluit heeft ge nomen w ordt 1x4 terstond aan de leden bekend gemaakt die dan dn vrijheid hebben tegen dal bcaluit op te komen. liet voorstel des, voorzitters tot verzending naar de afdeelingcn wordt hierop aangenomen. Nationaal Wotbook van Strafrecht, De Staatscommissiebij Kon. lies), van 28 Sept. 1870, no. 2t benoemd tot het ontwerpen van het Wetboek van Strafrecht en daartoe beboorende wetten heeft hare taak op groolsclic en waardige wijze volbragl. Het ontwerp van wetdoor dc commissie geleverd met behoorende Memorie van toelich ting, vonnd een kwarlo-Irockdeel493 blad/ groot, waarvan de M'-moric tan toelichting na tuurlijk het grootste deel beslaat. Het ontwerp bevat 601 artikelen, zijnde 1-7 meer dan de oorspronkelijke Code Pënal en in weerwil dal onderscheideue bepalingen van dien Code in dit ontwerp niet worden teruggevonden hierbij neme men echter in aanmerking dat de staatscommissie zich heelt voorgesteld niet alleen een nalionalen Code, maar eene nationale kodifi- calie te leveren, zoodat ook de voornaamste strafbepalingenthans in speciale strafwetten verspreid, in dit algemeen Wetboek zijn over genomen betgeen èn de eenheid der strafwet geving bevordertën een groot gemak oplevert voor de ingezetenen. AMERSFOORT, 12 Augustus 1875. Op Dingsdag, den 17 Augustus 1875, des namiddags te één uur zal de Gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn 1. Ontwerp-regleinent voor de tusschenschool, en verordeningen tot heffing en invordering van schoolgeld. 2. Ontwerp-besluit tot vaststelling der jaar wedde van twee hulponderwijzers aan de tus schenschool. In de te Amsterdam gehouden Alg. Verga dering der Maatschappij Tol A'ut van 't Algemeen werd door het departement Amersfoort voorge steld het hoofdbestuur te magtigen aan oude verdienstelijke onderwijzers aan scholen der Maatschappij werkzaampensioen te verleenen. De afgevaardigde van dit departement betoogde in den brecde de noodzakelijkheid der aanne ming van dit punt. Verschillende dopartementen ondersteunen het op grond van billijkheid en pligtmatigheidandere meener dat niet de Maatschappijmaar het departementdat de vruchten genootmoet pensioneren. Leiden stelde een amendement voor, luidende «de algeir.eene vergadering noodigt het hoofdbestuur uit te onderzoeken in hoeverre en op welke voorwaarden hel mogelijk is pensibenen te verleenen aan onderwijzers of onderwijzeressen van departementale scholenhetzij voor lager of voorbereidend onderwijs, en inmiddels zon der eenige consequentie voor anderen aan den Amersfoortschcn onderwijzer in kwestie een jaarlijksch pensioen van ƒ400 toe te kennen." De linantiële commissie adviseertom zich van aanneming te onthouden. De heer Kerdijk (den Haag) trad met groote warmte tegen dat advies op, hetgeen aanleiding gaf tot een persoonlijk feit zegge eene woordenwisseling tusschen de heeren Jorissen en Kerdijk. Leiden splitst zijn amendement, op voorstel van Groningen. Het laatste gedeelte wordt met applaus begroet. Dit is goed en wel, zegt het hoofdbestuur maar wie zal het betalen Alwéér het kapitaal aanspreken? Hierop wordt in stemming gebragt de vraag: of aan dien Amersfoortschcn onderwijzer een pensioen van 400 zal worden toegekend. De uitslag is dat bet wordt aangenomen met 498 tegen 227 stemmen. Deze uilslag zal vooral hier ter stede velen met ons verheugen. In eene Vrijdagavond door het kiescollegie der hervormde gemeente te Amersfoort gehouden vergaderingbelegd tot het doen van een beroep ot wel lot aanvulling van hel vroeger gemaakte drietal predikanten gaf de voorzitter te kennen, dat volgens een daaromtrent ingesteld onderzoek op hel drietal een predikant is geplaatstdie in eene gemeente voor drie of meer predikanten, zooals Amersfoort, niet beroepbaar is, aangezien er voor dezen nog 15 a 16 maanden ontbreken aan het tijdsverloop van drie jaren, te rekenen van bet ontstaan der vacature gedurende welke mr n predikant moet geweest zijn, eene bepaling niet vallende in de termen van dispensatie, en teregt in 't leven geroepen om te voorkomen dat jeugdige predikanten van mindere ervaring, in eene grootere gemeente optreden. De voorzit ter voegde er bij dat gelijksoortig geval tfenigen tijd geleden is voorgekomen te Amsterdam alwaar men gemeend heeft lol eene aanvulling te moeten overgaan cn stelde daarop het vraag punt oordeelt de vergadering nu eene keuze te mogen doen uit het tweetal beroepbare predikanten dan wel verlangt zij dit aan te vullen Enkele leden wisselden van gedachte omtrent deze belangrijke kwestietol dusver niet speciaal voorzien in het reglement van het kiescollegie, waarna met 37 tegen 12 stemmen is besloten thans tot dc beroeping over te gaan. Bij eerste stemming werd de heer A. Couvéc te Dreukelcn met 24 stemmen beroepen, terwijl 9 st. zich vereenigden op den heer W. H. J. Baart de la Faille te Ridderkerk, 7 op dr. G. van Goor te Up- en Ncdet-Andcl en 7 in blanco watert. Zondag 15 Augustus preekt in de Remon- strantschc kerk te Amersfoort Ds. J. Ilooijkaas predikant te Rotterdam. Op 31 Augustus e. k. eindigt de tegenwoordige cursus aan de rijschool te Venlo en keert het personeelbij die school gedetacheerdnaai de respectieve corpsen terug. De nieuwe cursus dier school vangt aan op 1 October e. k., zijnde de 2e luitenant B. A. Sanders met 1 onder-officier en het noodige personeel van hel regiment rijdende artillerie aangewezen om aan dten nieuwen cursus deel te nemen. Te Luxemburg zal op dea 5denOden en den 7den October een algeineene landhuishoud kundige tentoonstelling gehouden worden door de groothertogelijke regering en de beide maat schappijen van landbouw ter viering van het 25jarig jubileum van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden. Deze tentoonstelling zal de volgende afdeeüngen omvatten nationale vee tentoonstelling, internationale tentoonstelling van landhuishoudkundige werktuigen en gereed- schappeninternationale tentoonstelling van vooilbrengselen van land-tuin- en boschbouw. Te Londen is in 't openbaar eene menagerie verkocht, waarbij de volgende prijzen zijn be dongen een Canadasche beer f 15.60; een Russische dito, bijzonder ongemanierd, kon niet hooger komen dan 12; de kameelen werden verkocht van 80 tol f 240; een hyena die naam heeft gemaakt door een beer den neus af te bijten, gold maar f 60; een 5jarige leeuwin werd gekocht voor f 300 C3 een paar leeuwtjes voor f 1800; een ander ieeuwin biagl op 1380, maar dat was te veelzei de oppassertoen zij ver kocht was want zij had de gewoonte om haie jongen op te peuzelen als ze ordentelijk vet waren voor een sprekende cacketoe gei eene oude vrijster 84 5 kleine apen met eene hut op den koop toe bedrongen 36. De prijzen waren over 't algemeenzeer laag. De Arnhemsche Courant heeft thans uit goede bron vernomen, dat de schildwacht die onlangs op hei artilleriepark te Arnhem een artillerist heelt doodgeschoten niet is vrijgesproken zijne zaak is nog niet voor den krijgsraad behandeld. Hij is in eene cel geplaatst met een anderen militair, die, wegens gering vergrijp tot gevan genisstraf is veroordeeld en hem naa uw gezel gadeslaat. Dagelijks bezoeken hem ook genees kundigen. Reide maatregelen strekken, om te onderzoekenof de man in het volle bezit zijner geestvermogens is. Men meldt uit 's Hertogenbosch van 9 Aug. Toen heden middag circa 2 ure de troepen, die heden morgen ten half zeven waren uitge rukt om oefeningen in de Vughlerheide te doen, terugkeerden, ontbraken vele (men zegt ruim 100), die ten gevolge der vermoeienissen en de vreeselijke warmte onder weg ziek zijn geworden. Eén is zelfs daaraan bezweken. Ook een der kapiteins moest achterblijven. De Fransche bladen geven uitvoerig verslag van de leefwijze der keizerin van Oostenrijk aan het zeebad nabij Sasselotdepartement Bene de n-Seine waar zij in het bólel des Pelites- Dalles is gelogeerj. Onder hare kwaliteiten te Jand en te water woidt daarbij opgenoemd dat zij is hnbile ëcuyèreen qu\lle nage a ravir. Een iwemmeesterdien zij bet vorige jaar in Engeland in dienst hadhoudt zich dan ook steeds in hare nabijheid. Als waarschuwing om in deze warme zomer dagen bij het koopen van visch goed toe te zien op de qualiteit, wordt ons medegedeeld dat Zaturdag 11. een geheele familie te Voorburg ongesteld is geweesttengevolge van bel eten van botgelukkig sic-,hts in ligte maledaar men weinig van de visch had gebiuikl. Figaro verhaalt het, zoo hij zelf zegt, onwaar schijnlijke en toch ware berigl van den dood van Sidi Alidie vroeger in Parijs heelt gewoond en daar zelfs met een Fransche vionw is ge trouwd. Thans was hij adjudant van generaal Khereddin eersten minister van den bcy van Tunis. Vóór eenige dagen nu werd er aan dc zeekust een feest gegeven dat met vuurwerk zonnen en vuurpijlen zou besloten worden. Op I het oogenblik dat Sidi Ali den mond open deed out eenige bovelcii te geven vloog een «uurpijl

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2