trilden honden op de lieden, op welke r.ij in- vloed konden uiioelcncn, hun een vnn de/.e namen hebben ingegeven, ten einde daardoor te te weten te komen ol ook overigens de steiu was aitgebragt op de candidaieu van hunne partij- Het middel op zoodanige wijze contiAlc te kunnen houden mag vernuftig heeten maar zulke pressie uit te oclenen op de I lezers is onedel. Het zal aangenaam zijn te vernemen dal de partij Kakkerlak c. s. ondanks deze en meer manoeuvres geslagen is. liet strekt ons ook lot genoegen te kunnen berigtcndat de bistotie geen gemeente in Noord-llrabani geldt. Ken soldaat van het regement grenadiers. Keizer Alexander" te Berlijn heelt geruimen tijd een schtiinsch leventje geleid; hij was op passer van den overste v. IV'., deze veitrok in Junij j.l. met zijn gezin naar eene badplaats en droeg onzen gienadier, die alléén achter Meel, hel opzigt over zijne woning op. De overste had naauwelijks zijne hielen geliglol de oppasser stak reeds in de uniform van zijn heer bezoc^p alzoo uitgedost de uilspanniiigs- plaatsen in en om Berlijn en leelde er lustig op los. Het geld voor zijne uitspanningen kreeg bij van woekeraars, die bij in de woning zijns meesiers zeer vriendelijk ontving als overste v. \V.op wiens rtaam bij ook flink weg de accepten toekende. Aan de lui, die het ovetige gedeelte van hel huis bewoonden maakte hij wijt, dat hem eene erfenis uitbetaald was. De gewaande overste, lusscbcri twee haakjes lang geen onbeschaafd man en een geslepen gast kocht en dioeg de fijnste kleeren verlakte laai zen enz. en knoopte menige betrekking van teederen aard San met liglzinnige vrouwsperso- uen. Eindelijk kwam de werkelijke overste van de badreis terug en daarna traden ook spoedig alle bedi iegerijen en vervalschingen aan 't licht, welke onze grenadier, nu eens als overste v. IV'.dan weer als majoor v. Z. bedreven bad. De militaire gevangenis heeft hem opgenomen, terwijl zijne zaak onderzocht wordt. Dr. Coolhaas te Amerongen waarschuwt zijne medeburgers tegen het gebruik van garnalen daar in zijne practijk verscheidene personen na hel matig gebruik van schijnbaar goede garnalen ongesteld werden allen leden aan dezelfde verschijnselen namelijk krimpingen braking en doorloop. Bouff?,rd de bankier der Parijsche vodden rapers, is onlangs gestorven. Gedurende meer dan 40 jaren leende hij geld aan de voddenrapers tegen 15 pCi. interest, en nam hunne vodden als securiteii. Hij woonde alleen en zijn eenige gezellen waren ee.i kat en een aap. Toen de politie hem dood vond in zijne kamer, speelde de kat mei zijn hootd cn de aap had zijn meesters bril en pel opgezet en groette de bezoekers zeer beleeft. Bouffard heeft geen erfgenaam en zijn geld vervalt aan het Rijk. Op Dingsdag 7 Sept. a. s. en volgende dagen zal voor het Provinciaal Gereglsliof in Noord- llnlland tercgi staan H. H. E. Oslcndoif, ge boren te Weslerkappel (in Pruisscn) gelailleeid sigarenfabrickantwonende te Helder; enA.il. Koekkoek, huisvrouw van II. H. K. Ostcndoif, geboren te Amsterdam. Beide zijn beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk en medepligtigheid daaraan 32 getuigen zijn gedagvaard. Voor den len beschuldigde is als verdediger benoemd de heer Mr. Mcsriisz eu door de tweede gekozen de beer Mr. Benjamins. Zondag jl.29 Augustus, is op het Theatre de la Porie Saint Martin tc Parijs De reis om de wereld in 30 dagenvoor de 300e maal op gevoerd en nog is er geen sprake van eindigen. Be lil. Fruuen Zlg. deelt een zeer gunstig be- rigt mede over de oprigliug ccncr school voor dicnstmei»jcs tc New-York door eene vcreeuigirig alda:.r die zich de opleiding der vrouwelijke jeugd ten doel steit. Be meisjes worden in die inrigting ouderwezen in liet kooken wasschen, tafel bedienen eenvoudige huishoudelijke hand werken en dcsverkiezcrule ook in het boekhou den het letterzetten cn de stenografie. Op hel strand tc Boulogne sur Mor ontstond Z.iturdag jl. een grooto verwarring. Be zee was zeer laag en hel aantal badenden buitengewoon groot. De badkoetsen, waarvan er ongeveer I 80 in gtdtruik warenbevonden zich zou ver mogelijk in zee loon eensklaps de vloed met buitengewone snelheid kwam opscllar). Sleehls 10 paarden waren beschikbaar om de badkoetsen op te halen, en de talrijke toeschouwers be grepen terstond, dat het onmogelijk zou wezen o j' alle koetsen in tijds op vasten bodem of in voldoend ondiep water te brengen. Dc personen, die zich in de koetsen bevondenbemerkten weldra hei gevaar, waarin zij verkeerden. Zij die ontkleed waren begaven zich onmiddellijk te water; sommigen lieten hun kleederen in den steek, terwijl anderen die in de handen boven hun hoofd hielden. De damesdie den tijd hadden gehad zich aan te kleedcn., gebruikten haar zakdoeken als noodvlaggen en schreeuwden om hulp. I)e bemanning der reddingsboot werd met bazuingeschal bijeengeroepen een menigte vrij willigers liep te hulp. Van de paarden kon men zich spoedig niet meer bedienen want het water was zoo hoog gestegen dat de dieren slechts zwemmende de koetsen konden bereiken en als zij eenmaal waren ingespannen was het moeijclijk hen den kop boven water te houden. De koetsen begonnen op zee heen en weer te dobberen. Men slaagde er in de vrouwen en kinderen in de booten te plaatsen die ter hulp waren gekomen. De zee steeg al hooger en hoogerde verst in zee staande koetsen dieven reeds geheel vrij rond doch gelukkigerwijs slaagde men erin, met behulp der beste zwem mers, allen in veiligheid te brengen, zonder dal eenig ander ongeluk te betreuren is dan een vrij ernstige wond aan den voet eencr Ktigclsche dame mevrouw Cry een uitstekende zwemster, die ontkleed was en zicli terstond te water bad begeven om hulp te verleenen. Zij kreeg hel wiel van een badkoets over haar voet. Velen verloren hun klceditigslukken en kostbaarheden. Be berigten uit Oost-lndië lonpcn tot 17 Juli en behelzen weinig belangrijks, behalve het treurige nieuws dal bij een storm in Atjeh door het omvallen van een reusachtige boom te Kolta Radjaeen 9tal personen werden ge dood, waaronder de 2e luit. Michaelis de serg. stafhoornbl. Uhee, de sergeanten Etunes Schot burg en Legervisse, benevens de sergeant zieken vader Veenstra twee oppassers en twee vrouwen; de four, der ar till, de Blij werd zwaar gekwetst. Blijkens een bij het dep. van koloniën ont vangen telegram van den gouv.-gen. van Nederl. Indie heeft de kolonel Wiggers van Keichem den 22 dezer uil Atchin berigtdal niets meldenswaardigs was voorgevallen en dat de gezondheidstoestand gunstig is. Sedert den 16 waren er geen choleragevallen voorgekomen het cholerahospitaai was ledig. Dezer dagen presenteerde zich bij eene familie, welke een kindermeisje zochteen juffertjedie na een paar dagen aan de vrouw des huizes verklaarde, dat het haar in hare conditie zeer goed bevieldat zij zeer tevreden was met be handeling, voeding, loon enz. enz., maar dat zij onmogelijk in dienst kon blijven bij eene fami lie die geen lid is van Musis Sacrum te Arnhem. AMERSFOORT 2 September 1875. Dingsdagden 7 September 1875, des na middags te één uur, zul de Gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houden waarin de plinten van behandeling zijn 1. Voorstel tot onderhandsehe verpachting van het ophalen der slraalvuilnis. 2. Benoeming van twee Wethouders. Benoeming van twee Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. h. Benoeming van twee leden voor de Com missie van Wetgeving. 5. Eerste aanvullings-kohier van den hoof- dclijken omslag over 1875. (I. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot gerechtelijke vervolging van F. Gijsbertse c. s., wegens achterstallige landpacht over 1874 Op 5 September e. k. zal liet detachement van het regiment rijdende artilleriehetwelk onder komrnando van den 2e luitenant II. A. Sanders ter versterking der Be batterij naar Roermond was gezondenweder te Amersfoort in garnizoen terugkeerenen zal alsdan ook het detachement van het 4e regiment infanterie hetwelk tijdelijk te Amersfoort verbleef, zijn garnizoen tc Leiden rejoigneren. Maandag jl. had te Baarnbegunstigd door fraai weder, het huishoudelijk concours en assaut van dc aldaar gevestigde WeerbaarIteids- vcrccniging Prins Hendrik der Nederlanden plaats. De wedstrijd ving tc tien uren aan en eindigde te vijf uren, en daaraan werd door een aantal leden enz., zoomede door schutters uit Hilversum en Amersfoort en ook door den wachtmeester Dumoulinden fourier Moltmaker, de korporaals Vier sen en Jonge jan van hel regi ment rijd. artillerie uit Amersfoort deelgenomen. Des middags vereerde Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden hel feest met zijne tegenwoor digheid, en gaf zoowel door hartelijke bewoor dingen hij liet uitreiken der prijzenals door stoffelijke bewijzen, hij vernieuwing blijk van 1ID. belangstelling in tien bloei der vereeniging. Des middags had er nog een assaut plaats mede om prijzenwaarhij de vlugheid en be hendigheid regt goed uitkwamen. liet muziekcorps tier rijdende artilleriedaar toe welwillend door den 1 leer Kolonel-Komman- dant van het regiment, namens hoeren Officieren aangeboden, luisterde door de uitmuntende uit voering van oen aantal muziekstukken dc feest viering op, welke algemeen genoegen vcrschalle. Op de 29. lijst van deelnemers voor de anti- dienstvervangingshondin het leven geroepen door generaal van Limburg Sty rumkomen o. a. voor: inr. 11. Croockewit, lid der Arr.- Ilegtb.dr. E..D. Pijzei, lcoraar h. hurgerscli.; iyr. G. A. van der Leeuw, grill'. Arr.-negtb. W. de Villeneuvc, kol. der arlill.; dr. D. Burger, rector der Lat. scholenjhr. G. E. Godin de Pesters, partic.jhr. V. A. de Pesters, Gerard van Sijsenjhr. W. C. Godin de PostersJ. F. Diemer, jhr. A. D. J. Calkocn, W. II. Bierman, allen kapts. der arlill.van Rijswijk de Jong kapt. auinin. van kleed. M. J. K. Viruly van Poederoyen, 1. luit. der art.; W. P. Voeren, idem idem; A. W. J. J. baron van N'agcll, 2e luit. idemJ. J. Meder, luit.-kol., oud adsisl.- resid. op Java; mr. J. Cock Blomhof!, lid Ged. Staten van Utrecht; C. L. Schroder, oud luit.-kol. 0. I. leger; Croiset, nud-hypolheekbewaardcr; Paul A. lluetdirect. Amersll Bcijcrseh bierbr.; J. baron Nepveupartic. mr. D. A. Camcrling llelmolt, kantonr.; J. W. L. baron van Boelzelaer, iiartic. van tiorcuin, gepens. majoor der Arlill.; J. Langgulhidem der inlaut, mr. J. de Louter, notaris; jhr. van den Santheuvel, majoor, kommand, dd. schuit.F. P. liiijnsma, luit.-kol. der genieallen te Amersfoort. Men berigt uil Voorst bij Zuip hen Be raad van administratie der Hul', ijzeren spoorwegmaatschappij maakte gisteren eene in spectiereis langs den Oosters pooi weg en passeerde deze plaats. Het was voor het eerst dat door een wagon Ie kl. het traject Amslerdam-Zutplien, via Amersfoort en Apeldoornwerd afgelegd. Eerstdaags zal worden aanbesteed de verbou wing der hier bestaande directiewoning van d< u Oosterspoorweg tol stations- ot haltegebouw. Tevens vernemen wij, dat de betrokken spoor wegmaatschappijen het over de verbouwing vnn het gemeenschappelijk station Zutphen eindelijk eens zijn geworden, zoodal men ook hiervan de besteding spoedig te gemoet ziet. Men zegt dat de kosten van dit weik op f 120,000 ge raamd zijn. Al de aan de orde gestelde wetsontwerpen zijn gisteicn door de Eerste Kamer met alge- mecne stemmen aangenomen. In den loop der zitting heeft de heer Coenon zijne interpellatie gcrigl aan den minister van binncnl. zaken over de bi-kcnde vei kiezings-eii- culaire. Hij was van mecning, dal kieschheids- halve de burgemeesters zich moeten onthouden van de uitoefening van invloed op de verkie zingen schoon geen wet of veibod deswege bestaat. Zijnerzijds vestigde hij de aandacht op de misbiuiken door rijksveldwachters en jngi- opzieners gepleegd, na het verschijnen deroii- cul.iire door het controleren der burgemceslcis en vreesaanjaging der kiezers. Be minister van binnenlandsche zaken heeft zijne circulaire vo< r- namelijk verdedigd met een beroep op de antece denten van onderscheidene voorgangers, en voor al met een beroep op wijlen den heer Thor- becke. De hh. Pincoffs Bursitis van der Heim, Joost van Vollenhoven keurden de ciiculaiie op zich zelf, als zij strekte om ongeoorloofden invloed van administratieve ambtenaren op de verkiezingen tegen te gaan volstrekt niet af maar wel de toelichting aan den commissaris des konings in Zuid-Holland waaruit zou vol gen gelijk er ook slaat, dal hel onverschillig is of die ambtenaren al dan niet vnn hun titel gebruik maken. De minister gal hierop nadcie inlichting en zag het grootc verschil tusschen circulaire en toelichting, die niet in haar g< heel was vermeld, niet in, en beriep zich nndcrmn >1 op voorgangers. Wal de kwestie dei veldwach ters betreft, de minister hoorde dc zaak nu voor het eerst. Hij heeft nooit eenigun last tot bemoeijing gegeven en zou de zaak onder, zoeken. De lieer Coenen was daarmede tevreden en dankte den minister voor de overige modi - deelingen. Be minister van koloniën heeft Inj een zijner ontwerpen pertinent ontkend wat in vreemde bladen medegedeeld is wegens de mis bruiken hij de werving vnn manschap bestemd voor de dienst in Indië, Wij hebben geen enkel agent in den vreemde om de werving aan te moedigen veel minder om ongeoorloofde mid delen t.; bezigen. De hamer is daarna op reces gescheiden.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2