Gemeenteraad van Amorjfóort Ter zitting van den gemeenteraad van Amers foort van eergisteren, Dingsdag 28 September il.gepresideerd door den lieer Burgemeester Mr. A. G. Wijerxwaren aanwezig 14 leden, en was de Heer Mr. F. A. van Persijn afwezig met kennisgeving van ainblsbezigliedenvcrbin- dering. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige zitting werd dc heer 7'. Mei/torst Jr. herkozen raadslid, uilgcnoodigd ten raadbuize te genwoordig te zijndoor den Heer Secretaris in de vergaderzaal binnengeleid en lag den auiverings- en ambtseed af in banden van den Voorzitterdie hein geluk wensclile met het ver trouwen op nieuw van mede-ingezetenen onder vonden én verzocht zitting te nemen als lid van den gemeenteraad. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergaderingwas aan de orde 1. Rekening der GemeenteSchutterij, Wees huis Rank van leening. Burgerlijk armbestuur. Sein»1 'commissie en Kamer van koophandel allen over 1874. Goedgekeurd met algemeene stemmen. 2. Ontwerp-besluit tot openbare verkoop van hooiland onder Ecinnes. Goedgekeurd met 12 tegen 2 stemmendie der lleercn Lagcrweij en van Beek. 3. Voorstel van den Heer E. L Visser ter verlichting van den zoogenaamJcn paralelweg en een gedeelte van den Nuardcrslraatweg. De Heer E. L. Visser refereert zich aan de door hem schriftelijk ingediende memorie waarin hij wijst op bet belang der gemeente om de door hem bedoelde terreinen niet te laten isoleren en op de billijkheid tegenover de bewonei"s dier buurt om hun ecne compen satie voor het verlies van den overweg te geven, bedragende de begrooting der kosten voorden aanleg der bedoelde verlichting circa /900. en bot jaarlijksch gasverbruik circa /70. De Voorzitter verklaart zich tegen het voor stel als vermeenende dat het niet meer in aanmerking diende te komenomdat onlangs het voorstel der daartoe betrekkelijke commissie niet was aangenomen. De Heer E. L Visser antwoordt dat zijn voorstel wel behandeling vereischlomdat deze commissie geconstitueerd was om advies uit te brengen omtrent eventueele verlichting van andere dan door den voorsteller bedoelde wegen. De Heer Met horst is bet met den vorigen spreker eens dat de commissie over andere wegen rapport heeft uitgcbraglechter wegens de niet geringe kosten en omdat ook bewoners van andere buitenwijken, door inwilliging van verlichting door den voorsteller bedoeldzou den meenen mede aanspraak op verlichting te mogen hebbenzal bij tegen het voorstel stemmen. Met 12 legen 2 stemmendie der Hecren van der Leeuw en Visserwerd het voorstel afgestemd. 4. Verzoek van eenigc ingezetenen om eene pomp le plaatsen aan het einde der Utrechtsche straat. De Voorzitter en de Heer Croockewit zijn van oordeeldal er geene voldoende termen bestaan om ter aangegeven plaatsewaar, op niet ver verwijderden afstand aan weerszijden cene open bare pomp aanwezig is er nog eene aan te brengen. Daarop wordt de aanvraag met alge meene stemmen afgewezen. Dc lialljaarlijkseiie raadsafdeelingcn worden volgcndcrwijze zamengesteld1 e afd. de heeren Croockewil (wetb.) mm BeekHerschelvun JilersutnLcvjcrweijVisser en van WalrJircn 2e Afd. de bit win Sasse van Ysselt (welh.) van Bur<jsteeden van der LeeuwMethorst van PersijnSchelt as en Schlatter. Ingekomen is de goedkeuring van God. Staten op de vaststelling der jaarwedde van hulpper soneel aan de tusschcnschoolop bet voeren van een rechtsgeding tegen F. Gijshertse en borgenop dc ondcrhandsche verpachting van straatvuilnis en op bet eerste aanvullings-ko- hicr van de» hoofdelijken omslag over 1875; voor informatie. Verzoek van G. B. Gijsbcrtscnom hem een gedeelte van het terrein de Zandhoopen in huur af tc staan lol plaatsing van steenen. Gesteld in handen van B. en VV. oin advies. Verzoek van den tweeden ambtenaar ter secretarieom verhooging van tractement. Verzonden naar dc afdeelingcn, om het gelijk tijdig met de gemeente-begrooting le behandelen. Advies van den rcgtsgeleerdeingevolge het raadsbesluit door B. en W. geraadpleegd ten aanzien van hel regt der gemeente om vergoe ding tc vorderen voor schadeaan de havenkom toegebragltengevolge van de verandering der spoorwegbrug aan dc rivier de Kern en daarbij behoorende werken. Dc conclusie van dit advies leidt; dat zóódanig regt der gemeente Amers- j fbort niet toekomten dal als middel om her stel van nadoel le verkrijgen alléén in aanmer king kar» komen een herhaald verzoek aan den minister van birmenl. zaken. Op voorstel des Voorzitters wordt z. h. o. besloten het zeer uit voerig advies, met de gewisselde stukken, ter inzage van de leden neder le leggen op de secretarie en in verband met het vroeger ter tafel gebragt ontwerp-contractle behandelen in eene volgende vergadering. Staten van oninbare posten ter zaken van den hoofdelijken omslag en de hondenbelastingovcr 1874, respectievelijk ten beloope van 803,03 en 243,1 u. Te onderzoeken in de afdeelingen. Telegrammen. Belgrado, 29 September. In den nacht van 27 op 28 deter vielen bij Mokra Gora 500 Turken hel Servische gebied binnen en doodden de soldaten en de grenswachters, die daar her cordon voruiden. Op het alarm rukte een Ser visch bataljon uit, voor hetwelk de Turksche troepen over de grenten de vlucht namen. De verbittering van liet volk is onbeschrijfelijk. Belgrado29 September. De bladen maken melding van drie belangrijke gevechten in Bosnië bij Osredita, Dogopolje aan de Una-rivier en l'iijcdor bij den berg Êozar. De Turken werden, hoewel zij 1700 man sterk waren, overal geslagen. Het verlies der Turken in de drie gevechten bedraagt 320, dat der insurgentcn 128 man, Bij Prijedor waren de opstandelingen sterk ver schanst. De gevechten hadden den 26sten 27sten en 28slen plaats. Het aantal opstande lingen neemt toe. AMERSFOORT j30 September 1875. lieden werden, door den Heer Secretaris W. L. ScheÜus en alle andere ambtenaren der gemeente-secretarieden Ileer J. C. Leinwcher, griflier der Secretariebij zijn zilveren jubilé als gemeente-ambtenaarhartelijke gelukwenschcn en een zeer fraai souvenir, als blijken hunner genegenheid en vriendschap aangeboden. Mede van vele andere zijden ontving de ge achte jubilarisaan wiens verdiensten wij in het vorig nummer reglmalige hulde hraglen felii itatién en blijken van belangstelling en waar dering. Vele ingezetenen in de nabijheid zijner woning hadden hunne vlaggen uitgestoken. Heden heeft de Arrondissements-Regtbank te Amersfoort uitspraak gedaan in de zaak van den 17jarigen jongeling die, in den nacht van 4op 5 September jl. met een vrachtrijder medel ij dende, van een onbewaakt oogenblik heeft gebruik gemaakt om zich uit eene in den wagen staande mand eene porte-monnaie met geld toe te eigenen. De Regtbank veroordeelde hem tot f> maanden cellulaire gevangenisstraf. Naar wij vernemen zullen Maandag4 October e. k. 19 jongelieden deelnemen aan het examen van toelating tot de BURGERAVONDSCHOOL alhier. Dit getal is vrij aanzienlijkmaar toch betreuren wij, dat het niet grooter is; op die school moest geen enkele plaats open blij ven, en als wij goed zijn ingelicht, dan zouden in de laagste klasse 22 leerlingen kunnen opge nomen worden (daar twee plaatsen bezet zijn door leerlingenwelke reeds vroeger de lessen bijwoondenmaar toen nog niet konden bevor derd worden) en er totaal 24 plaatsen zija Blijkens een gister bij het Depart, van Kolo niën ontvangen telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indie, was op den 23slen dezer de gezondheidstoestand in Aijeh gunstig. Een bataillon Maduresche barissans was aldaar van Java aangekomen en daarentegen hel regter halt 5de bataillon infanterie naar Samarang vertrokken. Men schrijft uit Harderwijk dd. 26 Sept. «Naar men verneemt is de persoon van V. werwer van beroep en laatstelijk woonachtig te Biussel, op verzoek van het Belgisch Gouver nement gearresteerd en hedenmorgen gevankelijk naar Arnhem gebragt. Bij onderzoek bleek, dal hij bij zijne arrestatie in het bezit was van volledige stellen valsche papieren. Tot welke doeleinden deze gebezigd worden is nog al te begrijpen. Wenscbelijk blijft hel, dat aan der gelijke schandelijke praclijken eens voor goed een einde wordt gemaakt." Het nieuwe tooneclspel van mej. Bclsy Perk De sterren liegen niet, dal eerst door de vcreenigdc looneclisten te Amsterdam en in hel Duiisch te Eisenach zal worden opgevoerd i» thans te Brussel op het reperloiic geplaatst van den ncderlandschen schouwburg Alhauibra waarin ie beginnen met 1 Octoberonder een vaste directie, driemaal per week voorstellingen zullen woiden gegeven. Op Dingsdag 5 October zal voor bet prov. gcreglshof in Noord-Holland leregt slaan Willem dc Rooy oud 27 jaren wonende te Hoorn beschuldigd van poging tol inoedwilligen dood slag. Acht getuigen zijn in deze gedagvaard. Mr. E. van Lier zal als verdediger optreden. Eenigc phrenologen op het congres van ge neeskundigen te Brussel bezochten dezer dagen de eelgevangenis te Leuven en hadden daar gelegenheid hunne schedelkundige wetenschap te beproeven op een gevangenewiens naam hun niet genoemd werd. Zij onderzochten hem en verklaarden dat die mau zachtaardig was en niet dan toevallig eenige ligte vergrijpen had kunnen begaan. Zeer teleurgesteld en be schaamd waren de volgelingen van Lavater en Galttoen liet bleek dal de zachtaardig gevan gene niemand anders was dan de beruchte Dessus-le-Moustierter dood veroordeeld wegens moord om te stelen-, gepleegd op vier kooplie den, aan wie hij gastvrijheid had verleend en wier vier lijken hij, aan stukkeu gesneden, in zijn tuin begraven had. Dezelfde oorzaak van een vroeger spoorweg ongeluk had weder op de Midland-spooilijn een ongeluk ten gevolge, dat 12 reizigers min of meer gekwetst werden. Een gedeelte van een goederentrein geraakte, hoe weet men niet, los van den trein en liep eene helling af, lot dat de wagons met toenemende snelheid op een personentrein stortte, die gereed stond het slation-lleighley te verlaten. De schok tegen hel achtereinde van den trein verbiijzelde den wagon van de conducteursen stapelde den volgenden wagon op dien daarnevens. Gelukkig waren geen reizigers in den achtersleu wagon die vermorzeld werd. Vele reizigersdie den goederentrein zagen aansnellen stapten uit de wagons op het perronwaardoor de gevolgen van het ongeluk beperkt werden. Eergisteren behandelde de criminele kamer van het provinciaal geregtshof in Noord-Holland een hoogst belangrijke zaak. Het gold namelijk een beschuldiging ter zake van dielsial van vijl boer en kool ij ester gezamenlijke waarde van een halve cent. De gruweldaad geschiedde door een boerenknecht uil Nieuwer-Amsteldie den last van zijnen baas had gekregen zulke kooien van een zijner bekenden te balen. Hij bleek echter wal lui uitgevallen, en vond het gemakkelijker over de schutting van het naburige er 1 te klim men daar de bewuste kooltjes weg te nemen en ze op het erf van zijnen baas te planten. De aanklagt luidde dielstal in de aanhoorigheid van een bewoond huis door middel van over- klimming. De eisch was: hel minimum der in deze bedreigde straf namelijk een cellulaiie gevangenisstraf van drie maanden. De verdedi ger, uir. G. J. Rive, maakte op dit belangrijk geval van toepassing de spreuk: «de sop is de kool niet waard". Hij twijlelde zelfs of bier hel bij de wel gevorderde vooropzet aanwezig was daar de knecht niet voor eigen winstbejag bad gehandeld. Hij concludeerde tot vrijspraak. Met groote belangstelling zien wij de beslissing te genroel, die over acht dagen zal worden genomen. Zaturdag middag had aan bet station van den Uijnspoorweg te Utrecht hel volgende plaats Drie boeren die met den middagtrein naar Maarsbcrgen wilden vertrekken plaatsten a.<ch in den laatsten waggon waarin niemand had plaats genomen. De trein zette zich in beweging, maar lot hunne verwondering blcel bun wagon staan omdat bij niet aangehaakt waa. Zij moes ten zich nu gelrootsten le wachten tot de vol- gcudc trein vertrok. Dat waren werkelijk achterlijke boeren! Men meldt uit Smilde, van 29 Sept. Als iels bijzonders kunnen wij van hier berig- ten dat de jager A. H. Sol alhier de eerste vijf jagtdagen geschoten heeft 65 patrijzen en 7 hazen. Dat l-'orluna hem de hand reikte is builen twijlel maar tevens mag Sol ook onder de bekwaamste jagers genoemd worden. Hij is iu het veld een ware Nimrod. De militien Gonlagdie, zooals men sich herinnertvoor eenigc maanden te Arnhem op post stond bij 't artilleriepark en toen een ar tillerist, die in dienst zich op hel voor den toegang afgesloten terrein begal doodschoot, is door den krijgsraad vrijgesproken van man slag ter zake van onnoozetbeid. De man bleef zich tot het laatste toe op zijn consigne beroe pen en kon zich maar niet vooislelldn dat hij iels anders had gedaan dan zijn pligt. Dc Gaulois brengt ter algemeene kennis eenige fragmenten van een bonapariisiisehc brochure getiteld Let complot* d'Arencnbcry die eerstdaags.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2