V r i j (I a g* 8 October 1875. as 2517. Nrdekl. Ckktr.-Spoorw. (Zomerdienst). Vertrek van Amenfoort naar Utrecht 7.20 alleen Zat-, 9.19, 11.08, 2.28, 8.24. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.44, 9.43, 1.40, 6 10, 8.52 Oosterspoorweg. (Zomerdienst.) Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 7.30; 0.35; 11.10; 3.-; 4.45; 8.30; 0.10. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.30; 10.15; 12.20; 2.55; 5.— 6.52; 9.30. courn. Diligencb-Diensten van den Heer A. SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maanbergen 'smorgeit 65/4 op den eersten trein naar Arnhem en 's namiddags 611, nu.. Van Maanbergen naar Amenfoort 's morgen* 9.24 ei 's avonds 8.34 unr. Van Amenfoort naar Barneveld 6.15 't avonds. i/an Barnevelil naar Amenfoort 7 '/4 'smorg. I)it blad verschijnt.Maandag en Donder,lagaoond. Abonnementsprijs per kwartaal 1—franco per post /1.15. Prijs der Advertenti«n van 1 tot 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Cte; legale, officiële en onteigen. Advertentien per regel 15 Cts. Reclames per regel 25 cents A/s. nummert 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. H. van Cleeffte Amersfoort Bureau Amert/oorltche Courant. Stoovestraat bij de f angestraat. Wijk B. No, 33 en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieoen franco. Uitsluitende Agenten voor FrankrijkQ. L. Daibe Co. (E. Elsbach) te Parijs. Advertentién voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijgii en vak Uitmak WijnstraatRotterdam. Kennisgevingen, BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der gemeentewet, Doen te weten dat het 2de aanvullings-ko- hier der plaatselijke directe belasting (Hoof delijke Omslag) over het dienstjaar 1875 voorloopig vastgesteld is en gedurende veertien dagen tt rekenen van heden alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen binnen welken termijn elk op het kohier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoort, den 4. October 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 264 der gemeentewet Doen le welendat het aanvullings-kohier «Ier plaatselijke directe belasting op de Honden over hel dienstjaar 1875 voorloopig vaslgesield is en gedurende veertien dagen te rekenen van lieden, alle werkdagen van 10 lol 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggenbinnen welken leimijn elk op hel kohier aangeslagene bij den Raad be zwaren legen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoort, den 4. October 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, A. G. YVIJERS. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Commissie, die zich ge durende ondeischeidene jaren heeft belast met de bezorging van spijzen aan behoetligen zich weder bereid heeft vei klaard om gedurende den aanstaanden winter haie pogingen tot leniging van «le armoede voorltezetten. Burgemeester en Wethouders openlijk hunnen dank betuigende zoowel aan de bovengenoemde Commissie, voor hare belanglooze en edelmoe dige werkzaamheid als aan de Ingezetenen voor hunne milddadige medewerking, maken tevens bekend dat de Commissie vooinemens isotn op Maandag, den 1 1October e. k. aantcvangen met het openen der aan de huizen te doene inschrijvingen tol deelneming aan hel uildeelen van spijzen gedurende den aanstaanden winter terwijl de ingezetenen detet gemeente dringend worden aangespoord om door mime inleekcning de heilzame pogingen dier Commissie te ondersteunen en daardoor hunne belangstelling in deze zoo nntlige iuricbling te looncn. Amersfoortden 5. October 1875. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris A. G. W1JERS. W L. SCHELT US. Hulpbank Ie Amersfoort.. Tot liet geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op -MAANDAG, den 11. OCTOBER aanslaande 's namiddags van hal/twee tol halfdrie zitting houden in een der localen van hol Raadhuis alwaar de belanghebbenden ziclt kunnen aanmelden. Inlichtingan zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van het bestuur, de heereo B. E. HerschelW. A. CroockewitM. van Beek en Jhr. Mr. H. J. L. van Saste van ïssell. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORNPenningmeester. J. C. LEINWEBERSecretaris. S p a a r b a ii k. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG U OCTOBERe. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS Secretaris. Politieke Revue. Maarschalk Mac-Mahon beeft weder den dank verdiend van allendie hel met Frankrijk wel meenen. Aan zijn krachtdadig handelen heelt men hel te danken, dal Frankrijk bevrijd is gebleven van de onheilen, die het boven het hoofd hingenzoo de ministers bij hun besluit gebleven waren een crisis te doen ontslaan een crisis die op dit oogenblik nu de Nationale Vergadering nog niet bijeen is de noodlottigste gevolgen had kunnen hebben. Hij zou den heer Buffet hebben doen begrijpendat deze met zijn onvcrslandigen ijver het doel voorbij streelde. Reglement op het innen der belastingen door de beminde onderdanen te betalen aan de dienaren van den Grooten Heer «Militaire schatting vroeger hoofdgeld, f 110 jaarlijks per kop. Landelijke belasting 5, 15, 30 gulden, per idem. Varken-belasting, 15 cent per kop, van 't varken namelijk. Weide-belasting voor elk stuk vee en dat, 'twelk in de eikenbosschen loopt, betaalt nog alzouderlijk. Heibergiers-belasting", groot of klein is 't zeilde f 5." Verder patent-, huwelijks-, gemaal-, vensler en deuren-belasting en die op den verkoop van tabak, koffij en walde Herzegowiner en Bosnieër alzoo eet en drinkt. Wijze van inning Een kadaster is er niet en het hellen van belasting is dus overgelaten aan de willekeur der beambten, De opbrengst van verschillende belastingen wordt verpacht, de pachter verpacht die aau een onder pachter de onderpachter enz. enz. Do Turksche landheer haalt de tienden van 'l veld en grijpt maar links en regts. Als men de rekening opmaaktheelt hij natuurlijk heel toevalligaltijd te veel. Den Bey komt een derde vau de vruchten toe en leent hij 't zaaizaaddat veelal gebeurt, dan krijgt hij de helft van de oogst. Allen die iets te zeggen hebben gaan uit van deze gedachten zuigen wij het volk uit en die 't laatst aan de beurt komt en niets meer te zuigen vindtmishandelt de ongeluk- kigen." Hij wil er toch iets van hebben 1 Hussein-Avni-pncha, groot-vizier van den sul tan van Turkije, is ontslagen, en Riza-pacha, minister van marine, in zijne plaats benoemd. De sultan slijt verschrikkelijk veel eerste-minis- teis De reden der plotselinge ongenade van den weggezonden staatsman is nog onbekend Ook is uit Koostantinopel berigt ontvangen dal bij keizerlijk iradé van 2 October de landbou wende bevolkingendie zich vreedzaam aau haren arbeid wijden vrijgesteld zijn van de belasting, zoowel de achterstallige als die thans geïnd moet worden. Ook is bepaald dat de ge meenten in de provinciale besturen zullen wor den vertegenwoordigd door gedelegeerdenen dat hare wenschen ontvangen en zorgvuldig overwogen zullen worden. Jaarlijks zullen de algemeene vergaderingen deputatiën naar Kon- slanlinopel zenden om hare wenschen aan de regering kenbaar te maken. De op deze wijze verkregen inlichtingen zullen tot grondslag der in te voeren hervoi mingen strekken. Bovendien zullen de belastingen voortaan geïnd worden door regeringsbeamblen, onder loezigt van coa- tióleurs. De tienden in natura zullen veranderd worden in tienden in contante penningen Één fiscaal stelsel voor alle belastingen zal in gevoerd worden. De politie wordt georganiseerd volgens een nieuw stelsel. De opstandelingen; in Bosnië en de Herzegowina hebben bijna niets meer gevraagd dan hetgeen vervat is in de concessiën welke de Porte thaDs doei. Men veigete echter niet dal de verwezenlijking van al die klagten langzaam en trapsgewijze zal geschieden. Misschien is de Engclsche gezant in China op dit oogenblik reeds op reis met eene ge vraagde paspoort en welligt voldoet de Chi- neesche Regeering, volgens Chineesch gebruik, nu aan Eugeland's eischomdat de gezant werkelijk is heengegaan. Het Engelsch escader in de Chineesche vva- teien beslaat uil 21 schepen mei 11 2 kanonnen en 2000 man aan boord. Met zoo iels heeft men regt en ruagl van spreken. De Chineesche Regcering speelt inmiddels eene politieke comedie. Zij legt eiken dag ette lijke lieve onderdanen op de pijnbank, teneinde te welen te komen wie den Eugelschen luite nant vermoordde. Heeft zij ïeden tot hel vei moeden, dal de gepijnigden er iels van weten Wel neenmaar daarom is het haar ook niet te doen. De Eugelschen moeten het kermen hooien en daarin hel bewijs zien hoe zeer den Keizer de zaak ter harte gaat. Allerlei. Te Amsterdam is ecu vrouw uit dc Willems- sliaal, die voor ongeveer 9 weken door haar destijds ziekelijk hondje in de hand werd ge- Delen voor eenige dagen lijdende, eerst naar het binnen- en kort daarop als krankzinnig naar het buitengasthuis overgebragtaldaar jt. Donderdag in den slaap overleden. Ofschoon zij aanvankelijk geen pijn aan de hand ondervond moet zij tengevolge van den beet zijn gestorven. Betsy Perk's drama De sterren liegen niet! dat Zaturdag door de Vereenigde Tooneelisten te Amsterdam werd opgevoerd wordt zeer ongun stig beoordeeld door hel Ubl. Volgens dit blad is het stuk een «conventioneel melodrama uit de oude doos"; het bezit niet de minste letter kundige waarde", is «hopeloos onbeleekenend", een «woestenij van conventioneele gemeenplaat sen", le vergelijken met »hcl eerste opstel van een schooljongen." Door den geweldigen storm die Zalurdag- avond schier overal in ons land gewoed heelt, maar waai van wij hier betrekkelijk weinig hebben

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1