teil en weèrgalooze behendigheid den armen slagtoffere welke door de wreede jnstitie ver oordeeld zijn tot den stropde onaangename gewaarwordingen dar laaute oogenbtikken in deze wereld des jammert, te veikorten en ben snel cn zeker aan gene zijde te doen aanlanden." De zoozeer gevierde jubilaris antwoordde ter stond met waardigheid i Centime»/ Oicp ge- Iroffea door dit teeder bewijs uwer lieve oplet tendheid ontbreken my de woordenom u tnijn gevoel geheel te vertolken. Gentlemen nee.-nt de verzekering met u mededatwaa neer een uwer inij in handen raogt komen om gf gen te worden, ik mijn werk met de grootste juisiii'-id en kieschheid verrigten zal." Er werd wijn gebragt en gedronken en ten slotte verzochten de beeren spitsboeven aller hoffelijkst om vestof, zich zooals zij gekomen waren weder te verwijderen teneinde de wetten liunn>T vereeniging niet te schenden. Natnnrlijk werd dit verzoek ingewilligd. Onder de beleeldste buigingen namen de heeren hun weg door het venster, terwijl hel gezelschap oog een poos onder jok en scherts bel aardige galgje bleef bekijken vervolgens keerde men lachend naar de eetzaal terug enalles was inmiddels opgeruimd m. a. w.gestolen. De orkaan, welke 16 Sept. in Texas (N.-A- Tuerika gewoed heelt, schijnt ontzettend hevig tc zijn geweest. De geheele kust van de golt van Mexico, van New-Orleans tot de grenzen van Mexico toe heelt veel geleden. Galveston is zwaar geteisterddoch de stad lodianola aan de baai van Matagorda had de zwaarste windslooten te verdragen en is in een grooten bouwval veranderd. Indianola, een stadje van 2000 zielen, is de hooldplaats van Calhoun County en ligt op de westkust van de Mala- gordabraieea der inhauimeu van de golf van Mexico. l)e stad is niet door bergen ol dijken be schermd en is blootgesteld aan de woede der golven zoo de vloed, door een bevigen orkaan opgezweept, «ol een buitengewone hoogte rijst. Woensdag den t5den was de wind oostelijk eu wakkerde aan", totdat het den volgenden dag een lievige orkaan woei. De orkaan bereikte een snelheid van 88 Engeische mijlen in het uur en dreet bel zeewater in deze stad zoo dat de straten zes voel onder water stonden. Toen de geheele stad in een zee veranderd was, sloeg de bianding alle huizen te pletter; met een snelheid van 15 mijlen in het uur rolden reusachtige golven over de stadtien mijlen ver hel land achter de stad zeveu voet onder water zettende. Tal van kleine dorpen werden vernietigd en in den nacht van Donderdag op Vrtjdag was de toestand der bevolking van Indianola zoo ontzettend mogelijk. Ora twee nor des nachts draaide de wind en blies de storm nit het NW. De wind blies nu dwars tegen den vloed in en de golven werden gebroken en op som mige plaatsen tot een buitengewone hoogte gedreven. De huizen, die lot nu toe weerataod hadden geboden werden vernietigd door de draaikolken en maalstrommen welke de altijd «asachen de water- en wiadslroomea teweeg- bragt. Ten laatste overwon de wind, die naar bet Noorden hep en bet water werd weder teruggedreven naar see. Toen het daglicht aanbrak", schrijft een ooggetuige, konden wy in betrekkelijke veiligheid bei ontzettende tooneel van veiwoesling aao- schonwen cu wij dankten God, dat wij gered waren en dat ons lijden en ons gevaar schier niets waren in vergelijking van de ellende en jammer onset baren en medeburgers langs de baai. Wjj konden onse eigene stsd niet herken nen. Een groote bouwval was de bloeyende stad van gister. Dood eu vernietiging was al wal wij aagen. De bnisen waren letterlijk verpletterd, eniiele die nog stonden zwaaiden en werden door den wind been en weder bewogen. De lijken van mannen vrouwen en kinderen dreven en lagen waarheen men aich ook wendde. De aeventig lijkendie aanvankelijk gevonden wer den begroeven wy. Vele, zeer vele medeburgers werden op wonderdadige wyze gered. Vrouwen on mannen dreven mijlen ver hel land in, door niets gesteund dan door huisdeurendie door de golven uit bonne hengsels geslagen waren. Enkele lieden die bet gevaar bij tijds begrepen en groote voortvarendheid toonden, maakten op bun erf vlotten, waarop het den roeesten hunner gelukte hunne gezinnen te redden ol>'.hoon xe deu gcheelen nacht op de on-luimige wateren doorhragten en slechts door groote behendigheid en buitengewoon geluk tiisitchen de toppen der huizen, hoornen enz. doorkwamen. Al de kerken zijn vernietigd. Ook de vuur toren, waarop 55 personen een toevlugt zochten, wei d door de golven tegen den grond geslagen en overstroomd- behalve kapitein Brown en twee zijner kinderen vonden alle 55 den dood in de golven. Brown is de cenigc loods van Indianola en andere plaatsen aan de baaidie in hel leven is gebleven. De stadSaluria, «lie ten tuiden van Indianola aan de baai ligt, is geheel weggespoeld en op twee buisen na is betselfde hel geval met het stadje Jfalagoida, dat sijn naam aan de baai geelt." Telegrafische gemeenschap was onmogelijk geworden met naburige plaatsensoodat men niet op snelle wijse om hulp vragen kon, doch de Morgan stoomboot Harlan", die ia volle see den storm had doorleefd en des morgens te Indianola aaokomende de verwoesting zag stoomde onmiddellijk weg, om lijding van het onheil te Galveston te brengen en hulp te balen. Met de vlag hal verstok liep de Harlan" Gal veston binnca en de burgersde ontzettende gebeurtenis vernemende, riepen onmiddellijk een wteeling bijeen en vormden een commissie van bijstandwelke den volgen Jen dag een stoomboot met voedsel, kleedingstukkendekens en geneesmiddelen naar Indianola zond. De kuststeden Rocktorl en Corpus Chrisli hebben evenveel geledenals Indianola en Ma tagorda en de burgemeester van Galveston be greep weldra dat sijn gemeente alleen niet den noodigen bijstand geven kon. Hij seinde aan de burgers der voornaamste steden van de Unie Indianola en andere sleden van de kust zijn bijna geheel vernietigd. De burgers, die gespaard blevenhebben alles verloren. Levensmiddelen en kleeding worden gevraagd." De burgemeesters van enkele steden gaven een navolgenswaardig voorbeeld. Die van New- Orleans en Boston seinden onmiddellijk tot ant woord «trek op my voor 5000 dollars. Wij senden stoomboot met voedsel en kleeding." Die snel helpt, helpt bet best dachten zij. De burgemeesters waren overtuigddal hun weldadige sladgenooten seker een som van dat bedrag souden bijeenbrengen en liepen gaarne de risico van de 5000 dollars onmiddellijk be schikbaar te stellen. Te New-Orleans bragt de bevolking den eer sten dag voor 3000 dollars aan voedsel bijeen en verzond het des nachts per stoomboot naar de geteisterde streek. De boot bragt bij zijne terugkeer de tijding, dat het onheil in geen enkel opsigt overdreven was. Sleepbooten waren hoog en droog van zee op het land geworpen en al de stoommodder- molens der Regeering langs de baai waren of gezonkenóf eveneens op hel land geworpen. Tevens te Morganspoint en Lyncbbury is geen enkel bnis langs de geheele kade blijven staan. De kapitein der stoomboot vond overal men- schendie van woning en alles beroofd waren en die hij vaten meel en anderen levensvoor raad kon schenken. Een ontzettend en verpletterend ongeluk had nabij Weesp Woensdagavond laat plaats. Een aantal van 10 Amsterdammers met een kind van 10 jaren, kwamen aldaar in den na middag de kermis bezoeken. Nada*. zij de ker mis bezocht en de meesten van hen zeker een niet geringe boeveelheid sterken drank gebruikt haddenwilden zij met een 6 persoons rijtuig met 2 paarden, dat den vader van een hunner toebehoorde, huiswaarts keeren. Op de hoogte der batterij, even buiten de Roskam, is bel rijtuig door herhaalde verkeerde besturing in de Keulsche vaart geraakt. Vijf personen hebben zich uil het water ge red, een der paarden met den langen boom is mede gered. Zes anderen waaronder 2 vrouwen en 3 mannen zijn levenloos opgevischlterwijl het lijk van het kind den anderen morgen eerst is gevonden. Men kan het gevoeldat de menigtedie zich op de plaats van het ongeval bevond even zeer bezielde als ieder, die van deze ramp boorde, niet beschrijven; het was medelijden met de slacbtoflersmaar vermengd met diepe verontwaardiging bij de gedachte, dat de oorzaak toegeschreven moest worden aan bet overmatig gebruik van sterken drank. Men huivert mede te deelen wat men dien avond heelt gezien en gehoord. Men meldt nit Grave van 7 Oct. Gisteroch tend werden twee meisjes7 en 9 jaar oud van den landbouwer Laarackerswonende te Reekuitgezonden om de koeijen te hoeden. Daar zij op het gewone uur, 11 uur voormid dags, uiet te huis waren, hebben verscheiden personen den ganschen dag en nacht naar hen gezochtdoch te vergeefs. De koeijen werden in een vreemde weide gevonden. Hedenochtend ontdekte men in een bosch te Velp liet lijkje van 'tjongste kind, met alle kenlcekcncu van een geweldadigen dood, terwijl hel oudste kind in den loop van den dag mede vermoord is gevonden. De dadcres een meisje van 15 jaren, is gearresteerdnaar jncn zegt lijdt zij aan zinsverbijstering. De moordenares der kinderen Maria van der Linden is naar 's Bosch getransporteerd in een rigling om haar voor de woede van 'l volk te beveiligen. De luitenant der maréchaussee Qaa. dekker wist 't jeugdige monster lot bekemeuis te breugen. Voor het prov. bof in N.-Brabant stond teregl B. P.33 jarengeboren te Cuyck wonende te Haps, als beschuldigd van moord, op een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, en het door middel van een lint dat hij vast om den bals van bet kind bad gesnoerd en met twee knoopen vastgemaakt even na de geboorte te hebben geworgdwelk kind hij daarna in een sak gedaan en in den stal zijner woning begraven heelt. Negen getuigen werden in dete zaak gehoord de heer Procureur-Ge- neiaal reqaireerde eene tuchthuisstraf van twaall jaren de beschuldigde heelt het hem ten laste gelegde blijven ontkennen bet Hof aal Woens dag aanstaande uitspraak doen. Het was bet kind zijner schoonsusterdie bij hem inwoonde. Bij arrest van bet provinciaal gerechtshof in Limburg is Marlinus Meijeruit de gemeente Sittard wegens manslag gepleegd op sijne vrouw, veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. Velen die de behandeling der saak ter teregtsitting bijwoonden hadden medelijden met den man die dag en nacht voor zijn huishouden en zijne vier nog zeer jonge kinderen werkzaam was en zelf daarenboven nog veel gebrek leedbij had echter het ongeluk eene vrouw te bezitten, die het huishouden geheel verwaarloosde, hare kin deren gebrek liet lijden, nooit naar hen omzag en aan den drank verslaafd was, terwijl zij bij overmaat van ongeluk nog een zeer slecht levensgedrag leidde. De man was algemeen als een braaf en eerlijkde vrouw als slecht in de gemeente bekend. De Gron. Cl. behelst uit Groningen De examens hier worden «afgenomen" dat is de technische term op de bovenzaal van 't concerthuis. Ieder mag binnenkomen maar zooals die sergeant zeidie met zijne man schappen tot aan den hals toe in 't water iu hinderlaag stond: «Men mag niet praten en niet rooken ook wie wilkan evenwel gaan zitten." In de zaal hoort men dan ook niets dan nu en dan enkele voetstappen en dan de zachte gesprekken der examinatoren met hunne ik had haast geschreven «slagtoffer*"inaar dat is te kras. Regis tegen den muur staan tafel tjes voor 'l schriftelijk werk, links dito voor 't mondeling examen* De ruimte voor de toe hoorders wordt op teer primitieve wyse be grensd door lallen, die van 't eene talelije naar 't andere loopensoodat er een gang wordt gevormd. Gelyk ik xeide men kan gaan si tien, het geachte publiek kan zich bedienen van stoelenwaarop een vreedzaam toehoorder vrij wal gemakkelijker zit dan een geëxamineerde. De open ruimte in 't midden wordt gevuld door tafeltjes vol schrifturen, waarvan duurde schoolautoriteilen wordt gebruik gemaakt. Na tuurlijk zijn er ook ezels ik bedoel gecne «aardigheid" te maken ezels met schoolbor den. Ga nu zitten en luister. Hier wordt gespro ken over taal en letterkunde, daarover geschie denis, aan éen derde tafeltje over aaidiyks- kunde. Gij zult wel doen aan al die taleitjes en vakken een bezoek tc brengen. Maar breng een goed uur door in deze zaal eo verander van plaats zoo dikwijls gij verkiest en 't resul taat zal altijd hetzelfde zijn. Gij zult, tenzij gij gezegend zjjl met meer geduld en meer talent voor stilzitten en luisteren dan de onder- geteekende, bij slot van rekening een ellend g dof gevoel om 'l barl en in 'l hoofd bespeuren en waarschijnlijk vreeselijk beginnen te geeuwen. Maar stel u nu eens in de plaats van de geëxa- mineerden. Het examen voor de acte van hoofd onderwijzer duurt hiei twee dagen telkens van 's morgens acht tot twaalf en van een tot vier uur. Die heide dagen zyn dagen van de grootste spanning. Te zijn of niet te zijn dat ia de kwestie, achtenveertig lange uren lang. Het idee is genoeg om iemand zenuwachtig te maken. Stel u nu daarbij voordat gij in die twee dagen 14 uren scbiillclijk en mondeling wordt ondervraagd over teken-, taal-, letter- en aat- drijkskunde en een aantal andere «kundeii" meer en lach danzoo gij den moed hebtover de wonderlijke antwoorden, die h. v. aan 'tuinde van den tweeden dag soms gegeven worden. Ik hel) iemand gehoord, die zich in 'teerst volstrekt niets hei in neren kon omtrent den burgeroorlog in de Vcrcenigdc Staten en door den examinator mei moeite op liet spoor moest worden gebrBgt; ik heb gezien, dat een ander die uau 'l schriftelijk wuik bezig was, in plants

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2