HEDEN ONTVANGEN: jong fatsoenlijk Meisje NEDERLAND. GEROOKTE PALING. PALING IN GELEI. GEMARINEERDE HARING. JACOBS, Kroimiiestrnat. STOLLWERCK'schb BOAST-BONBONS. man thnis gekomen was, ging hij toevallig eens naar sijne koe kijken, bemerkte tot'zijn schrik dat zy verdwenen was cn moest wel tot de treurige overtuiging kouioudat hij teil ge holpen had haar voort te drijven, liet was on mogelijk de dieven nog in te halen cn daarom ging de man, hoewel troosteloos, maar weder naar bed. Ecu paar uren had de man gerust, toen hij gewekt werd door een luid geloei aan de staldeur hij sprong op snelde er heen ea vond er tijne koedie uiterst vermoeid was en een mantel op de hoornen had. Toen hij het dier daarvan bevrijd had, bevond bij, dal bij niet alleen zijn trouwe koe terug had maar dal de mantel nog een dertig gulden aan geld bevatte'l geen de man wel voor den schrik verdiend had. De correspondent te Saragossa van den Tempt schrijft dd. 7 Oct. o. a.«Sedert etnige dagen heelt eeoe kleine bende Girlisten zich op nieuw genesteld in de rotsachtige streekdie Las Conchas de Ifaro genoemd wordt, op den lin keroever van de Ebrotusschen Haro en Miranda. Zij beschieten wreedaardig eiken trein, die daar voorbijkomt. Toen wij dezer dagen met generaal Q.ietad<i daar passeerden bestook ten zij zoo hevig mogelijk onzen trein ik zou daar evenwel niet van gesproken hebben daar de trein van den generaal een militaire trein was, zoodat de aanval niets vreemds kon zijn. Nu evenwel heb ik bemerktdal zij met de- zellde verbittering de passagierstreinen beschie ten. Heden trollen zij slechts een paard gisteren evenwel moeten zij een kind gedood hebben. Een detachement soldaten tot den regteroever doorgedrongenachter den spoor weg tracht ouder een kogelregen hun vuur tot zwijgen te brengenmaar bet zal er moege lijk in slagendaar die ellendigen te goed beveiligd zijn achter de natuurlijke bolwerken. Wat oog gelukkig is, is, dat de Carlislen niet overeind durven slaan in hunne loopgraven zij blijven ineengehurkt om zich niet te veel bloot te geven en juist dit doet ben slecht treffen. De meeste kogels gaan over den trein heen. «Ia mijn waggon bevond zich een oude dame, die zoo beangst wasdat ikom haar gerust te stellenhaar moest barricaderen met vier ..assens en mijn bagage. Deze nuttelooze voor- zorg gebruiken de meeste reizigersDe Carlislen hielden zich in een hollen weg achter twee wijngaarden verscholennagenoeg op ge lijke hoogte van de spoorlijn en op hoogstens 180 meiers er van verwijderd, wat geen afstand mag beeten voor de Oerda/i-gewerenwaarmede de «moordenaars'' van Las Conchas g^apend zijn." Uit hetgeen de correspondent mededeelt van de plek, waar deze bende zich geposteerd heeft, blijkt dat zij zeer moeijelijk is te genaken zouder onmiddellijk onder het vuur te zijn. Men zal eerst een blokhuis moeten bouwen ten einde deu soldaten ecne wijkplaats te ver schaffen. Intnsschen blijven dagelijks honderden meoschen aan gevaar blootgesteld. Men leest in de Gron. Cl. Ofschoon een voorstander van de hoogere burgerscholen haat ik allen dwangonder wat achooaschijnenden vorm ook. Daarom heb ik mij niet weinig geërgerd, toen ik onlangs eene oproeping las voor de betrekking van leerling-telegrafisten, waarvoor alleen zij io aanmerking komen, die bet getuigschrift hebben verkregen van goed afgelegd eindexamen voor de hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus. Willekeurig worden aleoo met een enkele pennestreek geweerd allendie op een dorp wonen (waar men niet, zooals b.v. te Warffum, bet voorregt beeft om eeoe H. B. S., al ia bet dan ookzoo te zeggen zonder leerlingen tC bezitten) en wier omstandigheden niet toelaten naar ecne 1L B. S. elders te gaan zooals er toch velen zijn om daar behalve de gewone vakken die zy in hun dorp ook kunnen leeren, warenkennis en andere dergelijke voor een tele grafist onmisbare kundigheden op te doen. Wij kennen geen eokel motie! voor zulk een systeem van uitsluiting, of is men misschien bevreesd, dat soms iemand, die geen hoogere burgerschool heeft bezochtbij het vergelijkend examen eens meer punten mogl verkrijgen (want alles gaat nu immers met puntentot hel examen in damesband werken toe) ea dat daar door schade xou worden toegebragt aan bet prestige der hoogeie burgerscholen En daarom maar liever dan zulk eene heiligschennis de liberale (luau a non lucendo) bepaling toegepast Odi profanum vulgus et arceo"! Maar waarom ook zou men zulk een maatregel van uitsluiting niet met hetzelfde regt nemen als dat men kv. de eer van sommige Latijnscbe scholen door het ju» promovendi ophoudt tegen andere inrigtlngea van dien aardwaar soms vooral geen minder ouderwys wordt gegeven Ik zou hier nog gaarne het een en ander ter verduide lijking bijvoegen doch zou dan ligt personeel worden en wil ook niet verder misbruik maken van het geduld der lezers." Het politieverhoor der gebroeders Wainwright, als vermoedelijke daders van den moord in While-Chapel gepleegd is afgeloopen met de verwijzing van Henry Wainwright, als beschul digd van moedwilligen moord op Harriet Louisa Lane en van Thomas Wainwright, als mede- pliglige, naar de regtbank te Londen. Fanny Lear (miss Blackiord)die langen tijd met een der Russische grootvorsten leefde en thans in Parijs bare gedenkschriften uitgal, heelt van de Fransche regering last ontvangen bet land te verlaten. Deze last is gegeven op verzoek van Rusland. Zij is nu naar Londen vertrokken. Op eene kermis te D. heeft een hulponder wijzer uit de buurt 's avonds en een groot deel van den nacht, in de herberg op de viool gespeeld ten nutte van de dansende boeren en boerinnen. De hulponderwijzer beeft op die manier bij tijn misschien schraal iraciement een byvallelje bij- eengefiedeld, maar dat hij zijn decorum bewaarde zal men wel niet kunnen beweren. AMERSFOORT, 18 October 1875. Ds. J. Kromsigt le Cortgene heeft voor het beroep als predikant der hervormde gemeente le Amersfoort bedankt. Ter Zaturdag jl. te Amersfoort gehouden paardenmarkt waren aan de lijn en in nabij gelegen stallen 285 paarden aangehragtwaar onder 91 beneden 2jarigen leeftijd. De handel was zeer levendig; werkpaarden golden van /90 tot ƒ375, veulens van 1-40 tot 275. Buitenlandsche kooplieden waren niet aanwezig. De minister van koloniën brengt voorloopig ter kennis van belangbebbende.ouders of voog den dat vermoedelijk in het volgende jaar voor de opleiding te Utrecht voor de militaire pharma- ceutische dienst in Nederlandsch-Indiê iet jon gelingen zullen gevraagd worden, waarover ,in het begin des volgenden jaars eene nadere op roeping zal gedaan wordendat, met wijzi ging der in de Sederlandtche Staats-Courant van 15 January 1875 vermelde voorwaarden de leeftijd van admissie ia minimo is vastgesteld op zeventien jarende voor het toelatings examen vereisebte vakken zijn vermeerderd met de engelsche taal en de platte driehoeksmeting de leercursus is gebragt op vijfjaren aan iederen kweekeling, boven de jaarlijksch toelage van ƒ700 in den aanvang van eiken leercursus, zal worden uitgekeerd eene som van f 100 voor inschrijving als studentvoor de collegiegelden en de jaarlijksche bijdragen aan de scheikundige werkplaatsen. In het aldeelings-verslag over de begrooting van Justitie wordt gelaagd over de niet in achtneming »an het geheim der regterlijke instructie door ambtenaren van justitie en vooral van politie door mededeelingen aan dagbladen, waaruit van hun ijver moet blijken. Men had 't oog op de Haagsche moordgeschiedenis en wilde door een aanschrijving van Regeringswege in dit bezwaar voorzien. Zelden was de geregtszaal te Heerenveen zoo vol belangstellenden, als Vrijdagmorgen. De zaak, die behandeld werd betrof G. Simonslid van den raad der gemeente Engwirden woonplaats Tjalleberb, die beschuldigd wordt het been van den hoofdonderwijzer H. Raadertmawonende in dezelfde gemeente te Gerzloot, te hebben stuk geslagen. Na het gelnigenverhoor eischte de subsi-officier 1 jaar eenzame opsluiting ƒ150 schadevergoeding aan den hoofdonderwij zer en betaling der kosten. Uit de behandeling der zaak bleek dat II. Raadertma na de mis handeling wel twee uur in den regen was blijven liggenachtergelaten door den beschuldigde cn de beide personendie er bij warentoen het feit plaats had. Door zijn kennend schreeuwen waren anderen opmerkzaam op hem gemaakt cn die hadden hem naar huis gebragt. üp 21 Oct. uilsprank. Voor de vervulling der betrekking van direc teur der gemeentelijke gaslabriek te Gorincbem was onlangs eene oproepiug in verschillende cou ranten gedaan. Daarvoor hebben zich 48 sollicitanten aan gemeld. Een hunner deed tevens de aanlokkelijke propositie om van hel liactemenl ad ƒ1500 jaarlijks ƒ500te willen missen en te bestem men voor voeding en brandstoffen aan armen I Of de gemeenteraad zich doorden liefdadig heidszin van dezen extra-vernuftigen sollicitant zal laten roeren om hem te benoemenzal later blijken. MARKTPRIJZEN TE AMERSFOORT. AMERSFOORT Vrijdag 15 October 1875. Tarwe f 9. - k f 10,50. Rogge 17.60 I f7,90. Boekweit f6,60 k f 7,70. Boter i 1,45 af 1,55 per N. 8. Eijeren 5 4 5^ een t het stuk. Kaas f S t per 50 kg. Aardappelen 12,10 k 12,60 Appels f4,50 per hectoliter. ADVERTENTIËN. Geboren JAN zoon van J. K0EKEBAKKER en Cu. KOEKEBAKKER, de Vries Hofman. Amersfoort, 17 October 1875. Heden overleed te Soest de Heer A. RAVENHORST in den ouderdom van bijna 74 jaren. Amersfoort, G. B. SCHIMMEL 14 October 1875. en Familie. De ondergeteekende betuigt, ook namens zijne Echtgenoolehartelijkon dank voor de menigvuldige bewijzen van belangstellingdie hij in de afgeloopen week heeft mogen ondervinden. 18^0ctober°l875- C' J' V"' DER Mevrouw PAET3 zoekt een dat bekwaam en genegen is om aan 2 meisjes van 6 cn 4 iaren eenig onderrigt te geven in lezen, schrijven, breijen enz. van 10 tot 4 uren. Adres in persoon ten haren huize, Langstraat B 23. Wegens hun voortreffelijke gehalte met de prijsmcdaille bekroond; 1855 1857 1860 1867 1869 te Parijs, 1873 met de vorderingt' medaille te Weenen. (Hel beste huismiddel tegen Hoest en Heeschheid.) Echt te bekomen k 35 ets. per pakje in Amersioort, bij Apoth. TEN BRINK VERMOLEN; Apoth. J. G. C. SANDERS; N ij kerk, bij Apoth. J. F DE ROCK NAAML001E VENNOOTSCHAP VAN VERZEKERING OP HET LEVEN. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 17 Juli 1858. Directeur J. BOS. Adjunct-directeur L. J. DUBOURCQ. Verzekering bij «verlijden. Verzekering bil overleving. Verzekering bij leven op eenen bepaalden dag. Verzekering bij leven op eenen bepaalden dag In verband naet verzekering bij vroeger overlijden. Dadelijk Ingaande lijf rente Overlevlngskaaaen. Mpaarkasaen. inlichtingen te bekomen aan bet Kantoor te Amsterdam, op dc Prinsengracht over bet AmselveldZ 433 eu bij de Heeren Agenten buiten Amsterdam.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2