aijn dat voorstel gunstig. Het onbillijke van de thans bestaande h •ffing ligt dan ook voor de hand, daar de Ie I n der maatschappijen en firmaas reeds individueel die belasting van 3 pet. betalen. Men schrijft uil Petersburg aan de NeuiFreie Pretse Dc onophoudelijk en ijverig voorigeaetie oorlogsloebereidseleu die bij ons overalmaar vooral in het zuid-westelijk deel des Lands, gemaakt worden trekken algemeen de aandacht. Ook verdienen de laatste inspectiereizen van den Miaister van Oorlog, den ingenieur-generaal Tollleben en den intendant-generaal lonalie/f niet minder de aandacht dan de inspectie der vloot door den admiraal grootvorst Kontlanlijn te Nikolajel, Odessa en Sebastopol en de revuén over de troepen door den Ctaar te Odessa Kieuw en Warschau. Veel gewigt schijnt men te hechten aan den Kaukasuswaaruil men langs den nieuwen spoorweg Sostow - Wla- didawkasbinnen zeer korten tijd een groot deel van dc daar gestationneerde 41)0,000 man kan doen komen. De Opperbevelhebber van den Kankasusgrootvorst Michaelbezocht meer malen den Gznar te Livadia. Verder wordt een groot aantal troepen in de West-Russische en Liltauscbc provinciën geconcentreerd, zells in Kujawisch waar men sedert 1818 geen llussi- sche soldaten gezien hid. Over de aanspraken, die de Ctaar tol de troepen heeft gehouden vertelt men dit hij zich in den beginne zeer scherp over hunding en oelening uitliet, maar zijn mecning veranderde, toen de infanterie bij het snel vuren gemiddeld 90 pet. ireflers maakte. Te Warschau zeide de Ctaar na de aiaiieeuvers tol hel officierscorps »dal hij in den tegenwoordigen moeijelijken lijd vast op hen rekende, op hun trouw en op hun bereid willigheid om hun zwaard en bloed aan den dienst van het Vaderland te wijden." •ik hoop" zoo besloot de Czaar «dal ik mij in mijne verwachtingen niet bedrogen zal zien." «Wij zuilen ons best doen 1" riepen dc officieren met geestdrift AMERSFOORT ,1 I November 1875. Bulletin. 'sGtavenhage 10 November, des oiorgens 10 ure. Hare Majesteit heeft den ganschen nacht over teer gerust geslapen. De hoest vermindert, de koorts wijkt De Koningm gevoelt rich veel beterhoezeer de vermoeidheid blijft aanhouden. Ter vergadering van den gemeenteraad van Amersfoortheden namiddag te 2 uren aan gevangen. gepresideerd door den Heer Burge meester Mr. A. G. Wijerswaren aanwezig elf leden en afwezig de lleeren van Wakhren, van PersijnScJUuiier met kennisgeving en de lieer Melltorsl Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering was aan de orde 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders ten aanzien van den koopprijs van het Vilders bosch aan het Rijk in eigendom overtedragen. De afdeelingen hebben voorgesteld de door Burg. en Weth. aangegeven som van /4500 als koopprijs te stellen mits de tegenwoordige infirmerie en apotheek weder ter beschikking van de gemeente komendoch anders de som te brengen op 6000. Daartoe is met algemeene stemmen besloten. 2. Voorstel tot verhooging van het maximum van den hoofdclijken omslag. Met algem. stemmen is het maximum van 25000 verhoogd tot 30000, met behoud van .de tot dusverre geheven percenten van de rijks personele huurwaarde. 3. Benoeming van twee hulponderwijzers en eenc hulponderwijzers aan ae openbare tus- schenschool, uit eenc voordracht Twee hulponderwijzers De voordragten bestonden uit L T. van Ravenhorst te Westervoort A. ADikt» tc Naarden. F. van der Veen te Alkmaar. 11. H. van Gelder te Amersfoort Eene hulponderwijzer es De voordrag! bestond uil: Mej. J. H. Hendriks te Wijdenes. C. S. M. Grotsouw te Vlaardingea J. M. de Bruijn tc dc Rijp. Met algemeene stemmen zijn benoemd dc hee- ren T. van Ba venhorst en H. van Gelder tot hulponderwijzers en Mei. Hendriks met 8 st tol hulponderwijzeresMej. Grossouw erlangde 3 stemmen. Ter tafel werden gebragt: 1*. Missive van de Commissie van Toczigt op hel Middelbaar Onderwijs, inhoudende kennisge ving dat de Heer Mr. A. G. Wijers aan de beurt van aftreding is. Besloten in eene volgende vergadering over le gaan tot de benoeming. 2. Missive van lleeren Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van de verhuring van een stukje grond aan G. B. Gijsbeitse. Aan genomen voor notificatie. 3. Missive van dankbetuiging van Mej. Schermer voor hare benoeming tol hulponderwijzeres aan de nieuw opgerigtc school. Voor notificatie aangenomen. Op Donderdag, den 18. November 1875, des avonds te 7J urezal door het Departement Amersfoort der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen, eene vergadering met dames worden gehouden, waarin de verhandeling door dén Heer Dr. H. Cohen Stuartvan Utrecht geschiedt. Verder zullen de verhandelingen in de ver gaderingen met Dames geschieden op 16 Decem ber e. k.door den Heer W. J. Manssenvan Zaandam 27 Januarij 1876, door den Heer Joh. Gram van 's Gravenhagc 18 February 1876, door den Heer Dr. Jan ten Brink, van 'sGravenhage. Namens Z. K. II. Prins Hendrik der Neder landen, is door den Heer J. Martini van Geffen burgemeester van Soestde aanzienlijke som van circa 500 uitgedeeld aan minvermogenden in de gemeente Soest. Blijkens telegramheelt de kolonel Wiggcrs van Kerchem tijdelijk militair en civiel bevel hebber in Atjeh den 1dezer aan de Indische regering berigldat de vijand over het algemeen bijzonder rustig isdat het hoofd van Langsar op de Oostkuststappen tot toenadering heeft gedaandal de spoorweg te Atjeh over eene lengte van 1200 meters is voltooid en dat de gezondheidstoestand gunstig is. Voor den Oosterspoorweg wordt ter ophoo ging der baan tusschen Barnevcld en Amersfoort veel zand aangevoerd van AsselL Men is Hoe velaken en zelfs tot op een half uur afstand Amersfoort reeds genaderd. Het station Barne- veldmet toebehoorenwaaronder veeladingen is bijna voltooid. Bij het station wordt door hel gemeentebestuur plantsoen aangelegd. Men denkt over het instellen van een omni- busdienst van het station naar de gemeente Barnevcld, waarlusschen de afstand een half uur bedraagt. In de dingsdag jl. gehouden zitting der Prov. Staten van Utrecht zijn de aan de orde zijnde werkzaamherfen afgedaan en de door Gedep. Stalen gedane voordragten aangenomen, over eenkomstig de daarmede overeenstemmende conclusion der commission. Alzoo is o. a. aan de gcra. Woudenberg een subsidie toegestaan voor de gewone kosten van openbaar onderwijs en is dat aan de gem. Maartensdijk geweigerd. De laatste zaak alleen lokte eenigc discussion uit. De hh. Kien Ellzman en Bastert kwamen voor eene toepassing in milden geest van art. 36 opwaarbij de eerste eene vergelijking trok lusschen den financiëelen toestand van Woudenberg en dien van Maartensdijk en de laatste vooral op het belang van het lager onderwijs den nadruk legde. Van de zijde der comm. werden deze beschouwingen bestreden door de hh. Bosch en v. La wick v. Pabstdie de financiëele zijde der kwestie behandelden, waar omtrent ook de heer v. Nooten een paar opmer kingen maakteterwijl de heer Broers wees op net gebrek aan motieven in de stukken van den inspecteur van het lager onderwijs en den schoolopziener in het derde districtvoor hunne stellingdal het belang van hel onderwijs ver meerdering van uitgaven voor dat onderwijs in Maartensdijk vorderdewelke motieven men juist van die zijde in de eerste plaats had mogen verwachten. De conclusie der commissie werd met 35 tegen 2 st. aangenomen. Herman Linde, die onlangs in ons land aU duitsch vertolker van Shakespeare en daarbij eenigszins als buikspreker is opgetreden heelt ook te Manchester-, aanleiding gegeven tot eene sterke opschudding onder zijn publiek. Midden toch in de scène van Shylock voor de reglersdie hij zoo voortreffelijk zegt en speeltzag hij een bejaard heer gapen en riep, Snylock vergetend voor den zich beleedigd- voelenden rccitator, den grijsaard toe: tSie da wer gdhnt darf gehen 1 Men begrijpe de ontroering, door dal uit gebulderd cslrafrijm" te weeg gebragt, vooral omdat de aangesprokene, de schuldige gaper, een man van gewigt was. Als nu de heer Linde ooit in Nederland en te Amersfoort mogt terug- keerenom ons tc onthalen op zijne shakc- speariaanschc voordragtenzij men door het te Manchester voorgevallene gewaarschuwd en weiligl zou het dan zelfs niet kwaad zijn indien hijter voorkoming van alle ongerief bekend maaktehoe hij wensehtedat hel publiek zich gedroeg en zat onder zijn oog. liet zou dan weten of het ook soins niet niezen, niet zuchtenniet kugclicnniet hikkenniet snuitenniet hoesten magof het zijne toe hoorders wel geoorloofd is rich op hun stoel te verschuiven of hun gezigt te vertrekken. Men zou dan weten waaraan zich te houden. Wü toch een redenaar zich de politie over de ligchamelijke bewegingen en uitingen van zijn publiek aanmatigen, dan dient hij te beginnen met daaromtrent eene verordening vast tc stellen. De Heer J. Fransen van ile Putte een der oudste en hooggeachte leden der Eerste Kamer is overleden. Hoezeer lot geene bepaalde politieke kleur behoorendewas het zijn streven den vooruit gang bevorderlijk te zijn. De Eco del Tureime verlia.ilt tie volgende ge beurtenis, die eer»ige dagen geleden te Ruïne aan een der barrières ton lu bben plaats gehad. Sedert langen tijd zagen de cuinuiiesen regel matig in de schemering een teer sclumne dog- car<l, die door den eigenaar telt' gereden weid in de stad rijden. Achter in hel rijtuig tal een groom tncl echt Engelsche jihyrsiouoiiiiemet stijven halsdas, gekruiste armen en een too ernstige uildiukking als een ambassadeur die een protocol ouderteeken». De guaidie deden iudeimaal, dat dit rijtuig passeeide, de vraag niets aan te geven P" en de heer antwooidile neen," waarop hij doorleed Vooi ecnige da gen sliet hel rijtuig ongelukkiger wijze tegen een hoeksteen aan ile barrière en dal wel too hevig, dal de jonge elegante heer hel even- wigt vetioor en uil het rijtuig viel. Maar hot rijtuig was niet omgevallen. Hel was reeds nacht en de ambtenaren ijlden de verwonde te hulp. «En gij, wat doet gi) roept een hunner deo groom toe, die onbewegelijk Meet tillen. «Kom al en help uw heerdie zieti beteerd heeft." De groom antwoordde niet. Help ons dan toch," riep op nieuw de medelijdende ambtenaar. De groont bleet twijgen. De cuniiniesen pakten daarop het individu heet dat tot hunne groote verbazing van tink was en 150 liiois wijn-spiritus bevatte. Te St. Louis in den Staal Missouri in Noortl- Amerika is den 6den October uil dc gevange nis eene vrouw ontsnapt, die wel tol toon beeld van ongehoorde wreedheid kan dienen. Zij heette Fortmeijer en was beschuldigd van moord op een jong meisje Lena Miller en haar kind. Na hare inhechtenisneming ging men tot een huistocking over en vond in haar slaap kamer verkoolde beenderen van twee kinderen. Zij bekende dat een van deze het gi-bceme was van hei kind van Lena Miller en sedert bleek het dal tij minstens vijtlig kinderen deels 'e- venddeels dood verbrand beeft. Na hare inhechtenisneming dreigde tij nog met onge hoorde driestheid verscheidene aantienlijke per sonen in St. Louis ook hen te zullen beschul digen too zij haar niet hielpen op vrije voeten te kooien. Hoe vreemd dit ook moge schijnen, deden toch vele aanzienlijke personen alles wal mogelijk wasom haar te bevrijden. Evenwel is tij in plaats van tot den galg tot een tienjarige gevangenschap veroordeeld, waar aan tij tich nu door de vlugt heeft weten tc onttrekken. Werd door de Arrondissemcnts Regtbank tc Gorinchem nog niet langgeleden, ter zake het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, de «on- deidocter van den Berg, die een tijd laug in de Alblasserwaard met den schiomelijksten afloop een lal waterzurlilljjdert behandelde, speciaal door middel van een aftreksel van Atnersfoor ische heidekruiden tol een welverdiende celstraf ver oordeeld, woensdag moest bij de openbare teregt- zitting van evengenoemd reglerlijk Collegie niet temin weder een groot deel daarvan worden gewijd aan de legeneen soortgelijken gi'impro viseerden Esculaap ingebragte beschul liging van bet onbevoegd uiloctenen der geneeskundig*) praciyk als bedrijf in de gemeente Lekkerkerk en omstreken. De beschuldigde, Sinl-Nieolaai geheeten en te iloltcidam woonachtig, had tich in die aireken meer speciaal toegelegd op de behandeling van lijder» aan rheumalische aan doeningen, hloedgebrek of sloot nis in bel zenuw stelsel en dal menig ligtgeloovige zijn dupe werd, bleek uil een aantal partientcn van Sint- Nicolaas als getuigen h chargeiu sake contra hun genoemden lijlaris gedagvaard, terwijl een menigte ter tcrcgtzitiing uitgestalde drankflescli- jea allerhande aitscnijen bevatten die met de noo lige gebruiksaanwijzingen prijkten. Hel Open baar Ministerie eischte de toepassing der wet in hare volle gestrengheid rrquirerrnde tegen Sint-N icolaas eene cellulaire gevangenisstraf voor den lijd van drie maanden en rigtle daarna

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2