J& 2558. I) i 11 <y s d a 16 November 1875. Nkderl. Gkntr.-Spoorw. (Winterdienst). Vortrrk van Ameisfoort naar Utrecht 7.20 alleen Zat., 0.19, 11.08, 2.28, 8.24. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.449.43, 1.4-3, 0.10, 8.52 Oosterspoorweg. (Winterdienst.) Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 7.35; 9.35; 11.10; 3.-; 8.30. Vertrek v«u Amsterdam naar Amersfoort 8.30; 12.20; 5.— 7.15 9.15. comm. Diligence-Diensten van den Heer A. SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maanbergen 's morgens 0.45op den eersten trein naar Arnhem en 's namiddags 2</t uur. Van Maanbergen naar Amenfoort 's morgens 9.19 en avonds 8.34 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 6.15 's avonds. Van BameTeld naar Amenfoort 7'smorg. Dit blad venchijnt Maandag en Donderdag arond. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1—franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentién van 1 tot 8 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Cte; legale, officiële en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 25 cents Af:, nummert 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. H. van Cleeffte Amenfoort Bureau Amertfoorltcke Courant. Stoovestraat bij de Langestraat. Wijk B No, 33 cn bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Uitsluitende Agenten voor Frankrijk G. L. Daube Co. (E. Elsbach) te Parijs. Adverteatiën voor dit blad nit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van NlJGH en van Ditmab Wijnstraal, Rotterdam. Polilieke Revue. Uil Engeland vali ie vermelden eene rede voering door den beer Disraeli gehouden ter gelegenheid van het feestmaal ter installatie van den nieuwen lord mayor. Hij gelooide dat het gevaar voor een oorlog met China thans was algewend. In minder verwijderde landen was de toestand minder gunstig. De opstand in Turkije had een staal van zaken tevveegge- bragi, die voor dal land criliek worden kon. De inschikkelijkheid der mogendheden had daarop eenigen lijd geleden zulk een goede uitwerking gehad, dat men de grootste moeijelijkheid als geweken beschouwde; doch de finanlieele cata strophe had de schier geëindigde worsteling weder aangewakkerd en den toestand verergerd. Hij hield zich echter overtuigd, dal men tot een bevredigend resultaat geraken zou en dat de vrede bewaard zou blijven. Wel zijn de belangen der groole continentale mogendheden meer directdoch niet in grooler mate ten opzichte der Oostersche quaesiie in het spel betrokken dan die van Engeland. Wij hebben, zcule hij een diep besel van die belangen en zijn besloten ze te verdedigen en te handhaven, Hij eindigde met zijn vertrouwen te uilen op liet behoud van den vrede. Dezer dagen werd per telegraaf gemeld, dat de Egyptische regeling van de Engelsche twee finaniiele specialiteiten had gevraagd om do Egyptische finaiuiën ie regelen. i)ii berigl wordt thans gerectificeerd. De Egyptische regering heelt aan Engeland wel gevraagd de toezending van twee bekwame mannen in liet vak der finanliën, maar sleehls oui hen aan te stellen als divisie-chels aan het ministerie van finanliën evenals bij andeie Egyptische tninislerièn Ktiropeërs zijn geplaatst, belast met de iiuigting der verschillende diensten op Europeschen voet. Kort duurde de stiijd, die met zooveel spanning was te gjnioet gezien, en van welks uitslas hel ontstaan eener kabinetscrisis in Frankrijk afhing. Buffet heelt zijn proces ge wonnen de arrondissementsgewijze stemming behaalde de overwinning op de deparlemenis- gewijze stemming; de nationale vergadering heeft met eene meerderheid van 31 stemmen (357 tegen 3'26) aan den sci utin d'arrondissement de vooikeui gegeven boven den scrulin de liste. De meerdeibeid is wel niet groot, doch Mae- Mahons premier kan er genoegen mede nemen aan de hulptroepen, die zich vóór den aanvang van den slag bij hem aansloten heelt hij vooi- zeker de overwinning te danken, welke zijne tegenstandeis zoo gaarne hadden behaald. De kieswet moet nu nog met een eindproef (de derde lezing) doorstaandoch hel is niet te denken dal de kamer van het gevallen besluit zal terugkomen. De linkerzijde zal dus naar nieuwe wapenen moeten omzien wil zij den vice-president van den ministerraad tot aftreden nopen. Hel amendement door den heer Anlonin Lefcbve-Pontalis voorgesteld en welks aanneming tevens inhield de vei werping van den serutin de lisleluidt als volgt «De leden van de kamer van algevaardigen woidcn gekozen bij individuele stemming. Ieder administraliel arrondissement benoemd een algevaardigde. De arrondissemen ten die meer dan honderdduizend inwoners hebben, benoemen een afgevaardigde meer op «Ike honderdduizend inwoners of een deel van dit cijfer. In dit geval worden de arrondisse menten verdeeld in districten, aangewezen op een staatdie bij deze wet is gevoegd en niet gewijzigd kan worden dan door een andere wel." Van Arnim is gereed om de gevangenisstraf tegen hem uitgesproken, te ondergaan, maar de doctoren doen bun best om hem in de vrije lucht te houden. Op dit oogenblik heeft de gezant de «roos" en durft zijne kamer niet verlaten. Twee geneesheeren een te Berlijn en een te Karlsruhe verklaren dat zijn leven als hij moet zitten in gevaar komt. Bitter klaagt in Duilschland de nijvere en industriële stand over de geringe mate van kennis onder de knapen die zich als leerling bij eenig handwerk bedrijf of industrie aan melden. Onbekwaam lot iets meer dan machi naal werk, niet gewoon en dus niet ontwikkeld genoeg om na te denken over en bij het werk hen opgedragenblijven zij steeds breekebeenen tot schade van hen in wier dienst zij zijn en komen zelden tot eenigen welstand in de maatschappij. Die klagte wekt tol naauwkeurig onderzoek naar de oorzaken van dat euvel en naar mid delen die hierin eene veiandering ten goede zouden kunnen aanbrengen en al dadelijk kwam men tot de overtuiging, dal niet voldoend on derwijs eene hoofdleden is van het verminderend gehalte der jeugdige arbeiders in winkelwerk plaats en fabriek. Daarin verandering te bren gen ook nl vraagt dal veel moeite eri geld acht men de taak van allen die 'l wèl meenen met de aibeidcnde volksklasse en die eene goede verstandhouding lusschen werkgever en arbeider verwachten van verstand bij den laatste en van tevredenheid bij den eerste over het werk dat verrigt wordt met evenveel overleg als ijver. In verschillende plaatsen van Duilschland is men daarom er op bedacht den knaap dat on derwijs te doen geven 'twelk een corps leer lingen kan scheppen dal bij goede handen ook goede hoofden heeft en zoo medewerken kan om elk handwerk of bedrijf of fabriek tot eene productiviteit op te voeien die ten aanzien van kwantiteit en kwaliteit tegen elke concur rentie is opgewassen. A I 1 e r I e i. Op hel spoorweg-viaduct in de nabijheid van Blackfriarsbridge te Londen heeft Maandagavond een ernstig ongeluk plaats gehadwaardoor verschillende personen min oi meer ernstig gewond werden. De trein komende van Moor- gateslreel naderde bovengenoemd station toen de derde waggon van achteren onklaar werd en met de ijzeren bogen der brug in botsing kwam. Hierdoor beliepen nog twee wagons zwate schade. De trein werd onmiddellijk tot staan gebragt en.hietaan was het te danken, dat ernstiger onheilen weiden voorkomen. De ge- kwesten werden naar St. Bailholomcus hospitaal overgebragt. In de restauratiezaal van een spoorwegstation knoopten onlangs een paar heeren een Hol lander cn een Amerikaan, een gesprek met elkander aan. Een kleine jongen die in hun nabijheid een appe! stond op te peuzelen gaf aanleiding, dal bel gesprek op bijten kwam en hierdoor op echte en valsche tanden. «Ik heb mij een voortreffelijk gebit laten inzetten," merkte de Amerikaan onverschillig aan. «Ik kraak de noten tegenwoordig beter dan vroeger met mijne tanden." «Kom! dat is niet mogelijk I" riep de Hollander. De Amerikaan doet dadelijk hazelnoolen bren gen neemt vervolgens zijn gebit uit den mond, legt het op tafel, steekt er een hazelnoot lus schen slaat er met de vuist op en breekt heel netjes de schaal. De Hollaudei keek hem met stomme verbazing aan. «Gelijk gij ziet, zijn de tanden uitmuntend," sprak de Amerikaan bedaard, «maar mijn kaken zijn een weinig gevoelig Moody en Sankey hebben weer veel succes op hunne predicaliën. Er zijn zelfs Amerikanendie in de week hunne zaken verlaten en naar de kerk gaan. Ook komen er enkele met minder edelaardige voornemens. Zoo werd onder de preek een zakkenroller geval, op 't oogenblik dat hij de hand in den zak eener dame had. Men vond in zijn zak 276 dollars, doekspelden, lorgnet ten gouden potlooden een gouden bril eene schaareeoe fijne dauies-zakzoek en een stuk of wat minnebrieven. Door den minister van financien zijn in overleg met het muntcollegie, de noodige maat regelen genomen om den stempel der gouden tienguldenstukken te verbeteren. Deeds sedert twee maanden is de ai beid voor een gewijzigde» stempel aan den gang, en men hoopt, dat, uit een oogpunt van goeden smaak die wijziging eene verbeteiing tal zijn en dat dan ook de klagt, dal de stukken zich niet laten opeen stapelen geheel zal verdwijnen. Donderdag jl. is te Antwerpen een vreeselijk onheil voorgevallen. Een der kazematten, welke in fort t ten behoeve der officieren wordt ge bouwd is ingestort. Acht personen zijn dien tengevolge g' doodacht andeien heeft men levend doch zwaar gewond gered dank zij de spoedige hulpdie door de soldalen werd verleend. In de Fransche kolonie St. Pierre el Miquelon (twee eilaudjes bij New-Foundland; heeft in den nacht tusschen Donderdag en Vrijdag der vorige week een vreeselijke moord plaats gehad. De heer Francois dé CEscale bewoonde daar eene villa. Hij was millionnair en had de gewoonte zijn geld altijd in zijn huis te bewaren. In genoemden nacht werd hij tnet zijn neef, diens vrouw en drie kinderen benevens een oude huisbewaarder door eenige schurken vermoord. De mooi denaars hebben een kolossalcn buit medegenomen. Tweede Kamer. De algemeene discussie over de Indische begrooting. is Dingsdag jl in de Tweede Kamer aangevangen. Het wooid is gevoerd door de bh, Nierstraszdet Amorie van der HoevenBerg man Fabius en Mirandolle In het tweede deel der zitting is nog het woord gevoerd over de algemeene beschouwin gen door den heer ran den Berch van Heemsteede C. v. Nispen en den Minister van Koloniën, die de bijzondere punten en bedenkingen reserve rende lot bij de onderdeden in 't algemeen zijn regeringsbeleid heelt verdedigd of nader toegelicht. Een punt echter dal ook door anderen was opgenomennaar aanleiding der rene van den heer van der Hoeven besprak de Minister kortelijk, na mei ij k de dringende nood zakelijkheid om in zake van godsdienst en ondvrwijs strikt neuliaal te blijven cn zicU

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1