zal meer en meer moeten zijn om overalzelfs in de uil- en achterhoeken, in de dorpen en buurtschappen van ons vaderland aldeclingen in 'l leven te roepen en belangstelling voor ons nationaal onderwijs op te wekken. Het doel der Vereenigtng moet overal populair wordendan eerst is eene sehoone toekomst te verwachten. Dat hel Schoolverbond toch niet meer nut heeft kunnen stichtenis vooral daarin te zoeken dal er zoovele honderden gemeenten in Neder land geheel vreemd aan zijn streven zijn ge bleven daf er zoo menig dorpzoo vele ge huchten en buurtschappen zijn. waar doel en naam zelfs van 't Schoolverbond geheel onhe- keade zaken waren. Daarin vooral moet ver andering en verbetering komenop het plat teland moet in de eerste plaats propaganda voor de goede zaak gemaakt wordenDe Besturen van beide Vereenigingen kunnen het getuigen hoe meesttijds juist daar afdeelingen zijn opge richt waar ze nog het minst noodig waren. In plaatsen waar men reeds belang stelde in 't onderwijswaar de scholen vrij geregeld werden bezochtwaar 't eene schande was slecht opgevoed te zijn daar werden al zeer spoedig afdeelingen van 't Schoolverbond of van Volksonderwijsvan beide dikwijls in 'lieven geroepen, doch op zoo vele dorpen, waar niemand een cent meer voor school cf onderwijzer wil betalen dan men door de wet gedwongen moet doenwaar de plaatselijke besturen in schrielheid met de domste boeren wedijveren zoodia het onderwerp «onderwijs" op 'l convocatiebriefje staatbleven beide Ver eenigingen zaken waar men niets van wilde wetenen zijn verbetering van 't onderwijs en bevordering van schoolbezoek onderwerpen waarover men uit vrees voor de dubbeltjes maar liefst niet van hoort spreken. Wanneer nu uit de samensmelting van Volks onderwijs en Schoolverbond eene krachtige Yereeniging ontslaatwelke meer en rneer vertakkingen in ons geheeie land krijgtdan zal het volksbewustzijn ook meer en meer wakker worden geschud en zal ook de regee ring er eindelijk eens toe overgaan om de zaak van het onderwijs met oneindig veel meer be langstelling te behandelen dan tot nu toe ooit het geval is geweest Mogen de verschillende afdeelingen der beide Vereenigingen er steeds indachtig aan zijn dat er door onderlinge goede verstandhouding en samenwerking nog vele sehoone vruchten voor het onderwijs kunnen verkregen worden. «In isolement ligt onze krachtzeide eens het hoofd eener partij voor «Schoolverbond" en «Volksonderwijs1' is het tegenovergestelde waar. Wij juichen het dan ook toe dat beide Vereenigingen in de Zaterdag jl. gehouden ver- deringen met schier algemeene stemmen heb- n besloten om over bezwaren van onderge schikten aard heen te stappen en om zich te vereenigen tot éón krachtig Lichaam dat, naar wij vertrouwenook in onze stad zijne leden weldra bij honderden zal tellen. (Overgenomen op verzoekR. C. N. uit de Deventer CL) Het volgende wordt op verzoek uil Uygiea overgenomen Vergiftigd Glaxuursel van Aarden Potten. Te Arnhem werd den 30***" October de Apotheker v. A. aldaar met tijne vrouw en twee meiden ernstig ongesteld onmiddellijk na het eten van een geringe hoeveelheid karnemelk; tij kregen aanhoudende brakingen en werden hevig benauwd. De heer v. A. relt was na een lijden van 4 uur weder veel beter; hij had slechts één lepel van dc melk gebruikt. Ziijne vrouw die drie lepels gegeten had (wegens een eenigiias bijtend gevoel in den inond en de keel was lij huiverig meer te nemen)leed niet alleen aan voortdurende brakingen en benauwdheden tnaar ook aan buikpijn, diarrhée en krampen in kniten en voelen, rij was bijna bewusteloos, de pols was soms niet te voelen eoodat zij «enigen lijd in een zorglijken toestand verkeerde thans vijl dagen na de vergiftiging, zijn de verschijnselen veel verbeterd doch haar maag is nog zóó gevoelig dat zijbij hel gebruiken van eenig voedselmisselijk en pijnlijk wordi. Eene der meiden die weinig gebraakt heelt is nog bedlegerig en klaagt over vrij hevige buikpijnen. De andere meid heeft eene hooge gevoeligheid der maag overgehouden. De beide meiden hadden slechts drie lepels van de melk Kbruikt. De hondna even aan het bord ge- l te hebben braakte ook hevig, De karnemelk was den vorigen dag in een ijze- jen pan gekookt, en toen zonder eenig nadeelig 'gevolg genuttigdhet overgeblevene was warm in eene bruine aarden pan gedaati en daarin den volgenden avond weer gekookt. Bij scheikondig onderzoek is gebleken dat het glazuur ven die pao bestond uit eene groote hoeveelheid antimonium en lood. Bovenstaande waarneming bevestigt het reeds bekende feit, dat de bruine en gele aarden pannen tegenwoordig met een zoo vergiftig glazuur bedekt zijn dat men niet genoeg voor hun gebruik kan waarschuwen, en dat zij geheel uit de keuken moeten velbannen worden. H. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft maandag jl. de be raadslagingen over de Indische begrooting voort gezet. Op art. 46kofüj heeft de heer Mirandolle een amendement voorgesteld om de som van f 125000 voor den bouw van koffijpakhuizen van de aldeeling civiel bestuur over te brengen naar de afdeeling openbare werken overeen komstig het beginsel in 1874 aangenomen. De Minister heelt zich daartegen verzet. Het amen dement werd verworpen met 36 tegen 29 stemmen. Nog onderscheidene artikelen zijn afgedaan. De geheeie zitting was Dingsdag gewijd aan de bespreking der afdeeling onderwijs en eere- dienst van de Indische begrooting. Naar aanleiding van de tede van den heer van der Hoeven bij de algemeene beraadslagingen bad een warm debat plaats tusschen de hh. Noen van der Hoeven Kuijpervan Nispen van der Kaay en de Jonge. De gedragslijn der Rege ring in zake de bevordering der godsdienst in verband met het ouderwijs werd daarbij veel zijdig besproken. De Minister van Koloniën heeft zijn standpunt van volkomen onzijdigheidgegrond op het Regeringsreglement en verleden jaar uiteengezet gehandhaafd. In de zitting van Woensdag zijn bij de voort zetting der beraadslagingen over de Indische begrooting nog bij atdeeling 5 eenige punten besprokenwaarna de aldeeling openbare werken aan de orde was. Deze gaf bij de algemeene beschouwingen aanleiding tot enkele opmerkin gen in verband met het verlangen van den heer Nierstran om terug te keeren tot hel vroe gere stelselwelke wensch vooral door den heer vaa der Hoeven werd weerlegd. Vervolgens kwam hij de behandeling van de artikelen de kwestie van de haven te Batavia ter sprake. Het voorstel der Itegeering werd uitvoerig verdedigd door de heeren Fransen van de Putte StieltjesBlusti en den Minister tegenover den heer Fabiut die aan het p\nn-Breeku>ater op de ree van Batavia de voorkeur gaf. Ten slotte is hel Re- gerings-voorslel aangenomen met 56 tegen 11 stemmen. Bij ons Donderdagnamiddag jL geplaatst ver slag der ziliing van den gemeenteraad van Amersfoortdenzelfden namiddag gehouden volgt thans nog, als meer explicatoirhet on derstaande Ten 1°. was aan de orde het voorstel van Burg. en Weth. nopens de te bepalen hoegroot heid van den koopprijs voor het zoogenaamd Vildersbosch, groot ongeveer anderhalve hectare, onder Amersfoort gelegen tusschen den Leusder en den Woestijgerwegtot welks afstand de ge meenteraad in eene vorige zitting reeds in be ginsel heeft besloten. Dit voorstelom gemeldcn grond aan het Rijk voor den bouw van eene infirmerie c. s. tegen 4500 in eigendom over te dragen, onder beding dat de bijbehoorende weg ais «openbare" weg behouden blijveis in de raadsafdcelingen onderzocht, met dusdanig gevolg dat deze beide verklaren zich met den door Burg. en Weth. aangegeven prijs te ver eenigen bijaldien de gemeente weder de vrije beschikking erlangt van de tegenwoordige infir merie en apotheek, door haar aan het Rijk in kosteloos gebruik ten jare 1860 (afgestaan. In het tegenoverstaand geval stellen de afdeelingen den koopprijs op /6000. Na te hebben opge merkt dat men in de afdeelingen van een ander denkbeeld is uitgegaan van hetgeen Burg. en Weth. tot de regeling der koopsom leidde brengt de Voorzitter de eensluidende conclusie der rapporten van de afdeelingen in stemming, en woral deze met alg. sL aangenomen. 2°. Voorstel van Burg. en Weth. tot verhoo ging van het maximum van den hoofdelijken oinslag van 25000 tot 30000. De Voorzitter brengt in het midden dat thans bijna alle hui zen in deze gemeente betrokken zijnen hoofd zakelijk daardoor het aantal belastingschuldigen derwijze is geklommen dat eene overschrijding van het maximum is te voorzien bij de opma king van het primitief kohier in den aanvang des volgenden jaarsdat de Ged. Stalen hunne goedkeuring op zoodanig verhoogd kohier niet zouden verïecnen, en dientengevolge Burg. en Weth. gemeend hebben de ondcrwcrpelijkc voordragt te moeten doen, nu reeds omdat zij de koninklijke goedkeuring behoeft. Na deze toelichting wordt het gedane voorstel en ver volgens de ontworpen verordening tol helfing van den hoofdei, omslag tot een bedrag van hoogstens 30,000, zonder discussie met alg. st. aangenomen. De verhooging oefent op het be drag der aanslagen geenerlei invloed uit, a.in gezien de heffing van 17 tot 27 pCt. op de personeele huurwaarde der woonhuizen, in ver band met de getalsterkte des gezins, in de nieuwe verordening is behouden. AMERSFOORT, 18 November 1875. Het volgend telegram verwekt zeker alge meene blijdschap SL Petersburg, 17 Nov. Het Journal de Si. Péletsbourgzich aansluitende bij het gister in het Regeringsblad verschenen artikelvestigt er de aandacht opdat de verontrusting van de openbare tneening in de Oosterschc quaestie uitgaat van beurs-speculanlen en proleet ionislen die er beiden evenzeer belang in stellen out het vertrouwen te schokken. Deze egoïstische ma- noevres vermogen echter niets tegen de on wrikbare verstandhouding tusschen de drie Kei zerlijke Mogendheden en tegen de behoefte aan vrededie door geheel Europa gevoeld wordt Zij zullen evenmin een duurzame stoornis kun nen veroorzaken in de maatschappelijke ont wikkeling der volken als aan de Mogendheden een hinderpaal in den weg leggen om gemeen schappelijk met Turkije de noodzakelijke her vormingen in het oosten voor te bereiden waarvan men een vredelievende en belangelooze oplossing van de hangende geschillen mag ver wachten. Blijkens nevensstaande advertentie zal Maan dagavond 22 November in Amicitia te Amers foort eene groote geheel nieuwe voorstelling van F. Bosch plaats hebbenwelke eene uit gebreide variatie aanbiedt, waarbij zeker gaarne een talrijk publiek zal willen tegenwoordig zijn. Dingsdag 23 November e. k. zal, bij gunstig wederweder een schietwedstrijd worden ge houden door de onderofficieren der dd. schutterij te Amersfoort. Maandag jl. is te Utrecht in eene vergadering van Koinntandanlen der d.d. en ruslende schut terij in deze provincie behandeld het in ons vorig nummer gedetailleerd voorstel tol oprigling van provinciale sehutterij-bonden. Ofschoon in voormelde vergadering nog geen definitief, bindend besluit is genomenzoo kan evenwel reeds nu worden geconstateerd dat voormeld denkbeeld van prov. schutterij-bonden vooralsnog weinig sympathie bij de ter opge- raelde vergadering aanwezige Komm.tndanlcn vondmede inzonderheid wegens de vrees dat zoodanige bemoeijingen zouden belemmeren of vertragen de reeds zoo lang gewenschte nieuwe wettelijke regeling der schutterijen, welke wordt verwacht, van regeringswege uitgaande. De Chr. Jongelingsvereeniging te Amersfoort zal Maandagavond e. k., volgens de in dil num mer voorkomende advertentieeene bijeenkomst houden en gewis zullen zij, die werden uilgenoo- digdgaarne aanwezig zijnzullende als spre kers optreden Ds. de Hoest van Amersfoort Ds. Herman van Baarn de Heeren ran Lummel van Utrecht, Looman van Amsterdamde Vries van Zaandam en Schlitl van Amsterdam en zijn toepasselijke gezangen gecomponeerd door den Heer F. J. Schweimbergonder wiens leiding deze zullen worden ten gehoore gebrogl. Gisteren werd in het etablissement van dc heeren Goupil en Cie.te 's Hagehet eerste gedeelte verkocht van de collectie moderne schilderijennagelaten door den heer Mr. S. van Walchren van Wadenoyen. De belangstelling was zeer opgewekt en me nige schilderij werd eerst na een warmen strijd toegewezen. Tot ons genoegen mogen wij con stateren dat verreweg het rneerendeel der 95 schilderijendie gisteren verkocht werdenin handen van landgenooten zijn overgegaan. Slechts een klein gedeelte bleef onder de 500. Het heeft Z. M. de Koning behaagd, evenals vorige jarenweder eenige gelden toetestaan tot aankoop van brandstoffen teneinde gedurende dezen winter eenige kamers in de kazerne te kunnen verwarmen. Een bejaard man, die bekend was om zijn stotteren en ouk wegens de slimheid waarmede hij steeds goede inkoupen wist ie doen, hield stil op een baiaai ging voor een der verkoopera van gevogelte slaan en tui «Hoe v-v-vcel ka ka-ka-kalkoenen heb j-je t-t-te koop «Acht mijnheer," was 't antwoord. «T-t-taai of m-m-malach f" «Er zijn wel taaije bij, maar ook magtigjonge en malache." «Ik-k-k-hoit co-co m-com mensa len" zeide de nieuwe klant «zoek de v-v-v-vier te-ic-tc-iaaiaie ou

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2