gebroken. Toen de mei zooveel kosten op de sec veroverde landaanwinning overstroomd was, konden de beide dijken van Saint-Gérau geen weèrsland meer bieden aan de onstuimige zee. Beideu brak* n door. Üc woede der golven scheen Ie verdubbelen na leze ramp pok de dijken van la Motte Luminais die veertig jaien lang ann alle stormen liet hootd hadden gebo den besweken en scheurden. Ongeveer 1000 hectaren land zijn thans te Bouin ondergeloopen en zullen- niet dan met ontzaggelijke kosten en mouiten weder aan de zee ontwoekerd kun* nen worden. Dit ingedijkte land was van een ongeëvenaarde vruchtbaarheid, zoodat men na kau gaan hoe zware verliezen de landeigenaars en boeren daar geleden hebben, liet land was tocgczaaid zclls al loopt het water weder weg wal slechts langzaam geschiedtdan is dat werk voor uiet geweest. Parijs zal weldra op het voetspoor van Lon den met onderaardsche spoorwegen verrykt worden. Het eerste traject zal gelegen zijn tus- schen het station te Courceücs en hel plein van het Chateau d'Eau. Onder de bijzonderheden welke voortdurend omtrent de mijn-ontploffing te Seraing worden medegedeeldmoge het volgende staaltje van koelbloedigheid vermeld worden: Twee werk lieden bevonden zich op het oogenblik des onheils in een gang. Een hunner snelde, niet tegenstaande den dringenden raad van zijn makker, naar de schacht: de ander, het gevaar kennende om de met gas gevulde gangen door te gaanlegde zich plat op den grondom gemakkelijker adem te halen. Eenige uren ver liepen en zijne lamp ging bij gebrek aan olie uit. Volle achttien uren lang bleet hij niettemin liggen te midden eener tastbare duisternis wachtende op zijne redders. Toen deze eindelijk opdaagden vonden zij hem ongedeerd en op korten afstand het lijk van zijn onvoorzigtigen medgezel. In de criminele zitting van het hof in Zuid- Holland stond te regt eene weduwe uit Ouder kerk aan den IJsselgedrukt door de zware beschuldiging van kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. Deze vrouw moeder vau nog drie kinderen waarvan het oudste reeds twintig jaren oud is, die uit twee huwelijken zijn ontsprotenbe merkte in den loop van dit jaar dat zij weder en thans buiten echt in wangeren toestand verkeerde. Zonder dat zij iemand hiermede in kennis stelde of eenige maatregelen nam tot hel M orde maken van de luijermand, werkte zij voort als of baar niets deerde tot in bet begin van September toen zij al meer en meer begon te bespeuren dat zij weldra aan een kind het leven zou schenken. Den 14 September beviel tjj in alle stilte van een voldragen kind van het mannelijk geslacht, dat door de beweging met handen en voeten en zacht schreeuwende dui delijke teekeuen van leven gaf. Toen zoo bleek het uit de volledige bekentenis der vrouw vatte zij het denkbeeld op het wicht door verstikking het leven te benemen en wer kelijk volvoerde zij dit plan door het kind in een luijer te wikkelen en het met dekens te be dekken totdat zij bemerkte dat hel den laaisten snik had gegeven. Dien ongelukkigen dag bleef besch. te bed en bewaardu het lijkje aan het voeteneinde. Den volgenden dag was haar eerste werk alle sporen barer bevalling te verwijderen. Zij liglle eenige tegels uit den vloer van baar slaapvertrek, groef een kuil in den grond, legde daar bet onttielde wigt geheel naakt in en bedekte hel weder met de tegels en een plank. Het uitwasschcn en te droogen hangen van layers wekte bij de buren argwaan, te meer, daar beschuldigde reeds dadelijk haar gewoon huiswerk verriglte. De misdaad bleef dan ook oiet lang verholen; den 18 September stelde de veldwachter met den docter der gemeente Ouderkerk een onderzoek in en nadat beschul digde eerst een ontkennende houding had aan genomen kwam zij al spoedig tot een gulle bekentenisdie zij ook voor hare regters vol hield. De schaamte van builen echt te zijn be vallen had haar tot de misdaad gebragt cn omdat de kleine er zoo «naar" uitzag, bad zij haar plan ten uitvoer gelegd. Vijf getuigen -onder welke drie deskundigen, in dit proces gelukkig tol de weinig voor komende zaken beboorende gehoord, beves- tigden het boven hoofdzakelijk medegedeelde. Advocaat-generaal inr. van Maanen achtte door de volledige bekentenis en de aanwijzingen van getuigen de schuld voldoende gcs.aafd, en rekwireerde de veroordeeling der vrouw tot tuchthuisstraf van minstens tf en hoogstens 20 jamn. De verdediger van beschuldigde, mr. Cort vut der Linden, had gehoopt dat het oordeel van de deskundigen ten aanzien van de oorzaak van den dood een andere dan verstikking ware geweest. Nu dit niet het geval is, restte hem niet anders dan den hove er op te wijzen, dat besch. eerst na hare bevalling, toen zij zag dat het kind snaar" was, het booze plan heeft opgevat. Hij hoopte dal het vorig goed gedrag der vrouw en andere omstandighedenbet hof aanleiding zouden geven het minimum der geeiachte straf op te leggen. De uitspraak is bepaald op aaastaandeu Vrijdag. De Courrier de la Roebelle geeft de volgende btjaonderhedcu omtrent een vreesselijk drama, dat digi bij de kust is voorgevallen. Den flden dezer maand, tegen ongeveer eeu uur in den morgen, werd Barré wakker en luis terde naar het geluid der zee en van den wind. Eensklaps meent hij het geklots der golven ron lom zijn huis te hooreu en staat dadelijk op. «Kleedt u zoo spoedig mogelijk," zeide hij tot zijne vrouw en kinderen, «ik zal intusscben een luik open maken." Hij ging daartoe heen en men kleedde sich in allen haast. Achter het huis was een hooger terrein daar was de redding. De moeder, haar zoontje bij de hand houdende, wilde na ook vluglen maar een woedende stortvloed drong door de ball geopen de deurwater en wind stortten met geweld naar binnen. Het kind wordt door den stroom meegesleurd, terwijl de arme ball geslikte vrouw te vergeefs tracht zich aan iels vast te houden. Barrédie terugkomt, hoort hare wanhoop kreten beurt haar op en brengt baar op de hoogte, maar het was reeds te laatna weinige oogenblikken stierf zij. Ondertusschen beukten de golven met geweld op de muren van het buis. Een meisjedat nog achtergebleven was vond iederen uitweg afgesloten zij vlugtte op haar bed, maar spoedig bezweken de muren, het dak stortte in en het ongelukkige kind werd onder de puinhopen bedolven. Aangaande den buitengewoon hoogen water stand dezer dagen schrijft men ons, dat de aanhoudende westenwinden het water bij en langs de spoordijken in Priesland en Overijssel tot eene geweldige hoogte hebben opgevoerd zóó zelfsdat de spoorweg-reizigers aan weers zijden als door een bare zee worden gevoerd, daar hel golvende water zich uren ver uitstrekt en op sommige plaatsen, vooral in Friesland, tot aan de kruin der dijken staat. In de N. Z. Gt. wordt door H. het volgende voorbehoedmiddel en geneesmiddel legen de tongblaar onder het rundvee medegedeeld. «Als r ooi behoedmiddel moet elk rund, tweemaal per week, een eetlepel ruwe of ongezuiverde salpe ter worden ingegeven 'twelk gemakkelijk ge schieden kan door de salpeter onder het voeder te mengen. Is de tongblaar reeds aanwezig, dan moeten de blaren worden doorgesneden en gezuiverd met een lap of spons met waterdaarna den mond driemaal daags watschen met een mengsel van honig en keukenzoutvan ieder 2 lood opeen half pond wijn-azijn. Tegelijkertijd geeft men bet rund tot laxeermiddel 8 lood wonder- zout op een pond water of karnemelk. Daar hel uit de blaren voorkomende vocht sterk op de handen bijt en besmettelijk is moet bij het doorsnijden voorzigtig worden te werk gegaan." De Atnerikaansche dagbladen deelen mee dat Brigham Joungde befaamde Mormonen- koning die veroordeeld was een som van 9S00 dollars aan een zijner vrouwen uit te betalen, geweigerd heeft zich naar dit vonnis te schikkken. Thans wordt hij in zijn eigen huis in arrest gehouden. Donderdagavond der vorige week hadden eenige jongelieden uit de Oosterboeronder Meppelmet anderen uit den omtrek in de herberg van If. in genoemd gehucht vertoefd. By het naar hnis gaan werd een hunner achtervolgd en aangevallen door diie personen, die hem grnwelhk mishandelden en op twee laatsen eene aiepe snede met een mes toe- ragten. De politie bemoeit zich met deze zaak. Ter waarschuwing van lieden die wat al te ving zijn met bet teekenen van hun naam in schijnbaar kleine aangelegenbedenmoge het volgende dienen Een koopman te Londen ontving verleden week een pakje, waarvoor hy zijn naam op een bewijs van ontvangst moest teekeoen wat hij deed zonder er aan te denken misschien. Kort daarop nu bleek het, dat hij in plaats van verklaring van ontvangst een schuldbeken tenis vsn 233 pd. st. had geteekend die de oplichter natuurlijk terstond te gelde had ge maakt, om verder spoorloos Ie verdwynen. Dikwijls is tot mij de vraag gekomen naar geschikte morgenleciuur voor zulke gezin nen, die zich in de orthodoxie niet te huis voel den, met de moderne wereldbeschouwing geen vrede hadden en toch zoo gaarne een woord vernamen, dat hen in vrijzinnigen geest het godsdienstig geloof vertolkte en het godsdienstig leven, zooals dat in hel Evangelie is neèrgelegd. De zoodanigen wijs ik op het nieuwe Dag schrift dal den eersten Januari 1876 hel licht ziet, en waarvan de titel luidt «brood des levens." Ruim honderd predikanten zijn als medewer kende leden toegetredenen geven in onderschei den vorm, maar in éénerlei geest, voor eiken dag desjaarsecn kort stukje, dal zich aansluit aa n een Bijbelwoord. De prijs van drie gulden kan met het oog op de nette uilvoering uiterst billijk heeten. Inteekenlijsten voorzien van proefnummer zullen eerstdaags worden rondgezonden. D. P. M. GliASWl.NCK.EL. AMERSFOORT, 22 November 1875. Ds. H. F. W. tirottendieckEv. Luthersch predikant te Alkmaarheelt voor hel beroep naar Amersfoort bedankt. In eene Vrijdagavond jl. gehouden bijeenkomst van het kicseollegie der hervormde gemeente te Amersfoort is de heer W. 11. J. Haart de la Faillepredikant te Ridderkerk bij eerste stemming beroepen met 29 stemmen. De hh. Cordes te Vorden en Meerdink te Harderwijk erlangden 11 en 10 stemmen, terwijl 2 briefjes oningevuld waren. De Heef D. H. van de Werk, surnumerair bij de posterijen te Amersfoort, heelt met gunstig gevolg het examen voor commies bij dat valt afgelegd. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen twee wetsontwerpen een tol afschaffing der belasting op hel geslagt en eeu tol invoering van de belasting op den tabak. In de Tweede Kamer zijn bij het hoofdstak Middelen iu Indië van de Indische bcgrooiing twee punten besproken de opium en de landrente. De heer Kuyper heeft gewezen op de pogingen in Engeland aangewendom het toenemend opium-misbruik te keeren en heelt bij de Re gering aangedrongen op krachtiger optreden in deze op Java. Dit werd ondersteund door den heer vau Loon. De heer van de Putte en de .Mi nister van Koloniën deden uitkomen dal kee ring van den sluikhandel en prijsverhooging van den opium de beste middelen waren tot keering van het kwaad. Bij de landrenie werd door de hh. Mukkay en van der Hoeven op verschillende wijzigingen aangedrongen. De heer Nierüraii heeft den heer van der Hoeven bestreden. Het hoofdstuk is daarna aangenomen niet 55 tegen 1 stem (van den beer Nieritraii.) Hoofdstuk 1 is aaugenomen met algemecne stemmen zoodat de behandeling der Indische begrooting is afgeloopeo. Daarna zijn de overige aan de orde gestelde ontwerpen behandeld en aangenomen. De prov. staten van Frie-land hebben zich in hoofdzaak vercenigd met de voordragt van ged. stalen lot oprigling van eene eigene pro vinciale water3taatsdiensl. Aan 'l hoofd daarvan zal staan een hoofdingenieur met f 4000 trac- lemeut en een ingenieur met f 2400 genielende de eerste bovendien 300 voor bureaukosten. De officiële Wiener Zeitung bevat een eigen- handigen brief van den keizer van Oostenrijk- Hongarije aan zijnen minister van onderwijs, waarin Frani Joief verklaart uit eigen midde len zes beurzen in te stellen van 300 gulden elke per jaarten behoeve van studenten aan de nieuwe universiteit te Czernowitz, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis of nationaliteit. In Engeland zal een fonds worden opgerigt ter verpleging der weezen van spoorwegbeamb ten die in bun betrekking hej leven verliezen. Jaarlijks worden in hel Vereenigde Koningrijk gemiddeld niet minder dan 1000 beambten gedood. Sinds eenigen tijd is in Berlijn een beweging ontslaan ten gunste van hel invoeren van het onderwijs in hel zwemmen hij dc scholen cn wel als vcrpligtcnd leervak. De verdedigers van hel denkbeeld, hetwelk overigens reed» gedeel telijk is toegepastbeweren dat er geen re denen bestaan om het zwemmen niet op één lijn met dc gymnastiek te plaatsen, waarvan het aanlveren eveneens vcrpligt is gemaakt.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2