GOEDEREN Vrijdag 17 December e. k. in 29 perceelen eo massa's, Bierbrouwerij „hetKlaverblad" DE ONROERENDE G. J. W. QÜERNGESTER Hel Iodische telegram berigt de schitterende ontvangst van den prins van Wales door den guicowar te Uaroda en dienaangaande leest men in de Timet eene beschrijving als contrastte genover den toestand die nog kort geleden aan den guicowar van toen als vijand van de Brit- sche heerschappij een vonnis van afzetting en uitsluiting oplegde. «Ongeveer 233 (eng.) mijlen van Bombay," too schrijft de Timet«ligt de stad Uaroda de hoofdstad van den guicowar. Weinige maanden geleden waren die Staat en aijn beheerscher de voorwerpen van algemeene nieuwsgierigheidten gevolge eener beschuldi ging van misdaad en van een ondersoek van ongewonen vorm, dat teer gegispt werd. De uitslag deter taak was dal de bestaande gui cowar algezeien onder geleide van een sterk gewapende magt weggevoerd werd, om het overige tijns levens in vergetelheid en onder hel genot van eene ruime jaarwedde te slijten. Ken kind lol het regerende geslacht behoo- rende werd in tijne plaats gesteld en keerschu onder het optigt van leermeesters en voogden, over dat aansienlijk gebied. De jeugdige sou- verein genoot de onderscheiding dat hij de eerste was van de vorstelijke inboorlingen die den prins van Wales als gast in hunne hoofdstad ontvingen. De prins kwam van Bom bay te Uaroda aan cn werd verwelkomd met piiglplegingen en vreugdebotooningen van oos- lersche pracht. Ue kortheid van een telegrafisch berigt doet de hoofdtrekken van het schitte rend looneel te meer in het oog springen. De gnicowar en sir Mashava Raa begeleidden den prins eerst naar het residentiegebouw en de jeugdige voist werd door den prins behandeld met het hoffelijke ontzag dal aijn rang vordert. Kr werd eene receptie van Vindars gehouden, die den prins geschenkenals bewijzen van hunne trouw eu tevredenheid, aanboden. Een onafzienbare menigte van inboorlingen was bui len het station camengct loeid men zag er ook twaalf reusachtige olifantenzonderling geschil derd en prachtig opgetooid. De prins beklom een gouden howdah (gestoelte)omhangen met passementen van goudlaken vóór hem lag eene rei van knielende olifanten. Wuivende vanen van goudlaken .aksstaarten, waaijers van paau- wenveercneen optogl van indische ruiterij soldaten, barods sowars, de loonen van bar- baarsclte muziek, vergulde wagens, getrokken door ossen mol vergulde en verzilverde horens, eene de gemoedeten prikkelende vertooning va.t worstelaarsvan worstelende olifanten rhinocerossenbuffels en rammen dit alles spiegelt ons tooneelen van verbijsterende pracht voor, die wij ons slechts verbeelden konden tol dal wij zt beschreven. Te Weimar is een voorbeeldig vonnis geveld. Eene datuc schepte er genoegen in om van des ochtends vroeg tot des avonds laat piano te spelen lot groole ergernis harer gebaren. Deze stelden eene aanklagt tegen haar in en de regter veroordeelde de dame lot eene boete van 1 mark 50 pfenningen. Te Nancy werd dezer dagen een misdadiger geguillotineerd. Een half uur, nadat het hoofd van het ligchaam gescheiden was, gaf het nog teekenen van leven, terwijl bet van hel Champ de Mars naar de Hcóle de medicine werd overgj- hragtde afstand van twee drie kilometer. Al» altijd werd ook du de samentrekking der •pieren van hel bloedeloos gélaal aan een gal- vanischen stroom toegeschreven. In een der Parijsche bladen komt nu naar aanleiding van het boven medegedeelde feit, een brief voor, waarin de schrijver beweertdal men zich niet >coo gemakkelijk met die oude verklaringeven dikwijls gegeven als bestreden moest schikken maar liever trachten na te sporen wat er waar kan zijn van de bewering, door geachte genees kundigen geuitdal de guillotine alles behalve zonder pijn te verwekken doodtmaar integen deel dal de onthoofde in de hertenen lijdttot dat het hooid totaal bloedeloos geworden is. De gezagvoerder van het Engelsche schip Constance schrijft uit Philadelphia d.d. 20 Oct. net volgende over een aan boord vaa zijn schip voorgekomen muiterij: «Genoemd schip, met 485 passagiers ea 35 man equipage van Ant werpen vertrokken met beslemming naar Phila delphia had aanvankelijk een voorspoedige reis. In den nacht van 12 op 13 Oct. overviel hel achip een hevige stormwaardoor het zware averij bekwam o. a. sprongen bijna alle water vaten en de eerste koklevens proviandmeester zag zich genoodzaakt de passagiers op rantsoen te stellen. Men pruttelde welmaar schikte zich in het onvermijdelijke. Na eenige dagen zag de kok, dat hij nog niet zou toekomenhij ver minderde dus hel rantsoen. Nu werden de pas- sagieis zoo ontevreden, dat er een strijd ontstond, die in een bloedig gevecht ontaardde. Zoowel van de passagiers als van de msnschap vielen vele dooden en gewonden. Toen zich een schip in de verte vertoonde, heesch de kapitein onge merkt een noodvlag. Hel naderende schip was het Amerikaansche panlserschip Colorado. De bevelhebber zette booten uit met gewapende manschap, die het oproer dempte. De overle vende passagiers werden in de boeijen geslagen en de Colorado nam de Contlance op sleeptouw. Het getal dooden was 66 dat der verwonden 75. Slechts 9 man der equipage was ongedeerd gebleven." Het gebeurt dikwijls dat de heerlijkste zoet- watervisch zijn aangenamen smaak verliest door grondigheid een eigenschap die hij dikwijls t zelis nog lang nadat hij in stroomend water is gezet, behoudt. Men kan dien smaak wegne men als men een stuk broodkorst met den visch kookt. Diezelfde uitwerking hebben ook versche houtskolen. Ook kan meu brood en kolen tege lijk gebruiken. Een andere methode om visscben den grondigen smaak te ontnemenbeslaat hierin, dat men ze eenige malen in frisch water, waarin wat zout is opgelost laat uilwateren. Dit moet zoo lang worden herhaaldals hel water nog slijmerig uitziet. AMERSFOORT, 25 November 1875. (Regerinjzstelegrara). De gen.-majoor Pel is den 9 Nov. wederom als militair en civiel bevelhebber in Atjeh opgetreden. Ue gezond heidstoestand was aldaar gunstig. Het ziekenschip Salak is op de reis naar Atjeh verongelukt; de schipbreukelingen zijn te Padang aangebragL Z. M. heeft, op verzoek, eervol ontslag verleend aan den Heer >V. II. Immink als burgemeester van Rens»voude, en als zoodanig benoemd den Heer Mr. M. J. L. baron Toets van Atnerongen van Renswoude. De paardenarts 3e klasse J. N. Ballanchc van het regiment rijdende artillerie te Amers foort in garnizoenzal tegen primo December naar Roermond vertrekken om de veterinaire dienst bij de 3e batterij van gemeld regiment aldaar waartenemenals moetende de thans bij gemelde batterij gedetacheerde paardenarts 3e klasse H'. J. P. van Opfienraaijvan het 2e regiment hussaren, tegen geraelden datum van daar vertrekkenom zich naar Venlo te begevenalwaar een gedeelte van het 2e regi ment hussaren in garnizoen is. Naar ons is medegedeeld en wat eerstdaags door advertentie wordt bevestigdzal in de volgende maand ditmaal ter gelegenheid van het Kerstfeestwederom eene tombola plaats hebben voor die leerlingen van de Stads Armen school de school der Hen1. Diaconie en de openbare Handwerkschool voor meisjes, welke zich in het afgeloopen halljaar door getrouw schoolbezoek hebben onderscheiden. Eene Commissie uit het Bestuur van de hier alsnog bestaande afdeeling van het Nederl. Schoolverbond heeft zich wederom met de rege ling van het aanstaande kinderfeest belast en met het oog op wat in vorige jaren door de ingezetenen in het belang der kleinen is gedaan heeft zij met vertrouwen op een gewenschten uitslag ook nu wederom haar taak aanvaard. Het Bestuur der Afd. doet een beroep op de welwillendheid zijner medeburgersen wij ge- looven daarbij in het belang der zaak den wensch te inogen uitsprekendat dit beroep niet ledig tot het Bestuur moge wederkeeren maar velen zeer velen zich als vroeger mogen gedrongen gevoelen aan de Commissie hunne krachuge medewerking te verleenen, opdat de tombola van 1875 vooral niet minder moge v.orden bevonden dan die van vorige jaren. Elke bijdrage hetzij in geldhetzij in voor werpen zal de Commissie gewis hoogst welkom Naar men verneemt zou de justitie thans in het bezit zijn van de noodige inlormatien uit hel buitenland in de zaak van Jut en zijne vrouw die dientengevolge op nieuw verhooren ondergaan hebben. De voorgestelde fioauticle wetsontwerpen strekken tot 1*. Invoering van een accijns op den tabak ad /22 per 100 kilogram, met vervalling van het bestaande invoerregt op den tabak. 2°. Daartegenover afschaffing van den accjjns op het ge&lagt. 38. Verhooging van den accijns op het gedistil leerd met f 4 per hectoliter. 4*. Afschaffing van de invoerregten op hel graan hout en rijstmecl. 5*. Dc afschaffing van de uilvocrregten op de lompen. 6°. Verbooging van het invoertegt op de thee. De vermeerderde opbrengst van het gedistil leerd is geraamd op 1.352.000 gulden 'sjaars* de verminderde opbrengst door hel gewijtif.,1 tarief op f 630.000; de gedeeltelijke afschafii.i der leges en emolumenten bij de regten eu accijnsen op 300.000zoodat hel overschot bedraagt 4 ton. Blijkens de toelichtende memorie wordt de voordragt tot afschaffing van den zecpaccijns en de vermindering van den zoulaccijns zeer spoedig in uitzigt gesteld. Versailles 23 Nov. Nationale vergadering Voortgezette dei de lezing der kieswet. Artikel 2 wordt aangenomen. Bij ait. 3 vraagt Ei nest Picard inlichtingen over de bedoelingen der re gering aangaande de officieele candidatuien. Buffet antwoordt dal de kamer, door au 3 aan te nemendaardoor nog niet goedkeurt wat iedereen in dat artikel gelieft te leggen. De regering heelt niets aan hare vroegcie verkla ringen toe te voegenen heeft er niets van terug te nemen. De minister beroept zich op een vroeger uitgesproken gevoelen van 'J hiers. üauibeila merkt aan dal Buffel juist de voor naamste zinsnede uit de redevoering van Thiers heeft weggelaten. Bulli-i protesteert tegen de insinuatie alsof hij niet opzet aan deze rede voering een verkeerde uillegging gegeven heeft en leest daaiua eene redevoering voor, door Jules Simon in het Wetgevend Ligchaam uit gesproken. Jules Simon verklaart dat hij toen van gevoelen verschilde met zijne amhi- genooten der oppositie. Tulain valt in he vige bewoordingen het kabinet aan en beschul digd het van ondermijning der republiek. Dufaure laat hem nit-i uilspreken en zegt dat deze woorden beleedigend zijn voor de rege ring. Tolain neemt aele van dit protest. Daarna wordt art. 3 aangenomen. Burgerlijke Stuud van Amersfoort. GEBOREN: 20 Nov. Arie, van Jan Tommcl en Johanna van der l.ast. 21 Nov. Johannes, x. van Jan Blok en Gerritjc Johanna van Om men. 22 Nov. Harlhgcr Hendrik van Harthger Hendrik Gerlh en Alijda Dina Staal. Geerlruida d. van Gijsbei ltrs van de Biczenbos en Willempje van den Brink. 25 Nov. Bru- netta Johanna, d. van Leendert van Diernien en Hendrina Elisabetla ten Hoven. ONDERTROUWD: 25 Nov. Hermanns van Eijs en Gerarda Scheepmaker. Hendrik Boon en Geerlruida Steenbeek. GEHUWD: 24 Nov. Gerrit van Ecden en Gerarda van Itoucmial. OVERLEDEN: 19 Nov. Izak van liallie, 23 j. ongeb. 20 Nov. Aaltje Ravesloot, 30 j. echlg. var' Cocrt Renes. 23 Nov. Theodoras Rouwendal 7 j. 24 Nov. H'-iwl.ik van der Veen, 61 j. wedr. van Gcertruij Boekhout. Woulera Boshuizen, 63 j. wed. van Cornells Sierk. ADVERTENTIE N De Notaris Mr. J. DE LOUTER zal op in Amicitia en den daaropvolgenden dag in het logement «de Zwaan' in hel OPENBAAR YERK00PEN behoorende tot den boedel van wijlen den Heet C. OUVYERKERK. Broeder bij biljetten omschreven en nadere information te bekomen bij den Notaris DRIJFHOUT VAN H00FF en den Makelaar HELMERI10RSTbeiden te Amersfoort. Ie V e e ii e ti d u a I overgenomen hebbende de van ouds gcreno- meerde van Mejufvrouw de Wed. G. VAN BROEKHUI ZEN aldaar, beveelt zich aan GEBRUIKERS, LOGEMENTHOUDERS en SLIJTERS minzaam aanbelovende door het leveren van steeds ZUIVER en ONVERVALSCIIT fabrikaat en ijve rige bediening hunne begunstiging zich ten uilen tijde waardig te zullen loonen.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2