hel hoogste lot getrokken; ik heb namelijk een jong meisje gehuwddal ik liet heben ik ben lüker dat ik met baar nooit zal twisten dat ik nooit door haar geplaagd zal worden dal zij nooit builen mij zal kunnen en dat zij mij nooit met gebabbel zal vervelen." «Och kom 1 riep het geheele ballet-personeel als uil één mond vader Derthiergij vertelt ons vreemde dingen." «Kinderen ik ben er zeker van hernam de choregraal - mijn vrouw is stom." Men kan hier nog bijvoegen dat nooit een huwelijk gelukkiger is geweest dan dat van den danser en zijn aprakelooze wederhelft. Wederom zijn twee militairen van het kolo niaal werfdepot te Harderwijk in burgerkleeding gedeserteerd en waarschijnlijk inel den laalslen trein naar Utrecht vertrokken. Naar men verneemt zouden de Fiansche en Belgische vrouwendie dikwerf hare echtge- nooten en vrienden naar Harderwijk vergezel len, hen hierin behulpzaam zijn. De politie te Harderwijk is ijverig in de weer om d't euvel tegen te gaan. Eerst heeft men gezegd «er is oproer in Ommerschans en Veenhuizen. Daarom heeft men naar elke dier Koloniën militaire magl gezonden." Nu schrijft men: «de beweging is be dwongen." Er is noch oproer, noch verontrustende be weging opgemerkt. Hel doen verschijnen van militaire magl was een maatregel van voorzorg. Dal de kolonisten met 1 Januari] bijzonder tevreden zouden zijn was niet te denken. Te vreden waren ze nooit en nu 't nieuwe jaar hun enkele koloniale genoegens en versnape ringen oulhield werd de gemoedsstemming niet beter. De nieuwe maatregelen woiden beoordeeld naar het denkbeeld 'twelk men van de kolo niën heeft. Die er een groot «hofje" van wil maken, waar de bewoner het even goed als rustig heeft keurt die maatregelen af. Die tegen den kolonist zegt: «Adam, gij zult werken en gehoorzaam wezen I" vindt de nieuwe bepalingen zeer goed. In het stadhuis te Bordeaux is op den 29sten December jl. een zware brand uitgebarsten welke men eerst na vier uren kon meester worden. Het gebouw zelf heeft veel schade geleden zij wordt op 400,000 frs. geschat. Dc raadzaal is geheel veinield. Hot register van den burgerlijken stand, de kiezerslijsten en andere papieren van waarde, ook de gemeentekas en de kunstwerken zijn gered geworden. Donderdag voormiddag te 9 uur is in een huis te Barmen, in de Pruissische Rijnprovincie, eene dynamietpatroon ontploftmet het gevolg dat in het vertrek de zoldering uiteensprong ramen meubilair en alles werd verbrijzeld en eene vrouw met haar kind zwaar gekwetst werden. Dingsdagmorgen heeft zich op 't bureau van den commandant van het koloniaal werfdepót te Harderwijk eene dame (sic) gepresenteerd om 3 Belgische recrntendie zij van Charleroi herwaarts had geleid voor den kolonialen mi- litairen dienst aan te brengen. Zij zijn geschikt bevonden en aangenomen. Aan de Tweede Karner der Staten-Generaal. Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekendenallen tabaksplanters of belanghebbenden bij de tabaksteelt, wonende te Woudenberg en Leusden (provincie Utrecht.) Dat zij inet leedwezen, hebben vernomen dat bij U,we vergadering is ingediend een ontwerp van wet tot invoering van eencn accijns op tabak. Dat zij tegen zulk eenen accijns vele en groote bezwaren hebben, niet om het bedrag der be lasting alleen, maar voornamelijk om de be lemmerende en knellende banden die daardoor den planter in Nederland worden aangelegd en waa.-Joor hij zijn product minder goed en minder geregeld zal kunnen afzetten. Dat toch alleen het indienen van dit ontwerp een stilstand in den handel schijnt gebragt te hebben zopdat op dit oogenblik de prijs reeds A2-por 50 kilo lager staat dan eene maand geledeneene winstderving voor de adressanten van circa 0000.— jadc tabak alhier thans onverkoopbaar is. Dat dc gansche accijns afkeuring verdient uit een staathuishoudkundig oogpuntis reedsen zal nog wel verder door meer bevoegdenaan Uwe vergadering worden bekend gemaaktde adressanten vvenschen dan ook slechts te doen uitkomen dal door den vleeschaccijns weinig verschil in den vleeschprijs te weeg gebragt wordtterwijl de voorgestelde accijns de grond- atof van 5 tol 100 percent zal belasten cn dus een zeer aanmeikelijkcn invloed op den prijs uitoefenen. Dat het titans reeds zeker is dat de bemiddelde groote planters alhier zullen ophou den tabak te verbouwen, omdat zij met den last van visitation en al die andere formaliteiten niet willen te maken hebben, en zeer waar schijnlijk dat de kleine onbemiddelde planters hun beslaan zullen verliezenen weer in den arbeidsstand zullen vervallenwaaruit zij zich zoo gelukkig verheven haddendaar zij geen borg zullen kunnen stellen, en bij daling van huu product de aanmerkelijke onkosten bij ta baksteelt aan de landerijen te besleden 450. arbeidsloon en 400.mest per Het) niet meer bestrijdenen voor meer arbeiders zal er minder werk zijn, daar de verhouding in arbeidsloon van tabaks- tot bouwland staat als 10 lot 1. Daarboven is er nog iets dat opmerking ver dient; 1700 Het. tabuksland worden dooreen voor meer dan f 100.per Het. verhuurd en zullen bij de vernietiging van de cultuur de helft niet meer opbrengendaar gewoon bouw land de helft niet geeltwelk eene vernietiging van nalionulen rijkdom Doch al mogl de tabaksaccijns op zich zclven te verdedigen zijn dan nog willen de adressanten wijzen op de strenge bepalingen van bet ont werp zoover de inlandsclie cultuur betreft en dus op HOOFDSTUK 4 En dan is Art. 18 al dadelijk belemmerend en in de praktijk bijna onuilvoerlijkniemand toch kent de kadasternoinmersen bij elke om legging van land moet men die op nieuw gaan onderzoeken. Art. 19 is voor de kleine planters, wier ver mogen uit weinig bedrijfskapitaal bestaatde doodsteek. Zij toch kunnen geen borgen vinden. Art. 40 is even bezwarend. Menigmaal wordt hier reeds bezaaid korenlandals de planter ziet nog mest beschikbaar te hebbenaan de tabakscultuur ingeruimd cn hoe zal men dan altijd de juiste maat van hel beplantte land kennen Art. 41 tot 4.1. Wal zal men zeggen van een Nederlandsche wet, die bij verzuim van formaliteiten vernietiging van producten gebiedt, of zooals bij'Art. 44, kan veronderstellen dat iinmer de planter zelf de voorwerpen zijner ge negenheid vernietigen zou; een gevoel van leed jawrevelwordt opgewekt bij het lezen van die artikelen. En dan art. 45 is volkomen onuitvoerbaar. Men heelt drie droogschuren en drie verschil lende stukken land met tabak beplant, dan kan men niet al den tabak van één stuk in dezelfde schuur brengenhet wederregen warmtedroogte alles kan oorzaak zijn dat men heden zoo morgen anders moet werken. Art. 46. De tabaksplanters alhier kunnen allen lezen en schrijven; maar niet een uit tien zal de boekhouding kunnen voeren die bier geëischt wordt. Daarenboven is bet getal bladen aan elke spijl veel ongeregelder dan men doet voorkomen en geschiedt het aansteken der bladen gewoon lijk door niet volwassenen. Bij het steken van 14 bladen aan een spijlin plaats van 18. geeft dit volgens Art. 47 reeds aanleiding tot bekeuring. Art. 48. Het afscheiden der spijlen elke week is in de praktijk alweer onuitvoerbaar, omdat daardoor beletselen in het zuiver afdroogen ont staan. Art. 29. Gevallen hebben zich voorgedaan, dat de koopers bedongen dat de tabak niet vóór Apnl mogt gebost worden. ArlL 30 lot 84 behoeft men slechts oppervlak kig te lezen oin zich te ergeren aan de vele stui tende formaliteiten bij het bouwen van tabak in aclit te nemen. Art. 35. Gewigtsvérlies vóór het broeijen be draagt somtijds reeds 10 0/oen door hel broeijen nog 7 a 8 °/0en zelfs meer. Art. 36 en 37. Eene voortdurende surveillance zal geene alscbalïing van commiezen medebren gen maar wel aanstelling van een veel groolei aantal noodig maken. Nog wordt bij art. 46 het aanschaffen van weegtoestellen en gewigten voorgeschreven welk eene onkosten voor de kleine planters. Doch waartoe ineer; hel is hier niet te doen otn eer.j monografhie van de tabak te leveren; alleen de in liet oog vallende punten zijn aangeroerd. De adressanten geven deze bedenkingen niet aanopdat door amendementen hieraan te ge- rnoet worde gekomen; maar opdat bet aan Uwe vergadering duidelijk moge worden dat zulk eene wet geheel onuitvoerbaar zou zijnja zoo be zwarend komen al die bepalingen den planter voor, dat men zulk eene wet gelijk zou achten met een verbod van heiplanten van tabakzooals dat in Engelandevenwel onder ganscli andere omstandigheden bestaat. De adressanten besluiten met de bede dat de Vertegenwoordigers van bet Nederlansche Volk dezen accijns, die voor den planter erger zou zijn dan de regie van den vreemden overheerechcr, met zulk eene over weldigende meerderheid mogen weigeren, dat nimmer weer zulk een onnederlandsch ontwerp worde voorgesteld. WoiiDBNHKHG, 't Welk doende, 41 Dec. 1875. onderteekend door 70 personen. AMERSFOORT 6 Ja nu*, ij f876. Z. M. heell benoemd tot Officier van Justitie bij de Arrond.'-Reglbank te Almelo Jlir. M. W. C. de Jonge, thans subslituut-ollicier van Justitie bij de Arr.-Heg tbank te Amersfoort Gaarne wordt de lezing van bovenstaand praclisch en krachtig opgesteld adres legen de ontworpen tabaksbelasting bij eenieder aanbe volen. Gedurende het jaar 1875 zijn bij hel^Ryks- telegraat' bureau te Amersfoort verzonden 5800 telegrammen, ontvangen 6405 totaal 12005 Gedurende 1875 zijn te Amersfoort: geborenwettig 440 in. 208 vr. onecht 13 22 233 m. 230 vr. elders geboren uit ouders al hier woonachtig 1 2 434 ui. 434 vr. alhier geboren uit ouders el ders woonachtig1 4 233 m. 328 vr. totaal 461. Getal tweeling geboorten 6 inct 3 j. en 9 m. Overleden Ongeliuwdcn113 m. 141 vr. Gehuwden44 36 Weduwenaars, Weduwen 26 35 181 m. 192 vr. levenloos aangegeven 18 9 199 m. 201 vr. totaal 400. 199 in. 201 vr. elders overl. cn alhier wonende 5 5 204 in. 206 vr. alhier overl. en elders wonende 4 5 200 in. 201 vr. Van de 400 alhier overledenen warén levenloos aangegeven 18 in. 9 vr. beneden het jaar 50 51 Van 1 tot 5 jaren 33 i 44 i 5 .20 9 9 20 >40 13 i 13 40 s 50 11 If) 50 >60 20 10 60 >70 13 23 t 70 >80 21 18 80 jaren 2 1 81 2 i 82 2 1 i 83 2 3 84 6 85 i 1 86 v 3 88 1 I 89 2 199 m. 201 vr. Huwelijken tusschen jongmans en jonge dochters 101 en weduwen 6 weduwenaars en jonge dochters 10 en weduwen5 totaal 122 M. V. totaal. Bevolking op 1 Jan. 1875: 6378 7024 13404 Vermeerderd door: M. V. totaal, geboorten 233 228 461 vestiging in de gemeente 457 483 940 690~7lTT4ÖI~ Verminderd door overlijden 182 192 374 vertrek uil de gemeente 454 450 _905 636 643 1279~ Verschil meer bij te voegen 54 68 122 6434 7094 13524 Meermalen hebben wij onzen stadeenoolen gewezen op lief goede doel van Ar li et Ainieitiae en gewaagden wij bij de jaailykscl.o verloting nu en dan van prijzen die in Amersfoort waren gevallen; immers nog verleden jaar van het kapitale schilderij don lieer J. P. G. Kok ten deel gevallen. Ook nu weder is de lieer T. J. ven As on zijn aandeel No. 10:1:1 eigenaar geworden van eene prachtige tcekening (lyiiouivang 0.77 M

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2