IN DEN BOEK- EN PAPIERHANDEL VAN P. S. DE GROOT, STPOTRS e™'n 6™ lijds al'80lm''d "WWEN.' ruiwtt o( koelies, al ia lang niet meer. De «tijde lijke winter-landingplaats" is een permanente steenen steiger. Bij het opgaan van den heuvel kunnen de lieden wel eens een oogenblik heb ben moeten «stilstaan om adem te scheppen", of om de «evaporatie van het voorhoold te wisscben" maar als zij zich omwenddenom een blik te slaan op de «prachtige havendaar uitgebreid in den laalsten gloed der vei schei deode dagkoningin"zouden nij niets daarvan ontwaard hebben, daar de haven voor het oog verborgen iszoolang men niet den top der boogie heeft bereikten op den pic-nic avond •was de zon reeds onder en de maan reeds op eer men op hel eiland was aangekomen. De «geïllumineerde bogen" waien nergens te zien, en de «oude goden behoefden niet te schrikken van hel gejuich" dat in alle stelligheid binnen de borsten bleef. Aan de politie in Europa is kennis gegeven, dat een «gevaarlijke misdadiger," genaamd W. M. Tweed, uil de gevangenis te New-York is ontsnapt. Hij is 50 jaar oud heeft of had een grijzen vollen baard en is 200 pond zwaar. Dit laatste is niet best voor den vlugteling. Die hem pakt krijgt een belooning van 6000. Waarschijnlijk zal de schelm indien 't gelukt hem te bemachtigenhet honderdvoud bieden om weer losgelaten te worden, 't ls dus in allen gevalle der moeite waard jagl op hem te maken. Aan braadvet zou hij onder de Kanibalen gevlugt zijnde, voor lekkerbekken aldaar zeker groote waarde hebben. Volgens sommige berigten zou de Sultan geneigd zijn zich niet al te streng tegen elke inmenging te verklaren. Hoe het zij de toe stand schijnt vrij ernstig te zijn daar de ma- hommedaansche dweepzucht sterk wordt opge wekt door al de gevaren welke het hoofd der geloovigen bedreigen. Zoo meldde voor weinige dagen een Engelsen dagblad dal in Consianti- nopel eene ernstigen zamenzwering dei moham medanen tegen de Christenen in die stad was ontdekt. Gelukkig ontving nog bij tijds de politie hel berigt van dezen voorgenomen Turkschen moord en diensvolgens werden de voornaamste raddraaiers in hechtenis genomen. Onafhankelijk van dit berigt zijn er andeie, welke bel vermoeden wettigen, dat deMoharn- inedaansche dweepzucht op vele plaatsen van het land wordt opgewekt. Van het tooneel des oorlogs wordt berigt, dat de insurgenlen bij Kaslak de zwaarste ne derlaag sedert het begin van den opstand gele den hebben. De Turken hebben de verstrooide benden achtereenvolgens overvallenen baar binnen weinige uren een verlies van 600 dooden toegebragt, waaronder vele aanvoerders. De Turken maakten 800 geweren buil. Onder de opstandelingen dreigde uit verbittering over dezen slag een rebellie legen hun opperbevel hebber l'avlovich uit te brekendie echter nog bij tijds naar Cettinje vertrokwaar bij waarschijnlijk vooreerst wel blijven zal. In zijn plaats moet een Montcnegrijnscb serdar het opperbevel op zich hebben geuomen. Een Amerikaan doet niets ten halve. Geden kende aan het woord van Napoleon: «entre le sublime et le ridicule il n'y a qu'un seul pas", grijpt hij het verhevene en het bespottelijke met dezelfde geestkracht aan. Terwijl het huis met eene verpletterende meerderheid op de motie van een nieuw lid, mr. Springer van Illinoiseen derden termijn voor het presidentschap onvereenigbaar verklaarde met de geheiligde overleveringen der republiek begon bet van de andere zijde met aan al de functionarissen op bet Capitoolzooals daar zijn: schoonmaaksters, kagchelpoefsters, deurwachters enz. op slaanden voet hun congé te geven en een geheel heirleger van kinderen van Cham steekt thans op eene bekoorlijke wijze al tegen de wit marmeren facade van dit heiligdom onzer nationale vrijheid. Mogt de lezer weliigt vragen, hoe de ex- slavenhouders op eens zulk eene voorliefde gevoelen voor hunne voormalige slaven, even onverklaarbaar is voor een Europeer de inge kankerde afkeer en afschuw, die de abolitinisl gevoelt tegen zijn donkerkleurigen natuurgenoot. Alle kleintjes helpen denken de democraten, en daar de partij op wel eenigzins verklaarbaie wijze (door politieke werkeloosheid) van goede leiders verstoken issal kwantiteit de kwaliteit moeten aanvullen. De afbrekingsmethode heeft zich al dadelijk in volle kracht doen gevoelen. Niet minder dan zeven verschillende proposities zijn ter talel gebragt om de «resumption act" waarbij bepaald werd, dat de schatkist met den Isten Januarij 1879 de betaling in specie zal herval len te herroepen (allen van democratische zijde) j terwijl drie voorstellen om diezelfde I wet nog te versterken op rekening van afge vaardigden, behoorende lot de republikeiusclie factie, mogen woiden gesteld. AMERSFOORT, 17 January 1876. Naar inet leedwezen werd vernomenbeeft de heer K. A. Gonlag, Ev. Lulh. predikant te Harlingen, voor het beroep naar Amersfoort bedankt. Vrijdag jl. behelsden eenige bladen: »naar men verneemtzal de stationchef te Amersfoort eerlang worden overgeplaatst. Omtrent zijn opvolger is nog niet bekend." Vermits men te Amersfoort hoogst ongaarne den bekwamen m cordaten stationchef den Heer van Asperen zou verliezenmerken wij op dat het bovenstaande hoogstwaarschijn lijk eene fout van standplaats bevat en Hilversum in plaats A mersfoort zal zijn bedoeldaangezien de Heer van Gils, stationchef te Uitgeestnaar men verneemt thans te Hilversum is overplaatst Woensdag 20 Januarij zal in Amicilia te Amersfoort eene soirée gegeven worden door het Rotterd. concert- en vaudevillegezelschap onder directie en met medewerking van den Heer Eduard Ramberg, waarin nieuwe chansonnettes enz. voorgedragen en lieve too- neelstukjes (vaudevilles) zullen worden opge voerd. Naar men zich zal herinnerenheeft in de soirée van October j.l. in Amicitia de Heer Eduard Ramberg wederom bewezen dat hij een uitmuntend comiek coupletzanger is en tnoglen hijzoomede de andere arlisten de volkomen tevredenheid der aanwezigen inoogs- ten; toen is vooral geroemd dat alles wat ten gehoore werd gebragt aan de eischen der mora liteit heeft beantwoordzoodat de soirée gerust door beschaafden onder alk standen kon worden bijgewoond. Men hoopt derhalve dat op de lijst van inteekening, die thans voor de aansL soirée circuleert, belangrijk zal worden ingeteekend. Door 130 tabaksplanters te Nijkerk is een adres aan de Tweede Kamer ingediend tegen het wetsontwerp op de tabaksbelasting. Adressanten wijzen daarin met nadruk op de grieven, die zij daartegen hebben, en zetten breedvoerig uiteen, dat het ontwerp in strijd is met alle begrippen van vrijheid regt en billijkheiddal het onredelijk treft en onzedelijk werkt; dat het doodend en vernietigend is voor de planlerij, en dat het vierde hoofdstukrege lende de cultuur der inlandsche tabakin prac- tijk onuitvoerbaar is. Zij vragen onvoorwaarde lijke afstemming van het wetsontwerp, dat den geheelen ondergang zoude na zich slepen van de Nijkerker planlerij, hetgeen het vermogen der planters zou dépritneereneen duizendtal arbeiders in armoede zou storten en de hoofd bron van Nijkerk's welvaren zou vernietigen. Ook door de Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar is een adres in gelijken geest tegen het bedoelde wetsontwerp opgezonden, alsmede door een groot aantal ingezetenen. Van het adres der planters zijn afschriften aan ieder lid der Tweede Katneralsmede aan al de Ministers gezonden. Druten, 14 Januarij. Ook uit deze Ge meente is een door 250 grondeigenaren tabaks planters kooplieden en commissionairs in tabak onderteekend adres aan de Tweede Kamer der Staien-Geneiaal ingezonden, hondende gegronde bezwaren tegen het wetsontwerp lol invoering van een accijus op den tabak. lu de zitting van de Eerste Kamer is met goedvinden van den Minister van Buitenlanp- sche Zaken op voorstel van den h«er Cremers besloten om heden in comité te vergaderen lot het vragen van inlichtingen omtrent Vene zuela. Het plan om te Berlijn een monument ter uagedachlenis aan den Vrijheer Von Stein op te richtenzal eindelijk ten uitvoer kunnen worden gebragt. De commissie heeft bekend gemaakt, dat voor de kosiengeraamd op 60,000 thaler, een som van 42,000 thaler uit vri|willige bijdiagen is ingezameld en de Staat alsnu het ontbrekende voor zijne rekening heelt. De Parijzenaars halen thans hun hart op aan beestenspellen. Eiken dag blijft er een artist in een der hok ken der wilde beesten bijua dood en waar het mee&ie gevaar isvindt men ook de meeste toeschouwers in de stad der moderne be schaving. Ook het schaatsenrijden werkt hel schoolver zuim in de hand. In de Krimpenerwaard zijn door het ijsver maak sommige scholen voor een groot gedeelte ontvolktmeer andere worden alleen des mor gens bezocht, en ook zijn er sc-bulsn waar let terlijk niet één kind de school bezoekt. Te Ruinen is als gevonden en ter herkenning gedeponeerd een stuk van een menschenoor. De eigenaar heeft zich nog niet aangemeld. Om ruiten te ontdooijep doopt men een spons in water, waarin keukenzout is opgelost, eo wrijft ze daaimce. Uit verschillende Landen komen sneeuwbe- riglenmet opgave hoeveel voet hoogte die heeft beieiki. Te Madrid ën in den Haag ééu voet en dal is ordentelijk, maar in 't Zuiden van Fiankrijk is eene stad zoo door sneeuw bei gen afgesloten, dat er niemand in of uit kan. Door de telegraaf alleen kon men bekend maken dal hei ernaai omstandigheden nog al wèl was. In 'l Noorden wil 'l wel sneeuwen maar 'l kan niet. Toch zijn er veel vrouwen met een zwaar hoofden dat voorspelt sneeuw. Het hof van cassatie van Brussel heeft zich bezig gehouden met de zaak vait den jongen Hae.ienverooideeld door de coireciioncrle rechiband van Uiussel tot 10 jaren gevangenis en 4000 Ir. boete, voor veivalsehing van i.bli- galiën der stad Brussel, door een valschen libeiatiestempel op niet bijbetaalde actiën ie drukken. Men zal zich nog herinneren dat hel gc- regtshof bij cumulatie van straflen een totaal van 1474 jaien en 9 maanden gevangenis, benevens een boete van 14,664 h. had opge legd, welke straf dooi vermindei ing tot op bet maximum, op 10 jaren gevangenis en 4000 Ir. boete was bepaald. Het hof heeft, alhoewel het de hoeveelheid der straf van 10 jaren gevangenis en 4000 fr. boete behieldechter den vorm van hel vonnis gewijzigd. Zekere burgemeester in Frankrijk heeft de volgende publicatie afgekondigd. «Alle ingezetenen worden gewaarschuwd hun honden te muilbandenvoldoen tij aan dal voorschrift niet, dan zal er vergit op de straten worden geworpen en in de saucijsen worden gedaan en als de honden de saucijsen niet eten tnoglen, dan worden de ingezetenen, die ze zeiven moglen willen gebruiken gewaarschuwd een stuk regis van de saucijsen al te snijden,, omdat in dat gedeelte hel vergil wordt gestoken en hel gebruik daarvan gevaarlijk zou zijn." ADVERTENTIE N. Voorspoedig bevallen *an een ZOON de HoogWelGeboren Vrouwe A. G. D. F.. GODIN DE PESTERS—de Girard van Coühoohn. Amersfoort, 10 Januarij 1870. Bevallen van eene DOCHTER, A. M. KAMPSCHREURgeliefde Eclifgenoote van H. J. BONNIER. Amersfoort, 10 Januarij 1870. Voorspoedig bevallen van een ZOON A. ADELAARDiderichs. Amersfoort, 16 Januarij 1870. IT LANGESTRAAT SCHRIJF- TEF.KEN- en PAKPAPIEREN Steeds voorradig POST- soortenENVELOPPEN i„ allo bosïaü 'formaten', SÜlöÖi^ïlit'iËTEN quitantiën, wissels, NOTA'SonfagtuuÜs,' C0P1ËER- en SCHRIJF1NKT, STALEN PENNEN PENHOUDERS POTLODEN u nim- LËIJEN cn GRIFFELS, REGISTERS on KANTOOR HOKKEN in ,i„ oilKohroLlstó'^lVrinn

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2