verschillende plaatsen, waar ieder strijder met dames viijcn toegang heelt en waar hun bon» voor ververschingen worden gegeven. Aan de ingezetenen sal veisocht worden het hunne bij te dragen om aan de gemeente eeu feestelijk Auusien te geven. Men schrijft uit Barnevcld In den ouderdom van 81 jaren is dese week in.het provenienhuisalhier, overleden Johannes van Veen. Uii hel vertrek van Lodewijk Napo leon moest hij met het groote leger naar Straats burg, en in 1812 met Napoleon naar Rusland van tijn regiment bleven daar slechts II man in leven die krijgsgevangen werdpn en genood- xnakl óf naar Siberië óf in Hussischen dienst te gaan. Hij koos bet laatste, doch had het geluk te ontkomen. Daarna kwam hij in De nemarken en later ala onderofficier in Pruis- sischen dienstals zoodanig heelt hij de cam- Iia^nes in Frankrijk medegemaakt. Later ging lij in Nederl. dienst; in 1854 kocht hij zich eene plaats in de stichting van Ds. Mensinga aldaar waar hij dezer dagen zijn veel bewogen leven eindigde. De Amerikanen maken tegenwoordig vaten van papier. Het technische bureau te Görlitz ontving een exemplaar. Het is ongeveer een meter hoog, een derde meter in diameter en van boven en onderen van twee ijzeren banden voorzien. Het munt uit door hechtheiddigt- beid iigtheid en den geringen prijs. Hel kwain van Amerika met een inhoud van twee cente naars; hel was berekend tegen 96 cent. Dezer dagen had voor de stad Antwerpen eene ramp op de Schelde plaats. De Engelscbe stoomboot State ol Ne vada, van de Red Star Line, verliet de Rijn kade, op het oogenblik dat de Engelsche stoom boot R a I t u s van Liverpool, de haven binnen liep. Op de boogie van de ligplaats welke de State of Nevada verlaten hadkwamen de twee vaartuigen met elkander in aar.t-aking. Genoemde stoomboot stootte met den achter steven tegen eene der zijden van den R a 11 u s en met zulk geweld dal de schok lol op grooteu al.stnnd kon worden geboord. Onmiddelijk daarna zag men aan boord van de R a 11 u s de noodseinen bijschen de schroef ran de S i a t e of Nevada had een groot gat in de machienkamer van de Hallus ge slagen. Het water drong mei geweld in het schiphet vuur werd uitgedoofd en daardoor alle bestuur van hel lekke vaartuig onmogelijk. Onmiddellijk werd er hulp afgezonden en ver scheiden sleepbooten namen de R a 1 t u s op sleeptouw. Ten 12j- ure gelukte het aan de vereenigde pogingen, de Ra It us onder de linkeroever op hel drooge te brengen zoodat allg verder gevaar geweken was. Toen is, bij laag waier het lek geslupi. De schade is aanzienlijk. Ook de State of Neva da heelt schade aan zijn roer bekomen. Er is een onderzoek ingesteld. Uit Maastricht zijn aan de politie van alle havensteden hier te lande photografivclie por tretten met een begeleidend schrijven ge zonden van den voortvliichtigen bees lenkoo per Henri van Hoven te blankenberggemeente Cadicrbij Maastricht, beschuldigd van liau- duleiis bankroet en valschheid in geschtillen van koophandel. Het tekort bedraagt 200000 Ir. Voor zijn aanhouding is ir. 2500 uiigelootd. In de voorgaande week zijn te Utrecht op één dag op de gemeentebegraalplaats vier douden begraven tellende te zamen 337 jarenéén van 92 één van 80één van 84 en één van 81. Dezer dagen heelt een verschrikkelijk spoor wegongeluk op den Greal-Nurthern-spuorweg plaats gehad bij Huntingdon. De Scholsche ex- firestrein is in een goederentrein geloopen. De ijn was met de stukken en brokken der wagens bedekt en velen der passagiers waren ernstig gekwetst. Doch voor men gelegenheid gehad had cm zich te vergewissen van het aantal dooden en gewonden, kwam de trein uit Kings Cross aan en stoof tegen den hoop gebroken wagens die de lijn bedekten. Nog is men niet zeker van het getal dooden en gewonden 't getal der eersten wordt op 11 begroot. De gevolgen van de eerste botsing waren zeer ernstig. De locomotief liep tegen de wagens en kwam bovenop te liggenterwijl de voorste wagens lol splinters verbrijzeld werden. De trein conducteur was niet «g gewond, de machinist echter zeer zwaar en de wachter, die reeds driemaal een spoorwegongeluk had mee beleefd kwam er zonder binder af. De reiaigersdie •lechts geringe kneuzingen bekomen hadden «prongen zelfs uit den trein en binnen weinige minuten werden de andoren verwijderd. Tien minuten hierna kwam de trein van Kings Cross en slootte op de overblijfselen van de gebroken wagens. Sneeuw en duisternis hadden gemaakt dat de seinen niet in acht genomen konden worden Deze tweede botsing veroorzaakte in verband met de eerste zulk een hevigen schrik en ver warring, dal men hieruit verklaren moet de traagheid waarmee uien naar Londen bijzonder heden overseinde. De stokerdie het gevaar zag, sprong van den trein af. De machinist bleef moedig op zijn post en deed al zijn best om de snelheid te verminderen doch het kostte hem zijn hand, die letterlijk afgesneden werd. Twee heerendie midden in den trein zaten zeiden dat de stoot zoo gewéldig wasdat zij naar den tegenovergesleldcn kant van de coupé geslingerd werden en hevige kneuzingen bekwa men ofschoon de wagen heel bleel. Reeds heeft men een jongen gevonden met gebroken hals. Een menigte gekwetsten deden hun best op te staan of werden opgenomen tusschen de versplinterde spaken der wielen ol uit de ge broken wagens. Het schouwspel moet verschtik- kelijk geweest zijn. Geneeskundige hulp was spoedig voorhanden. Onder de dooden lelt men een Schotsch advocaat. Op den eersten itein bevonden zich lord Co I v i I I e en de Russi sche ambassadeur die in 'l achterste gedeelte een plaats hadden en niet gekwetst werden. Een directeur van den Norih-Weslern spoorweg kwam er niet zoo gemakkelijk al, hij werd zwaar gewond. AMERSFOORT, 27 January 1876. Ter zitting van den gemeenteraad van Amers foort van Dingsdag 25 Januarij jl., gepresideerd door den lieer burgemeester Sir. A. G. Wijers, waren al de leden tegenwoordig. (1 v nature.) Aan de orde is liet voorstel van burg. en Weth. tot toekenning eener jaarwedde van 100.aan den Secretaris der plaatselijke Schoolcommissieen lot wijziging van art. 1 der verordening voor die commissiebenevens het advies derzellile commissie omtrent het amendement ingediend door den heer P. Met- horsl Jr.en strekkende tol uitbreiding van haar ledental. Uit dc voorlezing van hel uitge- bregt advies blijkt, dat de groote meerderheid der Schoolcommissie eene vermeerdering van hel aantal hater leden niet noodzakelijk acht, terwijl die volgens de minderheid wenscheiijk is. De heer Methorst stelt voorop met genoegen kennis te hebben genomen van hel schrijven der Schoolcommissieomdat daarin zijn voor stel niet aan redenen van personeelen aard wordt toegeschreven. Ilij gaat de beweegre denen nadie hare leden tot het tweeledig advies en den spreker tot het door hem inge diend amendement geleid hebbenen zal verder met belangstelling het gevoelen zijner mede leden vernomen. De heer van Persijn het ter behandeling gesteld punt in tweeën splitsendevindt geene termen ora aan het secretariaat eene bezoldiging te verbinden en zal daarop later terug komen noch om het ledental der School commissie uittebreiden. Met het oog op de bepalingen der wet op het lager onderwijs in verband met hetgeen anderen daaromtrent schrevenis de spreker van oordcel dat de werkkring der Schoolcommissiën beperkt is tot toezigt op het onderwijsen dat er in de hier vigecrendc verordening voor de pl. Schoolcom missie, ten jare 1858 door den gemeenteraad vastgesteld, regelen vervat zijn die er niet in behooren te worden opgenomenp. a. het jaarlijks vaststellen van een rooster der werk zaamheden op elke school. Dit geeft hem aan leiding den gemeenteraad voorlestellen om na onderzoek in de aldcelingennader de werkzaamheden der Schoolcommissie te regelen in overeenstemming met de wet van 1857, en inmiddels hel voorstel van burg. en Wetik aanlehouden. De heer van Wafchren ondersteunt hel door den heer van Persijn gedaan voorstelwaar omtrent de Vwriilter nu reeds kortelijk meent te mogen aanvoeren dat, bij eene opvatting als die van den heer van Persijn, de werk zaamheden eener Schoolcommissie al zeer wei nige zouden zijnlet men evenwel op het wetsartikel dat in gemeenten van minderen rang (beneden 3000 zielen) de werkzaamheden der Schoolcommissie aan Burg. en Weth. op draagt, zoo mag daaruit worden afgeleid dat in grootere gemeentenhet finantië 1 beheer uitgezonderdde Schoolcommissie optreedt in de plaats van het dagelijksch bestuur. De Voorzitter deed den heer van Persijn nog opmerkendat de heer Slaiter we-kchjk het secretariaat heeft nedergclegd en de wel willendheid heeft betoond als gewoon lid der commissie zich daarmede ad interim te belasten. Act dc stemming onderworpenwordt het 1 voorstel van den heer van Persijn aangenomen met 11 tegen 3 stemmen (de heeren van Sasse van YssellCroockewil en de Voorzitter). Voorstel van Burg. en Weth. om den Zolder van een bijgebouwtje der kazerne «het werk huis" in kosteloos gebruik uftostaan aan het Rijk. De Voorzitter geeil eene nadere beschrijving van het perceel, met tekennengeving dal het Rijk reeds hel onderste gedeelte in gebruik heeft en bereid is door metselwerk eene be hoorlijke afsluiting van zolders le doen maken, zoodat de gemeente ontheven wordt van het onderhoud van een eigendom, welks behoud niet in haar belang is. De heer Meihorst releveert dat de gemeente raad die o. a. tijdens do behandeling van den voorgenomen verkoop van het Vilderabosch blijken gal van hel verlangen naar eene vrije beschikking over de gebouwen in der tijd aan het Rijk in kosteloos gebruik afgestaan thans eenigszins inconsequent zoude handelen een denkbeeld dat de Voorzitter niet kan deelcn waar het den afstand geldt van den hierbedoclden zolder welkeals onbruikbuar door den tegen- woordigen bewonerden hoofdonderwijzer aan de tusschenschoolbereids afgesloten is. Op eene vraag van den heer Visser of de vorige bewoner dien zolder in gebruik had genomen, antwoordt de Voorzitter dat deze hem bezigde voor het houden van duiven. De heer van Persijn verklaart zich voor den ondcrwerpelijken afstandwaardoor het ge meente-belang niet wordt geschaad en geeft wijders aan hel dagelijksclt bestuur in over weging omwaar het te pas mocht komen de gelegenheid aanlegrijpen ora der gemeente hare beschikking terugtegeven over de gebou wen thans in gebruik hij het garnizoen. De Voorzitter geeft de verzekering dat Rurg. en Weth.bij voorkomende gelegenheden gaarne in dien geest zullen handelenwaarop hun voorstel met 12 tegen 2 stemmen (de heeren Methor>t en Visser) wordt aangenomen. Ingekomen zijnde goedkeuring van Geilep. Staten op hel raadsbesluit, houdende vaststelling der jaarwedde van nog een te benoemen hulp onderwijzer aan de tusschenschool. Voor informatie. Proces-verbaal der op 13 Januarij gedane kasopneming bij den gemeente-ontvanger, op welk tijdstip in kas is bevonden lü-133,05. Ter secretarie. Woensdag 23 Februarij e. k. zal de verkiezing geschieden van een lid voor den gemeenteraad van Amersfoortter vervulling der plaats van wijlen den Heer J. P. S c h 1 u i t e r. Dingsdagavond jl. is uit een pak manufacturen, hetwelk op de stoep van den manufacturen winkel der Heeren Gebrs. Hamers langestraat, te Amersfoort lageen stuk bukskin gestolen hebbende de dader of daders om het daaruit te stelen eerst het paklinnen opengesneden en daarin de binnentouwen losgesnedenwaarin manufacturen stevig waren gepakt. Begaan bij fraai weder, op de drukste straat der stadterwijl bovendien dc operatie aan het pak geschied tijd vorderdeis zóódanige diefstal min of meer éénig le noemen en zal gewis de politie met de meeste scherpzinnigheid en ijver den dader trachten op te sporen, die welligt compagnons heeft. De twee certificaten van deelgeregtigheid Philadelphiabankdie volgens advertentie in ons jongst nummer vermist ol ontvreemd waren zijn ten gevolge dezer advertentie kort na het verschijnen der courant den eigenaar ter hand gekomen. Blijkens nevensstaande advertentie zal het Concert der Florentijners doorgaan op Dingsdag den 1. Februarij. Hoewel het bedrag waarvoor is ingeleekend niet in alle kosten kan voorzienheeft de Heer Schweinsberg gemeend zijne stadgenoolen niet te mogen onttrekken aan de gelegenheid het beroemde sliijkquartet hier te liooren. Wij twijfelen dan ook niet of eene groote menigte toehoorders zal toonen, dat Amersfoort muzikaal genot op prijs weet te stellen. Wij ontvingen van een zeer geachte zijde de volgende opmerking: «Een getuige uit Blokzijlte Amsterdam in stralzaken gehoord wien voor reiskosten werd toegelegd volgens 'ti.ieuw tarief 8,110 en voor tijdverzuim 50 cents, zou volgens het oude tarief f 20,91 hebben ontvangen. Behoef ik u te zeggen, dal dergelijke toelage nauwelijks voldoende isom dien getuige zijn reiskosten te vergoeden Behoef ik u te zeggendal op die wijze het afleggen van getuigenis een schrik wordt, en dat sommigen te arm zullen zijn die kosten te voldoendal men op die

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2