February 1876. M 2580. Ding-sdag- imsioortschi Nedkhl. Ontr.-Spoorw. (Winterdiensl). Vertrek tan Ameiefoort naar Utrecht 7.80 alleen Zat., 9.19, 11.08, 2.28, 8.24l Vertrek ran Amersfoort naar Zwolle 8.44 9.43, 1.43 8.10 8.52 Oosterspoorweg. (Wintordienst.) Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 7.35; 9.35; 11.10; 3. 8.30. Vertrok van Amsterdam naar Amersfoort 8.30; 12.20; 5.— 7.16; 9.18. COURANT. Diligence- Diensten van den lieer A. SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maanbergen 's morgen» 8.45op den eersten trein naar Arnhem m 'i namiddags 2'/, nar. Van Maanbergen naar Amersfoort 's morgen! 9.19 tn 'i avondi 8.34 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 8.15 avonds. Van Barneveld naar Amersfoort 7'/» "i morg" Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal/l—franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentién van 1 tot 8 regels 80 Cteelke regel meerder 10 Ctslegale, officiCe en onteigen. AdvertentiPn per regel 15 Cta. Reclame! per regel 25 cent! Aft. nummert 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. II. van Cleeffte Amersfoort Bureau AmerHoorteeke Courant. Stoovestra.it bij de Langestraat. Wijk B. No, 33 en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brie ren franco. Uitsluitende Agenten voor FrankrijkG. L. DauBZ Co. (E. ElsbaCH) te Pariji. Advertontien voor dit blad nit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijgh en vak Dim au Wijnstraat, Rotterdam. Kennisgeving. Nationale Militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien «Ie aanschrijving van den Heer Com missaris des Konings in de provincie Uirechl van den 18 Januari 1876, No. 1 N. M. en S. (Provinciaalblad No. 6) Gelet op de a rit. 27 en 28 der wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad Mo. 27), bene vens arti. 20 en 21 van het koninklijk besluit dd. 8 Mei 1862 (Staatsblad Mo. 46); Doen te wetendat de loling der in het vorig jaar voor de militie ingeschrevenen be- hooietule lot de lichting van 1876, in bet gebouw AM1CITIA aan bel Plantsoen, tusscben do Utieclilscbe en Slijkpooiten alhier gelegen, zal geschieden op Zaterdag, den 12. Fe bruari 1876, aantevangen des vooimiddags te e 1 1 ure. En voorts dat op Zaterdag, den 5. F e- b r tl a r i aanslaande, van 's voor middags 10 'lot 1 uur des namiddags, door of van wege de lotelingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester ten raadbuize aanvraag kan geschieden voor de getnigscluillen vermeld in de 2. en 3. zinsneden van 53 der wel. ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst ot op grond van te zijn eenige wettige zoon (zonder een ol meer halve broeders te hebben) luidende vooimeld ait. 53 itt zijn geheel als volgt «Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst ent dien van broeders te verkrijgen moet men .overleggen een paspoort ot ander bewijs van ontslag, ui een uillieksel uil bet stamboek, of een bewijs van werkelijken dienst. Ter bekoming van vrijstelling wegens broe- derdienst moet men bovendien overleggen een getuigschrift van den Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot bel gezin beltoorende «bltjkl. Vi ijstelling als eenige wettige zoon wordt «verleend op overlegging van een getuigschrift «van den Burgemeester, waaruit blijkt dal men eenige weliigfc zoon is. En ait. 21 van aangehaald koninklijk besluit Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zin- snede van «n. 33 «Ier wel, wordt ten minste tien dagen vóór den dag (den tweeden ntaan- dag in Maart,) waarop «Ie eeisie zitting van «den Militieraad worll geopend, ingeleverd bij den Burgemeester der gemeentein welke de loleling die vrijstelling verlangt, wegens eigen militairen dienst ol dien van eenen broeder ol broedets, voor de militie is inge- •schrevcn." Amersfoort, den 31. Januari 1876. Du Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris, A. G. W1JEBS. W. L SCUELTUS. Ontdekkingstocht op Midden-Sumatra. De Heeren B. E. Herschel, J. J. Me der en A. M. K o 11 e w ij n Nz. hebben zich op verzoek van het bestuur van 't Aardrijkskundig Genootschap lot eene commissie vcrecnigd mei het doel om in Amersfoort en omstreken bij dragen te verzamelen voor den voorgenomen ontdekkingstocht naar Djambi en Korintji op Midden-Sumatra. Belangstellendendie aangaande die belang rijke onderneming meer bijzonderheden wen- schen te vernemenkunnen bij den Heer Kollewijn exemplaren Ier lezing bekomen van hetgeen daarover door het Aardrijkskundig Genootschap in 't licht is gegeven. De kosten der expeditie Morden op 24,000 Gld. begrooL Reeds is ruim 10,000 bijeengebragt door verschillende handelsvereenigingen en leden van het Aardrijkskundig Genootschapwaaron der men niet slechts geleerden maar ook koop lieden en andere belangstellenden aantreft. Zoo teekende om maar iets te noemen de Neder- landsche Handelmaatschappij voor 1000Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden voor 500 A. W. van Eeghen te Amsterdam voor 500 de Indische llandelsbank voor f 300J. G. Sillem te Amsterdam voor /200; J. D. Fransen van de Pulte in den Haag voor f 150; prof. P. J. Veth te Leiden voor /100; Mr. A. J. Duymaer van Twist te Deventer voor f 100A. A. Gaymans te Utrecht voor 100W. F. Versteeg te Am sterdam voor 50Dr. II. F. R. llubrecht te Amsterdam voor /25Dr. C. M. Kan te Utrecht voor 25. Waar op zulk eene wijze door handelsver eenigingen en leden van het Aardrijkskundig Genootschap wordt voorgegaan, mag men ver trouwen dat liet aan de plaatselijke commis- siëndie allerwegen worden opgerigtzal ge lukken, de nog ontbrekende gelden bijeen te brengen. De Amersfoortsche commissie is voornemens in den loop dezer week hare inteekenlijst aan de ingezetenen aan te bieden. Ter zake van Veemarkten te Amersfoort circuleert het volgende adres Aan den Raad der gemeente Amersfoort. Geven met vcrschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden bewoners van Amersfoort en omstrekendat met het oog op het kwijnende marktwezen alhierhet hun voor den bloei van den handeldringend noodzakelijk voorkomt dat stappen worden gedaan om den handel alhier te doen herlevenwaarvoor in de eerste plaats in aanmerking komt weder-invoering der veemarkten. Deze gemeentedoor de groote veranderingen in het middel van vervoer, verdrongen, is door de opening en concessie van nieuwe spoor- weglijncnweder het Ccntranl-punt voor bin- nenlandsclien handel gewordenen zien de on dergeteekenden met liet grootste vertrouwen het welslagen van genoemde veemarkten tegemoet Redenen waarom zij zich tot UEd. Ach tb. wenden met dringend verzoek hel volgende voor die weder-oprichling te willen toestaan en doen uitvoeren 1. Geen heffing van marktgelden 2. Doelmatige bestraling met klinkers van de bestaande marktplaatshetgeen niet alleen een vereischte is voor rundvee, maar ook voor paarden 3. Uitgebreide publicaliën van de te houden marktdagen Ik. Eene toelage van /T25.lot hel uitreiken van premiën beschikbaar te stellen voor de Afdeeling Amersfoort van het Genoot schap voor Landbouw en Kruidkunde te Utrecht, welke afdeeling eene gelijke som heell toegezegd 5. Verplaatsing van den handel in varkens, naar het terrein van de veemarkt Het komt hun wenschelijk voor de veemarkten voorloopig te houden in het voor- en najaar en wel van den 3e Vrijdag in Maart tot den 3e Vrijdag in Meien de Vrijdagen van de maanden October en November. Zij nemen de vrijheid UEd.Achtb. te wijzen op het spoedeischende van de zaak, met het oog op de te openen vooijaarsmarkten in na burige gemeenten. Hetwelk doende. Politieke Revue. In de groote steden," schrijft een corres pondent van den Temps te Konstantinopel «zijn de Muzelmannen, verbitterd over 't geen zij omtrent de interventie hooren hevig ver toornd op de Gristenen en deze nemenwaar zij kunnen maatregelen en overstelpen de con suls met hunne klagien. De Mohammedaansche autoriteiten beschou wen de Grmans en iradé's van den sultan met de beloften van gelijkstelling tusscben Christe nen en Muzelmannen als scheurpapier, dat zij naauwelijks lezen. Dit kan voor 't overige nie mand dan de zeer achteilijke diplomaten ver rassen. Graat Andrassy maakt zich geene illusion. Het is zeker, dat Tuikije niet kan worden hervormd met en door de Turken. Wat wiljen dan de mogendheden Zij willen de scheuren en spleten aanpleisteien om weer drie ot vier jaren lijd te winnen. «Oostenrijk kan onder Andrassy geene, ook slechts gedeeltelijkeoveiwinning veilangen van het Slavische element. Toch beslaaat er in dat rijk eene Slavische partij federalistisch en clericaaldie zedelijk en materieel den opstand in Herzegowina ondersteunt. Deze zal waar schijnlijk zich niet sloren aan de hervormings programma's. Waarschijnlijk zal men Bosnië en Herzegowina door Oostenrijksche troepen laten bezetten ik heb een voorgevoel dat dit gebeuren zal." Hue men in Frankrijk de geheime stemming verstaat, blijkt uil eene circulaire van Buttet aan de preleclen. Daarin heet bet: «de Kiezer moet aan den vooiz. een gesloten brielie ter hand stellen, die zich verzekeren zal aal er geen ander ingesloten is en liet daarna in de bus za! ducu." O ui zich hiervan' te verzekeren

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 1