1*1 de president Uet biljet zoo niet moeten toch kunnen openen en de personen die van de Regering athankelijk tiju, sullen zich dus wel wachten, met hel oog op die mogelijkheid een naam in te vullendie niet naar den sin van den prefect is. Zoo sijn alle partijen bevre digd sij, die de geheime steinuiing verlangen sien hun wensch verwezenlijkten sij, die gaarne hel toezigt willen behouden op de stem men der kiezers, hebben eveneens hun sin. Dit stelsel past ook geheel in de Staats-inttel- lingen van Frankrijk, het Land der schijnbare vrijheden. Lucien Brun, de ijverige legitimist, eender getrouwste vrienden van den graaf van Chanr- bord wil in den senaat, noch in de kamer sitting hebben hij heelt hel politieke leven vaarwel gezegd en geeft hiervan kennis in een brief aan de kiezers van het departement Ain die hen naar de nationale vergadering hadden afgevaardigd. «Frankrijk", zegt hij, «is ineen toestand van ontbinding geraakt," en dit is de reden van sijn besluit. Hij wil voortaan afwach ten wat gebeuren zal en de lessen die er uit te trekken zijn. Geheel in strijd met deze ziens wijze handelt sijn partijgenoot, de Mun die, gelijk men melddeals candidaal door den bisschop van Vannes nadrukkelijk aanbevolen wordt en onbewimpeld verklaartte sijn legi timist en aanhanger van den syllabusen als zoodanig lid van de wetgevende magt te willen worden. Twee Amsterdamsche bankiers worden volgens een correspondent van de In dépen dance beige eerlang te Madrid verwacht om namens een magtig syndicaataan de Spaansche Regeering een volledig plan te on derwerpen tot regeling van de Staatsschuld. Die heeren zullen eenige weken vóór de opening van de Cortes te Madrid zijn om het terrein te peilen en de oplossing van een zoo inge wikkeld vraagstuk te vergemakkelijken. De heer Salaverria, Minister van Finanlienzou het plan met sympathie ontvangendoch er bij gevoegd hebben dat een zaak van zooveel gewigl niet builen de vertegenwoordiging kon worden behandeldaan wie hij het ter goed keuring zou vooi dragen. Allerlei Omstreeks drie maanden geleden zijn te ■Chicago twee luchtreizigers, Dr. Fe r g i l h en Jedediah Mo n rose, in dea luchtballon Washington opgestegen. Het plan der beide beeren was niet» meer of minder dan een logt over den Allantischen Oceaan naar Europa. Zij namen e.-n groolen voorraad levensmiddelen mede en voor het oog van een talrijke volks menigte dreef werkelijk de ballon in westelijke rigling voori. Vooral was bepaald dat iedere stadover welke de ballon zou heendrijven dit aan den burgemeester van Chicago zou telegraferen. Zoo geschiedde bet. Hel laatste telegram dal naar Chicago werd gezonden kwam van New-York, waaruit bleek, dat de ballon den logt over de wereldzee had aange vangen. Weken verliepen er en men hoorde niets van de Washington. Onlang» echter vonden eenige jongelieden uil Chicagodie aan de boorden van het meer Michigan op jagt warenachter het struikgewas een man die een wonde aan het hoold had en wiens beide beenen verbrijzeld waren. Hij lag op de overblijfselen van een luchtballonwaarin de jagers spoedig de Washington herkenden die toen twee maanden vroeger uit Chicago was vertrokken. De ongelukkige stervende was Dr. F e r g i l h. Hij deelde mede dal de bal lon die reeds boven den Allantischen Oceaan had gezweefd door een hevigen wind weder naar hel land terug was gedreven. Ongeveer boven het meer Michigan was een der touwen van hel schuitje gebroken. Zijn medgesel was in het meer gevallen en verdronken. De prins van Wales beeft thans op sijn Indische reis het noordelijkste punt bereikt en is tot aan de eeuwig met sneeuw bedekte ber gen van den Him&layaketen doorgedrongen. Te Dschamu, dat reeds buiten Britsch-Indif gelegen iswerd bij als gast van den maharadjah van Kashmir met ongeëvenaarde pracht ontvangen. l)e maharadjah kwam den prins uren ver te gemoetdie op een prachtig uitgedoslen olifant sijn int gt deed de troepen van den maharadjah waren, in hunne schilderachtige uniformen, sommigen in pantsersanderen met kurassen gekleed, langs den weg geschaard. De oplogt bood een buitengewoon schitterend schouwspel aan. Met deze ontvangst stemden ook de overige feestelijkheden te Dschamu overeen. De prins werd vereerd met de kostbaarste geschenken. Na uet bezoek aan Dschamu keerde de kroon prins over Vissrabad en Silkote naar Lahore terug. Te Silkote opende hij nog een nieuwe SOOQ mel«r lange brug over den Tschinab. Over Aotritiur «eid vervolgen! de reie neer Agra voortgezet. I n gezonden. Mijnheer de Redacteur I Wij leven tegenwoordig in een vreemde periode betreffende het onderwijs hier tei stede. De een zegt, het onderwijs op die school, de ander, het onderwijs op gene school voldoet niet aan de vereischten hier is het taal- daar het rekenonderwijs niet in den haak. Wij zullen de laalsten zijn, die beweren, dat het onderwijs op de eene school wel niet eens beter kan zijn dan op de anderemaar het is waardat het onderwijs op deze of gene school wel eens geheel beoordeeld yordt naar den Hoofdonderwijzer en dat er soms a priori ai gezegd wordthet taalonderwijs ol dat in 'trekenen enz. kan hier of daar niet goed zijn, want de Hoofdonderwijzer is in taal- of rekenkunde enz. geen specialiteit boven andere onderwijzers. t Wij betreuren het, dat die gedachte in den laatsten tijd hier zoo algemeen geworden is, want zij is onjuist, tenzij het onderwijs alleen door den Hoofdonderwijzer gegeven wordt. Maar in de meeste onzer scholen zijn ook Hulp onderwijzers werkzaam. Die naam hulponder wijzer is een ongelukkig woordwant uit den naam van iets wordl toch veelal het karakter afgeleid. Hulponderw: zijn volgens hun' naam niets anders dan helpers van den onderwijzer. Dat zij dit niet zijnweet elkdie met de inrichting van ons lager onderwijs maar eenigs- ains bekend is. Hulponderwijzers zijn ook on derwijzers, geen helpers bij het geven van onderwijs, maar zelf onderwijzend. Zij kunnen dan ook wel degelijk oorzaak zijn van den goeden ol slechten gang van ons onderwijs. Wij mogen dus ook den Hoofdon derwijzer niet geheel aansprakelijk stellen voor den slechten gang van het onderwijs op de schoolnoch hem alleen dank weten voor den gunstigen toestand er van. Wij willen niet zeggen dat er van een' Hoofdonderwijzer weinig afhangt, maar weldat de invloed van hem op zijne school toch wel eens wat overdreven wordt Moet er dus aan het hoofd van eene school een geschikt onderwijzer slaan, het is ook zaak om degelijke Hulponderwijzers te bezittea De gemeenteraaddie steeds bewezen heelt het onderwijs inet liefde te behartigenzal dan ook wel gaarne het aantal geschikte Hulponder wijzers trachten te vermeerderen en hunne positie zoo inrichten, dat ze met lust en ijver, hunne werkzaamheden kunnen verrichten. U dank zeggende voor de mij toegestane ruimte ben ik Uw dw. Dienaar, X. AMERSFOORT 31 Januaiij 1876. In den nacht van vrijdag op zaturdag il. tegen halfvijf stond een hooiberg behoorende aan den landman W. van den Brugkort bij Bloemendaleven buiten Amersfoortin brand. Hooi en berg, die verbrand zijn, waren ge assureerd eenter de berg zeer laag. De auto riteiten, brandweer, enz. waren spoedig ter plaatse aanwezig en werd door deze verkregen dat de daaraan grenzende eigendom bleef ge spaard. Wat de oorzaak van den brand betreft, zoo moet, tot algemeen leedwezen, weder aan kwaadwilligheid worden gedacht. Maandag den 17 Januarij jl. werd de eerste vergadering gehouden van de Afdeeling Amersfoort der nieuwe Vereeniging tot Bevordering van het V o 1 k s o n d e r w ij s en het Schoolbezoek in Nederland. Het door de Commissie ontworpen huishoudelijk Regle ment werd door de vergadering goedgekeurd, waarvan de hoofdartikelen luiden Art. 1. De Afdeeling Amersfoort maakt een deel uit van «Volksonderwijs," Vereeniging lot, enz. wier doel in Art 1 der Algemeene wet aldus is aangewezen a.) verkrijging eener volledige toepassing van Art. 194 der Grondwet, voor zoover betreft het lager onderwijs; b.) versterking der overtuiging, dat goede wettelijke bepalingen voor den bloei van het onderwijs onmisbaar zijnen dat de wettelijke regeling van 13 Augustus 1857 onvoldoende is, en dal zij behoort herzien te worden ten op zichte van hoofdpunten, als: de opleiding en bezoldiging der onderwijzers de verhouding van het aantal onderwijzers op de openbare scholen tot het aantal leerlingen; de voorbereiding voor het lager onderwijs de voortzetting van het onderwijs, na de gewone lagere schoolhet rijksgezag en het schooltoezicht; hel aandeel van het rijk in de I kosten van het onderwijs e.) bevorderingplaatselijk, van de genoemde verbeteringenvoor zoover die binnen de gren zen der bestaande wet zijn te verkrijgen; dversterking der volksovertuiging, dat goed lager onderwijs voor ieder noodig isen voor bereiding van hel tot stand komen eener wet op den leerplicht. Art. 2. De werkzaamheid der Afdeeling be- staat in: ahet plaatsen van artikelen in dag- en week bladen onder eene rubriek: «Volksonderwijs;" b.) hel verspreiden onder het volk van po pulaire opstellen over onderwijs en opvoeding c.) het houden van meetings en volkslezingen d.) het streven naar en bekend maken van juiste statistieke opgaven omtrent den aard de oorzaken en den omvang van het schoolverzuim; e.) het aanwen len van pogingenom te be werken dat verbetering worde gebracht in den toestand en de regeling van hel onderwijs, indien uit het onderzoek blijktdat de redenen van het schoolverzuim in dien toestand of die regeling moeten gezocht worden f.) het inroepen van de hulp en medewerking van het schooltoezicht en van allen, die geacht worden invloed te kunnen oefenen op de ver schillende klassen der maatschappij g.) het nemen en ondersteunen van maatre gelen (hel bezoeken der oudershet geven van kinderfeesten, enz) tol bestrijding van het schoolverzuim. Art. 3. De Inkomsten der Afdeeling bestaan uit: a.) I der contributie van leden en begunstigers; b.) vrijwillige jaarlijksche bijdragen c.) gitten op eens. VAN DE LEDEN. Art. 4. Om gewoon lid van de Afdeeling te worden moet men den leeftijd van 18 iaar bereikt hebben, zich bij een van de leden van het Bestuur aanmeldenen een jaarlijksche contributie van 1.betalen. In bizondcre gevallenter beoordceling van het Bestuur, kan dit leden aannemen legen eene contributie van 30 cis. per jaar. Begunstigers zijn die ledenwelke zich voor eene contributie van meer dan 1.verbinden. Wie de door de Vereeniging uit te geven stukken wenscht te ontvangen betaalt daarvoor jaarlijks /0.50. De correspondent van de Times te Kon- stanlinopel meldt; Men beeft mij ten stelligste verzekerd dat de sultan, die voor 8 oiillioen sl. aandeden der Turkscbe schuld bezitzich dc geïn de intrest heeft laten betalen in plaats van de halve coupon waarmede andere scliuldeiachers moeten tevreden zijn". Chaiilé bien ordontiée commence par soi-mème. Een Saksisch boschwachtergenaamd Gastel, die 82 jaren oud is geworden en zijn geheim niet met zich in hel graf wilde nemen, llecft in de Leipziger Zeitung het volgende middel bekend gemaakt legen den beet van een dollen hond welk middel hij sedert KG jaren met hel beste gevolg op menschen en dieren heelt aangewend: «Men neme dadelijk warmen azijn of lauw water wassche de wonde nit en drooge ze goed al. Dan giet men eenige drop pels mineraalzoulcuur in de wonde." Daar mi nerale zuren hel speeksel-vergift oplossen zal men de rampzalige gevolgen et van voorkomen. Z. M. dc Koning der Nederlanden heeft den bereider der Nederlandsche Qtiin.i Larocheden Ileer W. C. Holin firma Kraepelien Sc Holm Apothekers te Zeist, vergunning verleend het Koninklijk wapen te voeren. Men schrijft uit Kuilenburg Maakten wij ecnigen lijd geleden melding dat men alhier proeven had genomen om aan bederf en ziekte onderhevige aardappelen en die voor de censumtie totaal ongeschikt waren eerst te koken en daarnamet stroo gedekt evenals gewone aardappelen te kuilenthans kunnen wij mededeelen dal die proef volkomen gelukt is de aardappelen uit den kuil gehaald bleken zeer geschikt te zijn voor veevoeder. Allen landbouwers kan dus gerust worden aan geraden op dezelfde wijze te handelen indien zij zieke en aan bederf onderhevige aardappelen hebben geoogstzoodoende kunnen zij zich een aanmerkelijk voordeel verschaffen van een prodnetdat anders door hem wordt vernietigd. De Frietche Cl vraagtover het plan sprekende om een standbeeld voor S pinos a op te rigten ol den Haag daarvoor wel de meest geschikte plaats isden Haag, waar twee eeuwen na Spinoii'i dood ds. Zaalberg wegens zijn verlichte denkbeelden vervolgd wordt. Amsterdam is, naar bet bind meent, meer de aangewezen plaats. Daar is ook de naam Spi noza vereeawigd dooi een stiaatalhoewel

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2