«l« i\ on die evenzeer wetteen tot vermeerde rt.i; ven Frankrijk» rijkdom «Is van eijne glorie I A'ieun Victor llu^o is !o Parijs ^ekoxen en iii^i Uem deu drictien volksiain ToUin en den volbloed Republikein Freissinet eu Louis Blanc, een vieraan der liberale partij. l't de provinciën had men een fraiije wijze van stemmenwerven «itsevonden. Eenige can- di Uien o. a. de heer Augusie M o r a u candidaal in he: departement l'Aisne badden voor het gevaldat de kiezers in de hoold- plmtsen geen kennissen mogten hebben hen uiigcnooJigd op ecu dej.'uner msschen de eerste «•I tweede stem min;. Pis verkwikt door hun heerlijk dejeunerdacht die heer kunnen de kiezer» niet anders doen dan op in j te stemmen. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur Eanigen tijd geleden vond ik in de Amersfoort- schc Courant een paar artikeltjes over de wensche- lijklteid der uitbreiding van de schoolcommissie te dezer stedeen als ik mij niet vergis zijn door u nog andere stappen gedaan om deze uitbrei ding welke door u hoogst nuttig en onkostbaar genoemd werd, in hel belang der gemeente tot stand te doen komen. Het zal u derhalve niet verwonderendal ik hel wenschelijk achtdat deze zaaknu zij in den Gemeenteraad aan de orde is gesteld, in uw courant weder eens worde besproken. De pers is immers bestemd (gij hebt het meermalen verklaard) om voorlichting te geven als zaken vrn algemeen belang aanhangig zijn. Ik verwachtte M. de B_, dat gij zelt of een ander die taak op zich zou nemen inaar nu ik in de laatste nummers der Araersfoortsche Courant te vergeefs naar eenig artikel over dit onderwerp heb gezocht, acht ik hel mijn plicht zelf de pen op te vatten. Ik doe dit ongaarneomdat hetgeen ik heo te zeggen misschien door sommigen zal gehouden worden voor een oratio pro domoen het minder aangenaam is voor zulk een orator (al is het dan ook geheel ten onrechte) gehouden te wordennu echter geen ander het woord schijnt le willen nemenmeen ikdat mij die reden niet mag terughouden. Het aangenaamste zou het in de gegeven omstandigheden voor mij geweest zijn mijn naain achter een pseudoniem te verber gen maar daar heb ik nu eenmaal iets tegen slechts in enkele gevallen kan anonym schrijven in mijn oog niet voor onridderlijk wórden gehou den. lk heb de zaak lang overdachtik ben mij bewust alleen het welzijn van de stad mijner inwoning op het oog te hebbenen dus weg met alle valsche schaamte ik zet mijn naam er voluit onder. Maar nu ter zake. Dat de belangstelling in hel lager-onderwijs gedurende de laatste j.iren in Nederland aanmerkelijk is toegenomennoem ik een gelukkig verschijnselomdat ik geloof dat liet welzijn der natie daarmede hand aan hand gaatdal het aantal scholen (zoowel openbare als bijzondere) tengevolge van die meerdere be langstelling op de meeste plaatsen van ons Vader land en niet hel minst in Amersfoort, belangrijk is toegenomenwiedie het wél meent met het menschdoinzou zich daarover niet verheugen Maar wie /al ook ontkennendal de werkzaam heden der schoolcommissies daardoor b'dangrijk zijn uitgebreid Volgens de Wet op het lager- onderwijs moet door haar iedere school minstens tweemaal per juir bezocht worden terwijl zij aan het eind van het jaar een uitvoerig en zaakrijk rapport over haar bevindingen inoet uitbrengen. Alleen die taak is reeds een zeer moeilijkeer moet een rapport uitgebracht worden, niet alleen aan den Gemeenteraad, mr.ar ook aan den School opziener en daarvoor zijn veel gegevens noodig, welke niet dan met veel moeite kunnen ver kregen worden. wet spreekt van minstens tweemaal perjaar re school (zoowel de openbare als de bijzon dere) bezoekenmaar voor het opmaken van een goed rapport is tweemaal zeker lang niet vol doende; dit zal ieder, die eenig versland van de zaak heeftmij gaarne toestemmen. Elk school bezoek kostzal het iets bctoekencn, veel tijd het is toch niet voldoende dat men cenige oogen-, blikken in enkele klassen vertoeft, men moet de school leercn kennen, en dal gaat niet zoo gemakkelijk. Als ik mij niet vergisbestaan te Amersfoort op dit oogenblik irie openbare en minstens zeven bijzondere scholendie onder het toezicht van de schoolcommissie staanterwijl tot den aanbouw van nog één openbare school is besloten voorwaar een groot aantal, en hel zal zeer de vraag zijn of sommige personen hier ter stededie mccnendat de schoolcommissie in de laatste jaren niet actief genoeg geweest isdit in de eerste plaats mogen toeschrijven aan gebrek aan ijver bij de leden dier commissie. Zou het te kleine personeel niet veeleer daarvan de schuld dragen In de meeste steden van ons vaderland zijn de leden der schoolcommissie veel talrijker dan te Amersfoortdaar worden de scholen onderling verdeeld; aan twee leden wordt het bijzonder toezicht opgedragen over ••••o ol hoog stens twee scholen onder gebondenheid deze minstens eenmaal per maand te bezoekenen omtrent die scholen in de maandelijksche ver gaderingen der Commissie een schriftelijk rap port uil te brengen. Deze leden behouden na tuurlijk het recht ook andere scholen te bezoe ken het is zelfs wenschelijkdat zij dit nu en dan doen maar voor het getrouw bezoek van de hun toebedeelde scholen zijn zij verant woordelijk, terwijl de leden na eonigen tiid on derling hun rollen kunnen verwisselen. Uil de maandel. rapporten nu kan aan het einde van het jaar door den Secretaris gemakkelijk een goed jaarverslag worden opgemaakt. Dat van zulk een verdeeling van den arbeid hij een klein aantal leden der Schoolcommissie geen sprake kan zijn spreekt van zelf. Onbillijk zou het zijn van onbe zoldigde personen die ook hun eigen werk heb ben zooveel te vorderen. Wil mendat de School commissie hiar taak werkelijk goed zal volbren gen, en dat deie zich niet tevreden moet stellen inet het minimum (of misschien nog iels minder) dat bij de Wet bepaald isdan moet haar ledental worden uitgebreid. Maar zijn daarvoor te Amersfoort genoeg geschikte personen aai.wezig? Daarover loopen de gevoelens uiteen. De lieer Meihorst meent, dat thansnu Amersfoort in liet bezit is van een II. Burgerschoolgenoeg bekwame mannen van bet vak daarvoor zouden te vinden zijn, terwijl de Heer v. Sasse van Ysselt (die niet voor de uitbreiding is) er op legen heeft, dat men leeraren van de H. B. S. tot leden der schoolcommissie benoemewant dan zou de eene onderwijzer den anderen conlroleeren. Ik wilde wel eens weten hoe de Heer S. over de Ge rechtshoven en over den lloogen-Raad denktik ineen dat in alle drie colleges rechters nlriusque juris doctores) zitting hebben, en dat het eene college niet zelden een oordeel moet vellen over de handelingen van belandere; of hoe de Heer S. hel zou vinden, als inen eenige sineden nitnoo- digde eer. advies uit te brengen over het werk van een timmerman. Hoeveel waarde zou aan hel rapport van die sineden wel gehucht moeten wor den ik geloof, dal de timmerlieden er hartelijk oin zouden lachenMa jr ik heb nog een andere vraag, is hel de taak, althans de voornaamste taak, van de leden derS. C. om de onderwijzers te conholeerenf Was dit zoo, dan geloof ik waar lijk dal veel leden van schoolcommissies een treurig figuur zouden maken, en dan zou het ook onverantwoordelijk wezen iemand tot lid der schoolcommissie te benoemen, die geen speci aliteit in onderwijszaken was en zulke perso nen zijn er niet veel te vinden. Goed controleeren kunnen elkander alleen mannen van hetzelfde vaken de controleur dient zelfs wel wat kooger in kennis te slaandan de gecontroleerde; als ik bel oordeel over het werk van een timmerman wilde weten, dan zou ik liever een bouwkundige uilnoodigen mij van advies te dienen dan een gewoon collega. Maar wal de lieer S. niet wen schelijk zou aclilen, gebeurt in werkelijkheid; de leeraren hij het M. 0. conlroleeren eeniger- uiale de onderwijzers bij het lager-onderwijs deze toch moeten van veel leerlingen dier scholen later examen afnemen, en wanneer zij dit eenige jaren achtereen gedaan hebbendan zullen zij instaat wezen een vrij juist oordeel over een school en de onderwijzers, welke daaraan werk zaam zijnte vellen. Hel komt mij echter veor, dat de werkzaamheid d«r sclwolcoiomissie een andere is, en daarom vind ik hel ook volstrekt niet noodig, dat haar leden allen specialiteiten in onderwijszaken zijn. Vooreerst heeft de Commissie te zorgen, dat geen inbreuk gemaakt wordt op de Wetzij moet wa ken dat geen onderwijs gegeven worut door on bevoegden dat het aantal hulponderwijzers ge- ëvenredigd is aan hel aantal schoolgaande kinde ren, enz. enz., cn aangezien inen in liet algemeen de meeste rechtskennis mag veronderstellen hij de juristen, volgt daaruit al dadelijk, dat een utriusque juris doctordie zijn tijd aan de aca demie goed besteed heeft, een gewenscht lid is voor de schoolcommissie. Vervolgens is dc Schoolc. geroepen den bloei van hel onderwijs zooveel mogelijk te bevorderen; zij is de tus- schenpersoon tusschen den Onderwijzer en het Dagclijksch Bestuur (1), zij moet kennis nemen van de wenschen der onderwijzers in hel belang van het onderwijsdeze overwegen cn voorstel len tot verbetering doen aan het Gemeentebe stuur. Een goede schoolcommissie moet wezen een s teun voor den onderwijzer, zij moet hein behulpzaam zijn om de vruchten van het on derwijs overvloedig te maken. Bijzonderheden de inwendige inrichting der school betreffende, bchooron wel is waar niet lol haar competentie (dit is het bijzondere terrein van den Hoolüonder- wijzer, die, als hij een man van karakter is (1) Dit ii wuwhfjnlijk «fin v»n d« voorniuroitc reduien. waarom hel Ornoohekap Ier betpreking ran algemetne belangen hot ni»t w«n»ch«li|lc hoeft j-e.-tclitdut leden v.m het DwlijUch Be.tuut lid fu de iclioolromiaiasic zijn. zich daarvan ook geen spoor zal laten ont nemen), maar den algeinocncn gang van liet on derwijs moet de Commissie trachten te bezielen zij moet de tragen opwekken en de goeden prij zen, opdat deze laatsten met te meer lust en op gewektheid hun zwaren arbeid kunnen vervullen. Maar voor wik een laak heeft men zeker niet uilsluitend «deskundigen" noodig; allen, die een warm hart hebben voor hel onderwijsdie niet alleen door woordenmaar ook door daden '.oe nen, dat zij wat over hebben voor het algemeen welzijn, en daarbij niel te zeer onlbloot zijn van kennis cn algefmeene ontwikkeling, zijn in mijn oog daarvoor voldoende berekend. In veel gevallen echter is liet voor een school commissie zeer wenschelijk eenige mannen in haar midden le hebben die een meer bijzondere studie van onderwijszaken gemaakt hebben; deze zijn voor haar bijna even onmisbaar als leden die rechtskennis bezitten. Een timmerman kun wel een gewoon huis makenmaar als hij iets meer totstand wil brengen of nieuwe constructies toepassendan is de hulp van een bekwaam bouwkundige voor hem zeer gewenscht. Ook daaromtrent schijnt men het in ons Vaderland vrij wel eens te zijn; behalve één of twee juristen vindt men bijna overal, waar Gymnasia of II. Burgerscholen zijn gevestigd, een paar leeraren van die inrichtingen als leden van de schoolcom missie. Welke bezwaren daartegen bij den lieer Sasse beslaan verklaar ik niet te begrijpen mocht hij mccnendat de onderwijzers bij liet lager onderwijs hot minder aangenaam zouden vinden, dal leeraren bij liet M. 0. nu en dan hun school bezochten dan moet ik zeggendal dit in strijd is met mijn ervaring; verscheiden voorbeelden zou ik kunnen aanhalen, waaruit blijktdat de Hoofdonderwijzers erkennen geen beter vrienden onder de leden der schoolcom missies le bezitten, dan juist de leeraren van Gymnasia of II. Burgerscholen. En wie, zoo mag ik ten slotte wel vragen hebben behalve de ouders (maar leeraren bij liet M. O. zijn ook dikwijls vaders) er meer belang bijdat liet lager-onderwijs goed isdan zij die moeten voortbouwen op den grondslagwelke daar gelegd wordtdie bij ervaring weten hoeveel van dal cerate onderwijs afhangt en dagelijks de treurige gevolgen van een verbeuzelde jeugd voor oogen hebben Op mijn woord ik heb geen oratio pro domo gehouden; alleen belangstelling in de zaak heeft mijn pen bestuurd; mocht ik er in geslaagd zijn veel mijner medeburgers te overtuigen van de wensciiclijkheid, dal hel voorstel van den Heer Methorst worde aangenomenen dat leeraren bij het M. 0. per se geen ongeschikte leden voor de Schoolcommissie zijndan zal ik mijn moeite ruimschoots beloond achten. Dn. II. J. MKNALT)A VAN SCHOUWENBURG. Kennisgeving. De BURGEMEESTER tan AMERSFOORT Gelet op art 15 der wet tan den SA Mei 1S70 iStaaUbUd no 88) betrekkelijk de KrouilhehwunK Brengt ter kennis vhii de bebtngliebliendeii dut eene opgnte drr uitkomsten tan de mating en schattingbedoeld bij de arlt 15, 83 eu «3 der aangehaalde wat, gedurende dnttig dagen le rekeneu van heden op de Secretarie der gemeento ter intage ligtvan 's voormiddag» 10 tot 1 uur des namiddags Amersfoortden 2. Februari 1870 De Burgemeester voornoemd A. G W1JKRS AMERSFOORT3 P«hrwi| t876. Aanst. Vrijdag 4 Februarij's avonds halfzus zal in eene openbare vergadering der leden van de Afdeeling Amersfoort van het Utr. Genootschap voor Landbouw cn Kruidkunde, te Wouden berg ten huize van Mejufvr. Jacoba van Goos- wilgen, als spreker optreden de Heer G. J. Hengevcld, lucraaraan 'sRijks veeartsenij school te Utrechtdie eene voordragl zal hou den over «korte schets der Engelsche Veehouderij van vóór 200 jaren tol op heden met toepassing van verbetering in deze streken" en over «kennis van plaatsvervangende voedingsmiddelen bij ge brek van hooienz." Ook niet-leden hebben toegang op deze bij eenkomst tegen de matige entree van 25 cents. Men mag vertrouwen dat zoowel de landbou wers van Woudenberg, als die der omstreken in groot getal op deze bijeenkomst zullen te genwoordig zijn. Aidaar valt voor hen veel te vernemen en ook te leerendat voor hen in hun bed 1 ijl nut en voordeel kan aanbrengen. Wie thuis blijft blijft onkundig van veel dat hem winst kan inbrengenindien hij aan wezig is. Door den grooten kerkeraad der Ev. Luth. gemeente te Amersfoort zijn op hel drietal geplaatst Ds. C. 11. Kindermannte de Helder c. a.P. G. Lagerste Maastrichten J. A. Helper Sesbrugger, te Doelichem. Ds. V. J. Im mink, te Kollum, heeft het beroep tot predikant bij de Herv. gemeente le Amersfoort aangenomen.

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2