lxeid der dorame gemeente. Zekere vrouw Regina B.uit Wezel geboortig, legde ei zich op toe om uit de kaarten de toekomst te voorleggen. Menigeen sloop stil naar haar buisje, om uit haren mond zijn lol te wetenen zelfs de waarschuwende slem van den leeraar kon het vertrouwen op de gcheinuinnige kracht der kaarten niet wegnemen. En haar schoorsteentje rookte van de lieve duitjes, die haar dit bedrog opbragten. Twee krachtige mannen vroegen haar de toekomst te mogen weten. Zij konden tevre den aijnwant allerlei geluk lachte hun toe. Voor die wetenschap was natuurlijk een gulden niet te veel. De gulden werd betaald, doch tie, kon tij hare oogen vertrouwen Tertellder tijd waren de beide mannen in maréchaussées ver anderd die den gulden terugeischten, de kaarten in beslag namen en proces-ver baal tegen haar opmaakten. Zullen thans veler oogen opengaan? De mode, 't despolieke onding, dat doorgaans smakeloos en wreed tegelijkertijd is, doet tegen woordig al haar best om de schoonste en on schuldigste schepsels op aarde, tang- en pluim- vogels, totaal uil te roeijen. Zij gebiedt de vrouwen vederen en opgetette vogeltjes op hoeden bontwerk en chignons te dragen en de vrouwen gehoortamen. 'l Gevolg isdat honderdduizenden van de fraaiste Europeesche en Indische vogeltjes noodeloos worden weg- gemoord. Herhaaldelijk reeds is in de Engelsche bladen tegen deze barbaarsche dwaasheid geprotesteerd. Punch zelfs dee l in een geestig vers een be roep op den goeden smaak en op de zachtzinnig heid van de Europeesche dames. Te vergeefs I Deze eeuw is overrijk aan Iraaije uitingen van het gevoelmaar sterker dan alle gevoel is de wil van eene Parijsche modiste, 't Slagten van colibri's en andere veelkleurige vogeltjes in Iodic, van roodborstjes, goudvinken, pimpeltjes enz. in Europa gaal dus voort. Op ééne enkele veiling te Londen werden onlangs de veeren van bijna 10,000 Indische reigers, benevens 45,900 stuks colibri's aan den man gebragt. Van dergelijke veilingen hebben er te Londen wekelijks een paar plaats om niet te spreken van Parijs, WeenenBerlijn, New-York en andere zooge naamde middenpunten van beschaving. Boven dien kan men tegenwoordig te Londen in eiken modewinkel een opgezet roodborstje koopen voor de som van 12 a 18 stuivers. Draagt dus mevrouw haar colibti op den hoed, de dienst meid bekoort Zondags 't oog haars vrijers met een roodborstje. In termen van edele verontwaardiging heeft professor Alfred Newton (de man aan wiens ijverige bemoeijingen Engeland zijne nut tige wet tol bescherming van wilde zangvogels dankt) nogmaals in de Times tegen dezen modegril protest aangeteekend. Waar moet dit heen vraagt hij. Moet werkelijk de natuur noodeloos beroofd worden van hare liefste sie raden moet inderdaad zooveel levensvreugde en schoonheid ophouden te beslaanenkel opdat onze vrouwen en dochters dood op haar hoeden en in heur haren mogen dragenwat bestemd was om te fladderen en te kweelen iu *t groen Ook lol de vrouwen van Nederland mag deze vraag gerigt worden. Geen regerend vorst krijgt zooveel verzoek schriften als de keizer van Duitschland. Soms zijn die van zonderlingen aard. Zoo ontving de keizer dezer dagen een verzoekschrift van een oud moedertje, die voor haar kleinkind vrijstelling van de militaire dienst verzochtop grond dat zij 's keizers vader Wilhelm III iu grooten angst in de koets had zien klimmen, waarin hij indertijd de vlugt nam voor Napoleon. Een ander, Zo lier geheeten, doel dezelfde vraag op grond dal Z o I 1 e r en Z o 11 e r n niet veel verschilt en hij alligt met de H o- henzollern verwant kan zijn. De man had 8 folio zijden volgeschreven om zijn vooronder stelling kracht bij te zetten. Thans worden omtrent het privaat leven en karakter van U e a k de volgende bijzonderhe den vermeld Deak's huiselijk leven kenmerkte zich door een waarlijk Spartaansche eenvoudigheid. Na den verkoop van zijn ouderlijk erfgoedje nam hij een lijfrente, welke hem slechts de mid delen opleverde voor een zeer bescheiden be slaan. Jaren lang bewoonde hij in hel hotel «de koningin van Engeland", in de naar hem genoemde straat te Pesth, tweekamers, welke niet zelden lot verzamelplaats strekten voor alle Hongaarsche mannen van beteekenis. Dikwijls ook, wanneer hij ongesteld was, ontving hij daar den keizer, met wieu hij gelijk men elkaar in Hongarije vertelt op zeer vertrou- welijkcn voet verkeerde, zoodat zij zelfs «jij" tegen elkander zeidun. Indertijd toch, na den ougelukkigen slag bij Koniggratzontbood de koning Ueak bkcsi (neef üeak) bij zichviel hem schreijend om den bals en smeekte hem om zijn hulp. En üeak bacsi beeft geholpen. Voorts weet men elkander onder het vol!; te verhalen, dat ook de keizerin den «ouden heer" nooit anders dan bicsi plagt te noemen en dal hij de kleine kroonprinses mogt kussen zoo dikwijls hij maar wilde. In zijne levenswijze^ was Denk een model van matigheid nooit gebruikte hij geestrijke dran ken en nooit rookte hij duurder sigaren Jan van zes kreuzers het stuk (voor Duitschland een betrekkelijk lage prijs)want zeide hij mijne middelen veroorloven mij geen betere soorten. Voorts reed hij nooil dan in een huur rijtuig en maakte jaren langbij dagelijksch bezoek van de nabij Pesth gelegen stadswande ling, gebruik van den omnibus. Dientengevolge begon 'l in de Hongaarsche hoofdstad van lie verlede tot den goeden toon te behooren zich van dat voertuig te bedienen. De eigenaars dier onderneming betoonden hem dan ook hunne erkentelijkheid op zeer eigenaardige wijze; de honderdste omnibus nl. kreeg den naam «Frans Deak", en de oude heer was joviaal genoeg om den eersten rit met dit doopkind te doen. Deak bezat een ongeëvenaarde zachtmoedig heid en 'theeft belaas! niet aan lieden onl- hfokendie van deze zwakheid listig partij wisten te trekken. In zijne ledige oogenblikken bestond zijne liefhebberij in bet knutselen van allerlei voorwerpen uit bout. In vele Hongaar sche families worden deze producten zijner kunst vaardigheid als kostbare reliquieën bewaard. Op den dag toen de keizer tot koning van Hongarije gekroond werdwas Frans Deak ner gens te vinden. Zoo ooitdan lag er toen een diepe beteekenis in de bekende zegswijze: Hij schitterde door zijne afwezigheid. Die krooning toch was groolendeels zijn werk. De bewustheid hiervan was hem genoeg; van alle uiterlijk huldebetoon was bij afkeerig. In de onafzienbare rij van zwaar vergulde hof-koetsen te mi lden van het gedrang der prachtig uitgedoste Hon gaarsche magnaten en edellieden was geen plaats voor den eenvoudigen man in burgerlijk gewaad. Hoewel de Hongaren er dan ook roem op dragen dat in Deak de nationale geest een gestalte had gekregen bezat hij in werkelijkheid luttel ken merken van den cigenaardigen Hongaarschen geest. Deak toch was kalm en eenvoudig; de Magyaren daarentegen zijn heiligen pronklievend. In de laatste jaren werd het gebruik van chloral ook bier te lande aanbevolen als middel om een gezonden slaap te genieten. De Engel sche geneesheer Stables heelt in B e 1 g r a v i a thans een uitvoerig artikel geplaatstwaarin hij de noodlottige gevolgen van dal zoogenaamde ge neesmiddel mededeelt. Zijne waarschuwing is in de Stemmen van waarheid en vre- d e vertaaldovergenomen. Is het waar wat de britsche docter zegtdan is het chloral, in plaats van een geneesmiddeleen zwaar vergift. Te Itödelheim heeft in den nacht ven 31 Jan. een vreesselijkongeluk plaatsgehad. In de woning van den steenbakker Jager aldaar had men door een of ander toevaldes naoh'.s een gaskraan laten openstaan. Eene dienstmeid die des ochtends vroeg met een brandende kaars in de kamer trad waar de (amilie sliepveroorzaakte daardoor een hevige ontploffing men vond alle leden van de lamilie, vijf in aantal, dood. Het Deijersche gouvernement beeft bepaald dat de lijken van hen, die in een duel worden gedood, niet ter aarde besteld, maar aan de snijkamer verstrekt zullen worden. Aan deze bepaling wordt krachtig de hand gehouden omdat men meent, dat zij zeer zal bijdragen om een einde te maken aan deze fashionable pest. Hel V a d. vestigt er de aandacht op dal in den laatsten tijd weder eenige officieren van gezondheid bun ontslag uit 's lands dienst heb ben gevraagd en heeft vernomendat nog meer leden dit voorbeeld zullen volgen waar onder sommigen die slechts het verstrijken van den 10 jarigen diensttermijn afwachten om aan hun plan gevolg te geven. Het blad hoopt, dat de nieuw opgetreden minister van oorlog doeltreffende maatregelen zal nemen om dit corps, dat op zoo in 'l oog vallende wijze steeds onvollaliiger wordt, tn stand te houden. In hel Wyonincq Territory (V St.) mogen ook vrouwen als gezworenen fungeeren. Bij een on langs in dal gebied behandeld proces bestond de jury uil zes mannen en zes vrouwendie daar zij 'tover de uitspraak niet eens konden worden gedurende den nacht werden opgesloten. Toen de regters hen den volgenden morgen lieten binnengeleiden, was nog maar één manne lijke en één vrouwelijke gezworene aanwezig, de anderen hadden paarsgewijs elkander zoo goed bevallen dat zij hoewel alle aan andere eebtgenooten verbonden, ontvluchtten en zich over de grenzen hadden begeven. Het terugge bleven paar, dal aan de verzoeking weèrstand had geboden, was een stiefzoon en zijne eigene stiefmoeder. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur Met genoegen heb ik uit het stuk van den Heer van Schouwenburg en afgezien daarvan reeds uit het feit der opneming van genoemd artikelgeziendal Ge t' allen tijde naar Uw vermogen gestreefd hebtde belangen van 't onderwijs in deze gemeente te behartigen. Misschien doe ik U met het oog hierop geen ondienst U op eene kleine leemte in 't stuk van den Heer van Schouwenburg op merkzaam te makenopzichlens de gronden die eene uitbreiding van 't gelal leden der Schoolcommissie wcnschelijk maken. Terwijl n.I. alleen voor de 11. B. S. en Burger-Avondsch. eene commissie van toezicht is benoemd bestaande uil 5 leden terwijl alleen voor 't Gymnasium een aantal van 5 curatoren is aangesteld, is het toezicht over niet minder dan 10zegge tien inrichtingen van lager onderwijs toevertrouwd aan een col lege, dat ook slechts uil 5 leden beslaat. AMERSFOORT, 7 February 1876 Regcringstelegrarn van Al joh. Den 20 Jan. is Roekit Seban bezet, de troepen teruggekeerd naar Pakan Bader. De gezondheidstoestand is gunstig. De luitenant Regensburg is bij den aanval op fort Lembal gesneuveld. De troepen hebben door den bergpas Kroen Raba bereikt Ter vergadering der kicsvcrceniging Amers foort is de lieer II. W. van Burgsleeden, aftredend lid van het bestuur der kiesverceni- gingmet algemeene stemmen herkozen en werd tot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad met bijna algemeene slem- men, geproclameerd de Heer J. Zand ijk Jr. Naar men uit goede bion mededeelt, zijn de processtukken in zake H. J. Jut c. a., welke de procureur-generaal ter examinaiie van den officier van justitie te Rotterdam had ontvangen nadat de instructie op een paar punten was aan gevuld, aan dien ambtenaar teruggezonden, met verzoek, thans de verwijzing naar hem procureur-generasi overeenkomstig artikel 12'i Wetboek van slralvoideiing te vorderen. Be halve de aan het dossier toegevoegde bijna even uitgebreide instructie tegen de Jong c s beval de inventaris bij de achthonderd processtukken. De behandeling der zaak kan niet eerder dan tegen de tweede helft van Maart ol de eerste helft van April worden tegemoet gezien. Aan het mail-overzicht van de Indiër is bet volgende ontleer.d De westmoesson doet zich met groote kracht gevoelen, Samarang ondervindt dit in hevige mate. De stoomers kunnen daar niets laden of lossen terwijl verscheidene prauwen op de teede zijn verongelukt. In Demak lijdt men weder door oversiroomingcn. Herhaaldelijk heb ben in verschillende gedeelten van Java slot men gewoed. De Indische begrooting voor 1876 i» den 29slcn dezer afgekondigd. Den aanval op hel residentiebnis te Menado zal men zich nog wel berinneren. Zeventien der optoerraakers zijn gestrafteen met den strop, en de overigen met twaalf en zes jaren dwangarbeid. Hel is nu gebleken dat hun plan was de geheele christen-bevolking te vermoorden. Om aan de grieven der ouders legen de groote vacantie te gemoet te komen en tevens den schooljongens een goede ontspanning te geven, heeft men in de Vereenigde Staten zomerscholen opgerigt. De onderwijzers nemen hunne leerlin gen mede in het veld en brengen daar het «al spelende loeren" in toepassing. De jongens voornamelijk stadsjongensworden gedurende hunne lange zomervacantie in bouten tenten gehuisvest op eene heerlijke gezonde beigvlakte in Pensylvanie. Zij leeren dan natuurkunde aardrijkskunde aardkunde, plant- en dierkunde' en wiskundelerv/ijl zij aan de cischen van het leven op het veld en in het bosch door scher men schieten enz. gewend worden. Maar wal wordt cr voor de meisjes gedaan f De lange zomervacantie ook in Nederland is vooral voor meisjes en hare ouders zeer onaan genaam. Een zeldzame wedstrijd zal te Londen inde Agricultural Hall op aanst. Dingsdag cn Wocns-

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2