haude geruchten vastgeknoopt Zoo willen som mige naar men tegl goed ingelichte, personen weten dat Turkije meent dal wanneer de nota niet wordt aangenomen door het Turksche gouvernement, dit den val van het Oostenryksch ministerie aou ten gevolge hebben. Aangesien Turkije nu niet vreest voor eenige gewapenJe tusschenkomst in zijn binnenlandsche aange legenheden toolang graal Andrassy aan het hoofd der taken staattal hel de voorstellen van den Oostenrykscbeu premier-minister aan nemen en alleen naar een soort van vorm toeken, waardoor de tradilioneele ovei heid van den sultan niet verawakt wordt in de oogen der Mutelmannen. Allerlei Een vreeselijke ramp is door eene gasontplof fing in den mijnput labinte St. Etienne veroortaakt. De dagbladen van genoemde stad deelen daaromtrent de volgende bijtonderheden mede Den 4den deter ongeveer drie uur hoorde men een doden slagals een kanonschol in de verte. Men tag een dikken rook boven den mijnput St. Francoisdie ongeveer tien minuten bleel hangen. Een ongeluk was gebeurd in de mijn Ie Treuil. Dete mijn heelt twee openingen ot putten, de eene beet Jabin de andere St. Francis. De lucht wordt ingevoerd door den put Jabin en uitgevoerd door den put St. Francois, waar een ventilator in werking is. De mijnwerken sijn teer uitgebreid en loopen tot Richelandière. Uitwendig was niets aan de mijn te tien alleen was bij den put Jabin eene tralie van 'l hekwerk gebroken- Ongelukkig is de verwoes ting groot in de galerijen beneden den grond, waarin 216 mannen werkten. Hel berigt van de ramp heelt in de stad eene groote beweging veroortaakt. Van alle kanten bega! men tich naar de plaats van 't onheil. De ingenieur Planchard en een gedeelte van het mynpersoneel daalden neer. In eene galerij die oppervlakkig niet beschadigd scheen, vonden tij twintig mannen van wie twee dood en een aantal gekwetst waren. Zij slieten verder op gevallen puin eo lieten tich met de geredden ophalen. Twee deter tijo in 't hospitaal over leden. De prelect, de maire en een aantal goieeskaodigen waren inmiddels aangekomen. De vrouwen kinderen en bloedverwanten der mijnwerkers omringden den put en vervulden de lucht met hunne klagten. De werktuigen tot reddingschoppen bijlenladders ent. werden aangebragt. Gedurende de eerste uren maakte de verstikkende damp het onmogelijk in den put St. Francis af te dalen. Tegen den •vond werd bel toch beproefd men vond twee lijken maar atuiue weidra op de ruïnes. Den geheclea nacht werd met veel moeite en gevaar gewerkt. Meermalen werden enkelen der redders door vallend puin bedolventoodat tij op hunne beurt door hunne kameraden moesten worden gered. Dfe doorstrooming der lacht was weldra vrij goed hersteld; de ventilator werkte uitstekend en men mogt hopen een aantal werklieden te redden indien de uitbarsting tot tekere ruimte was bepaald gebleven. Maar weldra bleek dat dit niet het geval was en dat het verslikkende gaa tich door de gebeele mijn had verbreid. Het aantal slagtoffer» is onlsettend. Van de 216 werklieden waren er nog maar 49 opge haald, waarvan 24 dooden en 15 gekwetsten. Er blijven dus nog 167 die tonder twijfel allen gestorven zijn. De oortaak van 't ongeluk is onbekendmen denkt onvoorxigtigheid van een der werklieden. De inkomst der mariniers uit Atjeh te Amster dam en Rotterdam bragt eene ontelbare massa volks op de been. Te Amsterdam werd de marsch van het stationsgebouw naar de katerne uitgevoerd te midden van eene volmaakte wanorde. Zelfs de cavalerie was magteloot tusschen de menigte. Nooit is er te Amsterdam too gedrongen ge duwd eo geslooten alt bij deten iutogt en dat nooit beleekent nog al wat. Een boerenmeid ontving een minnebriefen daar sij niet kon leten en ook niet wilde dat anderen met bare omstandigheden bekend wer den wat goede raad dnur. Zij ging naar den schoolmeesterlegde hem de zaak blooten verzocht hem den brief hardop te willen voor- loten en ondat hij het zelf niet tonde kunnen hooren stelde zij hem voor, vooraf een wollen doek om de ooren te binden. De meester on derging de operatie gedoldig, las in dien toestand den brief voor en onte meid was niet weinig in haar schikdat tij alleen met den inhoud bekend was geworden. De Fr. Cour. zegt tamelijk goed ingelicht te zijn met betrekking lot den geprojecteerden spoorweg HarlingenSalabtrgen, doch raag wei nig meer zeggen dan dit: «nooit heeft de zaak zoo goed gestaan als nuindien niet alle men- schelijke veronderstellingen en berekeningen bedriegen dan moet tij nu tot stand komen. Te Wageningen tullen de gebouwen voor de Landbouwschool worden aangekocht voor een som van f40,000. Voor de oprigting tal de gemeente bijdragen 20,000. De verdere kosten komen ten laste vau het Rijk. In Schotland werden volgens een rapport van dr. Cameron gedurende het laatste jaar 61173 personen wegens dronkenschap in hechtenis genomen; 38213 man van dit leger heette dronken en niet in staal om te loopen" en 22960 «dronken en onordelijk." Van de eerste soort werden 1106 gearresteerd tusschen Zondag en Maandagochtend en van de 2e soort 1273. liit Amerika wordt een schrikkelijk ongeval gemeld. Te Cincinnati werd in hel opera-gebouw opgevoerd «een allegorische voorstelling van de groote republiek", ten behoeve van hel «bonds tot ondersteuning der armen." Daar in Amerika alles op groote schaal gaalwaren op het tooneel eenige honderden kiuderen van de openbare scholen mede werkzaam bij de voorstelling. De zaal was digi volgepakt met toeschouwersvoor het meerendeel vrouwen en kinderen. Even na het aanvangen der voorstelling werdtonder gegronde reden de kreet brand! gehoord. Dit veroorzaakte eene paniek en eene wilde verwarde vlugt naar de uitgangen. Vele minuien was het tooneel op trappen en portalen ijting- wekken. Personen werden doodgedrukt, vertrapt, de trippen algeworpen en velen sprongen over de leuningen van Boven naar beneden. 11 per sonen werden gedood en minstens een 30 ernstig verwond. AMERSFOORT, 10 Februaiij 1876. Eerstdaags, op nader door advertentie te bepalen tijdstip, zal, door den weisprekenden reaenaar H. J. L van Hoorn, te Hoorn in Amicita te Amersfoort eene redevoering ge houden worden op eene vergadering van de thans gecombineerde vereeniging van Volks- onderwijs enz.welke de beide oude ver- eenigingen Schoolverbond en Volks- onderwijs in zich heeft opgenomen. Op die vergadering zullen ook de vrouwelijke hutsge- nooten der leden worden toegelaten. Tot predikant bij de Evang. Luth. gemeente te Amersfoort is beroepen Ds. J. A. llelper Sesbrugger te Doetinchem. Zondag 13 Februari wordt de dienst in de Remonstrantsche kerk waargenomen door Ds. J. J. van H i 11 e predikant te Zaandam. Ter veibetering der traclementen van som migeofficieren van gezondheid en paardenartsen na een zeker aantal dienstjarenheelt Z. M. de Koning bij besluit van 30 Jan. jl. bepaald, dal de volgende verbooging van tractemenl zal worden toegekendaan de officieren van ge zondheid le kl.waaronder ook zijn begrepen de le officieren van gezondheid 2e kl. die bet tractemenl van officier le kl. genieten, na 25 dienstjaren eene verbooging van 600 aan die der le kl.apothekers le kl. en paarden artsen le kl. na 24 dienstjaren, eene van f400 aan dezelfden na 23 jaren eene van 200; aan de officieren van gezondheid 2e kl. na 15 jaren dienst eene vermeerdering van 300; aan die der 2e kl. apothekers en paardenartsen 2e kl. na 14 jaren dienst eene van /200, na 13 jaren eene van ƒ100. In verband met dete tracte- mentenverhooging zal de bepaling belreflende hel toekennen van de jaarlijksche verhooging van tractemenl, len bedrage van ƒ100, wegens 20 jaren effectieve Nederlandsche Jien$t als officierniet langer toepasselijk zijn op officieren van gezondheid, apothekers en paardenartsen bij het leger. Gouda, 8 Febr. Echt kleinsteedsch. Ia de muziekale wereld dezer gemeente heelt in het verloopen jaar geen rust en kalmte geheerscht. De stadsmuziekonderwijzer tevens directeur van verschillende muziekgezelschappen ver vulde naar bet gevoelen van den gemeenteraad zijne pliglen zóó slechtdat hij op een goeden dag zijn ontslag kreeg wegens verwaarloozing zijner betrekking en voor de itadstnuziekscbool dus een nieuw onderwijzer noodig was. Een gedeelte der burgerij trok echter partij voor den ontslagen ambtenaar en stelde hem in staat een eigen muziekschool op te rigten zoodat sinds dien tijd in onze kleine gemeente twee muziekscholen bestonden die tegen elkan der concurreerden. Welnu concurrentie is goed, maar wat minder goed was, is dal de ingeze tenen zich sis het ware in twee partijen ver deelden, een vóór den ontslagen muziekmeester, de ander tegen hem. De verdeeldheid gaf zich lucht in hatelijkheden, in particuliere gezel schappen en bij openbare gelegenheden eens zelfs op eene vergadering eener kiesvereeniging, waar candidaten gesteld werden voor de kamer van koophandel die met muziek anders weinig heelt uit te slaan. Doch gelukkig tal de strijd nu weldra geëindigd zijn doordien de ontslagen onderwijzer naar elders eene benoeming heelt ontvangen. De rust in de muziekale wereld zal dus weldra terugkeeren; moge zij ten bate komen van de mu ziekale ontwikkeling der Goudsche ingezetenen I A mal. Cl. Busken Huët zegt in hel Algemeen Dag blad van Nederl. lndie De Minister van Uur log, E n de r I ei n was een aartsstumperbij wien van schrijven geen kwestie wasmaar die zoo wat leuterde met de pen, van cijlers geen versland had en dan ook uilenspiegel-streken genoeg uitvoerde. «Hij begreep niet dal meer geld vragen voor ondeiofficieren nog geen organiseeren is en die dat niet begrijpt is een ezel." Verder karakteriseert Busken lluët ons leger aldus: Het is een vet loopen troep. •'t Land ligt open voor den eersten den besten coup de main van een ondernemend vijand. In de gebderen der armee heetscben sla perigheid en onverschilligheid. «De krijgstucht is vei slapt en de voor den soldaat bestemde penningen komen in vreemde banden. «De soldaat wordt niet behoorlijk gevoed en geplaagd door wandluizen. «Er behoort een Minister van Oorlog te komen, die alles verbcleil wal tewyten is aan een parlementair wanbestuur.'' Als de heer Enderlein met zijne pen leuterde wat duet de heer Dusken Huët dan met d« zijne PRINS' Tapijt- en Meubelstoffen- Magazijnen te AMSTERDAM en le UTRECHT worden finaal tot buitengewoon lage p r ij z e n uitverkocht. Groote voorraad in alles te AMSTERDAM nog voorradig. Familiesdie met Mei verhuizen of die zich in het Voorjaar iets wenschen aanlcscliaffon worden hierop opmerkzaam gemaakt. Burgerlijke Slmid vim Amersfoort. GEBOREN 3 Febr. Johannes, a. van Jscotia Bergen Frederika van Dijk. Cornells Maiintis, t. van Cornells Lablans en Anna Tammer. 4 Febr. Jacob, t. van Willem Vastenburg en Cornelia van Kooien. Maria en Grrril, d. en t. van Klaas van Moorselaar en Hanna Arlar. 5 Febr. Willem Francois t. van Jbr. Mr. Marinus Willem G>rnelis de Jonge en Jonkvr. Eva Maria Alida de Brauw. 6 Febr. Diikje, d. van Willem Abcinian en Coruelia Hesselina de Ruiter. Antia Maria, d. van Willem van Beesten Willemina Haverkamp. Johannes, t. van Jan van Doom en Johanna van Beest. Geerlruida d. van J.in Hageman en Hendrika de Wijs. 7 Febr. Gijsberta d. van Aalt van den Heuvel en Aaltje van de Meen. 8 Febr. Gerarda Anna Margarathad. van Hendrik Stilling en Johanna Verbeek. Wil lem van Gijsbertus Kaspers en Aartje Bonsel. 9 Febr. Gerritje, d. van Hermanns van Apeldoorn en Cornelia van Nssrden. Johanna Maria, d. van Jacobus Hulst en Maria van den Hoek. Gerardus Hendrikus, t. van Jan Berend Rouwhorst en Pelronella de Bruin. GEHUWD: 9 Febr. Jan van Barneveld en Hendrika de Wit. Jacob Johannes van Brum- tnelen en Elisabeth Zevenboom. 10 Febr. Simon Meijer en Jeannetle Schaap. OVERLEDEN 4 Febr. Johanna Lablaos 4 d. 5 Febr. Gerard van Beek, 7 w. 6 Febr. Maria Jacoba van Loevettjn 89 j. ongeh. Een levenl. aangeg. k. manl. gesl. van Johan Gerrit Kilian en Louisa Maria Hendrika LaQra. 7 Febr. Wouter Ilengersen 61 j. eebtg. van Wijntje Rigter. Anna Pelronella llarmsen, 75 j.echtg. van Petrus Johannes Hebinck. David Motes Cohen 16 m. -- 9 Febr. Pieter Gerardus Gijsbertus Jacobus Steio3 m. ADVERTENTIE N. Zeer voorspoedig bevallen van een ZOON dc HoogWelGeboren Vrouwe E. M. A. DE JONGEde Braow. Amersfoort, 5 Februari 1876.

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2