m 2588. Ding's dag* 29 Februarij 1876. Mkdkki.. Ckntr.-Spoorw. (Winlcrdienst). Vertrek vnn Ameiafoort naar Ulreclit 7.20 allecu '/at., 9.10 11.08, 2 2H 8.24. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.44, 9.43 1.48 8.10, 8.52 Oosterspoorweg. Wiiilprdianst.) Vertrok vnn Amersfoort nnar Amsterdam 7.35; 0.35; 11.10; 8 8.3U. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.30; 12.20; 5.— 7.15; 0.15. COURANT. Diligence-Dienste» tan don lleer A. SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maanbergen morgen 8.45, op den eersten trein naar Arnhem en •s namiddags 2nor. Van Maanbergen naar Amersfoort morgens 9.10 en 's avonds 8.34 nar. Van Amersfoort naar Barneveld 6.15 aronds. Via Barneveld naar Amersfoort 7'/s "smorg. Dit blad verschijnt .1laanday en Donderdaya vond. Abonnementsprijs per kwartaal 1—franco per post 1.15. Prijs der Adrertenti'n van 1 tot 8 regels 60 Cta elke regel meerder 10 Cta legale, officiéél en onteigen. Advertentie per regel 15 Cte. Reclames per regel 25 cents A/s. nummers 10 ceuts Bestellingen bij den Uitg. A. II. eau Cleeff, te Amersfoort Bureau Amerstoorleeke Courant. S too vest raat bij de Langestraat. Wijk B. Jo, 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirectearen in het Rijk. Brieren franeo. Uitsluitende Agenten voor Frankrijk: O. l. Dalbe II Co. (E. Elsbacu; te Parijs Advertentién voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Alyemeen Advertentiebureau van NlJbii en va» Uitmak Wijnstraal, Rotterdam. Politieke Home. Hullet de spektakel minister - is ein delijk na lange sparteling, van het ministerieel schouw tuoneel gesprongen. Gesprongen is wel 't ware woord, want toen li ij overal bij de verkiezingen voor het Itooiil werd gesiooten is hem de schrik zóó i n 'l hoobi geslagen dal hij zijn alscheidscom- plincnt bij Mac-Mahon ging maken. liet besluit van president Mac-Mahon aan Hullet op zijn verzoek ontslag te verleencn werd, zoo als nu blijkt, genomen na overleg niet Diifaiuc, minister van justitie. Toen Hullet na hel vei nemen van zijne neder laag ook ie Castel-Sarrazindoor spotvogels reeds Hullet» Gastel-iidardo genoemd bij den president was gekomen en hem ontslag had gevraagd, gal Mac Malton zijn verlangen te kennen dal hij niet onmiddellijk zou heengaan; doch de overwonnen caudidanl was hiertoe niet te bewegen en op zijnen raad liet de maarschalk Dufaurc ontbieden, op wiens advies werd goed gevonden aan den wensch van Hullet te voldoen, doch nog niet officieeldew ijl de minister van justitie het zeer gevaarlijk achtte het kabinet te wijzigen vóór de opening der kamers. Hij verklaarde zich bereid ad-interim het depaile nient van hinnenlandschc zaken te beheeren en Buffel, die werkelijk op dal oogeoblik altrad, «kreeg een verlol". Evenwel is op dit verlol dadelijk officieel ontslag gevolgd dus nog vóór dal een nieuwe minister van builenlandsche zaken was gevonden. OA Meaux minister van landbouw, heelt zijn pot lefeuille niet langer willen behouden. In Amerika begint de tijd van Giant's aftre ding langzomeihand te naderen. De democrati sche nationale conventie zal den 27 Juli le Sl. Louis bijeenkomen om caudidalen voor hel picsidentschap en vice-presidentschap te benoe men. De republikeinscheconveutie van Wiscon sin heelt zich tegen een derde benoeming van Grant verklaard eu Blaine gekozen lot candidaat voor het presidentschap. De heer Whitebread (Witbrood) heelt in het Engelsche Lagerhuis hel vooistel gedaan dal het Huis aan de Regeering een votum van afkeuring geve over hare circulaiie aan scheeps bevelhebbers inhoudende voorschriften hoe le handelen met slaven die de vlugl nemen op Engelsche bodems. De discussicn over dit voorstel beloven gea nimeerd le zullen zijn. De heer von Windthorsl, neef van den echten, den reactionnairen von Windihorst, heelt nu in de Pruissische Kaïner van Afgevaardigden eene interpellatie aangekondigd inhoudende de vraag «wanneer komt de reeds zoo lang bclooide onderwijswet Vorst Katageorgiewich heeft een proclamatie d.d. 18 February tot het Servische volk gerigt, waarin hij hel opeischl tol voot tzetting van'den krijg tegen de Turken. Dezen strijd wil hij aan dc zijde van den vorst van Montenegro uit vechten en moet het zijn is hij bemid zijn leven voor het vaderland op te offeren. De pretendent naar de Servische kroon verzekert aan zijne Inndgenooten bij herhaling, dal hij van zijne persoonlijke belangen niet spreken wildoch behandelt desniettemin bijna niets anders dan de bemoeijiugen der leden van het geslacht Karageorgiewich. ilcl document bevat een lange reeks personaliteiten de hatelijkste uitvallen tegen vorst Milanwiens regering beschuldigd wordt moordenaren le hebben aan gemoedigd endoor bet verspreiden vari de lijding dat hij (Karageorgiewich) door Turkije bezoldigd wordthem zedelijk le willen dooden. Allerlei Als een bewijs van den weergaloozen spoed, waarmede de exploitatie-maatschappij bij beslo ten water de aan haar toevertrouwde goederen vervoert, deelt men het volgende mede: Van uil 's Bosch werd den 4den dezer maand een kistje met een inhoud beneden de SO kilo ijlgoed verzonden, bestemd voor een industrieel le Vcendam franco Utrecht. Daar op den 8sten ontvangen, was het op Vrijdag den 18den dezer gevorderd tot Groningen, 't Zij nu dat de beambten niet volkomen op de hoogte waren, waar Vecndam ligt 'l zij dat men den schui tenvoerders ook in hel niet drukke saizoen iels wilde laten verdienenhel pakje werd daar in de Veendattimer schuit gedaan en kwam eerst den Sisten Febr. dus na verloop van volle zestien dagen, aan zijn adres. Onder zeer guu- slige omstandigheden had hel de heen- en terugreis naar New-York kunnen maken. Aan iedere compagnie dienstdoende schutterij zullen 3 Ben umonl-geweren met de noodige ammunitie worden verstrekt om gebruikt te worden bij de schietoefeningen. Volgens berigten uit Douai in het Fransche departement du Nord heeft in een der mijn schachten van de nabijgelegen gemeente Roosl- Warindin een groot ongeluk plaats gevonden. De hijschtoeslelwaarin dertien werklieden op stegen is in botsing gekomen met den ander, waardoor de mijnwerkers allen naar beneden zijn gestort. Zeven lijken waren reeds opgehaald en men had geenc hoop de anderen le redden. Een koopman le Raalte heelt zich de aardig heid veroorloofd om als ware hij een ge- uieentebeambte een boer, die varkens ter markt braglmarktgeid te laten betalen. We gens die aardigheid is hij gearresteerd. INaar men uil Dover dd. 22 Febr. meldt, was hel stoomschip S wi l se i 1 a 11 d van Ant werpen naar New-Yorkdien morgen in aan varing geweest met het Engelsche schoenerschip Hero, waardoor 't laatstgenoemde zonk. Üege- zagvoerder en een matroos werden door de sloep van de stoomboot gered en zijn te Dungencss geland. De overige equipage, beslaande uil de stuurman en 3 matrozen, zijn verdronken. De stoomboot heelt de reis vooitgezel. De wandelwedstrijd in Agricullurhnll te Lon den is geëindigd. Weston heelt met slechts eene kleine rust van 4 urenachtet elkander geloopen 48 uur min vijf minuien en daaiin 180 mijlen afgelegd. De Amerikaan Edward Fayson Weston die onlangs 48 uren achtereen liep, zal 75 uren loopenen in dien tijd een afstand vnn 271» engelsche mijlen (00 uien) afleggen. Zijn mede dinger is een bootsgezel van Cambridge, Rowell genaamd. De wandeling begon gisteren avond 5 minuten na 8 nre in de Agiicultural Hall. Weston heelt de binnenzijde tol baan, en loopt gekleed in zijn fluweelen wambuis met korte broek de boenen met leder omspannen en met lage schoenen. Hij diocg witte glacé handschoe nen. Rowell had een om hel lijt en de armeo sluitenden geweven boislrcklange flanellen broek met een korte broek daarover, en dunne schoenen aan om le kunnen rennen hetgeen hem toegestaan werd des verkiezende. Na 20 mijlen aigelegd le hebben verwisselde hij zijn schoeisel voor zwaardere schoenen. De loopers verschilden eerst veel in snelheid. De Amerikaan begon langzaam Rowell legde de eeisle mijl (17 minuten) in 7 minuten 45 seconden at. Keizer FransJozel heeft bij hel jubilé van hel Burgtheater te Weenen aan drie arlislen van dezen schouwDurg de Frans Jozetsorde geschon ken. Die decoratie wordthoewel reeds vroeger een der acienrs van den klassieken schouwburg der hoofdstad en bovendien de ijzeren kroon heeft verkregen nog al besproken. De stad Tarsus, gelegen in Cilicië, eens eene romemsche provinciestad, de geboorteplaats van den apostel Paulus-vvas 26 Januarij II. het too- neel van een verwoestenden branddie naar schalling eene waaide van f 1,800,000 heelt vernield. Onder de Homeinen was de plaats beroemd wegens hare beschaving en haren han del. Thans is zij verre van dat standpunt afge daald. De bestaande brandweer was niet op de hoogte harer taak. Het vuur brak uit in een gesloten winkel, welks eigenaar reeds eenige dagen afwezig was geweest. In den winkel bevonden zich o. a. eene groote massa lucifers, en ook eene groote menigte ralten de laatsien houdt men voor de brandstichters door het verkna gen der eerste. Verslag der redevoering van den heer H. J. E. van Hoorn uit Hoorn op Donderdag 2 Febr. in Amicitia te Amersfoort gehouden ter vergadering van j VOLKSONDERWIJS", vcr- eeniging tot bevordering van Volks- onderwijs en getrouw schoolbezoek in Nederland. Vroeger werd ons lager onderwijs algemeen geroemd. Tegenwoordig erkennen wij al de gebreken er van. Vele Nederlanders kunnen niet of slechts gebrekkig lezen en schrijven. Dit komt vooreerst door geheel schoolver zuim. Verder door ontrouw schoolbezoek. Ook door te vroeg verlaten der school. De invoering van den leerplicht is dus noodig, want ouders mogen hunne kinderen niet dom houden. Ook de opleiding der onderwijzers is ge brekkig. Kweekelingen zijn niet in staal om goed onderwijs te geven. De normaallessen zijn onvoldoendezooals blijkt uit het aanlal der- genen die op liet examen voor hulponderwijzer druipen. Er zijn te weinig rijkskweekscholen. Verder worden de onderwijzers veel te slecht betaald, en daarom hebben weinig ouders er lust inom hunne zonen voor onderwijzer te laten leeren. Hetrijk geefl meer dan zevenmaal meer aan oorlog uit dan aan ouderwijs. Bovendien zijn er op de scholen le weinig onderwijzers voor hel aanlal kinderen. Ook komen de kinderen lo vroeg op schooloiudat er geen voldoende bewaarscholen zijn. Wij verlangen dus goede bewaarscholen. Be hoorlijk van goede onderwijzers voorziene lagere scholen. Hcrhalingscholcn. waar levens het ontvangene onderwijs wordt voortgezet. Goede bezoldiging voor de onderwijzer. Eindelijkals dit goed geregeld isinvoe-

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 1