name Chevalierbijgenaamd de G r i n g a 1 e t, is nog geen twintig jaren oud. Hij «a» hei corsi aangehouden en voor ver schillende misdaden veroordeeld tijndc, ver raadde hij eenige n zjjner makkers Hete, eveneens aangehouden, bekenden nog meet dan de eerste, en soo heell uien eindelijk die ciudeloote serie booadoeneis vooi hel grootste deel iu hechteuis. Chevalier had slechts van dieisulleu gesprokcuzijne makkers hebben seveu mooi den bekend. Vervolgens heell de politie door haar ondeizoek er leeds zeventien aan hel licht gebragt. De bende van Chevalier sloeg soms hare slachtolTeis dood, ol sneed hen den hals ai; doch liefst verkoos zij hen te verdrinkeu. Up zekeren nacht, op hei eiland Louviers, langs de Austerlitzkaai wandelende, grepen zij een voorbijganger vastledigden zijne zakken en wierpen vervolgens den ongelukkige in hel water. Bij hel onderzoeken van de portefeuille van den verdronkene, vond een hunner, Caiuelim papieren met den naam Cros\iier welken naam hij aannam om de politie te misleiden. Van dien tijd gelukte hij er zoo goed in dien naam te dragen, dat hij er zells on Ier veroor deeld werd lol 9 maanden gevangenis. Uet onderzoek zal veel lijd vordeienzoodat hel nog lang kan duren eer de beschuldigden voor de rechibauk veischijnen. Te Mains is een houthandelaar, die concur rentie gedreven heell door valsche telegrammen naar Rotterdam te zenden veroordeeld lol vier maanden gevangenis. Een kapitein vroeg een korporaal, die den brandewijn wal al te veel aansprak hoe hel kwam dat zijn neus zoo rood was. De korporaal antwoordde snel: «Z.iet u, heer kapitein, dat komtomdat hij altijd bloostwanneer ik te genover mijn meerdere sta." Te Jaarsveld had in de veiloopen week eene herstemming plaats. Terwijl 83 personen hun stembiljet in de bus hadden geworpen, kwamen er bij de opening der bus 15*biljetten te voor schijn. Men had vergeten de biljetten der vorige •lemming uil de bus le nemen 11 Tc Tilburg heelt de heer H. V. T. ten stad- huize aangilte gedaan van de geboorte van zijn tweeëntwintigste kind. Alle 22 hebben dezelfde moeder. Te Amsterdam is hevig gevochten tusschen eenige burgers en Leidsche studenten. De politie maakte een einde aan de kloppartij en nam eenige der dapperste strijders gevangen. Mr. ./Eneas baron Mackay van Ophe- mert en Zen new ij n en, is overleden. Hij was den I3den Jan. 1806 te Nijmegen geboren. Pia volbragte studiën werd htj in 1828 als advocaat bij't boog gereglshot te 's Hage inge schreven. in 1830 volgde bij de roepstem voor koning en vaderland en trok hij als 2de luitenant bij de Gravenhaagsche schutterij uiu INa ver loop van eenige jaren toen hel gevaar geweken was, herwaart» teruggekeerd, werd hij in 1840 als referendaris bij den raad van state aangesteld en bleet lol in 1830 bij dal hooge staatslig- chaam werkzaam waarvan hij eenmaal de lei ding zou aanvaarden. In 1847 tot lid van de tweede kamer voor de provincie Zuid-Holland verkozen was hij ook lid der dubbele kamer, die in hel volgend jaar geroepen werd lol de gewiglige beraadsla gingen over de herziening van de grondwet. Ia 185051 werd bij onder de werking van de nieuwe kieswet naar de kamer afgevaardigd voor het booidkicsdistricl Arnhem en bleef bij de hei kiezingen daarin zitting houden lot in 1862. Dentellden ijver, dien bij van zijn oplreding at in de parlementaire loophaan had aaa den dag gelegdtoonde hij lol aan de nederlegging van (.{ja mandaat. Zijn vlugheid van werken zijn helderheid van geest en beleid deden hem dikwerf tot lid en rapporteur van cominiasién benoemen. Zijn rigling was de anti-revolutio- aairc, hij stond den heer Groen van Prins- Ier et trouw ter zijde, en langen tijd waren zij met den baron van Lijnden de woord- voeideia van genoemde rigling; op koloniaal gebied was baron Mackay de staatkunde van den beer Elout toegedaan. Hel was den 2dcn July 1862 dal hij zijn ontslag als lid der Tweede Kamer nam, daar hij (bij Kon. Besluit van den 27sten Junij te voren), bij de invoering van de nieuwe wet nopens de regeling der samenstelling en bevoegd heid van den raad van state tol vice-president van dal staatscollege was benoemd. Die hooge betrekking heelt de overledene lol zijn dood bekleed. Als cnensch blonk de beer Mackay uit door gemoedelijkheid, door godsdienstzin, door verdraagzaamheid; weldadig jegens den hulp behoevende minzaam eu voorkomendvast in zijn overtuiging, een man van kaïakler en trouwhartigheid, dit waren de .rekken die hem versierdeu en lot een waar edelman stempelden. Gemeenteraad van Amersfoort. Ter vergadering van den gemeenteraad van Amersfoort, Dingsdag 7 Maart jl. gehouden, gepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. A. G. Wijcrswaren al de leden aanwezig (1 vac.) De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Aan de orde is het in de vorige vergadering aangehouden voorstel van Burg. en Weth. tot het bouwen van een tweede armenschoolin let iglen voor 250 kinderenmet zes localcn. Na voorlezing van de rapporten der afdeelingcn wordt aan de beraadslagingen hierover deel ge nomen door de lleeren MethorstHerschelvan Walehrenvan PersynCroockewit en den Fooi - litter. Een voorstel van de lleeren van Walehren en Herschelom een gebouw voor 450 leerlin gen alzoo met negen localen daartcstellen wordt verworpen mctH tegen 3 st. (de heeren Herschelvan Persijn en van Walehren), terwijl mede verworpen wordtmet 8 tegen 6 si. (de heeren Herschel, v. d. Leeuw, Methorst, van Persijn, Visser en v. Walehren) een door den heer van Persijn gedaan voorstel om niet hel getal kinderen en hulponderwijzers uittedruk- ken, maar blootelijk te bepalen dat voor elke 50 leerlingen één hulponderwijzer zal worden aangesteld. Daarna wordt opgemeld voorstel van Burg. en Weth. z. h. o. aangenomen, en vervolgens met algemecne stemmen goedgekeurd de voordracht tot reg^ing van de tractementen, L w. voor den hoofdonderwijzer f 900 met eene toelaag van f 250 voor hel gemis van vrije woningvoor vier hulponderwijzers en eene hulponderwijzeres ieder 500plus 50 voor het bezit van eene akte als hoofdonderwijzer. Rekening der bank van leening over 1875, sluitende met een nadeelig saldo over vorige jaren van 2203,08. Goedgekeurd met algemeene stemmen Verzoek van vier hulponderwijzers aan de openbare armenschool oin verhooging hunner jaarwedde. De Voorzitter geeft tc kennen dat de tracteraentsregeling van zoo jonge dngtee- kening is en ook voor de jaarwedde der heden te benoemen hulponderwijzers eenige sollici tanten zich hebben aangemelddat hij dus hoewel gaarne bereid medetewerken aan de belangen der adressantenechter geene termen vindt eene inwilliging van hun verzoek voor- testellen. Aan de stemming onderworpen wordt de aanvraag met algemeene stemmen gewezen van de hand. Rapport der Commissie betreffende het ver zoek van E. Huiter om hem ongeveer 25 aren gronds aan den berg in erfpacht of eigendom aftestaan. De heer van Beek releveert dat een klein verschil in de opgegeven grootte naar het oordeel der commissie geene verandering in deze teweegbrengt. Den heer van Walehren antwoordt de Voorzitter dat de nieuwe weg getraceerd is. De heer van Heek merkt nog zooveel noodig op dat vergunning van den waterstaat gevorderd wordt om den weg te doen uitloopen op den rijksweg. De Voorzitter zegt de aandacht van den belanghebbende hierop reeds te hebben gevestigd. Daarna wordt met algemeene stemmen overeenkomstig de conclusie van het rapport besloten tot verkoop van den aangegeven grond voor f 75 en van het daarop staand houtgewas voor 95, te zamen 170, onder beding dat de kosten van verkoop en die vallende op het verleggen van den zandweg (breed 3i meter)ten laste van den verzoeker komen. Overgaande lot de keuze van hulponderwijzers uit twee voordragtennoodigl de Voorzilld de heeren Herschel en van Deck uil als stcinopnc- tners te willen fungeeren. Aan de openbare lus- schenschool wordt met 13 stemmen tot hulpon derwijzer benoemd P. II. de Graaf te Kralingen cn aan de openbare armenschool C. N. Kilian te Utrecht met 8 stemmen tegen It op D. F. van Slooten uitgebragt. Ingekomen zijn: de goedkeuring van Gedep. Staten op de voorgedragen wijziging der gcm.- begrooting over 1875, op de gem.-rekening van 1875, en den verkoop van het Vildersboscli aan hel Rijk. Voor informatie. Missive der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, waarin zij den dank der leeraren aan de II. B. S. overbrengt voor de verhooging van hun Iractement, en zich ook zelve erkentelijk betoont voor de gunstige beslis sing omtrent haar daartoe gedaan voorstel. Voor informatie. Kennisgeving van de pl. Schoolcommissie dat door haar verkozen is tot president de heer van Sasse van Ysselt, en dat de heer Celosse tot Secretaris benoemd zich bereid heeft ver klaard die betrekking voorloopig althans waar- tenenienzonder bezoldiging. De Voorzitter zegt dat tengevolge daarvan het in der lijd gedaan voorstel zoo van do Schoolcommissie als van Burg. en Weth. is vervallen. Ten slotte wordt op voorstel des Voorzitters z. h. o. aan Burg. en Weth. opgedragen een ont- werp-adres aan de Tweede Kamer in gereedheid te brengen ter zake van het kortelings ingediend wetsontwerp betrekkelijk de regterlijke orga nisatie. AMERSFOORT 9 Maart Ï876> Gisteren, Woensdag, zijn bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad van Amers foort, van de 594 kicsgeregtigden234 ter stembus opgekomen, en was do uitslag op heden als volgt getal stembiljetten234 blanco en van onwaarde 3 geldige biljetten231 Hiervan verkregen de lleeren J. KEIJSER127 stemmen. J. Zandijk Jr.104 en is diensvolgens eerstgenoemde tot lid van den gemeenteraad benoemd. De lieer Jhr. Mr. J. W. v a n Loon, lid van de Tweede Kamer voor het Kiesdistrict Amersfoort, is eergisterenavond op straat door een krampaanval getroffen, en ofschoon nog geneeskundige bijstand werd verleendkort daarna overleden. Dingsdag namiddag had de Heer van Loon zijne amendementen op de aan de orde gestel de wet den Voorzitter der Kamer overhandigd. Schijnbaar nog volkomen gezond de bij hem gewone gevoeligheid der keel uitgezonderd had hij nog het middagmaal hij zijnen schoon broeder Jhr. Elout van Soeterwoude gebruikt. Vervolgens ging hij een bezoek brengen aan hel lid der Tweede Kamerbaron Schimmel- penninck van der Oije toen hijwaarschijnlijk op straat ongesteld gewordende woning van den Heer Estor aan de Heerengracht binnentrad om, naauwelijks dc deur ingetreden zijnde, plotseling neder te storten en na eenige oogen- blikken te bezwijken. De spoedig ingeroepen en welwillend verleende hulp van den lieer Schoevers kon niet meer baten en deze genees heer kon slechts conslaleeren dal hij over leden was. Hij was op 29 December 181G te Amsterdam geboren. Gelijk men zich zal herinneren werd in het vorige jaar te Amsterdam cenc tentoonstelling gehouden van induslriccle voorwerpen, waaraan naderhand eene loterij werd verbonden. Naar men verneemt bestaat ligt voornemen weder zoodanige tentoonstelling in dezen zomer tc houden en wel te Utrecht, in 'tgebouw voor kunsten en wetenschappenbestaande in kunstvoortbrengselen en nuttige voorwerpen van hout-steen- en metaal-industrie enz. Eene verloting van 30000 loten tegen den prijs van 1.zal daaraan tevens worden toegevoegd. De lieer C. A. J. Geesink, bestuurder van het Technologisch bureau tc Amsterdam heelt bereids tot een en ander aanvrage gedaan. De Luntersche tuinbouvvvereeniging die reeds in onderscheidene zaken den landbouw betref fende nuttige werken heeft gegeven, heeft thans een prijs van 1000 uitgeloofd voor den winner der 25 soorten schoonste en deugdzaamste ap pels van zaailingen. De prijs is gewaarborgd door het bestuur der gemeente Ede. De hcoordecling zal geschieden in October 1899 door eene commissie van een deskundige uit elke provincie des Rijks te kiezen door voormeld gemeentebestuur. Te Rotterdam rijn ?oor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer van de 2817 kiezers, niet meer dan 778 ter stembus opge komen. De Heer Mr. H. C. Vernicra van der L o e ff is met 688 stemmen gekozen. De Heer Mr. P. P. van Bossen erlangde 66 stemmen. Hoe duister en moeijelijk de zaak ook ware, hoe dikwijls men ook gevaar liep hel spoor bijster te raken de politie alhier had den moed en het vertrouwen niet opgegeven hen die den diefstal van effecten bij Gebr. Pieck, houtkoopera te Oudshoorn bij Leiden gepleegd badden le ontdekken. Altijd bel oog geopend houdende, gelukte het dezer dagen den commissaris van politie der 5e sectie den heer J. C. Steenbergen in dezen vooral bijgestaan dooi den agent S. van Rheenen die daaibij op nieuw van bijzondere

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2